DE REGERING WAT IS GUANO Weekblad op het matje geroepen* Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 29 FEBRUARI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2117 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Mochten er onder onze lezers ge weest zijn die meenden dat wij het met onze kritiek op het-landbouwbe leid wat ver dreven en dat we ons aan opruierij bezondigden, dan zullen ook bij hen nu wel de schillen van de ogen gevallen zijn. Inderdaad, de drie grote landbouworganizaties, in alfabetische volgorde opgesomd Alliance Argicole Beige, Belgische Boerenbond en Unions Professionel- les Agricoles hebben de e^rste-mi- nister dringend om een audiëntie ver zocht en dit in tegenwoordigheid van de ministers van ekonomische zaken en landbouw. Zij eisen van de man die zo graag kiekeboe in de televisie doet, dat hij hun zonder omwegen een duidelijk antwoord zou geven op een aantal vragen, die wij in ver schillende artikels van ons blad sinds jaar en dag gesteld hebben. Hij schijnt het dus wel erg verkor ven te hebben en wordt nu ter ver antwoording geroepen voor zijn land bouwbeleid. Hem werd gevraagd of de regering de uitdrukkelijke verbin tenis wil aangaan geen prijsdrukken- de maatregelen te nemen die recht streeks of onrechtstreeks de markt van de landbouwprodukten beïnvloe den zonder voorafgaand overleg met de landbouworganizaties. Ten tweede of de regering bereid is de uitvoer- stop voor varkens en varkensvlees onmiddellijk op te heffen. Ten derde of de regering de verbintenis wil aangaan geen reglementering van kleinhandels-groothandelsprijzen uit te vaardigen op zulkdanige manier dat in feite de producentenprijzen van landbouwprodukten gedrukt wor den. Ten vierde of de regering de verbintenis wil aangaan geen gesub sidieerde invoer van vee of vlees te laten geschieden. Ten vijfde of zij voor het komende zuiveljaar de melk prijs aan producent in overeenstem ming wil brengen met de kostprijs. Ten zesde of zij ermee akkoord gaat dat de inkrimping van de suikervoort- brengst moet worden tegengegaan door een verbetering van de suiker- bietprijs aan planter. Ten zevende of de regering zinnens is de toestand op de tarwemarkt gezond te maken. Ten achtste of zij de verbintenis wil aangaan de minimumprijzen voor rundvee te verhogen. Aan de regering werd ook ge vraagd om welke redenen geen drin gende maatregelen werden genomen om de prijsinstorting van de aardap- pelmarkt te voorkomen en, ten slotte we zouden zeggen last but not least (de laatste maar niet de minst belangrijke vraag) waarop de regering zich beroept om de verte genwoordigers van de landbouwbe- roepskringen niet bij de hervorming van de kleinhandelsindex te betrek ken, dan wanneer de kringen van werkgevers en werknemers wel bij deze voorbereiding betrokken zijn. Dat zijn een aantal vragen die onze nationale Theo voor zijn examen te beantwoorden krijgt maar we vrezen dat hij zal zakken. In ieder geval heeft hij nu stof genoeg om zich in zijn leefkamer terug te trekken en zich met zijn kiekebobrst er over heen te buigen maar hij mag weten dat hij er zich met geen ba- raka zal afmaken. Wie daarbij ook een plezierig fi guur slaat is de heer Héger, de pien tere advokaat uit Namen die beweert Minister van Landbouw te zijn. Denk nu maar niet dat wij aan die man een hekel zouden hebben wegens een of andere duistere reden. Zijn eigen partijgenoten vinden dat het nu al welletjes geweest is en dat het feit dat hij wat rhetorische zinnetjes kan aaneendraaien hem nog niet de be voegdheid geeft om als volwaardige minister van Landbouw, die metter daad voor de belangen van de land bouwers optreedt, te kunnen funqe- ren. Tot stichting van onze lezers ge ven we hierna een paar uittreksels uit de beoordeling van de Stan daard» van 22-23 februari laatsleden. Manu Ruys schrijft De enige val se noot in het debat was het opval lend onvermogen van minister Héger om het tot een dialoog tussen parle ment en regering te laten komen (Hij).... wortelt in een verleden {Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) In