De ontwikkelingslanden. Over ledige zakken. Plantaardappelen. Beetzaden Kalknitraat Droge Pulp Samengestelde Meststoffen Hier spreekt de boer ECONOMIE Redt U Zeiven. op basis van KALK De laatste wagon Het gebruik van de De Korenbloem (Vervolg van le bladzijde). Beste Medeboeren. Geachte Lezers. 25 april 1964 De Vereniging voor nodigt alle belangstellenden uit deel te nemen aan de besprekin gen over Ruimtelijke ordening Bodembeleid en Grondprijzen welke doorgaat te Gent in de zalen van de Kredietbank, Kouter 26, op donderdag 30 april te 20 u. Na de besprekingen ontvangst aangeboden door de Kredietbank en bezoek aan de T ent oonst elling over ruimtelijke ordening in dezelf de lokalen. Onze stock was totaal uitgeput en wij zijn verplicht geweest, ge zien de vele vragen, nog nieuwe planters in magazijn te nemen. Wij hebben beschikbaar in be perkte hoeveelhedenEerstelin gen, Kruger, Fina, Pimpernel, Patrones en Bintje. In magazijn beschikbaar i (vervangt) Ovale groenkraag (Godab) ROSA (lange roze) Bevat 14,5 nitrische stikstof 1 ammoniakale stikstof Beschikbaar in onze magazijnen en bij onze verkopers. is in magazijn aangekomen. t Men meldt ons uit Letterhoutem het overlijden van Mevrouw Maria Camilla ERAUW Weduwe van de heer Fcederik Focquet. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming. Op aanvraag van enkele leden geven wij hierna de inlich tingen voor het gebruik van onze mengmeststoffen. Wij maken onder ons merk 4 samenstellingen welke bijzonder aangepast zijn voor verschillen de vruchten. 9% stikstof 10% fosfoorzuur 11 patas is vooral geschikt voor weiden en beten. Ook voor aardappelen op grond die mager ligt. 8% stikstof 6% fosfoorzuur 14,5% potas op basis van zuivere potas is speciaal voor groenten, tabak en voor eet- aardappelen met fijne smaak, ook voor witloof. 5 stikstof 7 fosfoorzuur 9 potas is een formule met minder stikstof en is best geschikt voor haver. Kan ook voor aardappelen dienen op sterk bemeste gronden. 2 stikstof 6 fosfoorzuur 11 potas voor graan gewassen die niet veel stikstof maar veel fosfoorzuur en potas nodig hebben. 4 gelegen onder het podium, waar plaats hebben genomen Voorzitter Kassuni, Egyptisch Minister van Fi nanciën en de Argentijn Prebitsch de algemene secretaris van de Con ferentie. De toon van de toespraken is verschillend maar de inhoud komt altijd op hetzelfde neer. Er wordt ge sproken over armoede en honger, er wordt een dringend en wanhopig be roep gedaan op de ontwikkelde landen, op de rijke landen opdat de inspanningen van alle naties op een enkel doel zouden gericht worden, namelijk de afstand te verminderen en zelfs de kloof te dempen die er bestaat tussen deze meerderheid die de Derde Wereld vertegenwoordigt, met zijn bevolking van 1800 miljoen uitgehongerden en de minderheid vertegenwoordigd door de nijver- heidslanden. Het is de kloof tussen welvaart en wat een Zuid-Amerikaan- se ekonomist genoemd heeft de verborgen honger de ondervoeding die langzaam verzwakt en vernielt. Laat ons politiek en propaganda die op de conferentie gevoerd worden terzijde laten. De Sovjets voeren er maneuvers uit om de volkeren van de Derde-Wereld op hun kant te krij gen door er beloften van ogenschijn lijk belangloze hulp te doen. Er is daar ook de gebaarde Che Guevara de ekonomist van Fidel Castro van Cuba, die geweldig tekeer gaat in zijn olijfgroenkleurige overall. Dit is echter de kleine kroniek van de con ferentie. Wat het meest indruk ver wekt is het feit dat de Derde Wereld er optreedt als een «eenheidsfront», zich aanmeldt als een blok dat be wust geworden is van zijn getals sterkte en van de ontploffingsten denties die kunnen verwekt worden door de onderdrukte honger, de ar moede, de verboden toegang tot de betere bestaansvoorwaarden. Jonge naties die nog maar onlangs hun on afhankelijkheid hebben veroverd be merken dat politieke onafhankelijk heid niet alles is in een wereld waar de organisatie van de ekonomisch- commerciële ruilbetrekkingen van dien aard is dat een arm land steeds armer wordt en