VAN DE HAK OP DE TAK. De Kennedyronde DE KOORNBLOEY - 16 mei 1964 (Vervolg van le bladzijde). en het groot belang voor onze landbouw (Vervolg van le bladzijde). mm •T WSH Ii houding van een deel van de recht spraak dan geldt dit zeker op dit punt, waar men de deur wagewijd open ge zet heeft voor willekeur. De wet moet dus beperkend de redenen opsommen en een duidelijke omschrijving geven van wat door eigen gebruik dient ver staan te worden. In vele gevallen zal het voor ieder een duidelijk zijn die de betrokken ei genaar kent dat hij zelf niet op een normale wijze het goed in bedrijf kan nemen. Men kome niet aandraven met de spitsvondige bewering dat wan neer hij het zelf niet kan, een soort rentmeester dit voor hem wel zal kun nen. Onzes inziens zal die persoon dan niets anders zijn dan een nieuwe pachter die in de plaats van de oude komt, iets wat de wetgever juist wil verbieden. Bij opzegging voor eigeri gebruik mag ook de aard van het goed niet worden veranderd, zodat men er geen weide mag van maken en zeker niet aan bebossing mag gaan doen. Wanneer de pachter komt te sterven en wordt opgevolgd door een van zijn afstammelingen dan dient doorgaans ook een nieuwe pachttermijn van ne gen jaar te beginnen. Het zijn immers juist de jongeren die kunnen gaan mechaniseren en ra tionaliseren maar hiervoor een be hoorlijke tijd moeten hebben. Bij ont trekking van verpachte gronden aan hun bestemming, dient aan de pachter een aangepaste vergoeding te wor den uitbetaald die, onder meer, reke ning houdt met genotsderving gedu rende een bepaalde termijn, met be drijfsverlies aan dieren en materiaal en met waardevermindering van de resterende gronden en gebouwen. Dit zal het geval zijn bij opzegging van bouwgrond of van nijverheids- grond en bij opzegging na aankoop voor algemeen nut. De noodzaak van aanpassing van het bedrijf, zowel wat de rationele uitbating als wat de be woonbaarheid betreft, mag niet wor den afgeremd door de onwil of het onbegrip van de verpachter. De toepassing door de rechtbanken van de reeds bestaande pachtwetge- ving heeft voldoende de waarheid be wezen van de oude spreuk van de Ro meinen Quid leges sine moribus wat baten de wetten wanneer de ze den, de geestesgesteltenis tegen strijdig is met de geest die de wet ten heeft ingegeven. Zolang onze rechters niet doordrenkt zijn met de sociale visie van onze tijd, volgens dewelke het recht van eigendom geen uitsluitend recht van de enkeling meer is met het recht van usus en abusus (gebruik en misbruik) van de Romeinen maar wel een recht dat in dienst moet staan van de gemeen schap en van het algemeen welzijn, dus ook het welzijn van de eigenaar zelf benevens het welzijn van zijn medeburgers, zal het niet veel baten dat er opnieuw gaat getimmerd wor den aan de huidige wetgeving inzake de pacht, want, ondanks alle voorzor gen, vinden sluwe advokaten of rech ters dan zeker weer een achterdeur tje om de nieuwe bepalingen dode letter te laten. en vooral dan tegenover Amerika ge wicht in de schaal zou kunnen leggen. Dit is nu de Amerikanen een doorn in het oog. Zij vrezen dat hierdoor hun eigen landbouwartikels minder kans op uitvoer zouden krijgen. Zij eisen dan ook bepaalde waarborgen voor de landbouwexport van de Verenigde Staten naar de Gemeenschap. Zij wen sen ook dat de graanprijs door Mans- holt voorgesteld lager zou gehouden worden. Dit is nu juist een klacht van de landbouwlanden alhier dat ze als tegenwaarde voor hun landbouwpro- dukten in de nijverheid niet ontvan gen waarop ze menen recht te heb ben. Nu weten onze lezers wel dat ook Mansholt er niet in geslaagd is voor alsnog zijn plan (het plan Mansholt) te doen aanvaarden. Vooral