Het Landbouwfonds* i Weekblad Redt U Zeiven in rouw Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 20 JUNI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2133 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.S3. O. CAUDRON. (Zie vervolg onderaan hierneven). De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postche Handt ckr. S. M. Redt U Zeiven dsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Bij de oprichting van het Landbouw fonds waarvan de naam alleen reeds als een vlag is die wappert in de wind, als een standaard die de boe- rengelederen voorafgaat, hebben vele landbouwers, na zo dikwijls ontgoo cheld te zijn geweest, weer een ogen blik moed gevat en gedacht dat, nu er een speciaal fonds, door hen trou wens gespijsd, tot stand was geko men ze weer redenen hadden om met een zeker vertrouwen de toekomst te gemoet te zien. Die verademing is echter van korte duur geweest, omdat ze alras hebben moeten vaststellen dat het Landbouw fonds zijn taak niet naar behoren ver vult en, wat nog veel erger is, ge woon het geld aan het verspillen is voor zaken die weinig of niets met de eigenlijke landbouwbelangen te ma ken hebben. Onze lezers mogen nu niet denken dat wij dit alleen maar doen om maar te kritiseren als demagogen of volks opruiers. Neen, ditmaal ligt het er zo vingerdik op dat ook de officiële landbouworganisaties, de brave mensen die niet zo gemakkelijk een vuiltje aan de lucht zien, de makke paarden die zo gewillig in het staats- gareel meelopen; gaan menen dat het werkelijk te bar wordt. De zaak van de gezondmaking van het Landbouw fonds wordt dan ook bevorderd tot een van hun dringende eisen, waar van de verwezenlijking dus niet op zich mag laten wachten omdat er ge vaar ligt bij uitstel. Ze hebben evenals wij de stou- terikken die op iedere slak wat zout leggen vastgesteld dat belangrijke sommen uit het Landbouwfonds be steed worden a) aan de uitvoer van een hoeveelheid boter gelijk aan de hoeveelheid Nederlandse botor die op onwettige wijze ons land werd binnengebracht en aan het verhelpen van de verschillende gevolgen ervan. b) aan het verlenen van toelagen voor het verbruik van brood en bier. Het ligt toch voor de hand dat het Landbouwfonds in geen geval mag dienen om de gevolgen van de smok kel te bestrijden. Dat onze regering die smokkel niet doeltreffend weet te bestrijden moet niet door het Land bouwfonds gedragen worden. Het mag niet gebruikt worden als melk koe voor Jan en alleman. Indien de regering op die manier haar fouten wil herstellen dan zijn onze landbouwers het daarmee niet eens. Het zou ons trouwens wel be lang inboezemenen te vernemen op welke manier onze regering erin slaagt vast te stellen welke de hoe veelheid Nederlandse boter is die op onwettige wijze ons land werd bin nengebracht... Wanneer men dat kan te weten komen dan moet er toch ook een middel bestaan om op het spoor te komen van hen die ze in voeren of heb ik het verkeerd voor? Trouwens de regering heeft zelf moeten inzien dat er hier iets goed te maken viel, zodat ingevolge de landbouweisen van 1962 zij in 1963 beloofd heeft aan deze wantoestan den te verhelpen. Aldus werd er tot op heden een som van 1 miljard in het Landbouwfonds teruggestort. Maar zoals ook de officiëlen het met spijt moeten erkennen is deze restitutie zeer onvolledig geweest. Hiervoor kan dan ook geen absolutie worden verleend omdat, zoals ze zelf zeggen er nog een zeer gevoelige wanverhouding bestaat tussen eens deels deze restituties door de rege ring en anderdeels de uitgaven die door het Landbouwfonds werden ge daan En hierbij wordt dan nog aan de regering het verwijt gemaakt dat de verschillende verbintenissen van het Landbouwfonds met merkelijke vertra ging worden uitgevoerd (kompensa- tiepremies, enz). Wij hebben over dit laatste punt ook reeds de nood klok geluid zoals onze lezers wel we ten, zodat wij hierop