De nieuwe prijzen De kunstmatige inseminatie iBSwHH Weekblad Voor en door de Losidbouwers Arbeid adelt voor graangewassen* bij het vee. Rechtskundige Dienst BURELEN AALST 25 JULI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2137 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigino REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Nu we volop in de oogst gaan zit ten zullen onze lezers wel belang stel len in de nieuwe prijzen door onze regering uigevaardigd voor de kam- pagne 1964-65. Deze komen wel vrij laat menen we. De oorzaak van het lang uitblijven van deze beschikkin gen zit hem in het feit dat de Minis terraad van de E.E.G. pas begin juni de beslissing liet kenbaar maken dat voor de komende oogst de maximum en minimumgrenzen voor het jaar 1963 1964 ook voor de kampagne 1964-65 zullen gehandhaafd blijven. De belang stelling van onze landbouwers is ze ker gerechtvaardigd want op de keper beschouwd zit het hem niet zozeer in het werk zelf dan wel in de opbrengst ervan waar het uiteindelijk dan toch op aankomt. Wat de tarwe betreft blijft de prij- zenschaal onveranderd behouden. Ze klimt dus geleidelijk met verloop van tijd zodat we, om van de laagste prij zen tot de hoogste te gaan, het vol gende beeld te zien krijgen. Voor de maanden juli, augustus en september is voor de tarwe de basis richtprijs 523 F, de interventie- of tus- senkomstprijs 486 F en de drempel- prijs 496 F, terwijl hij voor de maand juni 1965 respectievelijk 565 F, 525 F en 536 F bedraagt of een verschil van 42 F. Waarom deze prijzenschaal Wel, de maandelijkse prijsverhoging is een vergoeding voor wat men aan onkosten heeft van stockering of op slagvergoeding, verzekeringsonkosten en konditionering. We zullen voor onze lezers nog eens opsommen wat onder die verschillen de prijsbenamingen verstaan wordt, ofschoon we veronderstellen dat ze er reeds vertrouwd mee geworden zijn. De basisrichtprijs is de prijs af handel. Nu men deze kent is het mo gelijk ook te berekenen wat aan de voortbrenger dient betaald te worden. Voor juli, augustus, september dient de prijs per 100 kg tarwe dan gesteld te worden op 482 F en voor juni 1965 op 522 F. De geleidelijke stijging van de prijzen beoogt onder meer zoveel mogelijk te doen stockeren in bepaal de maanden na de oogst. Dit is niet alleen financieel voordelig voor de te lers maar ook belangrijk voor de sprei ding van de aanvoer. Wat is nu de interventieprijs of tus- senkomstprijs Dit betekent dat wan neer het bepaald graangewas een vastgestelde lage* prijs bereikt heeft bijv. 486 F in de maanden juli, augus tus, september de Regering verplicht is maatregelen te nemen om de pro ducenten te beschermen. Voor dit jaar evenals vorig jaar bedraagt de inter ventieprijs waarbij de Staat moet overgaan tot prijs ondersteunende maatregelen 7 beneden de basis richtprijs. Dit zal zeker de grote land bouworganisaties niet bevredigen want deze hadden voorgesteld de in terventieprijs vast te stellen op 95 van het peil van de richtprijs. We heb ben reeds meermaals in onze krant moeten vaststellen dat de Regering zich uiterst weinig bekommert om de eisen van die grote landbouworga nisaties en ze vaak met een belofte of anders gezegd een kluitje in het riet stuurt. Deze drie grote landbouworganisa ties Boerenbond, Unions Professio- nelles Agricoles en Alliance Agricole hebben nu ook aangedrongen en de eis gesteld dat de werkelijke prijs die de producent ontvangt, zo dicht moge lijk de teoretische richtprijs aan pro ducent zou benaderen. Ze hopen weer eens dat de offi ciële instanties daartoe de nodige maatregelen zullen treffen. Voor ons part zijn we, door ervaring geleerd, er niet zo gerust in. Die in terventieprijs geeft soms aanleiding tot eigenaardige en enigszins onver wachte toestanden. Wanneer bijv. de gerst de interventieprijs bereikt heeft dan zou de Regering als prijsonder- steunende maatregel er dienen toe over te gaan zelf de gerst op te kopen. Daarvoor beschikt ze niet over de no dige opslagplaatsen en wat doet ze dan Ze verleent een premie ook wel ge noemd restitutie aan de mouterijen die gerst uitvoeren. Dat gebeurt dan met het geld van het Landbouwfonds dat eigenlijk toch niet voor deze aan zie vervolg 2e bladz. 