Wat is en wat kenmerkt Europa Kantoren en Magazijnen gesloten. Wij klagen aan Weekblad Voor en door de Landbouwers i ■-■ -m %j Rechtskundige Dienst BURELEN Arbeid adelt AALST 27 JUNI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2134 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Ten einde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 6 tot en met 11 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 11 juli niet verschijnen. De prijzen der aardappelen. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 28 juni tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden In een tijd dat we stilaan maar ze ker opgaan naar het éne Europa een beweging die niet meer tegen te houden is, niettegenstaande die een heid nog niet voor een nabije toe komst is blijkt het nuttig en nood zakelijk ons van tijd tot tijd te bezin nen over datgene wat Europa ken merkt en wat de bijzonderste karak tertrekken zijn van een bewogen maar toch gemeenschappelijke geschiede nis. Om ons hierin te helpen schreef onlangs de bekende en geleerde rec tor van het Europa-College te Brugge Professor Dr. H. Brugmans, een ver handeling Europese Momentopna men (176 blz.,5,90 fISythoff, Lei den), die we allen met de grootste vrucht zouden kunnen lezen. Het zal voor de meesten onder ons belang rijke vergezichten openen. Vooral de de inleiding op het boek is zeer merk waardig. De Professor vraagt er zich af wat Europa eigenlijk kenmerkt, hoe het zich onderscheidt van andere delen van de wereld; objectieven die hij verder in het boek aan de hand van verschillende historische mo mentopnamen zal belichten. Europa, alhoewel bestaande uit ver schillende Staten, heeft immers een gemeenschappelijke geschiedenis en het kennen van deze geschiedenis zal ons vele hedendaagse problemen be ter doen begrijpen. Alle naties van datgene wat we nu Europa noemen vertonen tezamen het karakter van een familie. We komen allen uit dezelfde school, allen zijn we opgevoed in dezelfde culturele en geestelijke tradities; we hebben allen ongeveer dezelfde ervaringen gehad en reageren in de grond op ongeveer gelijke wijze. De familietwisten, hoe heftig ze ook mogen geweest zijn, sluiten dat gezinsverband niet uit, in tegendeel. Ze bewijzen de familie geest, want na verloop van tijd vinden de twistende leden elkaar weer terug Men kan ongetwijfeld een aantal zogenaamde nationale karakter trekken naar voren brengen, en het type van de «eeuwige Duitser» en de «Fransman door de eeuwen heen» op een voetstuk plaatsen, of aan de openbare verachting prijs geven, maar het zijn zaken die, geschiedkun dig gezien, tenslotte geen steek hou den. Wie zou b.voorbeeld geloofd heb ben dat de eens zo krijgslustige Zwe den een der vredelievendste volkeren van Europa zouden worden, of vóór de stichting van, de staat Israel dat de Joden eens uitstekende boeren en weergaloze soldaten zouden zijn? Toch vormen die nationale karakter trekken een der grote struikelstenen, die het wordende Euorpa op zijn weg ontmoet. Dat nationalisme is weer 'n eigen karaktertrek van Europa, een element dat zich in andere wereldde len niet voordoet. Het onmetelijke grondgebied van China, of van India, was weliswaar ok niet altijd een staat kundige eenheid, maar binnen deze deelcontinenten ontwikkelde, zich nooit iets als wat wij vaderlanden noemen. Het veelkleurige mozaïek der staatsvolken in Europa, is een der kenmerken van onze beschaving. Daarom ontmoetten de communisten in China, evenals Gandhi en de In dische Congrespartij in India, ook geen zeer grote moeilijkheden om on- (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) Nogmaals is het seizoen ingetre den waarin men zich dient te bekom meren over de prijs voor de vroege aardappelen. Inzake aardappelen heb ben we reeds een uiterst slechte her innering behouden en daarom diende men extra op zijn hoede te zijn bij het bepalen van de prijsmaatstaven, en, laat ons maar zeggen, de knoeie rijen die hiermee in verband staan. Zoals onze lezers vanzelfsprekend reeds weten had het Ministerie be slist de invoervergunningen te beper ken tot 6 juni om van dan af de grens gesloten te houden op basis van het stelsel van de minimumprijzen. Dit voor wat de mededinging van het bui tenland betreft, waar vaak niet geaar zeld wordt dumpingmethoden toe te passen ondanks alle mogelijke EEG- reglementaties. Daarmee is natuurlijk niet alles gedaan wat gedaan dient te worden want ook in het binnenland is het op verre na niet altijd zuivere koffie in deze sektor. We hebben daarvan bij een collega- landbouwkrant een staaltje gevonden dat we graag onder de ogen van onze lezers willen brengen. Vooreerst wordt in dit artikel er op gewezen dat een bepaalde groep van handelaars met alle middelen zich inspannen om ofwel de nog niet vastgestelde prijs beneden de werkelijke marktprijs te doen vaststellen ofwel, wanneer de prijs vastgesteld werd, deze te onder mijnen en te doen dalen door een ge organiseerde massale aanvoer van de knollen in bepaalde centra waar het aanbod dan zeer ver de vraag over treft. Soms slaagt men er wel in deze kornuiten te ontmaskeren. We halen dan verder aan uit Het Boerenfront krant die we hier be doelen Op de vergadering (van 3 juni) werd de prijs van 4 F vooropge zet door de producenten, de handel stelde 3,5 F voor, uiteindelijk zouden de producenten alsook een handelaar akkoord gaan met 3,75 F, doch de handel hield zich aan 3,5 F. Tijdens de bespreking telefoneerde men dat bij de handelaars een telegram toege komen was, waarin werd gemeld dat de prijs op 3,5 F werd vastgesteld. Grote verbazing bij de afgevaardigden van de producenten en het ministerie lange gezichten bij de handel Inderdaad nu stonden de heren van Mercurius in hun hemd, want van hen kwam het telegram. Inderdaad door hen worden de prijzen voor de commissievergadering vastgesteld en deze moesten aangenomen worden, doch nu werd het telegram te vroeg besteld, de commissie had nog geen beslissing getroffen Tot daar onze collega. Uit dit alles kunnen we opmaken dat men goed uit zijn ogen dient te zien en zich aan allerlei knepen en bedenkelijke praktijken mag verwach ten vanwege de tegenpartij. Het Mi nisterie van Landbouw dat zijn afge vaardigden stuurt naar deze vergade ringen om, als het ware, een rol van bemiddeiaar te spelen moet er zich eveneens voor wachten zich in de luren te laten leggen.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1