Ziekten waaraan landbouwers speciaal staan blootgesteld. Rundveemarkt Kalknitraat Plantaardappelen. Speciale Lijm Rechtskundige Dienst BURELEN op basis van KALK M0NILIA LAXA EHR op Kersen en Noordkriek Pcrczaagwesp Dc Appelspinselmot De gewone Rode Spin van de fruitbomen tegen fosforesters resistente stam. Vruchtrot op Aardbeien Eiermarkt 5 mei 1964, Tuinbouw- raadgevingeo 4 9 mei 1964 (Vervolg en Slot) Tetanos. Dit is een belangrijke en gevaarlijke ziekte die tamelijk veel vuldig voorkomt, zoals blijkt uit de statistieken die bij de Wereldorgani satie voor de Gezondheid te Genève binnenliepen 11.478 gevallen in 1956 en 8.633 gevallen in 1958. Het is niet mogelijk te zeggen hoeveel landbou wers in deze getallen begrepen zijn maar het is waarschijnlijk een meerderheid omdat zij het meest in kontakt komen met de virus van deze ziekte, die zich schuil houden kan in het vee, vooral bij de paarden, in de aarde, in het stof en in de uitwerpse len van de dieren. De virus dringt door in het lichaam van de mens langs een wonde aan de huid, die met een haard van be smetting in kontakt kwam (bij won den die door aarde bevuild werden moet men steeds met de mogelijkheid van tetanos rekening houden)De ziekte zet zich doorgaans niet voort van mens tot mens, is dus niet be smettelijk. Het zekerste middel om van teta nos bevrijd te blijven is de inenting tegen deze ziekte in de kinderjaren, inenting die om de vijf a tien jaar dient herhaald te worden. Bij ernstige verwondingen met aanraking van de aarde is het steeds aan te raden on middellijk tot een inenting over te gaan. Tuberculose. Wordt veroorzaakt door een bacille die van dierlijke of van menselijke oorsprong zijn kan. Deze van menselijke oorsprong kan ook de dieren besmetten (waaronder het vee, katten en honden), terwijl deze van dierlijke oorsprong zich ge woonlijk tot de dieren beperkt. Wat er ook van zij de grote bron van besmetting is altijd de melk van aangetaste dieren geweest. In de meeste landen werden dan ook dras tische maatregelen genomen om de zieke dieren uit de veestapel te ver wijderen in sommige landen kan men er prat op gaan dat gans de vee stapel van tuberculose gezuiverd werd.. Maar waakzaamheid blijft ge boden, temeer daar men tijdens de laatste jaren een heropleven van de ziekte heeft kunnen vaststellen, ten gevolge van een verslapping in het opsporen van aangetaste dieren en mensen. Men doet de ziekte op door het drinken van niet gepasteuriseerde melk en het eten van dito melkpro- dukten, maar ook door kontakt met besmette dieren, zelfs door het ina demen van de lucht der stallen waar besmette dieren verblijven. In ieder geval moeten melk en melk producten voor alle zekerheid steeds gepasteuriseerd zijn, of ze voor men selijk of dierlijk verbruik bestemd zijn. Het moet ook wel verstaan zijn dat het vlees van dergelijke dieren niet voor voeding kan gebruikt wor den. Tuléramie. Dit is een besmettelijke ziekte waarvan vooral knaagdieren dragers zijn. Bij de mens komt ze niet veelvuldig voor, maar toch kon men sedert enkele jaren een zekere verspreiding ervan vaststellen, ook in Europa. Bij de mens is de ziekte steeds gevaarlijk zij openbaart zich plots, en gaat dan gepaard met rillin gen, koorts en volledige uitputting. Niet zelden is er ook ontsteking en zwellingen van de lymfklieren. De ziekte wordt vooral verspreid door konijnen, hazen en in het wild levende knaagdieren, evenals door de luizen die op deze dieren leven. Ook de vliegen die met deze dieren in kontakt kwamen kunnen de ziekte overbrengen naar de mens. Konijnen- of hazenvlees moet daarom altijd zeer goed gekookt worden, en tegenover beten van insekten moet men steeds wantrouwig staan. De ziekte gaat niet over van mens op mens. te Anderlecht voor deze week. Hoornvee. In totaal werden er 3185 dieren ter markt gebracht hetzij 282 min der dan verleden week. Markstemmingzeer vast. De prijzen Ossendikbil 54 62 fr; goed ge vormde 49-52 fr.60 t.h opbrengst 40 46 fr. 55 t.h. opbrengst 33-39 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst i 29 34 fr. 50 t.h. opbrengst24 26 fr. Vaarzen dikbil54 62 fr. goed gevormde 49 52 fr.60 t.h. op brengst 42 48 fr.55t.h. opbrengst: 35 41 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 40 44 fr. 55 t.h. opbrengst 33-38 fr.; zware 32 40 fr. worstdieren 16 21 fr. