De ontwikkelingslanden* Weekblad Ziekten waaraan landbouwers speciaal staan blootgesteld. Magazijnen gesloten. Arbeid adelt Voor er* door de Landbouwers vrijdag 8 mei AALST 2 MEI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2126 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stondsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. II. [Zie vervolg 4e bladz. Ie kolom) Wij berichten aan de belangheb benden dat onze burelen en maga zijnen zullen gesloten zijn op Het zal dus geraadzaam zijn zich tijdig te voorzien, gezien eerst op maandag 11 mei de magazijnen weer open zullen zijn. 'Zie vervolg 2' bladz kolom De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 'a jeers Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden In 1960 lieten de Verenigde Naties aan al hun lid-staten de uitnodiging geworden de voorwaarden waarin ze ruilhandel dreven aldus te regelen dat men over tien jaar, dus in 1970, zou kunnen zeggen dat men het jaar van de ontwikkeling bereikt had. De rijke landen zouden dan uit de arme landen zoveel goederen dienen in te voeren dat deze laatsten zouden in staat gesteld worden hun nationaal inkomen met 5 te verhogen. Op die manier zouden de «arme landen» na tachtig jaar het gemiddeld levens peil bereikt hebben waarvan de rij ke landen genieten. Nu is echter die verhoopte ontwikkeling er niet ge komen. De Derde Wereld voert grond stoffen uit en is genoodzaakt afge-, werkte produkten en ook machines in te voeren om een beperkte nijver- heidsvoortbrengst aan gang te zetten, maar hun 'uitvoer stelt ze niet in staat wat ze invoeren te betalen zo dat hun handelstekort van jaar tot jaar stijgt. In zijn voorbereidend verslag op de werkzaamheden van de Conferentie bevestigt de algemene secretaris Prebitsch dat in 1970 de arme landen tegenover de rijke landen een schuld zullen hebben voor een beloop van twintig miljard dollar en vermits hun bevolking snel aangroeit betekent dit dat de ellende en de honger nog vreselijker zullen worden voor de en keling. In plaats dat de afstand die hen scheidt van een betrekkelijke welstand zou verminderen zullen de ze arme landen die afstand nog zien vergroten. Brazilië voert, benevens koffie, rubber uit. Evenals de andere onder ontwikkelde voortbrengers van deze waren, vermindert de uitvoer van deze waren omdat de rijke landen op dit ogenblik grotendeels kimstrubber gaan gebruiken. De rubberplantages werden dan ook verlaten. Bovendien stelt men het paradoksaal feit vast dat men in Brazilië kunstrubber gaat invoeren. Ook de waarde van de kof- fieuitvoer is geslonken wegens de daling op de wereldmarkt. We zullen hiervan een bevattelijk voorbeeld ge ven in 1935 kon men de invoer van een Ford-auto betalen met de tegen waarde van 20 zakken koffie, terwijl hiervoor op dit ogenblik 200 zakken koffie nodig zijn. Een gelijkaardig drama speelt zich af in de landen die cacao uitvoeren. Columbië, bijv. voert deze grondstof tegen lage prijs uit en voert tegen een zeer hoge prijs chocolade in om dat in het land geen nijverheid is die erin slaagt zelf chocolade te vervaar digen. De technische vooruitgang van de rijke landen heeft als gevolg dat ze steeds minder grondstoffen uit de Derde Wereld verbruiken, omdat ze machines en krachtgenerators kun nen bouwen die een mindere hoe veelheid brandstof vergen, omdat ze kunstvezels gebruiken in plaats van katoen, zijde en wol, kunststof in plaats van hout, leder en metaal. In 1962 werd er in de wereld meer kunstrubber dan natuurlijke rubber voortgebracht. Voor een onderontwik keld land, dat in sommige gevallen slechts een enkel grondstof kan uit voeren, betekent een vermindering van de uitvoer hoe klein ook een aan zienlijk verlies en soms de onder gang. Een klein land uit Zuid-Amerika niet met naam genoemd in het ver slag van Prebitsch, verloor aldus, wanneer de prijs van de natuurrub ber verlaagd werd met een derde van een centiem van een Amerikaanse dollar, een tegenwaarde van vijf mil joen dollars in een enkel jaar. De gemiddelde prijs van de grond stoffen in de wereld daalde met 40 in vergelijking van de prijs