VEESTAPEL. Het Plan Mansholt Weekblad De toekomst van onze Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in het gedrang. Rechtskundige Dienst BURELEN Verschijnt iedere zaterdag Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 ¥oor «Ie Ontwikkeling en de ^landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg onderaan hierneven). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 31 mei a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST Z'e vervolg 2' kladz kolom i De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zciven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Het is hoogstens 'n paar jaar geleden dat men op alle tonen zong past op met de veestapel want wij krijgen een teveel aan vlees, aan melk en boter Wij weten nu reeds dat deze profe ten ongelijk hadden want er komt schaarste in al de voortbrengselen waarvoor men voor overvloed heeft gevreesd. De oorzaken van deze totale omme keer zijn velerlei. Noemen wij eerst de grote onkos ten, de talloze zorgen en het vele werk waarmede de veehouder af te rekenen heeft vooraleer een normale en goedopbrengende veestapel is gekweekt. Eens dat het aantal dieren naar ver houding van het bedrijf, gekocht of gekweekt zijn dienen deze goed ge voed en onderhouden, en vooral twee of driemaal daags gemolken. Het melken dat zowel op zondag als op werkdag, met een niet te on derschatten regelmaat, op uur en stond moet gebeuren is een werk dat op veel bedrijven met tegenzin wordt gedaan, en is oorzaak dat men meer en meer boerderijen ontmoet waar geen enkele melkkoe aanwezig is, en dit zowel op kleine als op grote bedrijven. De melkveestapel verminderde stil aan en de melkgifte per koe is eerder teruggelopen omdat minder kracht voeders worden gegeven die naar het oordeel van de kweker te duur zijn naar verhouding van de melk- en bo- terprijzen. En hier komen wij tot de voornaam ste oorzaak van het verval namelijk de prijs die de boer voor zijn voort brengselen ontvangt. Zolang aan de veehouder geen be hoorlijke vergoeding gegeven wordt voor zijn werken en zorgen, voor zijn kennissen en zijn kapitaal zal hij niet te bewegen zijn om verder melkkoei en te houden. Men mag gerust geloven dat de achteruitgang inzake onze zuivel- voortbrengselen nog maar een aan vang neemt en dat deze zich meer en meer in de toekomst zal veropenba ren. De beperking van het aantal melk koeien zal men de volgende jaren meer en meer voelen vooral omdat heden veel meer kalveren dan vroeger vetgemest worden en dus verloren zijn voor de toekomstige veestapel. De kalvermesterij is een beroep ge worden, dat evenals de hennenhou- derij in moderne banen werd gebracht en heden een vak is geworden van praktisch geschoolde vakmensen. Wat de zaak nog bedenkelijker maakt is het feit dat naast het vet mesten op grote schaal een groot deel van de pas geboren kalveren voor uitvoer opgekocht worden en aan vrij hoge prijzen betaald. Het is vooral Italië die massa's van onze pasgeboren kalfjes aankoopt en per vligetuig thuisbrengt om ze al daar te mesten. Hierdoor kwam ook een ommekeer in de handel van onze vette kalve ren waarvan wekelijks een groot deel voor Italiaanse kooplieden werden op gekocht zodat onze jonge dieren in Italië zullen gemest worden met de kunstmelk welke in dit land veel goed koper is als bij ons. Hoe het ook komt het staat vast dat veel te veel van onze kalve ren afgeslacht worden, wat een grote invloed zal uitoefenen op het verder bestaan en de ontwikkeling van onze veestapel. Het is niet alleen in België dat men stilaan gebrek krijgt aan zuivelproduk- ten en rundvlees, ook in de ons om ringende landen blijken dezelfde toe standen te bestaan. Wellicht is het voor de veehouders een aanwijziging om goed hun dieren te verzorgen en te waken op de ver dere ontwikkeling van hun veestapel door zich niet te laten verleiden tot het verkopen van vaarzekalveren voor