De zwarte Revolutie* VARKENSKWEEK. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Nederland en het beleid inzake AALSf 15 OOGST 1954. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2140 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg onderaan hierneven). Als tweede middel wordt aangepre- (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Thomas Merton, een Amerikaans trappist, is op dit ogenblik in de Vere nigde Staten de meest gelezen katho lieke schrijver. Maar ook daarbuiten is zijn invloed niet te onderschatten. Zijn veertien boeken werden reeds in verschillende talen overgezet. Een wonderbare invloed die vertrekt van uit een stille en afgelegen Noord-Ame rikaanse trappistenabdij. In zijn laatste boek La révolution noire (Casterman - Doornik - 125 blz. 75 F) behandelt hij het zo delikate negervraagstuk in de States, en hij laat hierbij aan 't adres der blanken waarschuwingen horen, die veel op spraak hebben verwekt, maar die, naar we verhopen, niet in onvrucht bare bodem zijn gevallen, op een ogenblik dat het rassenvraagstuk bij onze Amerikaanse vrienden in een critiek stadium is getreden. Zijn oor deel over de houding der blanken is zeer hard; het is voor hem een soort collectieve waanzin, een soort Ameri kaans nazisme dat tot het ergste lei den kan. Men kan zich dan ook niet aan de indruk onttrekken dat hij, op dit gebied, de toekomst tamelijk zwart inziet. Wij menen dat in de Verenigde- Staten het rassenvraagstuk zich voor al in het Zuiden stelt; Morton doet ons echter inzien dat het zich stelt over gans het Amerikaanse grondge bied, zowel in het Noorden als in het Zuiden, hier openlijk, ginder meer schijnheilig. In feite verkiezen de Zwarten de houding van het Zuiden, omdat ze daar tenminste weten waar aan zich te houden. Maar nergens in de States wordt de Zwarte als een volwaardig medeburger aanvaard, om dat men nergens aanneemt dat hij ten volle mens is zoals de Blanke. De katholieken denken over het al gemeen niet anders, niettegenstaande de leer van Christus hen andere ge voelens zou moeten ingeven. Blanken en zwarten gaan niet naar dezelfde kerken, althans niet in het Zuiden, of tenminste worden er voor hen afzon derlijke goddelijke diensten gehou den. En het gebeurt regelmatig dat, wanneer van de preekstoel de Blanken tot een meer christelijke houding te genover de Zwarten wordt aanbevo len, verschillende Blanken de kerk ver laten, als protest tegen de voorgehou den leer. Is het tenslotte niet verwonderlijk dat een een volk als de Amerikanen, die zich opwerpen als de verdedigers van de vrijheid en de menselijke waardigheid in de wereld, en hiervoor tweemaal deelgenomen hebben aan een wereldoorlog, er niet in gelukt de ze beginselen op eigen grondgebeid te doen eerbiedigen Het racisme is bij de Amerikaanse blanken een bijna onontwortelbare overtuiging geworden, een levensop vatting die tot de onzinnigste praktij ken aanleiding geeft, en een veront schuldiging wordt voor allerlei vor men van haat, geweld en gruwel. Voor de meesten onder hen is de Zwarte niet ten volle mens zoals de Blanke, ofwel wordt de beweging voor gelijk berechtiging van Blank en Zwart heel eenvoudig doodgeverfd als commu nisme. De vermoorde John Kennedy, die het goed meende met de gelijkbe rechtiging van Zwarten en Blanken, en in die zin de wetten indiende, die nu eindelijk werden aangenomen door het Congres, was voor gans het Zui den een communist, en vóór hij ver moord werd te Dallas, was hij reeds honderden malen vermoord geweest in de gesprekken en de dagbladen van gans het zuiden. Het is bijna ongelooflijk tot wat dit alles kan aanleiding geven. Herhaal delijk is het de laatste tijd gebeurd dat Zwarten koelbloedig werden neer- gekogeld door Blanken; te Birming ham deed men een bom ontploffen in een kerk voor zwarten, wat het le ven kostte aan vier negerkinderen; dat alles gaat in de doofpot, niettegen staande de daders en de verantwoor delijken gekend zijn ze zullen niet veroordeeld worden, want het doden van een Zwarte wordt in het Zuiden niet als een ware misdaad aanzien. En zo gaat het steeds verder en wordt het steeds erger. Thomas Merton aarzelt geen ogen blik dit