Algemene Vergadering Verslag van de Beheerraad Verslag over de jaarlijkse van de aandeelhouders. DE KOORNBLOEM 11 april 1964 Samenwerkende Vennootschap REDT U ZELVEN WAARDE AANDEELHOUDERS, De 45e jaarvergadering der samen werkende vennootschap Redt U Zeiven» werd gehouden in het lokaal De Korenbloem Grote Markt te Aalst, eigendom der vennootschap, op 5 april II. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen benevens de Voorzitter en de Bestuurder, de heren Frans Wy- nant, beheerder-afgevaardigde, de he ren Moens, Van den Haute, beheer ders en de heren Van de Velde, Goe man, F. Schollaert en Baeten toezie ners. De heer Kiekens had zich om gezondheidsreden laten verontschul digen. De Voorzitter Robert D'Hondt open de de vergadering te 15,30 uur en dankte de aanwezigen voor hun op komst. Hij verleende vervolgens het woord aan de heer Gerard Van de Velde die lezing gaf van het verslag van de beheerraad. Hij gaf ook lezing van de balans rekeningen afgesloten op 31-12-1963, van de winst- en verliesrekening en van de voorgestelde verdeling der winsten. Genoemd verslag alsmede de ba- iansrekeningen evenals de verdeling der winsten werden met algemeen heid van stemmen door de vergade ring goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot de statutaire verkiezingen. Het mandaat van beheerder van de heren Jozef Kiekens en Victor Van den Haute, vervallen zijnde, diende overgegaan tot de kiezing van twee beheerders. Genoemde heren werden met algemene stemmen als beheer der herkozen. Hetzelfde met de mandaten van de heren Florent Goeman en Gaston Bae ten die als leden van de toezichts- raad herkozen werden. De heer Gerard Van de Velde, voor zitter van de toezichtsraad, werd door de beheerraad voorgesteld voor het mandaat van beheerder en met alge meenheid van stemmen gekozen. Na afwerking van de dagorde der algemene vergadering nam de be stuurder de heer O. Caudron het woord. Hij gaf een omstandige uitleg van de verschillende posten van de jaar rekeningen en behandelde net ver slag van de beheerraad, wijzende op bedenkelijke toestanden in menige landbouwbedrijven. Hij hekelde de regering die geen landbouwprogramma heeft en slechts oog heeft op het behoud van de lage prijzen der landbouwprodukten ten einde de indexberekeningen niet te beinvloeden. Hij deelde vervolgens mede dat de heer Frans Wijnant zijn verlangen had te kennen gegeven om het ambt van afgevaardigde-beheerder om ge zondheidsreden over te laten aan een ander lid van de raad. De beheerraad zal een der beheer ders moeten aanduiden om de heer Wijnant te vervangen als afgevaardig de-beheerder van de vennootschap. De bestuurder dankte de heer Wij nant voor zijn vele verdiensten tij dens zijn 18-jarige taak als afgevaar digde-beheerder der vennootschap. Gans de vergadering bracht met handgeklap hulde aan de heer Wij nant die als een der stichters en eer ste bestuursleden veel heeft gedaan voor de bloei der vereniging en dit verder zal doen als lid van de beheer raad. Met een dankwoord van de heer bestuurder werd de 45e algemene vergadering besloten. Het is onze plicht jaarlijks een verslag uit te brengen over het verloop van het voorbije jaar, zowel op algemeen landbouwgebied als over het zakenleven onzer vennootschap. Wat de toestanden van de landbouw betreft moeten wij tot ons spijt vaststellen dat deze sinds jaren rampspoedig zijn en in 1963 niet zijn verbeterd. Het is een algemeen verschijnsel, zowel in ons land als in andere staten, zowel in Europa als in Amerika en de andere werelddelen, dat de voortbrengers van land- en tuinbouwprodukten zeer slecht voor hun arbeid worden vergoed. Het is dan ook niet te verwonderen dat in de ons omringende naties, evenals in eigen land, de hofsteden meer en meer worden verlaten en dat zelfs landbouwers met een middelmatig bedrijf van 10 en meer hectaren de zaak in de steek laten, om als werknemer hun geluk te beproeven. In onze onmiddellijke omgeving zijn tal van dergelijke gevallen nog dit jaar voorgekomen. Wij kennen landbouwers die zozeer ontmoedigd zijn dat zij het be drijf, waarin zij gegroeid zijn en waarin zij hoopten hun brood te verdienen, zonder meer vaarwel zeggen. Wanneer alles normaal verloopt kan men 't geluk hebben om op 't einde van 't jaar wat over te houden, maar wanneer zoals in 1963 de graanoogsten grotendeels verloren gaan als gevolg van het regenweer zo dat zij ongeschikt zijn voor de handel en zelfs als veevoeder minderwaardig blijken, dan gaan de vele zorgen en onkosten grotendeels verloren en