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 31 mei a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST Bevat 14,5 nitrische stikstof 1 ammoniakale stikstof Beschikbaar in onze magazijnen en bij onze verkopers. (Aderh Ruhl) Thans moet men de tweede behan deling uitvoeren tegen Monilia. Men zal er op letten het aangepast zwam- dodend middel te gebruiken en tevens zeer zorgvuldig te spujten. (Hoplocampa brevis KI.) Thans staan de eieren van de pere- zaagwesp op het punt te ontluiken. De aantasting van deze parasiet doet zich echter vrij plaatselijk voor. Waar schade te vrezen is, dient men nu te behandelen. Men moet echter alle mogelijke voorzorgsmaatregelen tref fen om de bijen niet te schaden. (Hyponomeuta malinella F.) De rupsen van deze parasiet heb ben hun winterschuilplaatsen verla ten, en bevinden zich in mineersta dium in de bladeren. Deze eerste schade wordt minder opgemerkt. Na dien beginnen ze met het samenspin- nen van de bladeren en het vervaar digen van de goed gekende nesten, waarin ze moeilijk te bestrijden zijn. Waar geen winterbespuiting plaats vond, of nog niet werd gespoten met een middel dat afdoende is tegen de ze parasiet (zie ons bericht betref fende de winter- en voorbloeibehan deling) raden wij aan zo snel moge lijk een bespuiting uit te voeren met fosforesters. (Metatetranychus ulmi Koch) De ontluiking van de wintereieren is aangevangen. Voer nu onmiddellijk een eerste bespuiting uit met een aca- ricide dat ongiftig is voor de bijen en dat niet tot de groep van de fosfores ters behoort. Spuit zorgvuldig en gebruik veel oplossing. (Botrytis clnerea Pers.) Op het ogenblik dat de bloei van de aardbeien begint, is het gevaar voor infektie door de zwam Botrytis cinerea Pers., verantwoordelijk voor het vruchtrot, zeer groot. Wij raden U aan op dit ogenblik te beginnen met de behandelingen op de gevoelige variëteiten met een aange past fungicide. Medegedeeld door het Opzoekings station van Gorsem Van de nieuw ingekomen plan ters blijven nog een paar honderd kilos Fina. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt i Extra grote en grote: 1,30-1,45 fr Bruine 1,55 1,70 fr. Middensoort 1,10-1,30 fr. Bruine 1,25-1,50 fr. Kleine 1,25-1,50 Ir. Richtprijs op tournée (witte en bruinschalige) Extra grote en grote 1,15 fr Middensoort 0,90 fr. Kleine 0,70 fr. Verslag van de Prijzenkcmmissie Marktbeschouwingen P De verbetering van de markt die normaal had mogen verwacht wor den, na de maatregel die door de overheid van de Euiomarkt getrof fen werd inzake de extra-heffing, werd niet verwezenlijkt tengevol ge de moeilijke toestand, die er op de ultvoermarkt blijft bestaan zelfs na de tussenkomst van de Euro- markt Volgens de laatste berichten zou den bepaalde derde landen, waar onder speciaal Polenen Hongarije, op dit ogenblik de grote eieren aanbieden in West-Duitsland tegen 69 Belgische centiemen franco aan de grens geleverd met de binnen- en buitenverpakking inbegrepen. Op deze basis ligt de aanbie- dingsprijs van derde landen, reke ning houdend met de extra-heffing, ruim 27 percent beneden de sluis- prijzen. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat de verwachte ver betering van de markt achterwege blijft en het is van uitzonderlijk be lang voor onze Belgische pluim veehouders dat de overheid van de Euromarkt nu opnieuw bij hoog dringendheid, de gepaste maatre gelen zouden treilen. De markt van dinsdag kende weliswaar een lichte prijsverbete ring voor de zware gewichtsklasse, die alleen te danken is aan het feit. dat de produktie van de zware ei9ren iets afneemt, terwijl men toch ook rekening moet houden met de uitzonderlijke lage prijzen die gedurende de laatste weken genoteerd werden. Feit is zeker, dat de prijzen inder daad wel hoger zouden liggen in dien wij de laatste weken de mise rie van de abnormale offerte niet hadden gekend. Aangevoerde hoeveelheden 1.370.000 eieren BROEDEIERVEILING Aangevoerd 51 000. Verkocht 30 000 (2,50 d 3,80 fr.) te Aalst zullen doorgaan de 2de en 4de vrijdag van elke maand door de rijkstuinbouwconsulent in de Bloe menveiling FLORA. De personen welke hem daar wensen te raadplegen kunnen dit doen tussen 8 en 10 uur in de bar van de veiling. voor het plakken van plastiek- zakken in tuben van 125 c. c. is te verkrijgen in onze magazijnen. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4