Leveringen van Tarwe. Weekblad Hun belangstelling voor de boer. Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers BURELEN Arbeid adel t AALST 22 FEBRUARI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2116 BeheerZeebergkaai 5. Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de ^femdsverd.ediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 23 februari tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan|de Zeebergkaai 5, te AALST. 'Z-e vervolg 2' hladz 1' kolom De Koornbloem ^Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonrer aanduiding der bron is verboden, Toen er enkele dagen geleden dien de gestemd te worden over de be groting van landbouw in haar geheel waren er, zegge en schrijve, tien parlementsleden aanwezig! Kan men, ook wanneer men zijn kat stuurt, duidelijker zeggen dat men vierkant zijn laarzen lapt aan de boeren en aan hun problemen Dat is nu echt iets wat ik nooit heb kunnen begrij pen. De heren volksvertegenwoor digers en senatoren worden royaal betaald, betalen hierop geen belas tingen, genieten gratis verkeer op 't spoor, de meesten van hen zitten als vette kaasmaden in het beheer van een of andere vennootschap en als ze op hun werkterrein, kamer of se naat, moeten komen dan laten ze veelal verstek gaan. Een arbeider of een bediende zou dat eens moeten proberen. Hij zou gauw met klikken en klakken aan de deur vliegen. Om nog niet te spreken van de boer die het er eens lekker zou willen van nemen en zijn bedrijf gewoon in de steek zou laten. Waar om betaalt men die heren geen zit— penningen, zodat ze enkel vergoed worden wanneer ze werken Dat zou heel wat doelmatiger zijn. Stellen ze er wel belang in dat het met de boeren bergaf gaat We za gen nog zo pas enkele cijfers over de toestand van onze veestapel. Die is bepaald niet rooskleurig. Uit de getallen door het Nationaal Instituut voor de Statistiek-volgens de uitsla gen in 10 willekeurig uitgekozen gemeenten-blijkt dat de rundveesta pel ten opzichte van 1 januari 1963 teruggelopen is met 8 t. h. het aan tal melkkoeien met 4 t. h. en de var kensstapel zelfs met 17 t. h. In absolute cijfers kan hieruit wor den afgeleid, dat er begin van dit jaar in ons land ongeveer 214.000 stuks rundvee minder waren dan een jaar geleden. Het aantal melkkoeien verminderde in dezelfde periode met 43.000 stuks en het aantal varkens met 323.000 stuks. Begin vorig jaar waren er in ons land 1.858.927 var kens en nu nog slechts 1.536.000. Het gaat hier natuurlijk maar om ra mingen gesteund op het tiende deel van de landbouwgemeenten maar toch kan met zekerheid gezegd wor den dat onze veestapel bij de aan vang van 1964 heel wat kleiner is dan begin 1960. Onze landbouwers zullen niet lang naar de oorzaken hiervan moeten zoeken en kunnen ze zelf wel met de vinger aanwijzen. Hoe kan men met zoveel minder werkkrachten in de landbouw een veestapel behoorlijk verzorgen Dagelijks zorgt de Rege ring ervoor dat werkkrachten aan de landbouw -worden onttrokken om ze over te hevelen naar de alleen zalig makende nijverheid. Wie wil nog landbouwersknecht worden wanneer hij in de fabrieken zoveel meer kan verdienen, niet enkel aan loon maar ook aan al de andere voordelen van de Rijksmaatschappelijke Zekerheid? Hoe kunnen de boeren hun arbeiders beter betalen wanneer onze Minister van Economische Zaken broederlijk gesteund door iemand die zich (waarschijnlijk is het als een grap bedoeld) Minister van Landbouw noemt, ervoor zorgt door de vervals ing van de indexcijfers (vermits dit geen trouw beeld geeft van de wer kelijke spreiding van de uitgaven van het levensonderhoud) te verkrij gen dat de landbouwprijzen zouden omlaag gedrukt worden Hoe kunnen de boeren zelf het nog volhouden wanneer