De Televisie en de kinderen. REISAVONTUREN in de vorige eeuw Verdelging van de Coloradokevers* 6 30 mei 1964 van Fr. Gerstacker in de vertaling van f Prof. Scharpé Uitgave van het Davidsfonds. MINISTERIE van LANDBOUW. Wordt voortgezet DE KOORNBLOEM Reeds herhaaldelijk heeft men de aandacht van de ouders gevraagd voor de gevaren verbonden voor de kinde ren aan sommige TV-uitzendingen evenals voor de noodlottige weerslag op de studies van een te veel en te lang kijken naar de programma's. Dit stelt problemen waarvoor de ouders in de eerste plaats verantwoordelijk heid hebben. Nochtans bewijst de on dervinding iedere dag dat vele ouders zich nog niet bewust zijn van deze ge varen, noch van de verantwoordelijk heid die ze op dit gebied dragen. Over enkele maanden werd er door ons B.R.T. een film vertoond, die mis schien wel enige artistieke waarde had, maar die onder zedelijk oogpunt volledig af te keuren was, niet alleen voor kinderen, maar ook voor de jeugd, en zelfs voor volwassenen. Kunst kan of mag niet alle ladingen dekken. Het bestuur van de B.R.T. was zich wel bewust van het onzedelijk karakter van de film en vestigde er dan ook de aandacht van de kijkers op vóór hem te vertonen. Uit een diskreet onderzoek dat en kele dagen later gedaan werd, bleek dat 21 van de kinderen in het vrij onderwijs, en 48 van de kinderen in het officieel onderwijs de film ge zien hadden. Zeer waarschijnlijk lig gen in werkelijkheid deze percenten nog hoger daar men mag aannemen dat sommige kinderen niet hebben willen bekennen dat ze een te mijden film gezien hadden. Hieruit blijkt dat er nog vele ouders zijn die geen toe zicht uitoefenen op datgene wat hun kinderen op het televisiescherm vol gen. Ze hebben nochtans ongelijk. In Ja pan bleek onlangs dat op 1.831 jeug dige misdadigers, 27,1 onder hen beïnvloed waren geweest door de TV de cinema of de lektuur. De TV ver tegenwoordigde 11,7 in dit resul taat. Uit een onderzoek ingesteld bij 120 Japanse politieposten bleek dat 30,4 van de misdaden bedreven door jonge lui in laatste instantie een gevolg waren van een T.V. uitzending. Zulke cijfers spreken boekdelen, voor al indien men rekening houdt met het feit dat Japan op gebied van openbare zedelijkheid toch nog een betrekkelijk hoogstaand land is. We kunnen dan ook aannemen dat een gelijkaardig onderzoek bij ons geen gevoelig ver schil zou aan het licht brengen. De TV moet uitzendingen brengen voor alle klassen en standen van de bevolking. Ze kan zich niet uitslui tend beperken tot uitzendingen die door kinderen en jeugdigen mogen ge zien worden. De verantwoordelijkheid ligt dus hoofdzakelijk bij de ouders die er moeten over waken dat de kin deren niet alles te zien krijgen wat in beeld komt. Uit een onderzoek in ons land bleek dat een derde van de schoolgaande vrouwelijke jeugd thuis naar alle TV-uitzendingen zonder on derscheid mocht kijken. De ouders moeten er bijgevolg over waken dat er met rede en maat door de kinderen naar de TV gekeken wordt. Zeer dikwijls zal het spel in open lucht, of de verzorging van hun studies, hen veel meer goed doen dan het kijken naar de TV. Voor de klei nere kinderen is een half uur kijken 34. Om mijn naam zegde de Handelsconsul, achterdochtig opkij ken. Neen, verschoning, gij zijt zeer vriendelijk, maar ik werd in de laatste dagen zo dikwijls in ongele genheid gebracht door mijn naam, dat ik, als het zijn kon, hem liefst ge heel zou afschaffen, en er in alle geval voortaan zo min mogelijk ge- .bruik van zou maken. Maar om godswil Heet mij Muller, als ge aan mij denkt, zegde de Handelsconsul. Ik heb me vandaag al eens zo ge noemd. Ik kan u niet zeggen, hoezeer het ons leed doet dat gij voor Marie tzoveel last hebt ondervonden, maar het moge u tot troost strekken, dat gij er twee mensen zo gelukkig door •gemaakt hebt. Als ik er mijn lever ook maar .kleiner kon door maken, zegde de Handelsconsul maar we komen .aan, geloof ik, de trein fluit nu dan, laangename reis en welkom thuis We danken u uit ganser har- ite En ge wilt ons waarlijk uw •adres niet geven vroeg Marie. Ge zult alleszins van uw broers mijn naam vernemen, ze ken nen hem, zuchtte de Handelscon sul; doch mijn adres houd ik voor mij. Ik zal biij zijn als ik te als ik weer thuis ben, en dat niemand van mijn avonturen iets te weten komt. Burgkundstadt drie minuten stilstand, riep op dit ogenblik de conducteur, terwijl hij het portel open trok, Gij stijgt hier immers uit, me neer Ja zeker, riep de Handels consul, en raapte zijn reisbenodigdhe- den bijeen, kunt ge mij niet zeggen wanneer de post vertrekt? Dadelijk, luidde het ant woord tot zijn voldoening, De koets wacht al. Dank u zeer, vaarwel Gelukkige reis riep het jon ge paartje hun haastige menonkel per dag voldoende, voor de grotere een uur voor schoolgaande kinderen is twee uur kijken steeds uit den boze Alle dagen kijken is evenmin een noodzakelijkheid. De kinderen stil te houden kan