Weekblad Voor de eer van de boer» Goed nieuws Kantoren en Magazijnen gesloten. drooginstelling ZOEKLICHT OP KONGO. Arbeid adelt Voor ©21 door d© Lesdbouwers voor onze graanverbouwers. Opmerking. AALST 4 JULI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 213 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de ibouwersvereniging IEDT U ZELVEN Ten einde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 6 tol en met 11 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 11 juli niet verschijnen. Enkel voor zeer dringende ge vallen gedurende het verlof kan men telefoneren aan de heren Victor Van den Haute, Tel. Ninove 054/327 82. Willy De Cremer. Tel. Aalst 053/287.84. Wij herhalen dat het enkel past voor hoogst dringende gevallen. Na lang overwegen en nog meer aarzeling heeft het bestuur van Redt U Zeiven een voor granen gekocht. Genoemde instelling zal geplaatst worden in een daartoe speciaal opgericht gebouw. Er worden ook twee silo's geplaatst. Dit alles om onze leden en klanten genoegen te doen en in staat te zijn alle graan die zij wensen te verkopen op te nemen. Tot hiertoe was dit bij nattig oogstweder niet mogelijk. Nu zul- en wij de mogelijkheid bezitten alle granen te drogen. Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postchs Hand ■ckr. S. M. Redt U Zelven Nr 14.25.93. •lsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDE» De medewerkers zijn O. CAUDRQN. 1 verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Het is voor ieder mens en dus ook voor de boer,noodzakelijk en geeste lijk gezond zich af en toe te bezinnen over zijn persoonlijkheid en zijn stand om daarin kracht en sterkte te vinden voor het voortzetten van de taak die hij in de maatschappij te vervullen heeft. Het wordt dan bijna wat een retraite is op godsdienstig gebied. We hebben gedacht dat we eens een ogenblik onze beslommeringen op stoffelijk terrein, die nochtans vrij tal rijk en ernstig zijn mochten opzij zet ten om eens een zondag namiddag in alle rust en kalmte te besteden aan een vraagstuk van hogere rang, zoals dit de eer van de boer. Oudere lezers zullen zich nog her inneren dat onze vorige koning en bij naam nog steeds onze Koning, Leo pold III, vóór de oorlog de goede ge- woonte had vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende standen op zijn kasteel te Laken uit te nodigen om ze werkelijk hartelijk te onthalen en met sommigen van hen ongedwon gen een woordje te wisselen. Aldus had hij ook eens mijnw'erkers aldaar uitgenodigd en in een vertrouwelijk gesprek aan een van hen de vraag ge steld wat zijn opperste verlangen was. En hierop had die eenvoudige man geantwoord Sire, dat men eer bied voor ons zou hebben. Dat eerder onverwachte antwoord heeft me toen diep getroffen en is me steeds bijgebleven. We zouden immers hier gerust kunnen zeggen, dat de mens niet alleen van brood leeft maar dat de achting van zijn me demensen hem bijna even noodzake lijk is voor zijn zelfrespekt. En voor de landbouwersstand in het bijzonder heeft het opperste gezag in de katholieke Kerk, onze vorige Paus dit zeker voor ogen gehad wanneer hij in zijn beroemde Encycliek Mater et magistra (de Moeder en de meeste res) de woorden neerschreef In het bewerken van de aarde zijn alle voorwaarden aanwezig voor de waar digheid, de vervolmaking en de kul- turele ontwikkeling van de mens Daarmee bracht de Paus niet enkel hulde aan de boerenstand in het alge meen maar ook aan zijn eigen ouders en voorouders, want hij was een boe renzoon die tot de hoogste trap in de katholieke hiërarchie opgeklommen is. We hebben aan die woorden ge dacht bij het lezen van de maandinten tie van juni 1964 van de H. Hart-bon- den, waarvan het thema luidde de religieuze en sociale problemen van de plattelandsbevolking. Het gebed vangt aan met een groots en wijds panorama Heer, wij bidden met uw Kerk voor alle landbouwers van de wereld. En de veelomvattendheid hier van wordt dan dadeljik verduideiljkt door te zeggen tachtig procent der mensen leeft in de landbouw. Dit wordt natuurlijk bedoeld wanneer de zaak bekeken wordt op wereldschaal, zoals hier het geval is want dit klopt Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) De Ver. Naties, technici en soldaten zijn bezig Kongo te verlaten. Ze kwa men vier jaar geleden om de orde in het land te herstellen, maar ze laten het achter in een onvoorstelbare cha os. Ze kwamen om de eenheid van het land te waarborgen daarom moest Katanga, het enige deel van Kongo waar nog betrekkelijk orde en welstand heerste, eraan geloven maar ze laten het land achter ver deeld in 24 provincies, waarvan meer dan de helft het gezag van Leopold- ville niet meer erkennen. De Verenig de Naties en de Verenigde Staten heb ben vele miljarden in het Kongo- avontuur gestoken; het heeft echter tot niets geholpen tenzij om enkele honderden ministers (een twintigtal in elke provincie) en hun creaturen schatrijk te maken, terwijl de Kon golese bevolking, gans het land door van honger crepeert. Intussen zijn er overal weer stammenoorlogen uitge broken, die reeds aan duizenden inwo ners het leven gekost hebben. In hun grenzeloze hoogmoed en zelfover schatting eigen aan de negers van het ogenblik dat ze maar enig onder wijs genoten hebben hebben en kele honderden pseudo-intelectuelen gemeend een land tachtig maal zo groot als België te kunnen besturen, maar het liep uit op een chaos zon der weerga in de geschiedenis. Men wilde alle blanken uit Kongo weg, en daar staat men nu met de gebroken potten. Wat zal er nu van dit land, eens het welvarendste van gans Afrika, ge worden De toekomst ziet er uiterst somber uit. Men hoeft geen profeet te zijn om voor morgen het ergste te voorspellen. Geleid door een z.g. Comité de ia Libération dat van uit Brazzaville de opstand aanwakkert en leidt, boeken de rebellen iedere dag groter winst. In het Noord-Oos ten, in het Oosten en in het Zuiden zijn ganse provincies aan hun gezag onderworpen, en iedere dag rukken ze verder op, volgens een taktiek die duidelijk ingegeven wordt door deze die Mao Tse Tung in zijn gekende wer ken vastlegde, en geleid door man nen die geschoold werden te Moskou en te Peking. Want Moskou en Peking willen Afrika, ten allen prijzen, aan de invloed van het Westen onttrekken. En wat kan Leopoldville daar tegen over zetten Een nationaal leger, in princiep 30.000 man sterk, maar waar van het gros, van zodra het in aan raking komt met de rebellen, over loopt ofwel op de vlucht slaat. Wat wilt ge ten andere verwachten van een leger waarvan de opperbevelheb ber, terwijl de rebellen overal win sten boekten, een maand lang op rondreis ging in Europa om er te fui ven en te paraderen. Er bestaat dus zeer veel kans dat de rebellen hun slag zullen thuis ha len, en met hen Moskou en vooral China. Wat zal dat opleveren In de (Zie vervolg 3' bladzijde 1' kolom)

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1