Duitsland heeft hierbij roet in het eten gegooid. Daar zijn de graanprijzen vrij hoog in vergelijking met die van de andere lid-Staten van de Euromarkt en bij zijn zo pas voorbije bezoek te Brussel heeft Kanselier Erhard vrij duidelijk laten verstaan dat de Bondsregering wegens de in uitzicht zijnde verkie zingen geen stok in het hoenderhok wil gooien. Er komen hier dus elek- torale belangen om de hoek kijken. Reeds van bij de aanvang van de Con ferentie heeft ook Frankrijk uitdruk kelijk protest aangetekend, ditmaal tegen Amerika zelf, over het streef doel van de 50 %-verlaging, over het beginsel zelf dus van de lineaire ver laging. Hoogstens zou Frankrijk dit willen behouden als werkhypothe se wat dit dan ook in de praktijk betekenen mag. - Trouwens wat Frankrijk betreft zijn we het reeds gewend geworden dat de Gaulle duidelijk zijn onwil en zijn krachtpatserij ten opzichte van Ame rika laat blijken. Het jongste staaltje hiervan zijn wel zijn leveringen van vrachtwagens aan het Cuba van Fidel Castro tegenover wie de Verenigde Staten een ekonomische boycot wen sen door te voeren, terwijl dit Frank rijk Siberisch koud laat. In ieder ge val Frankrijk laat niets na om Ameri ka de ene speldeprik na de andere te geven, wanneer het er maar de kans toe ziet. Reeds enkele dagen na de ope ningsdag waren er ook diepgaande meningsverschillen tussen Duitsland en Italië. En toch zou er binnen het kader van de Euromarkt een oplos sing dienen gevonden te worden wil men sterk staan tegenover Amerika. Dat alles wijst erop dat het treffen van praktische globale besluiten nog niet voor morgen is. We spraken daarnet over het ont zien van zekere gevoeligheden bij de Duitse landbouwers-kiezers, maar we mogen niet vergeten dat er ook in andere landen zeer binnenkort alge mene verkiezingen zullen gehouden worden. Wie weet bijvoorbeeld hoe in Amerika de verkiezingen het alge mene beeld van het Amerikaanse le ven op zowat alle gebied volkomen (Zie vervolg onderaan hier neven). Als wij ons niet vergissen is het de Amerikaanse schrijver John Stein beck geweest die destijds het boek De Druiven der Gramschap ge schreven heeft. Wij herinneren ons nog dat wij des tijds het boek met veel belangstelling of interesse gelezen hebben. Alhoe wel wij er direkt moeten aan toevoe gen dat wij ons niet precies meer her inneren hoe de vork van de geschie denis eigenlijk juist in de steel zat. Dit doet er trouwens weinig toe, vermits wij het noch over John Stein beck noch over zijn boek willen heb ben. Het enig verband is dat de man waarover wij het willen hebben ook een Amerikaan was en dat hij blijk baar ook van de druiven der gram schap had gegeten. James Mac Keehan is een geprik kelde belastingsbetaler uit San Ber nardino in Californië. Hij is meer dan geprikkeld, hij is kwaad, en zelfs heel erg. De belastingsontvanger was er achter gekomen dat hij, Mac Keehan, twee jaar geleden ten onrechte 250 dollar en 4 pennies terug ontvangen had. En de fiscus, hier zoals in Ame- rikci, kent geen genade. Mac Keehan moest het bedrag terugbetalen. Dat de man dus kwaad was, is be grijpelijk. Hij trok dus naar het belastings kantoor, plaatste voor de verbauwe reerde ontvanger een zak met kope ren geldstukjes en zei Hier me neer, in deze zak zitten 25.004 kope ren pennies. Tel ze maar en laat het me weten moesten er een paar te weinig zijn. Mevrouw Josephine Collins, een huisvrouw uit de Gorbals-achterbuurt van Glasgow (Schotland) heeft aan koningin Elizabeth van Engeland een petitie gestuurd. Als bewijs van de mensonwaardige omstandigheden waarin zij leven moet, heeft zij fo to's bijgesloten van ratten die haar \iuis in en uit lopen. Mevrouw