TUBERCULOSE. Rundvee- en Varkensmarkten Korte geschiedenis van de Fytofarmaceutische Produkten te Gent. Eiermarkt 26 mei 1964. mei Men meldt ons uit Hofstade het overlijden van Mevrouw Maria-Helena PODEVIJN Weduwe van de heer Franciscus Roels Lid van Redt U Zeiven. Men meldt ons uit Moorsel het overlijden van Mijnheer Pieter-Frans BUYLE Echtgenoot van Jozefien Rossel Lid van Redt U Zeiven. Men meldt ons uit Schepdaal het overlijden van Mevrouw Josephus Carolus O geboren Amelia Gi'ssens Echtgenote van onze zaakvoerder. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming, i Rijksgcwcstclijke School voor gebruikers van te Anderlecht voor deze waek. Varkens Er was een aanvoer van 2456 dieren of 652 stuks meer dan verle den week. Door de hoge prijzen der laatste weken werden de opkopers opge jaagd tot de cankoop. Gevolg Te veel dieren op de markt en sterke daling der prijzen. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon)32-37 fr. vlees varkens 30-31 fr. half vette varkens 29-30 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht 28 28,5 fr. zeuqen: 23 32 fr Hoornvee In totaal werden er 3070 dieren ter markt gebracht. Men noteerde dus 533 beesten meer dan vorige week. Er viel voor de goede kwaliteit geen wijziging vast te stellen. Het prijspeil voor de andere dieren daalde echter uitgesproken. Het was de eerste maal sedert lang dat het aanbod op de markt meer dan voldoende was. De prijzen Ossen dikbil 54 62 trgoed ge vormde 49 52 fr.60 t.h opbrengst i 40 46 fr. 55 t.h. opbrengst 33-39 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst i 28 34 fr. 50 t.h. opnrengst23 26 fr. Vaarzen dikbil54 62 b. goed gevormde 49-52 fr.60 t.h. op brengst: 42 48 fr.55 t.h. opbrengst 35 41 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 39 44 fr. 55 t.h opbiengst 32-37 fr.; zware 30 38 fr.worstdieren 16 21 fr. j Kalvermarkt Met 1268 dieren stelde men voor deze week een meeraanvoer vast van 72 stuks. Zonder de aankoop van 250 die ren voor 't buitenland ware de markt ineengestort. Voor 't binnen land was de vraag zeer zwak. Het prijspeil zakte dan ook nog verge leken bij vorige week. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil 77 tot 86 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 58 tot 68 fr goed gevormde 48 tot 56 frgewo ne 36 tot 44 fr minderwaardige 32 tot 34 fr. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt - Extra grote en grote: 1,05-1,15 fr Bruine 1,20 1,60 fr. Middensoort 0,75-0,95 fr. Kleine 0,55 0,7C fr. Richtprijs op tournée Extra grote en grote 0,90 fr Middensoort 0,70 fr. Kleine 0,50 fr. Aangevoerde hoeveelheden 1.310.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 45.000. Verkocht 40.000 (2,00 a 3,70 fr.) Botermarkt: 1420kg. - 87a89fr. Tendens van de markt licht9 daling. Zwijnen 33-35 fr. Biggen 50-55 fr Kalveren 45 - 50 fr Reeds beschreven door Hippocra tes, op het doek gebracht door de ver maarde Botticelli, met lof bezongen door Byron en tenslotte op grote schaal verspreid dank zij de nijver heidsomwenteling van de 19e eeuw, werd de tuberculose tot over onge veer dertig jaren de meest geduchte ziekte in onze gewesten. In zijn geneeskundige werken geeft Hippocrates in de vierde eeuw vóór onze tijdrekening er de eerste klini sche beschrijving van onder de naam van phtisie (phtisis vernietiging), naam die de ziekte zal bewaren tot op het einde van verleden eeuw, wan neer de benaming tuberculose meer algemeen werd. Ook bij de schrijvers der Oudheid is de ziekte gekend; Ho merus spreekt erover in zijn dicht werken. Bij Galenus, een andere Griekse vader van de geneeskun de .vinden we voor de eerste maal enkele aanwijzigingen over de midde len om de ziekte te bestrijden. Veel la ter, in de loop der Middeleeuwen, handelt Avicenna, de prins van de geneesheren, in zijn Canon van de Geneeskunde eveneens over de ziekte, en nog wat later schrijft Fer rari van Pavia een gans tractaat over de phtisie. Tijdens de Renaissance krijgt de ziekte belangstelling van kunstenaars, die aan tering lijdende vrouwen op 't doek vereeuwigen. Een der schoonste modellen van Boticelli was Simonetta Catarina Vespucci, die op zestienja rige ouderdom stierf aan tuberculose. Haar uitgeteerd aangezicht, slanke hals en hangende schouders zullen gedurende lange tijd een ideaal van vrouwelijke schoonheid blijven. Na de schilderkunst verovert de tu berculose ook de letterkunde. Zij wordt DE ziekte van de Romantiekers in de 19e eeuw. Om bij te zijn moet de romantieker mager zijn. bran dende wangen hebben en al bloed spuwend sterven op dertigjarige ou derdom. Chopin, Georges Sand, Byron vallen als slachtoffers van de tering. Byron is in de hoogste hemel over zjjn ziekte, want wanneer hij sterft zullen de vrouwen over hem zeggen: Kijk eens welk een interessante dood Byron te beurt valt. Dumas schrijft in zijn