De natuurlijke hulpbronnen van de mens» Over ledige zakken. Nationale Tuinbonwbeurs KEUKENRIJST Likstenen Dekkleden A Z E 0 N in plypac Naaldwijk (Nederland). (geplastifeerd polyvinyl chloride) praktisch, weerstand biedend, ekonomisch. Uitstekend voor het afdekken van loodsen, mijten, landbouwwerktui gen, silos, houtvoorraden, evenals voor openbare werken, camping- en bootzeilen. Absoluut waterdicht onontvlambaar onbrandbaar licht en hanteerbaar Beschikbaar in magazijn in de maten 4 m X 6 m dikte 0,30 mm 6 m X8 m Ook te verkrijgen naar'maat en gewenste afmetingen. Deze dekkleden kunnen gele verd worden hetzij in normale, het zij in groene kleur. Alle dekzeilen zijn afgewerkt en om de meter voorzien van vast- hechtingsoogjes. Deze ringen zijn in de prijs inbegrepen. Voor bijko mende ringen 2,00 fr. per stuk. ONZE Voor de fijnproevers van lek kere rijstpap wordt gezorgd. Wij verkopen de beste Caro- line-rijst in pakken van 5 kg. voor de weide of in de stal beschikbaar in magazijn. DE BODEM. Land- en bosbouw blijven voor gans de mensheid, onder gelijk welke breedte- of lengtegraad, een onaf wendbare noodwendigheid. De grond zal nog eeuwenlang, zoniet altijd, de voornaamste hulpbron blijven voor de voedselvoorziening. In dit verband kan men de vraag stellen of, ten aanzien van de toe nemende demografische druk, een uit breiding van de bebouwde oppervlak ten mogelijk is. Bestaat er een land- bouwreserve Ja En ze is vrij aan zienlijk. In de tropen liggen er on geveer een biljoen acres acre 50 aren) aan landbouwgronden beschik baar in de streken met gematigd klimaat zijn er 800 miljoen ook in de dorre gebieden zijn er gronden be schikbaar. Wat echter nog altijd moei lijk blijft iyS het komen tot een min of meer juiste raming der watervoor raden. Kan de voedselvoortbrengst door deze landbouwreserves worden ver hoogd Laten we ons hierover toch niet te veel illusies maken. Een groot gedeelte van deze reserves bestaat uit niet al te vruchtbare gronden en is gelegen in streken waar de land bouw weinig of geen vooruitgang heeft geboekt. Aan de andere kant valt het te vrezen dat broze gronden door ontginning bedorven geraken en daardoor in de toekomst voor de voortbrengst ongeschikt worden. La ten we op onze hoede zijn voor plan pen door economisten die niets af- pne door economisten die niets af weten van de pedologische (waarde van de grond) werkelijkheid. Geluk kig maar dat tal van deze projecten niet ten uitvoer worden gebracht. Maar zo we met de uitbreiding van de bebouwde oppervlakten waar schijnlijk ontgoochelingen tegemoet gaan, kunnen wij dan de voortbrengst van de reeds bebouwde gronden niet verhogen Men zegt immers dat het nodig is dat de traditionele landbouw tot het stadium van de technologi sche landbouw zou moeten overgaan Goed. Maar hierbij mag niet uit het oog verloren' worden dat laatstge noemde door het gebruik van nieuwe en machtige middelen het evenwicht in de natuur soms grondig verstoort.. De traditionele landbouw handhaaft de bodemvoortbrengst op een nage noeg gelijkblijvend peil het moderne landbouw verhoogt dit peil, maar put de gronden uit. Zo heeft de invoering van de Euro pese verbouwingsmethoden op het Amerikaanse vasteland rampspoedi ge uitwerkingen gehad. In het zuiden van de Verenigde Staten heeft de ver bouwing van maïs en vooral van ka toen op podzolgronden (scheikundig arme gronden), de erosie vermeer derd. De onmetelijke uitgetrektheid van de weggespoelde gronden biedt er een beeld van troosteloze ver woesting. De Amerikaanse diensten ramen de schade die door deze ero sie werd veroorzaakt op meer dan 400 miljoen hektaren. In Texas en Oklahoma voeren de door de noord oosten- en zuidoostenwinden opge jaagde stofwolken (black dusters) vaak aamerkelijk hoeveelheden zand mee. De aldus ontstane armoede heeft de landbouwbevolkingen naar de kusten en nijverheidscentra gedre ven. Uit dit voorbeeld moge duidelijk blijken dat de landbouw er hoofdzake lijk moet naar streven een evenwicht te bewaren of te vinden. Indien men de moderne techniek op de bebouwing van de gronden wil toepassen, en dit is ongetwijfeld noodzakelijk, dan dient men van te voren de mogelijke gevolgen daarvan af te wegen. Een dergelijke studie blijk vooral onontbeerlijk in de ont wikkelingsgebieden, waar zeer dik wijls de verleiding bestaat om het dringendste eerst aan te pakken, de nieuwste methoden aan te wenden, zonder er de nodige ervaring mee te hebben opgedaan. In Congo had de INEAC destijd de passende overgang weten tot stand te brengen tussen beide soorten van landbouw. Het te bereiken doel is niet, die of die methode om haarzelf toe te passen, maar wel, alle moge lijkheden te benutten ten bate van een betere voortbrengst. Er dient ge leidelijk