hun land, de basis van hun bedrijf, hun ontnomen wordt tegen prijzen voor de opkopers aan de ei genaars (in de drie vierden van de gevallen 'geen boeren) te betalen voor bouwgronden Een volksvertegenwoordiger heeft hierover onlangs in de kamer een lans gebroken in een redevoering die verdient aangestipt te worden en waarvoor wij hem graag onze hulde brengen. Hij zei namelijk Een zeer dringend probleem is dit van de ruim telijke ordening, vooral met het oog op het onmogelijk maken van alle spekulatie met landbouwgronden. Het is voor onze landbouwers een ernstige handikap telkens te moeten vaststellen dat landbouwgronden bij verkoop gewaardeerd worden in funk- (Zie vervolg 2e bladz. 4e kolom) Het aankopen van tarwe biedt ie der jaar tal van moeilijkheden en gaat veelal gepaard met vele kromme sprongen vanwege sommige opko pers. Vooral dit jaar is het een mirakel dat er geen herrie komt van 't ogen blik een boer een partij tarwe wil verkopen. Overdreven vocht en geschoten granen zijn oorzaken die de minder goede of slechte hoedanigheid bepa len zodat door de molens voor de boer onverwachte prijsverminderin gen worden berekend. Wij kunnen hiervan een bewijs leveren. Door onze vereniging werd over een paar weken aan een bepaalde molen een kamion tarwe afgeleverd, die door ons speciaal was gekuist en geborsteld en die naar onze mening wel wat vochtig was maar toch als een schone partij kon doorgaan. De uitslag was waarlijk een ver rassing en wij zijn verplicht deze on der ogen te brengen van de vele land bouwers die hopen toch een behoor lijke prijs te bekomen voor hun graan. Wij leverden dus de beste partij tarwe die wij van een onzer leden hadden gekocht. Ziehier de prijsvermindering die door de molenaar toegepast werd volgens de door de molen vastge stelde uitslagen van vocht 19,5 en 27,9 gekiemde granen. Vocht 4,20 20,16 F Gekiemde gran. 27,9 57,60 F totaal 77,76 F Verder werd afgetrokken 15 F de 100 kilos voor droogkosten of een totale aftrok van 92,75 F de 100 kilos. Als Redt U Zeiven de onkosten van ophalen en leveren en ook de onkosten van reinigen voor haar re kening neemt zullen wij aan dat graan circa 50 F de 100 kilos verlie zen. Er bestaat evenwel kans om toch tarwe te kopen aan een behoorlijke prijs en daarbij geen geld te verlie zen. B Als wij doen zoals onlangs in de buurt van Aalst is gebeurd, waar een landbouwer tarwe verwisseld heeft met lijnmeel en dat lijnmeel 40 F de 100 kilos te duur betaalde. Op die manier is er middel om voor tarwe nog een goede prijs te geven en de boer te bevredigen. Dit is evenwel niet te doen door Redt U Zeiven die voor alles de juis te prijs bij koop en verkoop wil be palen, en dergelijke trukjes niet ge bruikt. Er bestaat nog een tweede manier om de boer gelukkig te maken en die manier wordt algemeen door de opkopers toegepast De prijs wordt bepaald op 470 of 480 frank en hierop wordt geen af trok gedaan. In plaats van prijsvermindering wordt de aftrok toegepast op het ge wicht. Men trekt evenveel af voor vocht, geschoten granen en droogkosten maar dit wordt op de kilos berekend Zo bijvoorbeeld Waar 1000 kilos geleverd wordt zal 800 kilos of min of meer worden betaald, maar aan de volle prijs. De boer is gelukkig en fier en kan gaan boffen bij zijn geburen op de hoge prijs die hij voor zijn tarwe be kwam, maar hij vergeet te zeggen hoeveel kilos hij heeft moeten ver liezen. Het trukje bestaat er dus in de boer niet te ontstemmen en toch de zaken mogelijk te maken. Het is evenwel niet altijd gemak kelijk de waarheid te achterhalen of althans te weten te komen aan wel ke prijs verkocht werd, want de boer zal zelden verklappen hoe de vork in de steel zit.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1