DE KRISIS DE REGERING Weekblad Voor en door de Landbouwers tapt suikerwater* Arbeid adelt in de Sovjet-Landbouw* AALST 7 MAART 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2118 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sioudiverdsdiging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S, M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonrer aanduiding der bron is verboden Sinds september koopt Rusland op grote schaal graan van de Verenigde Staten, Canada, Australië en andere landen. Het land moet daarvoor op zeer gevoelige wijze zijn goudreser ves aanspreken. De Sovjet-leiders erkennen dat de oogst van 1963 uiterst slecht is ge weest, maar de crisis dateert niet van gisteren de Sovjet-landbouw trappelt sinds verschillende jaren ter plaatse en die van de satelliet-lan den is ook niet in staat de bevolking te voeden. Een van de oorzaken van het verval van de landbouw in het Sovjet-blok is de verplichte collectivering van de landbouw. Omdat de persoonlijke be langen niet meer meespreken en ie der persoonlijk initiatief heeft moe ten plaats maken voor de almachtige en overal aanwezige staatsbureau cratie, laten de boeren de dingen op hun beloop, werken zo min mogelijk op de collectieve gronden, om vooral hun zorgen te wijden aan het kleine eigen stukje grond dat hen overbleef, en dat hun toelaat op de zwarte markt nog enkele goederen aan de man te brengen. Een andere, niet minder belangrijke oorzaak ligt in de omstandigheid, dat de landbouw stiefmoederlijk wordt behandeld. Op 8 augustus 1953 deel de Malenkov de Opperste Sovjet me de, dat van de 997 mljard roebel die tussqn 1929 en 1952 waren geïnves teerd, slechts 9,4 ten goede was gekomen aan de landbouw, terwijl 64% (ongeveer de twee derden besteed werd aan de zware nijver heid. Deze krijgt sinds het begin van de z.g. vijfjaren-plannen de absolute voorrang met het doel de industria lisatie te versnellen. In feite kwam dit neer op een begunstiging van de oorlogsindustrieën. Eenzelfde verschijnsel deed zich voor in de satellietlanden. En aange zien dezelfde oorzaken dezelfde ge volgen hebben, heeft deze politiek ook de landbouw van deze landen ge ruïneerd. Collectivering en gebrek aan credieten zijn de voornaamste oorzaken van de huidige crisis. Sinds tien jaar, namelijk sinds de dood van Stalin, hebben de Sovjet leiders gezocht naar de meest uit een lopende oplossingen, maar tot nog toe zijn hun pogingen en belof ten zonder gevolg gebleven. Het is waar, dat de opvolgers van Stalin zich over zijn erfenis bepaald niet konden verheugen. In 1958 beschreef Krout- chev de toestand van de landbouw bij de dood van Stalin in volgende bewoordingen Juist in de graan- voortbrengst heeft men met de grootste vertraging af te rekenen, wat een stilstand in andere belang rijke sectoren van de landbouw tot gevolg had, vooral in de veeteelt. De hoeveelheid graan was dermate onvoldoende, dat er zelfs in de grote steden bevoorradingsmoeilijkheden waren. Wat oppervlakte, opbrengst en oogst betreft was men op het peil van vóór de revolutie gebleven, niet tegenstaande het bevolkingscijfer beduidend had toegenomen. Bij ge brek aan meel, moesten voedergra- nen gebruikt worden, vermengd met aardappelen, om brood te bakken, zo dat de kwaliteit belangrijk vermin derde. Op gebied van de veeteelt was de toestand nog erger. Vergeleken met 1917 was de rundveestapel met 38 procent teruggelopen, 't aantal scha pen met 40 procent. Indien men reke ning houdt met de bevolkingstoena me tussen 1917 en 1953 dan was de werkelijke teruggang 43 voor het rundvee, 46 voor de schapen en 42 voor de varkens. Dank zij de maatregelen die wer den genomen na de dood van Stalin kwam er een merkelijke verbetering van de toestand. In 1953 werd de belastingsdruk op de boeren vermin derd. In 1954 werd een campagne be gonnen voor de ontginning van woes te gronden in Siberië. Het regime van de kolchosen werd versoepeld en verbeterd zodat ze aan de bureaucra tie onttrokken werden en meer auto nomie of zelfstandigheid kregen. In juni 1958 kwam de opheffing der ver plichte leveringen door de kolchosen. Ook nog andere