Likstenen VEULENS 6 PAARDEN Wat is en wat kenmerkt Europa Prijskamp voor DE KOORNBLOEM - 27 juni 1964 (Vervolg van le bladzijde) De ziekteverzekering. Het Landbouwfonds. voor de weide of in de stal beschikbaar in magazijn. Vraagt overal Jos. BAETEN Kwaliteitsmerk (Vervolg van le bladzijde). op zaterdag 4 juli tc 9 uur voormiddag in de Stationstraat te AALST EREPRIJS 2 Een ander vraagstuk dat ook zeer brandend is en waarop we reeds vroe ger gewezen hebben, onder meer in het nummer van 30 november 1963, is dat van de ziekteverzekering. Ook de grote landbouworganisaties houden er zich mee bezig maar naar ons voor komt, vrij laat. Aldus hield op vrijdag middag 19 juni de h. Van Hemelrijck, voorzitter van de Belgische Boeren bond een radiotoespraak over dit pro bleem. Hij zei dat hij niet kan aan vaarden dat de langdurige onderhan delingen met de artsen over de toe passing van de wet op de ziektever zekering van de loontrekkenden als voorwendsel mag worden ingeroepen om de uitbreiding van de ziekteverze kering tot de zelfstandigen nog ver der uit te stellen. De wet bepaalt dat de verplichte ziekteverzekering voor de zelfstandigen van toepasing moet worden zes maanden na de inwerking treding van deze voor de loontrekken den, en deze datum is dan 1 juli 1964. Wanneer dit artikel onder de ogen van onze lezers komt zouden dus de nodige ministeriële besluiten voor de toepassing reeds moeten verschenen zijn maar daaraan twijfelen wij heel sterk en ook de heer Van Hemelrijck zal zich daarover niet veel begooche lingen maken. Hij zei dan ook dat hij zich niet zou neerleggen bij een stel sel dat overhaastig uitgewerkt werd en waarin de belangen van de zelf standigen zouden worden miskend. Men weet dat zijn organisatie op het standpunt staat dat de bijdrage naar verhouding van het bedrijfsinkomen dient te worden berekend en geïnd moet worden langs de pensioenkas sen. Ook wordt geëist wanneer de verzekerden in het ziekenhuis dienen te worden opgenomen dat in de ver plichte ziekteverzekering zou moeten voorzien worden dat deze mensen door artsen-specialisten zouden wor den verzorgd. Wij hebben hierbij twee opmerkin gen te maken. Vooreerst zoals wij hiervoren reeds terloops aanmerkten komen deze aanmerkingen vrij laat nu de wet op 1 juli zou moeten van kracht worden. Als er hierover minis teriële besluiten in het Staatsblad verschijnen vóór die datum, dan kan het wel niet anders of deze zullen wegens tijdnood afgehaspeld wor den zonder grondige besprekingen en bestudering. Ten tweede menen wij dat de heer Van Hemelrijck zich aan het verkeerde adres wendt. Wij zou den veel liever horen dat hij voor de radio kon komen verklaren wat hij bij het Ministerie van Landbouw hierover verkregen heeft dan dat hij ons komt zeggen wat hij graag zou willen ver krijgen. Het is aan hogerhand dat hij moet gaan afdreigen, want, als hij werke lijk wat in de pap te brokken heeft, en daaraan zullen we voorlopig nog niet twijfelen, dan moet hij daar gaan aan kloppen, tenzij het hem vooral erom te doen is de trom te roeren voor zijn eigen organisatie. Onze boeren zijn nog niet zo suf dat ze zouden vergeten hebben dat woorden geen oorden zijn Ten slotte willen we nog even te rugkomen op ons artikel van 20 juni jongstleden over het Landbouwfonds. We stelden daarin voorop dat het vol gens ons niet kan opgaan dat het geld hiervan moest dienen ter bestrijding van de botersmokkel uit Nederland We zijn niet de enigen die deze me ning toegedaan zijn want we hebben nu gemerkt dat ook volksvertegen woordigers hierover de Minister van Landbouw het vuur aan de schenen hebben gelegd. En als verantwoorde lijke Minister én als gewiekst advo- kaat kon hij vanzelfsprekend niets an ders dan op zijn standpunt blijven maar wij menen dat onze lezers er toch belang zullen in stellen te horen hoe de standpunten tegenover elkaar staan. Het Landbouwfonds heeft, vol gens de eigen verklaring van de Mi nister 'n bedrag besteed van 698.256F voor de aankoop van een aantal krach tige personenwagens met telecommu- nicatiemiddelen (radio-uitrusting en zogenaamde talky-walky's, waarmee men zich bewegen kan en met elkaar in gesprek komen op vrij aanzienlijke afstand) om de botersmokkel te be teugelen. ledereen zal zich nu de vraag stellen of de uitrusting van de toldiensten in ieder geval niet ten laste diende te vallen van het departe ment waaronder deze dienst valt. Er worden immers nog andere smokkel- zaken dan die van boter beteugeld en toch zijn het enkel de landbouwers die in de uitrusting van de douane mede moeten voorzien. Op deze klemmende vraag heeft de Minister niet rechtstreeks geantwoord omdat hij dit ook niet zou gekund heb ben. Hij was echter zo handig de zaak van uit een andere gezichtshoek te bekijken, namelijk deze het Land bouwfonds is een onmisbaar verdedi gingsmiddel voor de landbouw tegen de internationale concurrentie en het is onbetwistbaar dat de botersmok kel de normale concurrentievoorwaar