DE KRISIS Beetzaden Minister van Landbouw in de Sovjet~Landbouw. Vraagt overal (2de bijdrage) Wij kunnen geen vrede nemen met de handelwijze van onze In magazijn beschikbaar GODAB GELBA (lange gele) ROSA (lange roze) AGRO (lange groenkraag) B E L N I T R A L (Vervolg van le bladzijde). frFf H voor iedereen- - Verze- ULiluiJ keringen. - Erfeniszaken. Adh. Van den Eeckhaut. De Etting Erondegem, tel Aalst 25191 Jos. BAETEN Kwaliteitsmerk DE KOORNBLOEM 14 maart 1964 3 De oorzaken van een dergelijke toestand moeten gezocht worden, eerst in de chaos die ontstaan is door de bureaucratische staatsdictatuur, vervolgens in het feit dat de staats- nijverheid geen machines of onder delen en vervangstukken aan de land bouw levert, geen gereedschap, geen kunstmest, geen onkruidverdelgings- middelen, en eindelijk in een gebrek aan belangstelling voor de landbouw bij de leidende organen van het staatsbestel. Ook het gebrek aan belangstelling bij de boeren zelf, die er geen per soonlijk belang meer bij hebben de landbouw texdoen bloeien en de lan derijen van de kolchosen te verzor gen. In zijn redevoering van 17 janua ri 1961 zei Kroetchev Kijkt naar de landerijen. Wanneer men er langs rijdt, ziet men hoe de mest wel is aangevoerd, maar in hopen op het veld blijft liggen. Gedurende de ge hele winter worden de voor de plan ten benodigde voedingsstoffen er uit gewassen. Zou een goede boer zoiets toelaten. Op 17 september 1963 zeg de hij nog Bij ons hoopt de kunst mest zich op langs de spoorwegen, wordt door de sneeuw overdekt en dient als glijbaan voor de kinderen. Wat geldt voor de kunstmest, geldt uiteraard ook voor de machines die de landbouw nodig heeft en die staan opgeslagen en verroesten door ver waarlozing. Tijdens de voorlaatste landbouw- bijeenkomst schetste een spreker de toestand als volgt Onze adminis tratieve landbouworganisaties be moeien zich hoofdzakelijk met formu lieren en niet met de organisatie van de voortbrengst op basis van weten schappelijke bevindingen en van de opgedane ervaring. Een dagelijkse controle van de uitvoering van de genomen besluiten ontbreekt. Uitein delijk leidt uit tot een schertsdirectie en tot onverantwoordelijkheid in alle lagen van de landbouwleiding. Een dergelijk systeem is door en door be dorven en moet vervangen worden, of liever nog, helemaal opnieuw wor den ingericht. Maar dat is niet gebeurd. En daar om, niet alleen omwille van de slech te weersomstandigheden, is Rusland nu verplicht grote hoeveelheden graan uit het buitenland in te voeren, 't Is dan ook niet verwonderlijk, dat de Sovjet-leiders niet in staat zijn de beloften te houden, die zij zo gemak kelijk hebben gedaan. Op 22 mei 1957 sprak Kroetchev in Leningrad een redevoering uit, waar in hij aankondigde dat Rusland wel dra de Verenigde Staten zou inhalen wat de voortbrengst van vlees, boter en melk betreft per inwoner. Deze belofte moest reeds in 1958 ingelost worden wat boter en melk betreft, in 1961 voor het vlees. In december 1959 kondigde Kroet- schev triomfantelijk aan, dat het ge lukt was wat de boter en de melk be treft. Maar in 1961 vernam hij op de landbouwbijeënkomst te Moskou hoe men tot die uitslag gekomen was de kolchoseboeren hadden de ge woonte aangenomen de boter, die zij reeds op de markt hadden verkocht, terug op te kopen, om ze dan nog maals te verkopen. Van de statistie ken klopte dus niets meer. Nu zijn de cijfers voor 1962 be kend. De Russische melkvoort- brengst per inwoner bedroeg in dit jaar 85% van die van de Verenigde Staten in 1956. Maar Rusland wilde reeds in 1958 de States voorbijstre ven. De Russische vleesvoortbrengst bedroeg in 1962 slechts 40% van die der V.S. in 1956. Kroetchev had noch tans verzekerd dat ze reeds in 1961 hoger zou gelegen hebben dan in de V.S. In 1959 werd er van wal gestoken met een 7-jaren plan wat de land bouw betreft. Maar in 1962 had men nog niet de uitslagen bereikt die voor 1960 voorzien waren. De achter stand bedroeg voor de bieten 6% graan 18% wol 21 melk 22% vlees 27% katoen 35% eieren 34% aardappelen 50% Maar dergelijke achterstanden kun nen niet alleen verklaard worden door wanbeheer, slechte