kari hier nooit winst worden geboekt. Was de graanoogst in 1963 voor de boeren een ramp dan was dit zeker het geval voor de aardappelverbouwers. De opbrengst was niet alleen onder het normale, maar daarenboven bleven de verkoopprijzen zeer laag, en tot overmaat van ongeluk, zal een overgroot deel van de oogst aan eetaardappelen geen kopers vinden. En zo kunnen wij de litanie van tegenslagen en misrekeningen op velerlei gebied aandikken, met als gevolg dat niemand die nadenkt nog kan twijfelen aan de ware toestanden. Kwekers van zwijnen waren in 1962 zodanig ontmoedigd dat de stallen verleden jaar onbezet bleven. Dit was oorzaak dat de varkens zeer duur werden, maar ongelukkiglijk was dit van geen belang voor deze die geen dieren te verkopen hadden. Ook de kiekenkwekers kregen harde slagen door de gedurige in zinkingen van de prijzen van eieren en slachtkiekens en dit op een ogenblik dat de voeders, als gevolg van de invoerheffingen, zeer duur waren. Niettegenstaande de vele pogingen om de melkprijzen aan de kwe kers op een normaal peil te brengen en in verhouding tot de prijzen door de verbruiker betaald, werd hier weinig of niets bereikt, al de werkingen van de verscheidene boerenbonden en syndikaten ten spijt. Ook de prijzen van vele tuinbouwprodukten werden onder de voet gelopen, zodat ook de tuiniers zich wel zullen beklagen over het ongeluk kig jaar 1963. Wie nog zou twijfelen dat het bij de boeren minder goed gaat volge enkel de verkopingen van landbouwland. Er was een tijd dat enkel de landbouwers land kochten. Nu zijn het de nijveraars en handelaars en zelfs loontrekkenden van stad en bui ten die aan ongewoon hoge prijzen het bouwland opkopen, terwijl de boer die het land broodnodig heeft niet in staat is die hoge verkoopprij zen te betalen. En wat zal de toekomst voorbehouden aan onze kwekers, aan onze landbouwers en tuiniers Onze regering is meermaals aan haar plicht tekort gekomen en ter wijl tal van sociale verbeteringen voor de werknemers werden ingevoerd, kregen de boeren een aalmoes of een klop op de kop zoals met de uit- voerversperring welke oorzaak was dat de prijzen van de varkens omlaag liepen. De grote zorg van de regering blijft nog altijd het drukken van de prijzen der land- en tuinbouwprododukten teneinde de index laag te hou den en de nijveraars niet te verplichten tot gedurige loonsverhogingen. Deze voor de boeren rampzalige indexberekening hebben wij in ons verslag van verleden jaar aan de kaak gesteld en wij blijven protesteren tegen deze stelregels die voor de boeren armoede en voor de werknemers en nijveraars weelde betekenen. Een oud spreekwoord zegt als de boer ophoudt met klagen, de pastoor met vragen zal de wereld vergaan En toch hebben de landbouwers en tuinders volkomen gelijk wanneer zij verklaren dat het niet goed gaat in hun bedrijf en dat dringende maatre gelen noodzakelijk zijn. Het beschadigen van de graanoogst en de onmogelijk te verkopen eetaardappelen zijn niet alleen slecht voor de boeren. Door het feit dat deze verplicht zijn graan en aardappelen aan de dieren met massa's te voederen worden ook minder krachtvoeders aangekocht, wat dan ook een nadelige invloed laat gelden op de einduitslagen van ons boekjaar. Terwijl de algemene onkosten regelmatig stegen, daalden de verkoop cijfers, wat een zeer ongunstige factor is voor het verkrijgen van normale winsten. Toch kregen wij nog een uitslag die ons toelaat het gewoon winst aandeel aan onze aandeelhouders uit te betalen. Zoals U zult bemerken krijgen onze reserven ook hun deel en deden wij de noodzakelijke afschrijvingen. Onze eigendommen hebben op dit ogenblik een waarde die meer dan dubbel opweegt tegen de cijfers waaraan zij werden gekocht en gebouwd, dertig en veertig jaar geleden en vormen een bijkomende en moeilijk te schatten reserve. Wij onderwerpen de balansrekeningen over het boekjaar 1963 aan uw oordeel en vragen de goedkeuring ook voor de winst- en verliesrekeningen met de verdeling der winsten. Inzake beheerraad stellen wij U de benoeming voor tot het ambt van beheerder van de heer Gerard Van de Velde, heden voorzitter van onze raad van toezicht. Wij danken alle aandeelhouders en leden alsook deze die als verkoper of als werknemer hun deel hebben in de bloei van onze vennootschap en rekenen op hun verdere medewerking. DE BEHEERRAAD O. CAUDRON R. D'HONDT Fr. WYNANT Bestuurder Voorzitter Afg.-Beheerder J. KIEKENS, R. MOENS, V. VAN DEN HAUTE, Leden van de Beheerraad.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 3