Onze kinderbijslagen» Over landbouw in Japan. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 13 JUNI 1964. Verschijnt iedere zaterdag Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25,93. O. CAUDRON. Zie vervolg 2bladz 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zfln verantwoordelok voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De mensen op leeftijd onder ons zullen zich nog het ontstaan en het zich vlug verspreiden herinneren van het mooie lied van de nog altijd in leven zijnde bard Emiel Hullebroek Hemelhuis Wij hebben dat toen met.overtuiging meegezongen omdat wij leefden naar de beginselen die er in vervat en verheerlijkt werden. Zou men armoe lijden om een mond je meer Och, waar mensen strijden helpt de Heer Wij beaamden toen volmondig het gezegde dat ieder kind fijn lepel meebracht. En toch werd er toen nog niet eens gesproken over ondersteuning van de grote gezinnen en over kinderbijsla gen. Wij willen het nog onverlet la ten dat wij toen en ook nu nog voor konijnen werden uitgekreten.. Lie ver dat dan koekoeken Wij zijn in ieder geval thans niet gedwongen een beroep te doen op alle mogelijke vreemde nationaliteiten om een uit stervend volk wat langer in leven te houden. Wel hebben we ons even de ogen uitgewreven wanneer we gele zen hebben over periodieke onthou ding, het stelsel Ogino-Klaus-Van der Velde en thans weer de pil Zijn wij dan de stommelingen en de stum pers geweest en hebben zij die het nu daarover hebben gelijk Volgens sommige publicaties is men er zelfs niet ver van af ons wegens onze kin derrijkdom als een soort misdadi gers te bestempelen die de ont ploffing van de bevolkingstoename bewust in de hand werken. Nu mogen we, tussen haakjes wel zeggen dat althans in ons land van die ontplof fing nog maar weinig te bespeuren valt, integendeel, zouden we zeggen. Maar we willen het hier hebben over het huidige stelsel van de kin derbijslagen. Wij hebben zowat de indruk dat in het bestel van de maat regelen van de Rijksmaatschappelijke Zekerheid het beloop van de kinder bijslagen en het verschil tussen de bedragen uitgekeerd aan loon- en weddetrekkenden en deze aan zelf standigen dus ook aan de landbou wers als een duchtig wapen gebruikt wordt om de boerenstand nog wat meer te verkleinen en arbeiders voor de fabrieken te vinden. Hiertoe is een eenvoudige vergelijking voldoen de. Wat is de huidige toestand? Een loon- of weddetrekkende ontvangt voor 't eerste kind 457,25 F p. maand, terwijl een landbouwer slechts 170 F krijgt. Voor het tweede kind zijn deze bedragen respectievelijk 562,50 F en 230 F voor het derde kind 918 F en 500 F. Eerst sinds 1 januari 1964 is er gelijkschakeling van het vierde kind af. Er zijn thans machtige boeren or ganisaties die zich krachtdadig wil len gaan bezig houden met het pro bleem van de kinderbijslagen en daarbij voorstellen doen die we deels toejuichen maar, wat de bedragen be treft, onvoldoende vinden. Het valt ons daarbij op dat ze de bedragen van de kinderbijslagen door loon- en wed detrekkenden genoten niet vergelijken met die van de zelfstandigen en zelfs uitdrukkelijk verklaren dat ze niet het inzicht hebben de toestand van de loontrekkenden te willen navolgen De reden die ze hiervoor opgeven schijnt ons nog al duister te zijn. Oordeel zelf maar wat ze schrijven De waarheid is echter niet zo een voudig. In feite volgt ons programma de sociale zekerheid van de loontrek kenden maar in zoverre, dat hierdoor de sociale gelijkberechtiging van de standen bereikt wordt en ten tweede in zoverre dat bij de loontrekkenden de werkelijke dekking van de sociale risico's verwezenlijkt is Begrijpt u dat, boeren Voor mij is dat enkel wat woordenkramerij en schijnbare geleerdheid die geen putten vult en ons enkel de wenkbrauwen doet fron sen. Er wordt trouwens toegegeven dat uit bepaalde wetenschappelijke studies is gebleken dat er geen ver schil bestaat tussen de kost per kind op de leeftijd van 6 jaar volgens het beroep dat door de ouders uitge oefend wordt Wij hebben nu juist in ons artikel willen laten uitschijnen dat de kloof die er reeds bestaat tussen het in komen van de boer en het inkomen van een loontrekkende die volgens zijn ontwikkeling en prestaties met hem mag vergeleken worden en die reeds breed en diep is, nog breder en dieper wordt gemaakt op het ge bied van de sociale tegenmoetkomin- gen die de kinderbijslagen zijn. Er kan niet genoeg de nadruk worden gelegd op het verschil van behande- (Zie vervolg 2e bladz. 