organisatie, verwaarlozing van machines en ge brek aan meststoffen. Men krijgt de indruk dat de boeren er genoeg van hebben en er de brui aan geven. Bo vendien blijven de steden de landar beiders wegzuigen, zodat de platte landsbevolking hoe langer hoe meer bestaat uit vrouwen en ouden van dagen, omdat de jeugd naar de fa brieken trekt. De oogsten van 1959 en 1960 wa ren slecht. Het werd hoe langer hoe mfeer duidelijk dat de landbouw gro ter investeringen nodig had om er weer boven op te geraken. Maar de financiële hulpbronnen waren zeer beperkt. Dan kwam in 1961 een spek- takulaire koerswijziging, uitgedrukt in een van de resoluties van de land bouwbijeenkomst in januari 1961 Ons land beschikt nu over een zo machtige nijverheid en een zo sterke bewapening, dat het omvangrijker middelen kan besteden aan de verbe tering van het welzijn van het volk, zonder de verdere ontwikkeling van nijverheid en bewapening in gevaar te brengen. De bijeenkomst is van mening dat het land nu de mogelijk heid bezit de investeringen ten be hoeve van de landbouw belangrijk te verhogen boven de voorziene bedra gen in het zevenjarenplan. Dit betekende in feite dat de be schikbare fondsen onvoldoende wa ren en dat men besloten had te be zuinigen op de posten voor de zware nijverheid, teneinde de landbouw voor een ramp te behoeden. Men was zelfs bereid de verdere ontwikkeling van de oorlogsindustrie stop te zet ten. Maar dat gebeurde niet (slot volgt) k K N Zowel voor hooi-als voor graasweiden is het nu het ogenblik om een voldoende dosis stikstof toe te dienen onder de vorm van ammoniaknitraat U bekomt aldus een vroegtijdige en overvloedige opbrengst van uw grasland, wat uw winst zal doen stijgen. Een rijk geïllustreerde brochure, getiteld Grasland kan gratis bekomen worden bij COBELAZ, Afdeling Voorlichting en Propaganda, Bosquetstraal, 34, Brussel 6. Het volstaat ons daartoe een kaartje te sturen met vermelding van uw naam, beroep en adres. Wij moeten er ons Ministerie van Landbouw ook van beschuldigen dat het er niet op let dat inzake voeder graanprijzen de EEG-voorzieningen worden nageleefd. Op dit ogenblik wordt in België voedergraan uit Ne derland ingevoerd tegen een prijs die ver beneden de drempelprijs ligt. Verleden week bedroeg de prijs vande Nederlandse gerst (68-69 hlg) franco binnenland geleverd 398 F per 100 kg. Het bedrag van de heffing beloopt 6 F, het preferentieel recht 5 F of samen 409 F, dus blijft men nog 16 F onder de huidige drempel- prijs. Dit is volkomen in tegenstrijd met de EEG-reglementering. Op 19 februari was immers de drempelprijs voor zomergerst 425 F. Welnu, indien de aanvoerprijs (fran co grens) van het buitenlands graan lager ligt dan de drempelprijs dient een invoerheffing te worden geheven die gelijk is aan het verschil tussen de drempelprijs en de franco-grens- prijs van het buitenlands graan. Waarom treedt de Minister van Landbouw hier niet op, zoals hij be hoorde te doen Of moet hij eerst braafjes de toelating vragen aan Mi nister Spinoy Als tegenstelling zullen we nu zien wat men bij onze Noorderburen voor de landbouw doet. In Nederland ligt de melkvoortbrengst lager dan het vorig jaar en vele melkveehouders geraken in 'n moeilijke toestand. De Minister van Landbouw is de mening toegedaan dat een speciale krediet regeling voor veeweidebedrijven dringend nodig is. Om deze veehou ders in de mogelijkheid te stellen hun bedrijf voort te zetten mogen zij een lening aangaan tot 10.000 gulden (140.000 F). De intrest die hiervoor verschul digd is zal gedurende twee jaar voor Rekening van de Rijkskas zijn. De duur van de lening zal maximaal 12 jaar bedragen. De eerste twee jaar zal geen verplichte aflossing moeten gebeuren. De Tweede Kamer zal de nodige gelden bij afzonderlijk wets voorstel regelen bij de EEG te Brus sel. Is het ooit in het brein van een Bel gische Minister van Landbouw opge komen onze veehouders die het ook zo schitterend niet stellen op die ma nier te «verwennen». Op landbouw- terrein in het algemeen mogen we trouwens wel zeggen Hollandia do- cet (Holland geeft de toon aan) Je*. Baetca Haaltert

De Koornbloem | 1964 | | pagina 3