Mededeling aan de Pers. Betere hewaarbaarheid Ratten Muizen Met... Gezonde bieten Hoogste opbrengsten 1959. Kleine Landeigendom. Verdelg met WARTOX Verpakkingen van V2 kg en 1 kg. Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst en bij al onze zaakvoer ders. Het hoofdartikel van het maand blad Landeigendom van maart 1964 is gewijd aan beschouwingen over de mechanisering. De heer G. SIMON, Directeur-Ge neraal, herinnert eraan dat de resul taten van de jaarlijkse landbouw telling van de maand mei 1963 zo pas verschenen zijn. De jaarlijkse landbouwtellingen zijn niet zo volledig als de algemene landbouwtellingen waarvan de laatste van 1959 dateert, maar ze zijn niettemin zeer interes sant omdat zij het mogelijk maken jaar per jaar de evolutie te volgen van de landbouw. Niemand betwij felt dat de landbouw tegenwoordig zeer vlug evolueertdeze evolutie komt vooral tot de uiting in de me chanisering die aan de basis ligt van al de veranderingen die zich voordoen en die de structuur van on ze landbouw bepalen. Vaak ontmoet men mensen die iet wat minachtend de moeilijkheden waarmede de landbouwwereld op het huidig ogenblik te kampen heeft, toeschrijven aan het feit dat de land bouw de beweging niet zou gevolgd hebben van de mechanisering en de rationalisering van de productie. Deze opmerking komt niet meer op haar tijd aangezien de arbeidspro ductiviteit in de landbouw in ons land tijdens de laatste tien jaren met 70 a 100 gestegen is, terwijl de productie zelf met 30 toegenomen is. Deze cijfers overtreffen ruim schoots die welke in de nijverheid .werden bereikt. Bovendien vergeet men dat, zo de verhoogde producti viteit in een economische tak recht streeks ten goede komt aan de ge meenschap, de personen die in deze Vaak tewerkgesteld zijn, er slechts een onrechtstreeks voordeel uit ha len. De landbouwers hebben altijd blijk gegeven van vindingrijkheid bij het zoeken naar methodes en werktui gen om de landarbeid gemakkelijker en efficiënter te maken. Bepaalde uitvindingen hebben een ware omme keer in de technische mogelijkheden van de landbouw teweeggebracht en aanzienlijk zijn actiemiddelen doen toenemen. Men mag als leader beschou wen van de nieuwe machines, de tractors en de maaidorsers enerzijds en de melkmachines anderzijds. Voor de tractors kunnen wij de evolutie volgen sedert 1929. Er waren er 1.500 in 1929, 8.000 in 1950 en 37.000 in Maar terwijl in het verleden de mechanische vooruitgang in de land bouw aanleiding had gegeven tot een uitbreiding van het landbouw areaal en een aangroei van de land bouwbevolking, kwam door de nieu we mechanisering een gedeelte van de plattelandsbevolking vrij om te werkgesteld te worden in de indus trie. Uit de resultaten van de volkstel lingen van 1856 tot 1930 blijkt, dat de actieve bevolking in de landbouw tijdens die periode van 1.055.000 ge daald is op 629.000. Maar de beteelde oppervlakte ver mindert niet en de landbouwproduc tie neemt toe dank zij de kunstmest stoffen, de nieuwe landbouwmetho des en vooral, sedert de landbouw crisis van 1885, door de ontwikkeling van de veeteelt. De landbouwtelling van 1950 bete kent een ommekeer terzake. Zo de landbouwbevolking verder afneemt (629.00 in 1930 tot 412.000 in 1947), daalt het aantal landbouwbedrijven eveneens (292.000 in 1929 tot 264.000 in 1950). De jaarlijkse landbouwtel lingen na 1950 bevestigen deze fun damentele tendens zo geeft de land bouwtelling van 15 mei 1963, 243.000 landbouwbedrijven aan en 256.000 bezoldigde en niet-bezoldig- de personen die bestendig in de landbouw tewerkgesteld zijn. Op het huidig ogenblik is de me chanisering oorzaak en gevolg van de afname van de landbouwbevolking, daar de rentabiliteit van de landbouw in vergelijking met die van de andere takken van de economische bedrij vigheid, in verdrukking kwam. De vermindering van het aantal bedrijven zal zeker in de volgende jaren aanhouden, aangezien het voornamelijk de jongeren zijn die de jongste tijd het landbouwberoep op gaven hieruit volgt natuurlijk een veroudering van de bedrijfshoofden (meer dan de helft zijn meer dan 50 jaar oud), hetgeen onvermijdelijk op langere termijn een verdere vermin dering zal meebrengen van het aan tal bedrijfshoofden tot er een nieuw evenwicht bereikt is. De auteur besluit met de nadruk te leggen op de omvang van de hui dige landbouwreconversie en op de noodwendigheidons onroerend landbouwbezit aan te passen aan de ze reconversie (ruilverkaveling, bo demverbetering, verbetering van de landwegen, bodembeleid) en het platteland nieuwe levenskansen te geven (inrichting van het platteland). De