vestmesting zelfs aan zeer hoge prij zen. Die toestand zal denkelijk ook de ogen openen van de vele mensen die geen kijk hebben op de ware toestan den in de landbouw en nu zullen gaan inzien dat een eenvoudige veekweker ook een rol heeft te vervullen in de samenleving en dat melk, boter en vlees onmisbaar zijn voor het voort bestaan der natie. We hebben voor onze lezers meer dan eens over het Pian Mansholt ge sproken, onder meer, vrij uitvoerig in onze krant van 23 november 1963 zodat het begrip zelf (want dat is het geworden) hun zeker niet meer vreemd is. Wie de gelegenheid kreeg oud-minister Mansholt, zelf een land bouwer van afkomst, te horen op de studiedagen van de Lodewijk de Raet- stichting te Heverlee, in de loop van verleden jaar is zeker sterk onder de indruk gekomen van het glashelder betoog van deze staatsman, al hoeft men het niet altijd eens te zijn met zijn opvattingen. Zijn plan gaat thans hoofdzakelijk over een vervroegde goedkeuring van het invoeren van een eenheidsprijs voor het graan in de landen van de Euromarkt. Op het einde van deze maand zijn nu te Brussel de zes mi nisters van de EEG samen met de leden van de EEG-kommissie bijeen gekomen om moeilijkheden in verband met dit plan eens rustig te bespre ken en te trachten er een mouw aan te passen. Moesten wij een gebrek krijgen aan hogergenoemde eetwaren, dan zou den de prijzen zeker stijgen, wat ten nadele van de ganse bevolking zou uit vallen. Het zal op dat ogenblik zijn dat men de waarde van dat alles zal be seffen zoais men tijdens de oorlog de waarde kende van een doodeen voudige aardappel die men tevoren als waardeloos beschouwde. Alles komt eens tot zijn recht en ook voor de boeren komt de dag dat hun werk evenveel zal gewaardeerd worden als dit van andere landgeno ten en dat ook hun loon in verhouding j zal worden aangepast. Er is daar gebleken dat er heel wat bezwaren tegen gerezen zijn en dat het niet zo eenvoudig zal zijn deze weg te nemen. Dat er van de kant van de Duitse Bondsrepubliek bezwa ren werden geopperd wisten we reeds en we hebben in onze krant daaraan nog herinnerd bij gelegenheid van het bezoek van Kanselier Erhard te Brus sel. Wij hebben daarbij de opmerking gemaakt dat het voor de algemene verkiezingen moeilijk zou gaan de graanprijs voor- de Duitse boeren te gaan drukken want dan komen er kies- belangen in het gedrang waarvoor immers alle andere belangen dienen te wijken. Daaraan hebben we deze week gedacht toen we in plaats van onze nationale Theo, onze boeren- vriend minister Spinoy in de beeld buis hebben gezien en hem hoorden zeggen dat de prijs van sommige goe deren wel diende verhoogd te worden maar dat dit nu niet wenselijk was wegens, zoals hij zich zeer elegant uitdrukte psychologische (ziel kundige) redenen. Wij zouden zeg gen uit schrik voor de verkiezingen van dit en volgend jaar. Maar laat ons terugkeren naar ons onderwerp. Stippen we aan dat Mans holt reeds terdege rekening gehouden had in zijn plan met sommige Duitse opwerpingen en het dan ook in die zin herwerkt had maar dit bleek nu nog onvoldoende te zijn. Volgens dit herwerkt plan Mansholt zou men da delijk het Europees peil voor de graan prijzen vaststellen maar zou het eerst worden toegepast in 1966. Bij hen die thans ook stokken in de wielen kwamen steken was nu even eens de Italiaanse Minister van Land bouw Ferrari-Agradi. Uit zijn betoog kon men opmaken dat hij op de eer ste plaats ervoor bevreesd was dat in Italië de prijs van het voedergraan te sterk de hoogte zou ingaan. De levensduurte zou daardoor in Italië stijgen met 2 tot 3 en dit zou een ramp worden, vooral wanneer men weet dat men reeds op dit ogenblik in Italië af te rekenen heeft met een sterke inflatiebeweging voor de be strijding waarvan alle heris aan dek worden geroepen. Dus moest het voorgestelde prijspeil gedrukt wor-

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1