verband met onze bijdrage die verleden week in ons blad verscheen over De organische stof in de grond willen wij hier uwe bijzon dere aandacht vestigen op de van oudsher gekende organische mest stof GUANO Vooraleer uit te weiden over de bemestingswaarde van Peru-Guano is het misschien wel interessant vooraf enige inlichtingen te geven over de oorsprong van deze organische mest stof. De Peruguano is het resultaat van een werkelijk natuurwonder. Duizen den kilometer van hier, aan de West kust van Zuid-Amerika, ligt de repu bliek Peru met een oppervlakte die 41 maal groter is dan die van België, doch met ongeveer dezelfde bevol king, circa 11 miljoen. Vóór de kust vindt men een reeks kleine rotsach tige eilanden die slechts vbewoond zijn door ontelbare scharen zeevo gels waarvan de voornaamste een soort aasvogel is, Cormoron ge naamd. Dit is de Spaanse benaming van guanovogel. Hoe ongelooflijk het ook klinkt, doch het aantal van deze vogels wordt thans geschat op 35 miljoen. Het vraagstuk van de uitzonderlij ke uitbreiding van deze vogelbevol king werd grondig bestudeerd door de Peruaanse geleerden. Hun ontwik keling is het gevolg van het samen treffen van verschillende gunstige omstandigheden en men kan aanne men dat ook hier een natuurlijke kringloop aan de basis ligt van de enorme guanovoortbrengst. Bondig kan men de cyclus als volgt samen vatten koude zeestroming voe dende zouten plankton ansjo vissen vogels guano. Dit vraagt een woordje uitleg. Langs de guano-eilanden vloeit de koude peruaanse zeestroom die zeer rijk is aan voedende zouten zodat er eeh enorme voorraad aan plankton aanwezig is (het plankton bestaat uit micro-organismen die in grote mas- sas in het water zweven). Dit plank ton is het voornaamste voedsel voor zekere soorten vissen. Hieruit volgt een gedurig aangroeiende bevolking van ansjovissen die nooit uitgeput geraakt en op haar beurt tot voedsel dient voor de vogels. Dus zonder koude zeestroom, geen voedende zouten, geen plankton, geen onuitputtelijke voorraad ansjo vissen, geen ontelbare scharen zee vogels en tenslotte geen guano. De mens staat verbaasd en dank baar tegenover deze uiting van de Goddelijke Voorzienigheid die al de ze verschillende omstandigheden heeft samengebundeld als de scha kels die tenslotte een ketting uitma ken. Miljoenen vogels leven dus op deze eilanden, zij paren, broeden en brengen hun jongen groot. Slechts weinig mensen hebben toegang tot deze gevleugelde wereld omdat de guano-nijverheid, gebaseerd op de onschendbaarheid van de woonplaats der vogels, een absolute afzondering vergt, in 't bijzonder tijdens de broed tijd en het grootbrengen van de jon gen. Het is ook tijdens deze periode dat het meest guano voortgebracht wordt. De nesten, aanvankelijk ge vormd door pluimen, worden ver mengd met de uitwerpselen van de jongen en de volwassen vogels die het eiland slechts verlaten om voed sel in zee te gaan zoeken. Hieraan voegen zich de eierschalen en de resten van de gestorven vogels. Guano wordt dus in hoofdzaak ge vormd door uitwerpselen. Er ontstaan lagen die meestal een dikte hebben van 10 tot 15 cm. Daar die eilanden toch een tamelijk grote uitgestrekt heid hebben, geven deze lagen een enorme opbrengst die thans jaarlijks 250.000 ton bedraagt. Peru Guano is dus een zuiver or ganische en natuurlijke meststof van dierlijke oorsprong. Deze meststoffen brengen organi sche stoffen in de grond waardoor het humusgehalte wordt verhoogd. Wat is de samenstelling van Peru Guano Zij bevat de hoofdelementen stik stof, fosfor, potas, kalk en magnesia en daarbij 40 a 50 organische stof fen. De hoofdelementen zijn in de gua no aanwezig onder vorm van verschil lende verbindingen die veelzijdiger zijn dan deze die in scheikundige meststoffen voorkomen. Want Peru Guano is een van de meest volmaakte natuurlijke mest- (Z\e vervolg 2kladz. lc kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaers Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zone er aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1