2e kolom) De Japanners zijn ons niet meer zo vreemd en zelfs in onze streek heb ben ze een van hun ondernemingen gevestigd, maar toch kennen wij ze beter als pientere en nijvere manne tjes in de nijverheid en de wetenschap die er een slag van weg hebben het beste op dit terrein in het Westen zich eigen te maken en te volmaken en eveneens ais mensen die geen ho ge eisen stellen aan het leven en zich dan ook met een karig loon tevreden stellen. Veel minder zijn ze ons be kend als landbouwers. We ontlenen hier thans aan het tijdschrift Finan cial Times (Financiële tijdingen) enkele gegevens over hun stelsel van landbouw. Ook daarin blijken ze hele pieten te zijn. In Japan is de rijst- en tarwe-opbrengst per hectare twee maal zo groot als het gemiddelde van de Aziatische landen en viermaal zo groot als in sommige van deze ge bieden. In feite is de opbrengst van alle gewassen in Japan groter dan in welk ander Aziatisch land ook. En Ja pan bereikt dit buitengewoon hoge peil ondanks een korter landbouwsei- zoen en lagere temperaturen dari in de andere landen, ondanks aardbevin gen en wervelstormen, ondanks ook kleine en verbrokkelde boerenbedrij ven op gronden van geringe vrucht baarheid en met voor een landbouw gebied de grootste bevolkingsdicht heid ter wereld. Een landhervorming is, volgens een studie van FAO, getiteld Farm deve lopment in Japan (Boerderijontwik keling in Japan) hiervan een van de belangrijkste oorzaken. Na de tweede wereldoorlog is 80 van de pacht- landerijen (ongeveer 1.8 miljoen hec tare) verkocht geworden aan boeren zonder land met te kleine bedrijven, benevens ruim 1 miljoen hectare lan derijen van de staat, namelijk onont gonnen land en weideland. Ook schonk de overheid grote toelagen aan de uitvoering van programma's van landontginning, toen Japan niet langer meer voedingsmiddelen kon invoeren uit Korea en Formosa. We weten immers hoe vooral de jongste tijd de Koreanen en vooral de stu denten van Zuid-Korea zich verzetten tegen het hernemen van normale be trekkingen met Japan. We hebben dit op het beeldscherm meermaals kun- i nen zien. Ze worden tot dit verzet aangespoord wegens de jarenlange Japanse bezetting die zeker niet heel zacht geweest is. In Japan werd in tien jaar tijd nog eens bijna 2.2 miljoen hectare grond extra in gebruik genomen voor voed- selproduktie. Tegelijkertijd werden uitgebreide besproeiings- en draineerwerkzaam- heden uitgevoerd, waardoor het mo gelijk werd twee of drie gewassen achter elkaar te verbouwen op gron den, waar vroeger slechts eenmaal werd geoogst. Bijna twee derde van het landbouwareaal wordt tweemaal per jaar bebouwd. Hierbij dienen we toe te geven dat de Japanse landbouw niet zoveel zou voortbrengen, als de technologie van dit land niet zo ver was gevorderd. De nationale landbouwproefstations hebben zaaigoed ontwikkeld waarmee de oogst van enkele gewassen bijna is verdubbeld. Ook is de mechanisa- tiegraad van de landbouw geleidelijk toegenomen in vergelijking met het jaar 1956 is het aantal arbeidskrach ten in de rijst- en tarweverbouwing met respectievelijk 10 en 20 gedaald. Ook is de teelt der gewassen met een betrekkelijk geringe waarde verminderd, ten gunste van hoog waardige zoals vruchtbomen en pro- dukten voor nijverheidsverwerking. In het jaar 1958 bedroeg het gemid delde boereninkomen in Japan vol gens deze studie van de FAO 500 dol lars en bijna 85 hiervan werd ver kregen uit de opbrengst van gewas sen. De rest kwam dan uit het kwe ken van zijderupsen en uit veehouderij Japan is de voornaamste leverancier van zijde voor de Westerse wereld. Toch menen we dat het land zal moe ten afrekenen met de mededinging der kunstzijde, maar we zijn overtuigd dat ze dit wel voorzien en we zijn er schier zeker van dat ze zelf hierin het initiatief nemen en zelf kunstzijde gaan produceren, want zo zijn ze nu eenmaal. Er is geen enkele reden waarom Japan zijn technische kennis niet zou uitvoeren naar andere Aziatische lan den. Evenals deze landen is ook Japan afhankelijk van de rijst. Van de te velde staande gewassen maakt rijst meer dan 60 uit.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1