Collins, die moeder is van een tweejarig kind, bewoont met haar gezin één kamer. Zij en haar buren hebben op de petitie de namen van drieduizend buurtbewoners ver zameld, uit protest tegen hun verblijf in smerige van ongedierte weme- HIII'HI—IHI MMI WW— lil ■WIIIW— beheersen en vaak remmen, kan zich daar een gedachte over vormen ook ten aanzien van de GATT-conferentie. En dit is schier in alle landen, of schoon in mindere mate dan in Ame rika, het geval. Men moet de kat uit de boom kijken, men staat vaak met gebonden handen. Wanneer men zich dan voor ogen houdt dat binnen het eerstvolgende jaar verkiezingen zul len gehouden worden in de Verenig de Staten, in Engeland, in Duitsland in Frankrijk en ook bij ons dan is men zeker niet pessimistisch wanneer men aanneemt dat men niet vóór het iaar 1965 ook maar tot enkele konkre- te resultaten zal kunnen komen. Uit dit alles blijkt inmiddels hoe ondanks en misachting en vaak minachting van de landbouwer, de landbouwvraag stukken zelf het wereldbeeld gaan be heersen. lende krotwoningen Ondanks herhaalde beroepen op 't gemeentebestuur van Glasgow, al dus Mevrouw Collins, kan men over al nog ratten vinden. Ze vreten pro- visiekosten leeg, lopen 's nachts over de bedden en lopen bezoekers ongegeneerd op de trap voorbij. Mevrouw Collins heeft haar petitie aan de koningin gericht als een per soonlijk beroep van de ene moeder op de andere. Wij hopen en bidden dat de koningin ons zal helpen zegt zij. De van ratten wemelende wijk is drie jaar geleden door koningin Eli zabeth bezichtigd, toen ze nieuwe bouwprojekten in Glasgow kwam in- spekteren. Het gebeurt beslist heel zelden dat iemand die het slachtoffer van dieven geworden is, deze booswichten gaat bedanken. Dat is nochtans gebeurd met prins Gaetano Hardouin di Belmonte, wieris villa in de nabijheid van Palermo voor enkele dagen werd geplunderd door dieven, die voor 200 miljoen kostbare voorwerpen, tapijten en schilderijen, meenamen, alsmede een ingemetsel de brandkast die ze eerst hadden moeten loskappen. De politie slaagde er echter in de buit, die in grotten in de nabijheid was verborgen, te ontdekken. De prins was niet weinig verrast toen hij onder de gestolen voorwer pen zeer waardevolle verzamelingen medailles en postzegels ontdekte, waarvan hij het bestaan niet vermoed de en die geborgen hadden gelegen in de brandkast, welke sedert de dood van zijn vader, twintig jaar geleden, niemand had geopend. Dadelijk na de aanhouding van de dieven is de prins hen gaan bedanken omdat zij het geheim, dat in de koffer zolang bewaard was gebleven, ge openbaard hadden. Dat het niet-teruggeven van ont leende boeken wel eens ernstige moeilijkheden kan opleveren voor de lichtzinnige ontlener, blijkt uit 'n ple zierig feit waarvan het Nieuwsblad van de Boekhandel melding maakt. Te East Orange (New Yersey) had den veertien lezers hun aan de Stads- biblioteek ontleende boeken niet te ruggebracht, na herhaalde ernstige vermaningen. Die veertien hadden hun boeken meer dan een jaar in hun bezit. Na alle mogelijke pogingen te hebben aangewend vond de bibliote- karis ergens een lang vergeten wet tekst, waar hij dan ook heeft van ge profiteerd. Het resultaat was verras send. Het hele politieapparaat van East Orange kwam in beweging met over valwagens en extra-versterking aan agenten. De veertien lezers werden thuis opgehaald en in de cel gestopt waar zij de nacht moesten doorbren gen in gezelschap van enkele uit de goot opgeraapte dronkelappen, 's An derendaags werden de veertien voor de rechter gesleept die hen veroor deelde tot 10 dollar boete. Van paardemiddelen gesproken

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2