maatregelen wer den getroffen zodat de toestand ge voelig verbeterde. De graanoogst steeg van 80 miljoen ton in 1953 tot bijna 140 miljoen ton in 1958. Maar de opbrengst per hectare bleef steeds liggen rond de 1000 kilo, het geen ongeveer de helft of een derde (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) Het ligt voor de hand dat zowat iedereen en niet alleen maar de landbouwers, dit omwille van de al gemene politieke gevolgen die er konden aan vastzitten, erg benieuwd was naar de resultaten van het af gedwongen gesprek tussen de ver tegenwoordigers van de regering, waaronder de Eerste Minister, de Minister van Ekonomische Zaken en, in zijn vaarwater of kielzog zouden we durven zeggen ook de Minister van Landbouw, enerzijds en de afge vaardigden van de Drie Groten de Boerenbond, de Alliance Agricole Beige en de Unions Professionelles Agricoles anderzijds. Wat is er nu uit het kraantje ge komen Van al de perscommenta ren die onze broeders, de landbouw- journalisten, daaraan gewijd hebben kunnen we alvast zeggen dat ze alle maal bekennen moeten dat de score (om eens een voetbalterm te ge bruiken) 7 tegen 3 geweest is, in het nadeel van de ploeg van de Boe- renvoetballers. Ze moeten immers toegeven dat voor slechts 3 van de tien punten een min of meer goed resultaat, dat dan nog vaag op be loften berust, werd bekomen. Als dat aldus blijft voortgaan dan gaan de Boerenvoetballers, we zullen niet zeggen naar een lagere afdeling, want dat kunnen ze niet meer, defini tief uit de sociale ploegen geschopt worden. Bij de beoordeling van het com mentaar gegeven door de gespreks partners zelf, ook die van de Boeren, dient men er rekening mee te hou den dat het zeer menselijk is dat iedereen, om het met een Chinese uitdrukking te zeggen zijn gezicht tracht te redden Het is inderdaad niet prettig te moeten bekennen dat men schier met lege handen uit een onderhandeling is gekomen. Toch heeft men daarbij verschillende ma nieren van voorsteilen die zeer veel van elkaar uiteenlopen. Aldus wist de heer Bernard, de voorzitter van de UPA ons te zeg gen Wij hebben een gedachten- wisseling gehad over verscheidene punten vervat in de brief die aan de regering werd gezonden. De re gering schijnt het eens te zijn over sommige kwesties en houdt haar antwoord in beraad over andere. Zij schijnt deze welwillend te zullen on derzoeken. Wij hopen op goede re sultaten, vermits de bedoeling goed schijnt te zijn. Maar, zoals altijd, ke ren wij met weinig terug, daar wij nog moeten wachten op de bijeen komst van het ministerieel komitee voor ekonomische en sociale koördi- natie. Willen wij die verklaring even ont leden Niet alle tien punten zouden dus besproken zijn geworden en wij kunnen ons best voorstellen dat de neteligste punten (maatregelen van Spinoy tegen de boeren) maar liefst onbesproken zijn gebleven. Het on derhoud heeft nochtans twee uren en een kwartier geduurd, namelijk van 11 u tot 13 u 15 en wij nemen aan dat men zijn tijd niet zal besteed hebben aan moppen tappen. De heer Bernard is wel voorzichtig en gebruikt nog al vaak het woordje schijnt en dat is hem ook geraden. Verder hoopt hij op goede resultaten. Hoop doet leven en indien we die niet meer hadden dan konden we best aan alles een einde maken. Maar de kern van zijn verklaring vinden we in de staart (zoals het gift bij de schor pioen).... Zoals altijd keren wij met weinig terug.... Alsof wij dat niet verwacht hadden. Zo sceptisch zijn we uit ervaring nu langzamerhand wel geworden. De heer Piette van de Alliance was eerder karig met zijn woorden tegen over het publiek. Hij zei enkel dat hij tevreden was over de bijeenkomst en over het feit dat de landbouwers in het vervolg zullen worden geraad pleegd. Hij bedoelde waarschijnlijk dat hij tevreden was dat de audiën tie was doorgegaan en niet zozeer over haar resultaten behoudens dan dat de Regering de belofte heeft af gelegd dat voortaan de landbouwers ook als volwaardige sociale partners, samen met de werkgevers en werk nemers zullen erkend worden en de regering hun advies over sommige

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1