DE LANDBOUW Kalknitraat 1 Mededelingen Ministerie van Landbouw Rechtskundige Dienst in Denemarken. op basis van KALK BURELEN 16 mei 1964 Wij lezen in Tijd het weekblad van het Vlaams Economisch Verbond van het De Afrikaanse varkenspest. Jaarbeurs van Rijsel Kontaktdag «Fruit en Groenten» 5 mei 1964. Pietrainvarkens zetten voet aan wal in het Verenigd Koninkrijk (Engeland) Bevat 14,5 nitrische stikstof 1 ammoniakale stikstof Beschikbaar in onze magazijnen en bij onze verkopers. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 31 mei a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST t Men meldt ons uit Denderleeuw het overlijden van de heer Frans VAEYENS Echtgenoot van Mevr. Hilda Vandenberghe. Lid van Redt U Zel/en. t Men meldt ons uit Haaltert het overlijden van Mijnheer Kar., Lod., Alfons DE PAUW Weduwnaar van Mevr. Hortense, Clemence Sterck. Lid van Redt U Zei ven. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming. ,:3 DE KOORNBLOEM Sinds lang speelt de landbouw een overheersende rol in het Deense eco nomische leven. Ongeveer 750.000 mensen (inclusief die in de van de landbouw afhankelijke industrie) d.w.z. 17 t.h. van de totale bevolking, verdienen hun brood in deze sector van het bedrijfsleven. Het Deense landbouwgebied omvat 3,1 miljoen ha, hetgeen 73 t.h. van de totale op pervlakte uitmaakt. Er zijn bijna 200.000 agrarische bedrijven waarvan 5 t.h. pachthoeven zijn, die 7 t.h. van de bebouwde oppervlakte bezitten; de rest is eigen bedrijf. Bijna de helft van de landbouwbedrijven zijn mid delgroot en deze bewerken circa drie kwart van de agrarische oppervlakte De veestapel is een belangrijke produktiefactor, speciaal voor de klei ne bedrijven, waar de opbrengst in hoofdzaak is gebaseerd op veeteelt. In juli 1962 waren er in Denemarken 7,1 miljoen varkens, 3,5 miljoen stuks hoornvee en 28 miljoen kuikens. Als gevolg van de mechanisatie is het aantal paarden teruggelopen van 500.000 in 1950 tot 99.000 in juli '62 Produktie en afzet De waarde van de agrarische op brengst afgezien van de produktie die op de boerderijen wordt geconsu meerd bedraagt DKr. 7.7000 mil joen waarvan de veeteeltprodukten 90 t.h. voor hun rekening nemen. De omvang is thans bijna 50 t.h. groter dan in de vooroorlogse periode 1935- 1939. Heden ten dage is de Deense agrarische produktie groot genoeg om 14-15 miljoen mensen te voeden ongeveer 10 miljoen meer dan de «igen landsbevolking. Sedert de oorlog is de agrarische produktiviteit enorm gestegen. Stel len we de opbrengst per man per jaar in 1935-1939 op 100, dan was het indexcijfer 93 in 1948, 122 in 1950, 199 in 1960 en 209 in 1961. Deze verbeteringen van de effi ciency zijn voor een deel bereikt door de mechanisatie meer dan 50 t.h. van alle bedrijven gebruikt thans tractoren. In 1962 bedroeg het aantal tractoren 136.500 tegen slechts 32.400 in 1952. In dezelfde periode steeg het aantal combines van 700 tot 16.000. Tegelijk met het stijgende -gebruik van machines verliet men het boerenbedrijf in grote getale en deze exodus duurt nog steeds voort. Het totaal van het agrarische personeel (omgerekend in man/jaar), daalde van 500.000 in 1933 via 400.000 in 1948 en 300.000 in 1950 tot 288.000 in 1960. Tussen juli 1961 en juli 1962 liep het aantal landarbeiders terug met 19.000 tot 101.000. De uittocht uit de agrarische be drijven is in grote mate toe te schrij ven aan de snelle uitbreiding van de industrie, waar de hoge lonen een trekpleister vormen voor de platte- Jlandsjeugd. Deze migratie heeft een zeker voordelig effect gehad op de landbouw. De boeren werden ge dwongen hun efficiency te verbeteren door systematische mechanisatie, maar als de uittocht zich blijft voort zetten zal er een tekort ontstaan aan mensen, die bekwaam zijn om de be staande 196.000 bedrijven te leiden. Meer dan een tweederde van de agrarische opbrengst wordt geëxpor teerd. De export maakt tussen 65 en 75 t.h. uit van de opbrengst der voor naamste landouwprodukten (boter, kaas rundvlees, varkensvlees en ge slacht pluimvee). Aan de andere kant is de export van plantaardige produk- ten van kleinere omvang, aangezien de meeste dezer produkten worden ge bruikt als veevoer. De totale graan- produktie bedroeg 5,2 milj. t in 1961, waarvan 3% werd uitgevoerd. De aard- appelproduktie bedroeg 1,5 miljoen, de export van aardappelen omvatte 5 t.h. van deze produktie. In 1962 bedroeg de waarde van de agrarische uitvoer Kr. 4.572 miljoen, waarvan de produkten van de vee teelt Kr. 4.210 miljoen voor hun reke ning namen. Van de Deense deviezen- inkomsten uit de agrarische export is 34 t.h. afkomstig van de uitvoer van bacon, 14 t.h. van boter, 8 t.h. van hoornvee, 8 t.h. van kaas, 7 t.h. van rund- en kalfsvlees, 5 t.h. van geslacht pluimvee en 4 t.h. van de eierenex- port. Daarenboven leverden de land bouwbedrijven de grondstoffen