3e kolom De K.l. bij het vee vindt steeds meer en meer ingang in de landbou wersmiddens omdat het een zeer gro te waarborg biedt voor het ter wereld brengen van gezond en vruchtbaar vee. Na de Verenigde Staten heeft de K.l. het meest ingang gevonden en vooruitgang geboekt in Nederland. Het leek ons dan ook nuttig, aan de hand van recente gegevens, na te gaan hoe men daar te werk gaat en welke uit slagen er geboekt werden. In 1946 werd er van wal gestoken met de K.l. Over de uitslag was men niet bepaald zeker. In de jaren dertig had men wel wat proefnemingen ge daan, en van de vooruitgang in de V.S. tijdens de oorlogsjaren wist men wei nig af. Maar er moest iets gedaan wor den. Te veelvuldig traden bij de na tuurlijke gang van zaken uiterst be smettelijke dekinfecties op, te verge lijken met de geslachtsziekten bij de mens, die er dan oorzaak van waren dat koeien niet meer drachtig werden. Dit betekende voor de boeren een grote schade. Waren deze dekinfecties de eerste en voornaamste reden voor de invoe ring van de K. I., daarna, nu deze dek infecties bij de natuurlijke gang van zaken nog maar zelden voorkomen, begonnen overwegingen van rasver betering hun rol te spelen. Men heeft kunnen vaststellen dat de K. I. alle met de dekking samen hangende ziekten heeft uitgeroeid. Men heeft daartoe in de jaren na de oorlog zeer strenge maatregelen ge nomen. Er werden alleen stieren ge bruikt die vrij waren van infecties; deze stieren mochten niet gebruikt worden voor natuurlijke dekking, en aan ieder lid van de K. l.-vereniging werd de verplichting opgelegd al zijn dieren kunstmatig te laten dekken. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 juli a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Het sukses van deze werkwijze en maatregelen was zeer groot; ook bij natuurlijke dekking treden nog slechts zelden dekinfecties op. De gezamelijke K. l.-verenigingen telden in 1962 11.394 leden, die met z'n allen 1.250.000 koeien lieten dek ken. Een stier is op ongeveer eenjarige leeftijd gesiachtsrijp. Maar dan wordt hij niet onmiddellijk voor K. I. ge bruikt. Dat gebeurt slechts als hij een jaar of vijf is, wanneer namelijk de uitslag bekend is van 2.000 proefinse- minaties met het sperma van het een jarige dier. Men wil eerst weten hoe het staat met de melkvoortbrengst van zijn dochters; leden van de K. l.- vereniging moeten deze laten onder zoeken op gehalte en hoeveelheid van de melk. Blijkt uit de gegevens dat de melkvoortbrengst van zijn dochters, hoger ligt dan die van de moeders, dat de gehaltes zijn gestegen, dan kan men zeggen dat de stier verbeterend heeft gewerkt. Het vraagt vier jaar om dit te kunnen vaststellen. De stier is een jaar bij de eerste in seminatie; bijna een jaar later de drachttijd van een koe is negenmaan den wordt zijn dochter geboren, die op haar beurt anderhalf jaar later voor inseminatie geschikt is, waarop rramegen maanden een kleinkind ter wereld komt, dat de meikproduktie van de dochter op gang brengt. Eerst nu kan men nagaan of het sperma van de stier verbeterend heeft gewerkt, en hij voor de K. I. in aanmerking kan komen. Men heeft hem dus vier jaar op wachttijd gezet; ware dit niet ge daan geweest en moest het sperma verslechterend hebben gewerkt, dan zou de kwaliteit van de veestapel om laag zijn gegaan. De gemiddelde leeftijd van de stie ren ligt dan ook om en nabij de zes jaar. De factor die hierbij een beslis sende rol speelt, noemt men de ver erving; in 1960 werden 231 stieren op geruimd, waarvan het grootste aantal werd gevormd door stieren die in on voldoende mate vererfden, d.w.z. de verwachte eigenschappen, die blijken uit de in de stamboeken opgeschre ven eigenschappen van de ouders, Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt li Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden --X AavVs*. - -M

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1