den ontwricht. We zijn het daarmee eens, Mijnheer de Minister. Uw rede nering klopt als een bus maar u praat naast de kwestie, want er ontbreekt een schakel die u liefst niet be spreekt waarom moeten enkel de boeren bijdragen tot het onderhoud van een uitrusting waarbij allen die bij het bestrijden van om het even welke smokkel gebaat zijn geïnteres seerd zijn Of past u de stelregel toe de boer zal 't al betalen Job Baeten Haaltert metelijke gebieden onder een gemene- schappelijke noemer te brengen. In het Europa der vaderlanden is het an ders gelegen. Maar niettegenstaande deze moeilijkheid vordert de éénma- king van Europa, hierin vooral gehol pen door zijn gemeenschappelijke cul turele achtergrond. Deze achtergrond kenmerkt zien ten eerste door zijn sterk Romeins- juridische afkeer voor willekeur, en door het verlangen naar een billijke en duidelijke orde. Niettegenstaande een geschiedenis vol razend ru moer zoals Macbeth zegt, werd het ideaal van de geschreven wet nooit vergeten. Dit ideaal hing in de ver beelding der Europeanen samen met de herinnering aan het Romeinse Kei zerrijk, dat men zich overigens mooi er voorstelde dan het was. Ten tweede is Europa de culturele erfgenaam van Griekenland. Niet al leen op het gebied van de beeldende kunsten en het drama tragisch komisch satirisch zijn van Griekse oorsprong), maar ook op het gebied van de wetenschap en de wijs begeerte, waarvan we de grondbegrip pen aan Griekenland te danken heb ben. Woorden als mathematica geometrie arithmetica zijn Grieks. De Griekse filosofie werd be kroond door Aristoteles, die de leer meester was van Alexander de Grote. Een der meest volmaakte werken die een mensengeest ooit heeft voortge bracht, de Summa van Thomas van Aquino, is de unieke synthese, die het heelal weliswaar verklaart in het licht van het geloof, maar daarbij volledig bij Aristoteles aanleunt. Ook woorden als theologie orthodoxie en haeresie zijn Grieks van oorsprong En zo komen we dan de 3e Europe se karaktertrek Europa is ondenk baar zonder het christendom. Een his torisch feit dat niemand kan ontgaan, welk ook zijn persoonlijke overtuiging weze. Het Evangelie werd voor het eerst massaal gepredikt in Europa en bijna nergens anders. Het drukte zijn stempel op gans het kultureel verle den van ons werelddeel. Men kan van Europa niets begrijpen, indien men geen rekening houdt met het Chris tendom. Voor zover Europa een mo raal huldigt, is deze van christelijke oorsprong. De socialistische mo raal, waarvan de revolutionairen uit de vorige eeuw droomden,, was een christelijke moraal, aangepast aan de behoeften van een jonge klasse die gerechtigheid eiste. Zo ziet Professor Brugmans Europa en zijn visie is ongetwijfeld de juiste. Onbewust wisten we dit alles reeds, maar het was goed dat het ons aan de hand van de geschiedenis nog eens duidelijk gemaakt werd. Wat dan ook de bedoeling was van Europese mo mentopnamen een boek geschre ven, niet voor specialisten in de ge schiedenis, maar voor de doorsnee ontwikkelde lezer. PRIJZEN 1. Kategorie Merriën-Zuigelingen voor de kwekers uit de kantons Aalst, Ninove, Herzele, Zottegem, Dendermonde, Asse 9 prijzen voor 1.125 F 2. Kategorie Hengsten-Zuigelingen voor de kwekers uit de kantons Aalst, Ninove, Herzele, Zottegem, Dendermonde, Asse 6 prijzen voor 925 F 3. Kategorie Merriën-Jaarlingen 10 prijzen voor 1725 F 4. Kategorie Hengsten-Jaarlingen 6 prijzen voor 1.450 F 5. Kategorie Tweejarige Merriën 7 prijzen voor 1.900 F 6. Kategorie Driejarige Merriën 7 prijzen voor 1.700 F 7. Kategorie ongeprimeerde Merriën 4 jaar en meer voor de kwekers uit de kantons: Aalst Ninove, Herzele, Zottegem, Dender monde, Asse. 12 prijzen voor 2.400 F 8. Kategorie Merriën, geprimeerd op Staatsprijskampen van 4 jaar en meer Voorbehouden voor de laureate van de 7e kategorie te Aalst, geprimeerd op omschrijvingsprijskampen. 10 prijzen voor 2.600 F 9. Kategorie Merriën en ruinen zonder tanden 8 prijzen voor 1.450 F 10. Kategorie Merriën en ruinen met tanden 12 prijzen voor 1850 F De inschrijvingen worden genomen de dag van de prijskamp, van 8,30 tot 9 uur voormiddag, in het Restaurant Hotel de la Gare Stationplein. De veulens ën paarden betalen een inkomrecht van 20 F. De prijskamp begint te 9,30 uur stipt. Voor het schoonste en verdienste lijkste paard een kunstvoorwerp, dat maar éénmaal mag toegekend wor den. Een aanmoedigingspremie is voor zien voor de eigenaar van het grootst aantal tentoongestelde veulens en paarden. Het bestuur De Voorzitter, Dr. Veearts VAN DER SCHUEREN, Aalst. De Sekretaris, A. ROELANDT, Steen weg op Dendermonde 39, Aalst Leden Matthijs Cyriel, Meirscnaut Odilon, Van den Haute Viktor, Baert Maurits, Van Muylem Hector, Cau- dron Ortaire, Van Buggenhout Henri, Ghysels Hilaire, Van der Schueren Paul, Roman de Mettelinge, Moereels Kamiel, De Bolle Arthur, Matthijs Re- mi, Callebaut Arnold.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2