niet dienen te rug te komen. Om onze lezers een gedacht te ge ven van de lichtzinnige manier waar mee met het geld van het Landbouw fonds wordt omgesprongen zullen wij ons houden aan een officiële bron, na melijk aan het antwoord door de Mi nister van Landbouw gegeven op de i/raag van een parlementslid. Deze had hem gevraagd naar het mecha nisme van de teruggaven bij de uit voer van kippevlees. Praktisch genomen is Duitsland het enige land waar we een noemens waardige afzet hebben zodat het me chanisme dat hierna uiteengezet wordt zo goed als op de algeheelheid van Op vrijdag 12 dezer is onze afge vaardigde beheerder, de heer Frans WIJNANT op onverwachte en bijna plotse wijze gestorven. Redt U Zeiven verliest in hem een harer stichters en trouwste medewer kers. De Heer Wijnant werd bij de op richting van de vennootschap in 1919 tot lid van de toezichtsraad gekozen en in 1928 tot lid van den beheerraad benoemd. Bij de dood van onze eerste afge vaardigde beheerder, de heer Clement Ruyssinck, in 1946 werd de heer Wij nant tot dit ambt aangesteld. Buiten Redt U Zeiven was de heer Wijnant nog medewerker aan tal van andere kringen. Hij was ondervoorzit ter van het Landbouwcomice Nino- ve lid van de beheerraad der Zui velfabriek Sint Pieter te Denderwin- deke en van de paardenverzekering De Verenigde Paardenkwekers le Ninove. Hij was daarenboven lid van de Provinciale Landbouwkamer van Oost-Vlaanderen Voor zijn grote verdiensten werd de heer Wijnant vereerd met de land bouweretekens 1e en 2e klas en met de gouden medalie Leopold II. Het staat buiten kijf dat de heer Wijnant steeds als een der meest ge ziene en vooraanstaande landbouwers in de streek doorging. De laatste maanden was de gezond heidstoestand van onze afgevaardig de beheerder achteruitgegaan en voor een paar weken onderging hij nog een heelkundige bewerking in de kliniek te Ninove. Niemand had evenwel dit verras send overlijden verwacht. Wij kunnen niet anders dan zijn heengaan betreuren en hem danken voor de grote diensten aan Redt U Zeiven en aan andere landbouworga nisaties bewezen. Aan zijne kinderen en kleinkinderen bieden wij onze kristelijke en meest innige deelneming aan. Lees verder in het blad het verslag over de lijkplechtigheden. de uitvoer van kippevlees slaat. Bel gië bevond zich tot in augustus van verleden jaar voor twee mogelijkhe den in verband hiermee. Ofwel kon men bij de uitvoer van kippevlees kie zen tot een teruggave derde lan den genoemd en het niet verlenen van een teruggave. Voor 1 augustus '1963 was de toestand dan als volgt wanneer België een teruggave van 5,65 F toestond bij de uitvoer dan deed Duitsland een heffing van 11,0 F; wat dus op de prijs zijn weerslag had tot een beloop van 5,44 F. Wanneer ons land geen teruggave deed dan was de heffing in Duits land slechts 6,43 F. Dit komt er dus op neer te zeggen dat voor een voor deel van 0,99 F waarvan de uitvoer ders profiteerden op het vlak van de concurrentie met de Duitse produ centen; het Landbouwfonds een uit gave deed van 5,44 F het kilo. Na 1 augustus 1963 zou met hetzelfde stel sel de toestand nog verergerd ge weest zijn want dan zou men tenge volge van de nieuwe prijzen uit het Landbouwfonds 5,07 F moeten halen hebben voor een voordeel van 0,24 F. Dan zijn de ogen opengegaan en heeft men aan Landbouw deze terug gave gewoon afgeschaft. Dit is maar een der vele staaltjes van de manier waarop met het geld van het Land bouwfonds werd omgesprongen en nog omgesprongen wordt. Waneer de berekeningen gemaakt worden dan komt men tot de onple zierige vaststelling dat enkel voor dit puntje gedurende de zeven eerste maanden van het jaar 1963 niet min der dan 29 miljoen F werd uitgegeven aan teruggaven om aan de uitvoer ders van kippevlees een zeer gering voordeel te verschaffen in hun mede- fZie vervolg 2' kladz. 1' kolom

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1