De K ennedy ronde* PACHT WETGEVING, I Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Onze zieke AALST 16 MEI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2128 "jy am «g Beheer Zeebergkoai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor cle Ontwikkeling en de Stemde er dediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. en het groot belang voor onze landbouw. [Zie vervolg 2e bladz. 2e kolom) 'Z'e vervolo 2' bladz. 1' kolom t De Hoorn bloem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zelve® Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Het woord heeft bij velen reeds een vertrouwde klank gekregen. Se dert maanden werd er af en toe een of ander over gezegd in de kranten en de naam van de vermoorde Ameri kaanse President deed daar vooral sympathiek bij aan. Wat heeft die Ronde (dan toch minder bekend dan de Ronde van Frankrijk) eigenlijk te betekenen Ze heeft zeker, als onmiddellijk prak tisch doel (al is ook dit weer betrek kelijk) meer te betekenen dan de Conferentie van de 122 landen die op dit ogenblik eveneens te Genève ge houden wordt en waaraan wij in ons blad een drietal artikels hebben ge wijd. De Kennedy-Ronde is de bijeen komst van de landen van het G.A.T.T. (General Agreement Tariffs and Tra de of Algemene Overeenkomst over toltarieven en handelszaken) waaraan 60 landen zullen deelnemen. Terwijl de Conferentie over de ontwikkelings landen hoofdzakelijk ingegeven en gepatroneerd wordt door Sovjet-Rus land, dat er zeker een middel in ziet om de landen van Afrika en Azië die nog niet zo lang geleden hun politie ke onafhankelijkheid ontvingen onder zijn kromstaf te brengen werd de Kennedy-Ronde (zoals de naam zeif het zegt) door de Verenigde Staten van Amerika boven de doopvont ge houden. In de geest van de Amerikanen komt het vooral hier op neer dat de tolmuren tussen de landen opgericht en dan voor alle produkten (wat men dan lineair noemt) voor 50 zouden worden afgebroken. Wat heeft Ame rika hierbij bezield Men geeft er zich in Amerika steeds meer reken schap van dat de Euromarkt een sterk ekonomisch blok aan het worden is dat een gevaar kan worden (en den kelijk reeds geworden is) voor de ekonomie van de States. Dit zal voor al het geval zijn wanneer de Zes erin slagen hun wederzijdse belangen te coördineren en een gebundelde eko- nomische macht tegenover Amerika te stellen. Wanneer de Amerikanen er gaan aan denken dat het niet uit gesloten is dat ook Engeland en de landen van het Gemenebest zich bij dit blok zouden kunnen voegen dan krijgen ze stellig kippevel en dan vin den ze het maar beter te gaan onder handelen, niet meer van het ene land tot het andere of bilateraal maar in een ruimer kader bij middel van zo genaamde multilaterale verdragen, waarbij dus vele landen tegelijk be trokken zijn. Wat heeft dit nu voor de landbouw te betekenen Ontzaglijk veel zo niet alles. Als er moeilijkheden zullen op rijzen (en die komen er zeker) dan zullen die vooral ontstaan in de land- bouwsektor. De kippenoorlog ligt nog in het geheugen om ons hiervan te overtuigen. De Amerikanen zijn ver plicht hun overtollige landbouwpro- dukten uit te voeren. De stocks ne men daar massale vormen aan en de Staat heeft ziöh gedwongen gezien zich tot aankoop van het teveel aan landbouwprodukten te verplichten. Dit kan echter zo niet blijven voortgaan en er worden niet alleen dumping methodes voor de afzet toegepast maar ook uitgezien naar middelen om te allen prijze zich van de schromelij ke hoeveelheden aan landbouwproduk ten te ontdoen. Laat ons hier even opmerken dat dit een van de keerzijden is van de opvoering van de produktiviteit. Het welslagen van de onderhandelingen zal uiteindelijk bepaald worden door de oplossingen die het landbouwpro bleem zal krijgen. In verband nu met de consolidatie van het Euromarkt- blok wenst Mansholt, de ondervoor zitter van de Europese Kommissie er toe te komen dat de Zes zich voor eerst zouden akkoord stellen over een gemeenschappelijke graanprijs. Dit moet volgens hem niet enkel de grondslag worden van het Europees stelsel maar ook het vertrekpunt voor het wereldprobleem van de landbouw overschotten. Dit moet volgens hem vooraf worden bereikt. Voor de EEG eerst de heffingen bepalen die een gemeenschappelijke