van de afgewerkte produkten gedurende de eerste veertig jaar van deze eeuw. Voor de onderontwikkelde landen uit Latijns Amerika, die landbouwvoort- brengselen, zoals suiker, graan, maïs oliehoudende of mineralen leveren in ruil van afgewerkte produkten, ver tegenwoordigt dit een geleidelijk groter wordend in de schuld staan bij de rijke nijverheidslanden. In 1935 plaatsten de arme landen op de wereldmarkt een hoeveelheid grondstoffen die overeenstemde met 30 van de handelsverrichtingen in de wereld. In 1960 was deze hoeveel heid tot 20 gedaald. De smaak van de rijke landen heeft wijzigingen on dergaan. Sommige landbouwproduk- ten door de arme landen geleverd vinden nog moeilijk hun afzet in het In de geneeskunde staan deze ziek ten bekend onder de algemene naam van zoonosen. Er zijn er heel wat, maar in deze studie zullen we ons be perken tot deze ziekten die van enig belang zijn in onze streken. Nu heb ben we het over de papegaaienziekte, de razernij en de brucelosis. Een vol gende maal behandelen we de teta- nos, de tuberculose en de tularemie. De papegaaienziekte. Is een ziekte die men opdoet, niet alleen bij het contact met papegaaien, maar met allerhande gevogelte dat er kan aan onderhevig zijn, zoals kippen, eenden en kalkoenen. Bij de mens openbaart zich de ziek te aanvankelijk door koorts waarvan men de oorzaak niet kan vaststellen en door een droge hoest, zonder flui men. Na een tiental dagen is het mo gelijk een diagnostiek te maken, ten gevolge van een radiologisch onder zoek van de longen en een ontleding van het bloed. De ziekte komt voor in alle delen van de wereld, vooral echter in de laatste tijd in de Ver enigde Staten en in West-Duitsland. Men zal zich herinneren dat ook ons land in de periode tussen de twee wereldoorlogen geteisterd werd door een epidemie van de papegaaienziek te. Men doet de ziekte op door con tact met de uitwerpselen en de uit loop uit de neusgaten van net gevo gelte. De ziekte is zelden besmette lijk van mens tot mens. De bestrijding van deze ziekte is zeer moeilijk, daar ze ingeval van epidemie veelvuldig voorkomt bij gevogelte, dat er schijn- baar niet onder lijdt. Besmette die ren moeten afgezonderd of afge slacht worden. Bij het cpntact met gevogelte moet men steeds voor zichtig zijn met de uitwerpselen en het vuil uit de neusgaten, en bij de behandeling hiervan een grote zinde lijkheid in acht nemen. De razernij. Uiteraard is de mens niet ontvankelijk voor razernij tenzij hij gebeten wordt door een be smet dier. Wanneer echter de mens besmet wordt staat men steeds voor gevallen die een dodelijke afloop kunnen hebben. Vandaar de algeme ne schrik voor deze ziekte. Zij kan voorkomen in alle delen van de we reld. Het aantal overlijdens tengevol ge van razernij bedraagt ieder jaar over heel de wereld ongeveer 3.000 gevallen. Men doet de ziekte op dank zij een virus die door de beet van een aange tast dier en zijn speeksel wordt over gezet. Men stelt gewoonlijk de hon den voor deze gevaarlijke ziekte ver antwoordelijk, maar men kan ze ook opdoen door beten van aangetaste vossen, wolven, ratten en zelfs vle- dermuizen. Van mens tot mens is ze echter niet besmettelijk. Het speeksel van een aangetast dier is reeds be smettelijk drie tot vijf dagen vóór zich de ziekte openbaart, en blijft be smettelijk tot aan zijn dood. De strijd tegen de razernij kan slechts met succes bekroond worden indien hij onverbiddelijk wordt aan gegaan. Van zodra er zich een geval voordoet dienen al de honden van het aangetaste gewest ingeënt te worden tegen de ziekte. Dwalende honden en katten dienen afgemaakt te worden, ofwel gevangen genomen en ingeënt. Stervende dieren tenge volge razernij moeten afgemaakt worden. Warjneer een persoon gebe ten of gekrabt werd door een dier dat van razernij verdacht is, moet men de wonde zeer goed uitwassen met zeep en ontsmetten. Het is aan te raden de wonde gedurende drie tot vier dagen open te houden en door te gaan.met de ontsmetting. De tussenkomst van de geneesheer is een dringende noodzakelijkheid.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1