Uotm Nieuws uit de Verenigde-Staten Speciale Lijm NATIONALE LOTERIJ TIEN MILJOEN 60 MILJOEN DE TOEKOMST VAN DE PETROLEUM Naar een voordracht door de h.j. Rathbone Voorzitter van de Raad van Beheer van de Standard Oil Company New Jersey Het staat nu wel vast dat de pe troleum nog gedurende geruime tijd een uiterst-belangrijke bron van energie zal blijven. Specialisten in het vak hebben inderdaad uitgere kend dat de wereld in de eerstvol gende zeventien jaar, dus tot 1980, een totale hoeveelheid van ruim 429,3 miljard hektoliter aardolie zal verbruiken. Daar dit cijfer niet veel lager ligt dan de totale kapaciteit van de thans aangeboorde en geprospekteerde re serves, die om en bij de 477 miljard hektoliter schommelen, is jvan be paalde zijde reeds de vraag gesteld of de petroleumvoorraden in de toe komst nog toereikend zullen zijn. Er is volstrekt geen reden tot ongerust heid. Immers, sedert de petroleum een der voornaamste energiebron nen is geworden, zijn de geprospek teerde reserves elk jaar onafgebro ken blijven stijgen. Dank zij de voort durende ontdekking van nieuwe pe troleumvelden en de gestadige ver betering van de exploitatiemethodes heeft het ritme van deze stijging zelfs meermaals de toename van de vraag overtroffen. Het ziet er naar uit dat dit verschijnsel zich ook in de toekomst zal blijven herhalen. Overigens zullen ongetwijfeld vol doende nieuwe reserves worden aan geboord om te voorzien in de stij gende vraag naar petroleum die in de toekomst wordt verwacht. Niet al leen de ontdekking van nieuwe vel den zal hiertoe bijdragen, ofschoon er gewis nog nieuwe zullen worden gevonden, maar ook het grotere ren dement bij de uitbating van de reeds geprospekteerde velden. De petro- leumnijverheid durft nu reeds bewe ren dat de thans geprospekteerde reserves slechts half zo groot zijn als in werkelijkheid het geval is. Zelfs dit is voor sommige deskundi gen maar een bescheiden raming re kening houdend met de technische vooruitgang inzake de uitbatingsme thodes die in de toekomst ongetwij feld nog zal worden geboekt. Op langere termijn rekenen de specialisten ook op de enorme voor raden aan leisteen en teerzanden die de hedendaagse reserves aan ru we olie talrijke malen overtreffen om deze aan te boren zodra ze nodig blijken en zodra renderende exploita tiemethodes zullen zijn op punt ge steld, wat zeker zal gebeuren. Nieuwe vooruitgang mag ook wor den verwacht inzake het raffineren van de aardolie vooruitgang die trouwens nodig zal zijn om te kun nen beantwoorden aan de toekom stige vereisten in tal van domeinen, zo ondermeer in dat van de brand stoffen voor de supersonische straal passagiersvliegtuigen. Deze toestel len zullen brandstoffen behoeven met een grotere thermale stabiliteit om een groot gedeelte van de hitte te kunnen opslorpen die door de sa menpersing van de lucht en de wrij ving ontstaat. Het is best mogelijk dat de petroleumnijverheid eerlang nieuwe soorten brandstoffen en smeerprodukten voor automobielmo toren zal moeten leveren met 'n veel hogere kompressievoet dan thans het geval is. Anderzijds zullen de navorsingen in verband met vloeibare en vaste brandstoffen voor de ruimtetuigen moeten worden voortgezet, alsmede die in verband met nieuwe procédés om de energie van de petroleum te benutten, zoals bijvoorbeeld de brandstofcellen. Zoals men ziet heeft de petroleum nijverheid nog veel werk voor de boeg en zal zij in de eerstvolgende dekades niets van haar belangrijk heid inboeten. Het optimisme in de kringen van de petroleumnijver heid is voornamelijk gesteund op de stijgende wereldvraag naar pe troleum, waarbij de bevolkingstoe name en de verhoging van de levens standaarden een belangrijke faktor vormen, en op de voortdurende na vorsingen om de petroleum met al haar inherente voordelen aan de wis selende energievereisten aan te pas sen. Maar de petroleum is niet alleen een bron van energie, zoals men wei eens zou denken. Ook buiten het do mein van de energiebevoorrading igt voor de petroleum een mooie toekomst weggelegd. Het toepas- singsgamma is nu reeds enorm, en wordt met de dag nog uitgebreider. De exploitatie van petroleum als grondstof is een nieuwarbeidster- rein met ongekende