tewerk gegaan te worden. Men mag hierbij niet vergeten dat de landbouw wars is van elke revolutie en slechts vatbaar voor een langzame en geleidelijke evolutie. Bovenstaande zijn de hoofdgedach ten uiteengezet door Professor Taver- nier van Gent op de XXe universitai re sociale week te Brussel. Er zijn personen die weinig zorg besteden aan de verpakking der wa ren meer bepaald aan de jute merk- zakken. Dit is nochtans een punt van groot belang watit jute zakken kosten duur. Wellicht weten de boeren niet dat de zaakvoerders en verkopers deze zakken moeten betalen en hun borg som verliezen indien deze niet tijdig worden teruggegeven. Indien de zakken gescheurd of be schadigd zijn worden zij niet terug betaald. Vele verkopers hebben reeds gro te schade geleden door de schuld der klanten die de balen beschadigd te ruggeven of vergeten terug te bezor gen. Wij moeten speciaal de aandacht vestigen van onze leden op dit be langrijk punt en hun vragen het ledig goed onmiddellijk terug te bezorgen en niet te gebruiken voor eigen doel einden. Wij rekenen op de goede wil van al onze leden en hopen dat zij een gun stig gevolg zullen geven aan ons ver zoek. Een stijging van het loonpeil doet in elk bedrijf spanningen ontstaan, ook in het tuinbouwbedrijf. Deze lei den ertoe, dat de meest ondernemen de telers gaan zoeken, hoe zij op de dure productiefactor arbeid kunnen besparen. De overal merkbare drang naar mechanisatie en automatisering is een verschijnsel van dit zoeken. Overal waar dit zoeken succes heeft, wordt de menselijke arbeid een min der belangrijk onderdeel van het voortbrengingsproces. Het is dan niet meer belangrijk wie over de minst dure arbeidskrachten beschikt, doch wie met de geringste hoeveelheid ar beid kan voortbrengen. Deze woorden, die onlangs, tijdens de algemene vergadering van deze organisatie, werden uitgesproken door de heer M. Prins, Voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland, kenmerken de geest van de tuinbouw en wel zeer bijzonder die van de glastuinbouw van het ogenblik. Het is daarom dan ook, dat tijdens de zestiende Natio nale Tuinbouwbeurs Wéhaté die van 30 juni tot en met 4 juli a.s. in de hallen van de Coöp. Centrale Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdijk/Naaldwijk, wordt ge houden, aan de vervanging van arbeid door kapitaalsgoederen bijzon der veel aandacht wordt besteed Dit komt o.m. tot uiting door de aan schaffing van volautomatische uit rustingen, door een meer doelmatige kassenbouw en een verbeterde ver warmingstechniek. Op het gebied van de kassenbouw worden hier zeer vooruitstrevende constructies in hout, staal en alumi nium getoond. De ontwikkeling gaat in de richting van méér licht (grotere ruiten) en méér lucht (hogere kas sen). Toepassing van de C02 (kool zuurgas) doet de vraag naar «Dichte» kassen toenemen. Wat de verwarming betreft wordt zeer modern materiaal getoond. De gedachten gaan daarbij uit naar branders voor verwarmingsketels, die zowel voor zware olie als aardgas kunnen worden gebruikt. Het behoeft overigens niet te verwonderen, dat het aardgas de bijzondere belangstel ling krijgt. De voor- en nadelen als mede de toekomstige mogelijkheden zullen op de komende Wéhaté be sproken en getoond worden. Om het belang van deze nieuwe energiebron i te onderstrepen zal gedurende alle beursdagen van een nog te bouwen toren bij de toegangspoort een gas vlam branden. Ook zijn er uitstekende luchtme- chanieken voor kassen, elektrisch en pneumatisch aangedreven, waaronder volautomatische, op de Wéhaté te vinden. Er is een reusachtige ontwik keling op dit gebied gaande de schaarste aan arbeid en de vrije zaterdagen vormen een gerede aan leiding om zoveel mogelijk te auto matiseren. Aan de demonstraties wordt dit maal bijzondere aandacht besteed. Zo zal op de eerste beursdag het mo dern inwendig vervoer een beurt krij gen. Gedurende de tweede dag wordt het spitten en ploegen voorgesteld. Op de derde dag frezen en zaaiklaar maken van de grond. De vierde dag is voor allerlei voorbehouden waarbij ook nieuwe vindingen worden ten aanschouwe gebracht. En dan tenslot te op de vijfde dag, zaterdag frees wedstrijden waaraan mooie prijzen zijn verbonden. Vermelding verdient nog, dat het bestuur van de Coöp. Centrale West landse Snijbloemenveiling heeft be sloten, het middengedeelte van de kas, waarin dit jaar voorlichting over de bloemencultuur wordt gegeven, voor zijn rekening te nemen. Dit wordt dan een zeer fraaie tentoon stelling van de voornaamste bloemen en potplanten, die in de periode van de beursdagen ter veiling komen. Het behoeft geen betoog, dat aan dit on derdeel van deze kas bijzondere zorg zal worden besteed.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5