Kleine Landeigendom zal hieraan met alle middelen meehelpen. Op 26 maart jl. had de statutaire Algemene Vergadering plaats van de Nationale Maatschappij voor de Klei ne Landeigendom. In zijn verslag aan de vergadering handelt de Raad van Beheer over de activiteit van de Nationale Maat schappij en haar 53 erkende Maat schappijen in de loop van het jaar 1963 in de verschillende domeinen van hun sociaal doel, o.m. inzake grondverrichtingen (aankoop en pro- ductiefmaking van gronden), sociale huisvesting en ruilverkaveling van landeigendommen. Gedurende het voorbije jaar heb ben de Nationale Maatschappij en haar erkende Maatschappijen 126 ha bouwgrond aangekocht tegen de ge middelde prijs van 32,50 F per m2. De Instelling bezit aldus een grondreser ve van ongeveer 900 ha bestemd voor 'oprichting van woningen voor min- gegoede gezinnen. Wat betreft de landbouwgronden, waren per 31 de cember 1963, op de 2.843 ha, 2.069 ha productief gemaakt en verkocht of verpacht aan landbouwers. Op de 774 overblijvende zijn bodemverbeterings- werken aan gang. In 1963 werden 7 boerderijen opgericht, hetgeen het totaal brengt van de nieuwe boerde rijen op 83 met een gemiddelde op pervlakte van 18 ha nieuw ontgonnen of verbeterde grond. Inzake sociale huisvesting werden in 1963, 1.056 kleine landeigendom men in groep opgericht, terwijl 1.465 leningen aan mingegoede personen werden toegekend voor de oprichting of verbetering van een woning. Op het geheel van die verrichtingen wer den 349 leningen toegekend aan land bouwers om hun woning te verbete ren dank zij een bijzondere tussen komst van het Landbouwinvesterings fonds 150 kleine landeigendommen werden ter beschikking gesteld van mijnwerkers door middel o.m. van een speciaal krediet van 25 miljoen van de E.G.K.S. De Instelling heeft bovendien haar actie voortgezet inzake krotoprui ming. Op de 2.500 verrichtingen wa ren er 553 leningen toegekend voor wederopbouw van woningen na slo ping van een krot of voor verbouwing van ongezonde woningen 325 ande re verrichtingen hebben het mogelijk NATRIUM NITRAAT gemaakt eenzelfde aantal krotwonin gen te sluiten of onbewoonbaar te verklaren. Het totaal van de sedert het ont staan van de Instelling in groep of individueel opgerichte of verbeterde kleine landeigendommen bedraagt ruim 45.000. Een recente enquête heeft uitgewe zen dat de Kleine Landeigendom, als huisvesting, bijzonder gunstig is voor de ontplooiing van het gezin. Inzake ruilverkaveling van landei gendommen werd er een aanmerke lijke vooruitgang geboekt, zowel wat de eigenlijke ruilverkavelingsverrich tingen betreft als voor werken, aan leg van wegen en cultuurtechnische werken die met ruilverkaveling ge paard gaan. De bereikte resultaten komen niet zozeer tot uiting in de per 31 december 1963 verkavelde opper vlakte (13 objecten slaande op 5.000 ha) als wel in de vorderingsstaat van de in uitvoering (52 objecten slaande op 48.000 ha) of in onderzoek (42 ob jecten slaande op 49.000 ha) zijnde ruilverkavelingen. Met de bestratingswerken, de ver betering van het waterregime en de andere cultuurtechnische werken wa ren van 1958 tot 1963 ongeveer 182 miljoen frank gemoeid (verbintenis sen) Per 31 december 1963 hebben 71 algemene vergaderingen plaats ge had waarbij meer dan 38.000 eige naars en 18.000 gebruikers betrokken waren. Van die 71 algemene verga deringen spraken zich 68 uit voor de ruilverkaveling bij een gemiddelde meerderheid van 81,6 van de eige naars, die 74,6% van de oppervlakte in eigendom hadden, en 78,3 van de gebruikers die 73,2 van de op pervlakte in gebruik hadden. Dank zij nieuwe ter beschikking ge stelde middelen, o.m. op het gebied van de fotogrammetrie en de elec- tronische berekeningen, mag ver wacht worden dat de ruilverkaveling die dringend noodzakelijk is voor de verbetering van de agrarische struc tuur o.m. in 't kader van de Gemeen schappelijke Markt, in de volgende jaren een grote uitbreiding zal ne men. Globaal gezien was de activiteit van de Kleine Landeigendom in het jaar 1963 zeer bevredigend, en dit ondanks de ernstige moeilijkheden namelijk in de sector huisvesting in gevolge de stijging van de bouwkos ten (20% sedert begin 1962) en, in de sector ruilverkaveling wegens het gebrek aan gespecialiseerd en ge schoold personeel op het gebied van de topografie en de cultuurtechniek. Dank zij zijn polyvalente werking kan de Kleine Landeigendom in ruime mate bijdragen tot de verbetering van de levensvoorwaarden van de lande lijke bevolking en tot de inrichting van het platteland.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5