mogelijkheden. Het woord petrochemisch is amper in de jongste generatie een omgangsterm geworden. Toch zijn de mensen al even vertrouwd met syn thetisch rubber, synthetische textief- stoffen en kunstharsen zoals poly ethyleen en polypropyleen als met natuurrubber en papier. Weldra zul len bouwmaterialen, gemaakt op ba sis van petroleum, eveneens een ver trouwd zicht worden. Zowel in de nijverheid als in de landbouw zien wij dezelfde fenome nale groei. De hoogovens voor de vervaardiging van staal gebruiken pe troleum of aardgas. Stikstofmest stoffen, insektendodende middelen, zwammenverdelgende middelen, be dekkingen om de gewassen te be schermen al deze en andere pe- troleumprodukten spelen een immer belangrijker rol in de hedendaagse landbouw. Reeds werden aanmoedigende ex perimenten ondernomen met een verstuifmiddel op basis van petro leum om zandduinen te besproeien en ze aldus gedurende een tweetal jaren op hun zelfde plaats te houden - tijd benodigd om ze te bebossen en een vruchtbare bovengrondlaag te bekomen. Er dient ook op gewezen dat de toekomstige uitbreiding inzake het gebruik van petroleum niet zal be perkt zijn tot de reeds erg geindu- strializeerde zones, of ingewikkelde en omvangrijke machines zal vergen. Kleine voertuigen, pompen, generato ren, verwarmingsinrichting, bouwma terialen, landbouwwerktuigen alle maal eenvoudig en goedkoop uitge voerd en geen bijzondere technische kennis vergend zullen wellicht een grote rol kunnen spelen in de ont wikkeling van vele landen en de aan passing van hun volkeren aan het tijdperk van de mekaniek. VOEDSEL.... UIT PETROLEUM Maar wellicht de meest revolu tionaire gebruiksmogelijkheid van pe troleum, en dan vooral in de streken en landen waar honger en ondervoe ding een dagelijks probleem zijn, kan in drie woorden worden samenge vat Voedsel uit petroleum Het procédé met behulp waarvan petro leum in een proteïne-rijk voedings- produkt wordt omgezet, noemt men de biosynthese. Dit soort voedsel kon reeds in het laboratorium bekomen worden en wordt nu op experimente le schaal geproduceerd. Bedenk welke overweldigende per- spektieven hierdoor worden geopend. Het diëet van misschien wel een mil jard mensen, vooral in Azië en Afri ka, bevat minder dierlijk proteïne dan het absolute minimum van 15 gram per dag dat door de Voedings- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties is vastgesteld. Welnu, indien aan dit tekort aan proteïne kon worden verholpen door proteïne getrokken uit petroleum, dan zouden hiervoor per dag slechts 318.000 a 477.000 hektoliter olie nodig zijn, of amper iets meer dan 1 percent van de huidige wereldproduktie van pe troleum. Er zou zich dus volstrekt geen bevoorradingsprobleem stellen. De gebruiksmogelijkheden van pe troleum zijn nu reeds zo verscheiden, dat zij de konkurrentie van nieuwe energiebronnen volstrekt niet hoeft te vrezen. De totale energiebehoef ten van de wereld zijn zo groot dat deze nieuwe bronnen wellicht de pe troleum zullen komen aanvullen, maar zeker niet verdringen. Indien de produktiekosten kunnen gedrukt worden, en het lijdt geen twijfel dat zulks mogelijk is, dan kan de rol van petroleum, zowel als ener giebron of als grondstof alleen maar groter worden. De verwezenlijking van de grote beloften die zij voor de toekomst inhoudt, zal de voor naamste taak zijn van de petroleum- laboratoria rondom de wereld. voor het plakken van plastiek- zakken in tuben van 125 c. c. is te verkrijgen in onze magazijnen. SPECIALE VERLOFTRANCHE - 9de Tranche 1964 EEN SUPER HOOG LOT Twee Loten Een Lot van Een Lot van 2.000 000 F 1000 000 F 500.000 F 5 loten van 20 loten van 100 loten van 100 loten van 300 loten van 200.000 F 100.000 F 50.000 F 20.000 F 10.000 F 500 loten van. 5.000 F 2 000 loten van 2.000 F 5 000 loten van 1.C00 F 50.000 loten van 400 F Het biljet200 F Het tiende 21 F TREKKING OP 29 JUNI 1964 TE BASTENAKEN DE KOORNBLOEM 27 juni 1964 317, Birmmghamsfroot BRUSSEL 7 - Tel. 51 04 58 Agenten overal gevraagd TOTAAL IN 58.030 LOTEN TE KOOP OVERAL Postkantoren, Stations, Banken, Wisselagenten, enz,.. __e^_ten_jsetel van de Loterij, 27, Leopoldstraat Brussel P.R 71.60

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6