Mémoires dat voor al de dichters aan tering lijden en het als een aanbeveling gold wanneer men eens bloed gespuwd had na een of andere emotie. Maria Bashkritsev, die een zekere naam verwierf als kunstschilder, schrijft in haar dagboek Ik moet gedurig hoesten, maar het maakt mij gelukkiglijk niet lelijk; het geeft me integendeel de schijn van te kwijnen, wat mij in het geheel niet slecht staat. Tegen het einde van de 19e eeuw verdwijnt stilaan de naam phtisie tering om plaats te maken voor tu berculose De ziekte is nu alge- mentrekking van de arbeidersfamilies meen verspreid tengevolge de sa- in en rond de steden, waar ze leven in krotwoningen. Nog zeer jong, moe ten de kinderen mee naar de fabriek, waar ze bijna zoveel arbeiden als de volwassenen, wat natuurlijk niet van aard is om hun zwak en jeugdig ge stel tegen de ziekte te harden. De te ring wordt nu een sociale kwaal en rond het midden van de 19e eeuw be draagt het sterftecijfer 500 per 100 duizend inwoners. Hierin zal slechts enige verandering komen wanneer de stoffelijke levensvoorwaarden van de arbeiders verbeteren. Toch blijft de tuberculose een gesel tot op het ogenblik dat een zekere dokter Koch, geneesheer in Siiesiè, Duitsland de bacil ontdekt die de ver wekker is van de ziekte. Zij kreeg de naam van de Koch-bacil en is, door de microscoop gezien, een klein dun staafje van drie tot vier duizendsten van een millimeter lang. Koch ontdek te de bacil ria 270 mislukkingen te hebben opgelopen in zijn speurders- werk. Vanaf dit ogenblik was de tu berculose geen mysterie meer, men kende nu de oorzaak men wist nu dat de ziekte niet erfelijk was, maar wel in hoge mate besmettelijk. Op 24 maart 1882 gaf Dr Koch voor de Academie van geneeskunde te Ber lijn een uiteenzetting over zijn ont dekking; met de bacil te bestrijden zou men voor de eerste maal in de geschiedenis paal en perk kunnen stellen aan de uitbreiding van de ziek te. De ontdekking betekende een keer punt in de geschiedenis der tuber culose. Stilaan zou het aantal geval len verminderen, maar de grote slag zou aan de ziekte slechts enkele tien tallen jaren later toegebracht worden door de ontdekking van BCG-serum, dat de mens die er mede ingeënt wordt voor goed beveiligt tegen be smetting. Hierover hebben we het echter een volgende maal. Uitslag Eindeksamen (2e jaar) Grootste onderscheiding HUYGHE Carlos, St. Laureins MUL- LIE Jozef, Tiegem, DE JAEGER Carlos, Bachte-Maria-Leerne. Grote onderscheiding VAN GIJSEGEM Marino, Bottelare DE BAERE Gerard, Kruishoutem. Onderscheiding DE LETTER G. Wachtebeke; SCHAU- VLIEGE Hubert, Kluizen GOVAERT Omer, St. Niklaas HERREBAUT Ur- bain, St. Margriete VAN HAVER Jean Moerzeke DEVOOGHT Lino, Wonter- gem DE VOOGHT Gerard Wontergem PIETERS Georges, Lembeke LALI- REYNS Medard, Lochristi DE RUYCK Albert, Astene. Voldoening VAN AS Marcel St. Gillis-Waas DE SCHEPPER Wi Ir ried, Nazareth VER- IJSER Marcel, Leffinge MAES Ame- dee, Aalst. in oktober a.s. zal een nieuwe les- sencyclus aanvangen voor inlichtin gen en kosteloze inschrijving zich wenden tot Ir. L. VAN MOL, Inspecteur voor Dienst voor Plantenbescherming, Prof. Baekelandstraat, 3, Gent. i Verslag van de Prijzenkcmmissie MARKTBESCHOUWINGEN Na de katastrofale ineenstorting van vorige week heeft de markt zich heden mor- j gen dan toch ietwat gestabiliseerd. Er kon zowel op de producentenmarkt als op de groothandelsmarkt gemid- meld 5 ct per ei meer genoteerd wor den. Deze toestand is vanzelfsprekend begrijpelijk wanneer men rekening houdt met de ongelooflijk lage prijzen der laatste week. Dit neemt echter niet weg dat de toestand uiterst kri tisch blijft. De beslissing van de Eu- romarkt waarmee de extra heffingen op de eieren afkomstig uit derde lan den eenvormig van 36 ct tot 57 ct per ei gebracht werd, kon in feite maar weinig verbetering brengen, aange zien deze aanpassing van extra hef fing toch nog 35 ct beneden de sluis- prijs blijft. De erbarmelijke toestand op de exportmarkt is dan ook hoege naamd niets verbeterd. Daarentegen stelt men wel een lich te verbetering vast in de binnenland se verkoop. De verbruiker schijnt toch wel gunstig te reageren op de huidige belachelijke lage prijzen. De producenten en handelaars wor den dringend aangemaand geen eie ren te wassen in de tegenwoordige warme periode. Een goed verzorgd ei verkoopt gemakkelijker. VROEGE AARDAPPELMARKT De markt wordt heropend op woens dag 3 juni 1964 te 17 h op het Nieuw Plein. De markt zal daarna dagelijks gehouden worden op alle werkdagen zelfde uur. De aanvoer geschiedt uitsluitend in aanvoerkisten van 25 kg. Een progressief marktrecht van 5 F per 500 kg zal geheven worden. Landbouwers brengt de totale opbrengt ter markt Handelaars koopt uitsluitend uw aardappelen ter markt. Alle gemak wordt U verleend.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4