voor de uitvoer van vlees en melk in blik, die in 1962 Kr. 783 miljoen bedroeg. De voornaamste afzetmarkten voor de Deense landbouw zijn Engeland en West-Duitsland, die respectievelijk 42 t.h. en 26 t.h. van de Deense agra rische export afnemen. Prijzen In de laatste jaren hebben de prij zen, die in het buitenland voor de voornaamste Deense landbouwpro- dukten werden gemaakt, een onbe vredigende ontwikkeling te zien ge geven (vooral voor boter). Invoerbe- perkende tarieven en subsidies aan lokale boeren in het buitenland, heb ben deze moeilijkheden voor de Deen se boer veroorzaakt. Volgens Kopen- haagse banken konden zij deze con currentie slechts het hoofd bieden door efficiënte produktiemethoden. De boeren hadden gehoopt dat De nemarken samen met Engeland zou toetreden tot de Economische Ge meenschap, maar deze stap lijkt thans voor een aanzienlijke tijd te zijn uit gesteld. Zoals bekend is Denemar ken op het ogenblik bezig met het verkrijgen van compensaties van de E.V.A.-partners voor de liberalisatie van het onderlinge handelsverkeer in industriegoederen. Daarnaast heeft de regering maatregelen genomen om de landbouw te subsidiëren, naar men hoopt voor een korte overgangs periode. Voor het fiscale jaar 1963-64 zullen deze subsidies ongeveer Kr. 415 miljoen bedragen. De regering heeft eveneens een landbouwcommissie ingesteld, die de structurele problemen onder de loep zal nemen. Met het oog hierop is kort geleden wettelijk bepaald, dat de klei ne landbouwbedrijven zullen worden opgeheven en dat hun gronden zullen worden gevoegd bij die van de grote re ondernemingen, teneinde tot een effectieve uitvoering te komen. Hier mee zal veel kapitaal gemoeid zijn. In dit verband mag worden gememo reerd dat in 1960 door de Nationale Bank, handels- en spaarbanken, in sa menwerking met de boerenorganisa- ties, het Landbouw Hypotheek Krediet Instituut werd opgericht. Het probleem van de landbouw is er een dat de ge hele (Deense) natie aangaat. De Afrikaanse varkenspest werd voor de eerste maal op het grondge bied van de Republiek Frankrijk vast gesteld. Deze aandoening vertoont in haar uiting veel gelijkenis met de klassie ke varkenspest. Nochtans verschilt ze van deze laatste doordat tegen de Afrikaanse varkenspest geen enkel voorbehoedend noch genezend middel voorhanden is. Het binnenbrengen in België van levende varkens, van varkensvlees of van bijprodukten afkomstig van de slacht van varkens is tot nader bevel ten strengste verboden. De varkenshouders moeten, vanaf het ogenblik dat de eerste ziektete kens varkenspest laten veronderstel len, zelfs in haar banale uiting, on middellijk alle varkens die ze houden in lokalen afzonderen en dringend een aangenomen doctor in de dierge neeskunde raadplegen. Nadrukkelijk wordt verklaard dat deze ziekte voor de eerste keer op het grondgebied van de gemeen schappelijke marktlanden verschijnt en dat de uitbreiding ervan, op eco nomisch, nationaal en internatio- I naai vlak een weergaloos onheil zou veroorzaken. Op 5 mei, haar elfde dag, is de Jaarbeurs van Rijsel, eerste grote Frans-Belgische handelsfoor van de Gemeenschappelijke Markt, het ka der geweest waarin twee voor Bel gië belangrijke manifestaties zich hebben afgespeeld. I Door het feit dat het werkelijk daar ter plaatse de eerste maal is geweest dat een systematische confrontatie I plaats heeft gevonden tussen Belgi sche producenten-uitvoerders en Franse groothandelaars-invoerders in de fruit- en groentensector, mag deze laatste manifestatie zeer zeker niet aan onze aandacht ontsnappen. Tussen de 3.500 exposanten, 21 landen vertegenwoordigend, was de stand opgericht door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuin bouwproducten, onder de leiding van de heren Van den Dael en Riot in het centrum zelf van het grote jaarbeurs paleis, met dit doel gans in het bij zonder gewijd aan de produkten van de tuinbouwsector, die van aard zijn een zich uitbreidend afzetgebied te vinden in de Franse Departementen van het Noorden, Pas de Calais, Som- me, enz.. Dank zij langdurige en herhaalde bemoeiingen van onze Landbouwat- taché te Londen en van de Veekweek diensten van het Departement van Landbouw, daarin geholpen door een ganse schaar van Britse belangstel lenden, heeft het Verenigd Koninkrijk zich thans gevoegd bij de landen die een officiële belangstelling betonen voor het Belgisch Piétrainvarken. Tijdens haar verblijf in ons land heeft een Engelse delegatie onder de leiding van het Departement van Landbouw en met medewerking van de Nationale Federatie der Varkens kwekers een reeks bedrijven bezocht. Naast een bezoek aan het proefsta tion te Waver, gaf deze rondreis aan leiding tot de aankoop van een totaal van 93 minder dan vier maand oude kweekdieren, 't zij 25 beren en 68 zeugen.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5