prijs mogelijk maken, voor andere landen exportsub sidies enz. Eerst nadien zou er mogen verhandeld worden over een verla ging van steunmaatregelen. In andere woorden, Mansholt wenst dat de Eu romarkt een stevig, gesloten geheel, zonder onderlinge wrijvingen, zou vormen te midden van de 60 landen Er gaat weer eens gedokterd wor den aan onze pachtwetgeving. Ze werd reedo van de ene specialist naar de andere gezonden maar ze is nog ver van opgeknapt. De basispachtwetge- ving dateert, om het Burgerlijk Wet boek dan maar liefst onverlet te la ten, van 7 maart 1929. Dan kregen we, om ze niet allemaal op te noe men, de wetten van 7 juli 1951, van 26 juii 1952, van 15 juni 1955 en 20 januari 1961. Op dit ogenblik zou er kans bestaan dat een nieuw wets voorstel tot hervorming van de pacht wetgeving weldra in de Senaat zou besproken worden. Dit wetsvoorstel is eigenlijk niet zo «nieuw meer als men voorgeeft, vermits het ingediend werd op 1 maart 1962. Onze vroede vaderen waren waarschijnlijk van oordeel dat het nu toch goede boerenjaren waren en dat men dan aan die vernieuwing geen snelle vaart diende te geven. Het wa re gewenst dat het weldra tot wet zou groeien want het bevat inderdaad zeer goede dingen die de bedrijfsze kerheid van de boer aanzienlijk zou verhogen. Nu hij meer kapitaal in zijn zaak dient te beleggen dan vroeger het ge val was, wegens mechanisatie en spe cialisatie is dit ten hoogste gewenst. We hebben vooreerst de opzegging. Het staat vast als een paal boven wa ter dat onze rechters de oorspronke lijke bedoelingen van de wetgever niet altijd hebben geëerbiedigd. Men heeft zelfs de indruk dat ze trachten te remmen omdat ze vaak behoren tot een sociale klasse, die met lede ogen ziet, dat het begrip van de ei gendom zoals dit met al zijn onsoci ale gevolgen in de vorige eeuw be stond aan het wegkwijnen is. En dit geldt niet enkel voor de lagere recht banken maar tot voor het Hof van Ver breking toe. We geven hiervan een voorbeeld. Art. 1775 van het Burgerlijk Wet boek voorziet dat de eigenaar wan neer hij een opzegging geeft uitdruk kelijk de pachter moet verwittigen dat hij drie maanden tijd heeft om hiertegen verzet aan te tekenen of wel bij aangetekende brief ofwel bij akte van deurwaarder. Doet hij dit niet dan is zijn opzegging nietig. Wanneer Jerzijds de pachter geen verzet aantekent binnen een termijn van drie maanden dan is de opzegging geldig. Welnu ons Hof van Verbreking heeft minstens tweemaal, namelijk bij ar rest van 12 december 1957 (Pas., 1958,1.389) en van 23 juni 1960 (J.T. 1960, blz. 542) beslist dat wanneer de pachter binnen de drie maanden geen verzet heeft aangetekend, zelfs wanneer de eigenaar verzuimd heeft hem van deze verplichting in kennis te stellen op de manier voorgeschre ven door voornoemd art. 1775 BW. de opzegging toch geldig zal zijn. Waar toe dient dan de op straf van nietig heid aan de eigenaar opgelegde ver plichting Men stapt lichtjes heen over het verzuim van de eigenaar en bestraft enkel dit van de pachter. Hieraan dient verandering te worden gebracht. In de huidige pachtwetgeving zijn nog misbruiken mogelijk wat het zoge zegd eigen gebruik en de beweerde seizoenpacht (niet onderworpen aan de pachtwet) betreft De eerste pacht periode dient volstrekt negen jaar te duren zonder nog rekening te houden met eigen gebruik of verkoop en zelfs wanneer het tegendeel in het pacht- kontrakt zou bedongen zijn. In de loop van de tweede periode van negen jaar kunnen we nog eigen gebruik aan vaarden voor de eigenaar zelf en zijn naaste familieleden terwijl in de der de periode, of deze met onbepaalde duur, de termijn dient verlengd te worden tot drie jaar. Wat de opzeggingsredenen betreft worden er thans in de wet enkele aan gegeven die gelden als ernstige rede nen maar deze zijn niet beperkend op gesomd en men laat aan de vrede rechters toe elke reden waarvan hij beweert dat ze deugdelijk en ernstig is als opzeggingsreden te aanvaarden. Dit moet gedaan zijn. Men kan aldus tot een oneindige reeks van geldige opzeggingsredenen komen naargelang de mening van de vrederechter die over het geval uitspraak moet doen. Wanneer men zich thans genoodzaakt ziet de wet te wijzigen wegens de

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1