alles als zuiver nazisme te brandmerken men neemt tegenover de zwarten dezelfde houding aan als de nazi's tegenover de Joden. Een ver pletterend oordeel over een volk dat zich zo edelmoedig in de strijd tegen de nazi's wierp. Waar gaat dit alles eindigen Mer- Het zal wel voor niemand een ge heim zijn dat er ook inzake varkens- vleesprijzen vrees bestaat dat tegen het einde van dit jaar en het begin van het volgend jaar een katastrofale in zinking voor de deur staat omdat dan een belangrijke toename van het aan bod van slachtrijpe varkens kan wor den verwacht. Dit verschijnsel is vrij algemeen niet alleen binnen het raam van de lid-Staten van de EEG maar zelfs in de andere landen. Het spreekt vanzelf dat dan ook overal wordt uit gezien naar krachtige maatregelen om in zekere mate aan dit euvel te verhel pen. Aldus werd in Nederland door het Productschap van Vee en Vlees, in overleg met het Ministerie van Land bouw een werkgroep aangesteld wel ke met name de verschillende techni sche aspekten van een tussenkomst op kortere termijn nader zal bezien. Het Landbouwegalisatiefonds (LEF) zal van de Overheid alle kosten be taald krijgen voor de tussenkomst op de markt door onrechtstreekse of rechtstreekse maatregelen, welke straks ten behoeve van de varkens houderij moeten gnomen worden. ton ziet de toestand eerder somber in. Tot nog toe hebben de zwarten ge hoor gevend aan hun leiders de poli tiek van de passieve weerstand ge volgd. Maar mede onder invloed van de ontvoogding van de negers in Afri ka, zullen de Amerikaanse negers in een naaste toekomst overgaan tot de aanval, en dan zou gans het gebouw wel eens op zijn grondvesten kunnen daveren. Eens dat de massa 20 mil joen negers van de States in bewe ging komt, zullen er voor de Verenig de Staten zwarte dagen en zware be proevingen komen. Wellicht kunnen de juist gestemde wetten voor gelijkberechtiging het ge tij doen keren, indien de Blanken mee- willen. Quid leges sine mores Wat baten wetten, zo het volk niet mee- wilt Daarom liet Thomas Merton een gegronde en verantwoorde nood kreet horen. We kunnen slechts ho pen, dat hij door de Amerikaanse Blan ken moge gehoord en verstaan wor den. .Het Nederlands vakblad De Vee- en Vleeshandel heeft hieraan enkele beschouwingen gewijd die wij ons hiervoor ten nutte maken bij het be handelen van dit vraagstuk. Er wordt namelijk op gewezen dat zowel door het Bureau van de Europese Commis sie als door het Beheerscomité voor de varkensvleessector en het Raadge vend Comité hieraan reeds veel aan dacht besteed werd. Er bestaan hier een aantal mogelijkheden die we hier een voor een onder het vergrootglas willen nemen en bespreken. Er is daar vooreerst een doeltref fende bewaking van het toepassen van de sluisprijs. In onze krant van 25 juli hebben we reeds voor onze lezers uiteengezet wat onder sluis prijs dient verstaan te worden, zo dat we daarop niet dienen terug te komen. We zegden zo juist dat ook in de derde landen een groter aanbod van varkensvlees zal bestaan. Er zal dus ook krachtig gestreefd worden naar afzetvergroting zodat wij hier op ons tellen zullen moeten passen. Wij hebben inzake eieren en pluimvee er varingen hiermee opgedaan en leer geld betaald. Het is dus niet voldoen de een sluisprijs te stellen wanneer men er niet krachtdadig de hand aan houdt. Wij wensen nog even te verwijzen naar wat in dit verband over de richt prijs gezegd werd als slot van ons artikel van 25 juli over de nieuwe prij zen voor graangewassen, om het on derscheid aan te duiden tussen theo rie en praktijk. In het jaar 1963 waren voor de maanden september oktober en november de richtprijzen vastge steld op respektievelijk 465, 470 en 475 F voor de tarwe, terwijl het uit een officiële mededeling van de Minister van Landbouw blijkt dat de werkelijke prijs voor elk van die maanden in feite 453, 459 en 465 F bedroeg. De boeren hebben natuurlijk niets aan een pa pieren prijs maar verlangen staat te kunnen gaan op een prijs die in klin kende munt wordt uitbetaald (al is dit laatste nu ook wel beeldspraak ge worden). We bedoelden enkel dat woorden geen oorden zijn.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1