over de Eieroorlog* Melkstaking Plantaardappelen. Gratis Grote Prijskamp van de THOMASSLAKKEN De persconferentie van 6 februari 1964 Vee- en Varkensmarkten van 16 tot 23 februari Paleis 8 Stand 831 Paleis van de Heysel te Brussel 15 feb. 1964 Onze krant was vertegenwoordigd op voornoemde Persconferentie die gewijd was aan de propaganda voor 't groter verbruik van eieren en die ingericht werd door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuin- bouwprodukten. De kwesties die daar behandeld werden kunnen hoofdzakelijk worden teruggebracht tot volgende punten 1. Waarom een propaganda-actie voor hoger eierverbruik 2.Be schikbare mogelijkheden bij de start van de Campagne voor hoger Eier verbruik 3. - 't Programma van de propaganda-actie. De voortbrengst van eieren in Bel gië vormt een van de belangrijste be standdelen van de landbouwsektor. In 1962 bedroeg de brutowaarde van de 2 miljard 791 miljoen voortge brachte consumptieeieren 4 mil jard 48 miljoen F of 7 van de bruto-waarde van de totale landbouwproduktie of 10 van de bruto waarde van de dierlijke produktie of 35 van de bruto waarde van de tuinbouw-voortbrengst of 42 van de bruto waarde van de voortbrengst van plantaardige produk- ten. Zij slorpt enorme hoeveelheden granen op, en meer bepaald ingevoer de granen vermits de voeders alleen 80 van de kostprijs van de eieren vertegenwoordigen. Hier is een zeer belangrijk afgezetgebied voor inpak materiaal en worden er veelvuldige vervoermiddelen vereist. De huidige produktie van eieren in ons land wordt opgeslorpt door de uitvoer van 625 miljoen eieren op de 3 miljard die er in 1963 geprodu ceerd werden. De overige worden op de binnenlandse markt verbruikt. De uitvoer wordt met vermindering be dreigd omdat de landen die als tra ditionele invoerders aangeschreven stonden zoals Duitsland, Italië, Frankrijk, Zwitserland, ieder jaar in belangrijker mate hun eigen behoef ten dekken. Aldus daalde in 1963 de Belgische uitvoer naar Italië en Fran- rijk met respectievelijk 49 en 29 Onze krant zal niet ten achter blij ven wat de beschikbare mogelijkhe den betreft bij de start van de cam pagne voor hoger eierverbruik. We zullen er dan ook nog enkele artikels aan wijden. Als hoofdpunten van de propa ganda-actie die in 1964 van start gaat worden trouwens aangeduid pu blic relations» en publicitaire-actie in de dagbladen, alsook in de talrijke dames-bladen van t land het ver tonen in de bioskoopzaien, van de publicitaire korte film Pastorale Symfonie het uitgeven en het ver spreiden van een brochure met keu kenrecepten het drukken van aan- plakbrieven en borden van verschil lend formaat en hun plaatsing op de verkeersknooppunten. Er werd ook een woord gezegd over de eierenoorlog die op het ogen blik aan gang is. Na de kippenoorlog die gevoerd wérd tegen Amerika en dit door een eensgezinde EEG is er thans een eierenoorlog aan de gang die ditmaal gevoerd wordt in de schoot van de EEG zelf. De Duitse Bondsrepubliek had na melijk het besluit genomen om, met inroeping van de vrijwaringsclausule, de Duitse grenzen voor de invoer van eieren te sluiten. Nu heeft de uitvoe rende Euromarkt-kommissie dit be sluit verbroken. Deze verbreking werd vooral door de inspanningen van Nederland, 't land dat het meest bij de invoer van eieren in Duitsland geïnteresseerd is (voor 3,5 miljard F per jaar] bereikt. De Euromarkt- kommissie heeft als motivering onder meer gegeven De invoer in Duits land is voortdurend gedaald de laat ste jaren tot de dag van vandaag toe. Daarentegen is de Duitse produktie even gelijkmatig gestegen, sinds ver scheidene jaren, terwijl het gebruik daarmee geen gelijke tred hield Daarmee is de zaak nog niet van de baan. Op het ogenblik dat wij dit schrijven kan de Regering van Bonn nog in beroep gaan bij de Europese ministerraad die dan met een twee derde meerderheid het besluit van de kommissie zou kunnen verwerpen. Zoals de zaken nu liggen is dit echter weinig waarschijnljk, want geen en kel ander land was het met Duitsland hierin eens. Wel kan Duitsland vra gen om een spoedvergadering van de landbouwministers maar dan zou dit enkel gebeuren om aan de Duitse pluimveehouders aan te itonen dat de Regering alle middelen uitgeput heeft om hun belangen te verdedigen. Wij hebben op de