een lofwaardig in zicht zijn bij de ouders, maar het mag niet gebeuren ten koste van de licha melijke en zedelijke gezondheid dei- kinderen. Moest het ooit met een van hen verkeerd aflopen dan zouden der gelijke ouders het in de eerste plaats aan zich zelf te danken hebben. Er mag ook niet in het wilde naar de TV gekeken worden. Voor de kin deren moeten de programma's uitge kozen worden; men moet op voorhand weten, ten minste bij benadering, wat er in beeld zal komen. Laat een bepaalde uitzending dan nog te wen sen over dan kunnen de ouders door gepaste opmerkingen verkeerde in drukken weer rechtzetten. Kan het absoluut niet door de beugel, dan draaie men de knop toe, en men zeg ge aan de kinderen waarom. Van af hun prilste jeugd moeten de kinderen bewust worden, dank zij de houding van de ouders, dat men in het leven niet alles mag doen, dat ook niet alles mag vertoond, noch gezien worden. Men moet er ook niet voor terug schrikken zijn mening aan de leiding van de televisie-uitzendingen bekend te maken. Het is meer dan eens ge bleken dat deze leiding gevoelig is aan de opmerkingen van de kijkers en er mede rekening houdt. Men moet dit niet alleen doen naar aanleiding van af te keuren uitzendingen, maar ook wel eens wanneer er een bijzon der goed programma in beeld ge bracht werd. Een dergelijke samen werking tussen TV en publiek kan zeer goede gevolgen hebben. achterna, en een ogenblik later be vond zich de Handelsconsul met een gevoel van oprechte ontlasting bij de postkoets, die hem terug naar Doro- thee,, naar zijn huiselijk gemak, naar rust en vrede zou voeren. Nu hoefde hij de twee broers niet meer te duch ten. Goddank! en in een ander gast hof geen derde nacht meer door te brengen. De trein was ditmaal wat langer opgehouden, wegens het lossen en overladen van vrachtgoed. Meneer Mahlhuber stond mijmerend toe te zien naast het open portel van zijn postkoets. Zijn valies en zijn regen scherm waren al binnen. Juist kwam nog een dame met een paar hoede- dozen aangestapt, toen opeens uit een tweede-klas-wagen iemand door het open venster luid riep Me neer de Handelsconsul Mahlhuber Meneerde Handelsconsul Mahlhuber» De aangeroepene schrikte en keer de zich om en herkende tot zijn ont zetting de zwijgende man die uit Gidelsbach meegereisd was; hij leun de halverwege uit het venster en wenkte vertrouwelijk en vriendelijk toe. Hoe gaat het riep hij al grinnikend, reeds terug naar Gidels bach? Hebt ge uw pistool opnieuw ge laden Gelukkige reis!. De Handelsconsul keerde nors zijn rug naar de vrijpostige kerel, toen op Het besluit van de Regent van 6 mei 1946 schrijft maatregelen voor om de verspreiding van coloradoke vers te vermijden. Dit besluit bepaalt dat iedere eigenaar, huurder of ge bruiker, die op de door hem in gebruik zijnde gronden de aanwezigheid vast stelt van de coloradokever onmiddel lijk voor de verdelging ervan dient te zorgen. Hoewel de coloradokevers in België nog slechts geringe schade aanrich ten, blijven zij niettemin een ernstige hinderpaal voor de export van land en tuinbouwproducten naar sommige landen waar dit insect niet voorkomt. Met het oog vooral op het behou den van zeer belangrijke afzetgebie den dient alles in het werk gesteld om de coloradokevers zo effectief mo gelijk te bestrijden. De h.h. provinciegouverneurs wer den verzocht maatregelen voor te schrijven ter bestrijding van de colo radokevers. Eerlang zullen in elk arrondisse ment in overleg met de arrondisse mentscommissaris vergaderingen be legd worden met veldwachters, rijks wachters ambtenaren en andere per sonen die belast zijn met het toezicht over de bestrijding van de coloradoke vers. Ook vertegenwoordigers van de landbouwberoepsverenigingen zullen op deze vergaderingen uitgenodigd worden. hetzelfde ogenblik de lokomotief aan 't fluiten ging. Meneer Mahlhuber zat de schrik nog in het bloed, achterge laten te kunnen worden, en hij vergat tenemaal dat hij met de trein niet me de moest, en wilde hals over kop de open postkoets binnenspringen. Wel, mens, wat krijgt ge nu? ge loopt me omver! riep de dame tegen wie hij botste. Vraag duizendmaal verscho ning stamelde de Handelsconsul. De koets zal zonder u niet wegrijden, beste heer, zegde de da me, terwijl ze al brommend haar hoed weer recht duwde.Hebt ge van uw leven! Zonder voorts nog een woord te spreken, stapte de afgebeulde man, na de dame, ook in en nam plaats in een hoekje rechtover haar, trok zijn reispet over zijn oren, en sloot de ogen. Hij hoorde niet, zag niet, sprak niet, en klaagde noch over tocht noch over hitte, én het schone landschap was hem al even onverschillig als zijn bejaarde medereizigster. Vooral te Otzleben bleef hij zitten zonder van zijn plaats te roeren, en waagde enkel tersluiks een blik, uit het opgehaalde venster, naar het posG gebouw dat hem zulke akelige herin neringen terug voor de geest riep.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6