een rijk land steeds maar rijker. Dit probleem is het we zenlijkste en meest dramatische van onze tijd. Wanneer ze enkel op eigen krach ten aangewezen zijn kunnen de on derontwikkelde volkeren geen voor uitgang boeken en zijn ze onbekwaam dit minimum aan welzijn waarnaar ze haken te verkrijgen. De pers, de bioskoop, de televisie, de publiciteit hebben hen bekend gemaakt met het bestaan van betere levensvormen,, met het feit dat anderen in overvloed goederen bezitten die voor hen onbe reikbaar zijn. Het ergste is dan dat met verloop van tijd hun toestand verslecht. DE KOORNBLOEM Vandaag ga ik niet rijmen daar ik eens onverbloemd mijn gedacht wil zeggen. Op zondag morgen 12 april vernam ik langs radio dat de bespre kingen tussen de regering de' socia le partners en de dokters andermaal waren afgesprongen. Toen een lid van de regering be roep deed op het geweten en de be roepsplicht van de dokters heb ik niet weinig gegrinnikt; en met reden, immers hebben de boeren en hun or ganisaties niet honderde malen be roep gedaan op het geweten van de regeringsleden en hen op hun plich ten gewezen. Evenwel te vergeefs. Ik vraag me af of het met hun geweten overeenstemt dat ze de ganse boe renstand in dienstbaarheid hebben gedrongen in het voordeel van han del en nijverheid Of het met hun ge weten overeenstemt dat ze een gan se stand de zo noodzakelijke winst marge hebben onthouden die ze zo nodig hadden om hun bedrijf in stand te houden en aan de vooruitgang aan te passen bij zoverre dat het werk zaamste en het spaarzaamste deel van de bevolking ondanks de zwaar ste inspanningen is moeten getuige zijn van de teleurgang van het land- bouwersberoep zodat ons aantal in enkele jaren tijds met 40 is achter uitgegaan Stemt het misschien met hun geweten overeen het grote ver schil dat er bestaat in kinderbijsla gen, pensioenen, en alle andere voor delen te veel en te lang om te mel den Komt het misschien met hun geweten overeen dat ze de boeren met hun gespan laten sjouwen langs slechte banen en aardewegen die in de winter echte modderpoelen zijn De regeringsleden zouden mij be zwaarlijk kunnen antwoorden dat al deze toestanden bestonden voor zij aan het bewind kwamen, vermits zij op andere punten reeds schone ver beteringen hebben aangebracht. O ja, maar niettemin hebben ze geweigerd de kostprijs te dekken voor de melk en de suikerbieten hebben ze meer dan eens de uitvoer geblokkeerd en aldus de markt ontredderd. De typisch Vlaamse aardappelteelt is reeds tweemaal tereke, en dat door hun toedoen op een ramp uitge lopen. De botersmokkel wordt zeer ondoelmatig bestreden en bovendien wordt dan nog op zeer onrechtmatige wijze geld gebruikt uit het landbouw fonds. Deze gelden worden verkwanseld. De indexpolitiek wordt gevoerd op de rug van de boeren enz. enz.... Dat zij die beroep doen op andermans gewe ten en plichtgevoel eens de handen voor de ogen slaan en eens onder zoeken hoe het met hun eigen gewe ten gesteld is, want op hen is toe passelijk de spreuk uit het Evangelie: Zij zien de splinter in andermans ogen, en ontwaren de balk niet in hun eigen ogen Boer Wortel. Er zijn personen die weinig zorg besteden aan de verpakking der wa ren meer bepaald aan de jute merk- zakken. Dit is nochtans een punt van groot belang want jute zakken kosten duur. Wellicht weten de boeren niet dat de zaakvoerders en verkopers deze zakken moeten betalen en hun borg som verliezen indien deze niet tijdig worden teruggegeven. Indien de zakken gescheurd of be schadigd zijn worden zij niet terug betaald. Vele verkopers hebben reeds gro te schade geleden door de schuld der klanten die de balen beschadigd te ruggeven of vergeten terug te bezor gen. Wij moeten speciaal de aandacht vestigen van onze leden op dit be langrijk punt en hun vragen het ledig goed onmiddellijk terug te bezorgen en niet te gebruiken voor eigen doel einden. Wij rekenen op de goede wil van al onze leden en hopen dat zij een gun stig gevolg zullen geven aan ons ver zoek.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4