Perskonferentie onze mening gezegd om de belangen van onze pluimveehouders te verde digen. Vooreerst hebben wij onze volledige steun toegezegd bij de campagne die zal gevoerd worden en onze verwachtingen uitgedrukt dat deze inspanningen die men voor dit jaar beoogt met succes zullen be kroond worden. Anderzijds echter hebben wij de opmerking gemaakt dat, wanneer succes zal bereikt wor. den dit eerst op vrij lange termijn zal kunnen geschieden terwijl de nood van de pluimveekwekers en de eierenproducenten op dit ogenblik meer dan groot is. De bespot- lijke prijzen die aan de producenten worden uitbetaald (aan de verkopers betaalt men, naar het schijnt, 't dub bel) en het feit dat men zich genood zaakt ziet om de aandacht van de openbare mening op het probleem te vestigen ze kosteloos uit te delen; ei sen dat er onmiddellijke maatregelen zouden genomen worden. Wij hebben doen uitschijnen dat er wel onmiddel lijke maatregelen werden genomen, wanneer het er om ging de prijzen te drukken, zoals voor het varkens vlees, maar dat dit niet het geval was wanneer zich het tegenoverge stelde voordeed, zoals nu voor de prijs van de eieren. Er werd ons ge antwoord dat dit onmogelijk was wil den we ons niet afzonderen tegen over het buitenland en onze uitvoer- mogelijkheden volledig afsnijden. Ie dere suggestie echter die aan het Ministerie van Landbouw zou gedaan worden zou dankbaar onderzocht /vorden. Goed dan. We stellen enkel vast dat er geen suggesties nodig zijn voor een prijsstop. Dat vinden ze zelf wel. Het kwaad ligt hierin dat men de feiten weer eens achterna komt gehinkt. Had men veel vroeger aan die eierencampagne begonnen en niet gewacht tot er zich wraakroepen de toestanden voordeden dan had men nog veel kunnen verhelpen. In die zin komt de huidige aktie te laat" tijdig en vist ze achter het net. Het A. B. S. verzoekt ons het vol gende mede te delen Op donderdag 20 februari e.k. organiseert het Algemeen Boeren syndicaat een melkstaking met de medewerking van alle melkerijen en melkhandelaars; in de provincie Oost- Vlaanderen. Alle landbouwers wor den dringend verzocht die dag te staken. t Men meldt ons uit Berlare het overlijden van de heer Frans VERBEKE Echtgenoot van Mevrouw Cordula De Schrijver. Vader en schoonvader van twee onzer personeelsleden. t Men meldt ons uit Schoonaarde het overlijden van Mijnheer Serafien COBBAUT Echtgenoot van Mevrouw Leopoldina Cammerman Lid van Redt U Zeiven. te Anderlecht voor deze week. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming. Varkens Er was een aanvoer van 2461 stuks of 30 min dan vorige week. De markstemming was dalend. De verbruikers schijnen mirder varkensvlees te kopen. Anderzijds werden veel te vette en zware var kens aangevoerd. Prijs per kgextra vleesvarkens (buitengewoon)36-40 fr. vlees varkens 34 35,5 fr. half-vette varkens 32-33,5 fr. vette var kens of varkens boven of onder bet gewicht30,5 31,5 fr. zeugen 28 35 fr Hoornvee. Er werden 3792 dieren ter markt gebracht hetzij 231 meer in verge lijking met vorige week. De markt bleef ongewijzigd. On danks grotere aanvoer en de gerin ge verkoop in de groothandel en niettegenstaande de invloed van de vastentijd bleek de markt dus gunstig De prijzen Ossen dikbii 52 61 irgoed ge vormde 43 50 fr. ;60 t.h opbrengst 34 41 fr. 55 t.h. opbrengst i 28 32 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 25 28 fr. 501 b. oporengst21-23 fr. Vaarzen dikbil52-61 fr. goed gevormde 43 50 fr.60 t.h. op brengst: 34 41 fr.55t.h. opbrengst: 27 32 fr Stieren 60 t.h. opbrengst i 34-42 fr. 55 t.h. opbrengst 28-32 fr.: zware 29 36 fr.worstdieren 14-19 fr. Kalvermarkt Er kwamen 827 dieren naar de markt hetgeen 60 minder betekent tegenover vorige week. De markt was zeer kalm. De vraag was ten andere zowel voor de uitvoer als voor de binnenland se behoeften zeer zwak. Prijs per kg. levend gewichtdik bil 78 tot 87 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 60 tot 68 fr goed gevormde 51 tot 58 fr; gewo ne 38 tot 46 fr minderwaardige 33 tot 35 fr. Beschikbaar in magazijn Witte en rode Eerstelingen Bintje Friesland Bintje Denemarken Eigenheimer Record Patrones Pimpernel Climax Fina Lori "V erwacht Hollandse Alpha Gineke, Irene j DE KOORNBLÜEM t

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4