T"\ iy i i ZOEKLICHT OP SPANJE. De verplichte ziekteverzekering voor zelfstandigen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALSf 22 OOGST 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2141 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Er bestaat een internationaal geor- chestreerde campagne tegen Spanje, want Spanje zou een dictatuur zijn. Het heeft jaren geduurd alvorens Spanje toegelaten werd tot de Vere nigde Naties en het maakt nog altijd geen deel uit van de Raad van Europa, en wanneer Spanje de voelhorens uit steekt om aan te sluiten bij de Ge meenschappelijke Markt, nog niet als volwaardig lid, maar als geassocieerd lid, zoals, bijvoorbeeld Griekenland en Turkije, dan roert men zich in som mige politieke middens als duivels in een wijwatervat om iedere poging in die zin in de kiem te doden. Toevallig zijn de tegenstanders dan juist dezen die graag oh zo graag flirten met Rusland, Joegoslavië, Tsjechoslo- vakije, en tutti quanti, alsof in deze landen geen diktatuur zou heersen. Maar niettegenstaande alle hatelijk heden en tegenwerking op nationaal gebied, heeft Spanje in 25 jaar sinds de burgeroorlog die het zoveel kwaad heeft gedaan zich opge werkt tot een economische welvaart die velen het zouden benijden de Spaanse deviezenreserves bedragen twaalf miljoen dollar, waardoor het land gekomen is op de derde plaats van de vrije landen. In 1963 was Span je op een na de grootste koper van goud, onmiddellijk na Frankrijk, en het behoort tot de tien staten die over een krediet beschikken bij het Inter nationale Monetaire Fonds. Terwijl de uitvoer binnen de Gemeenschappe lijke markt steeg met 70 steeg die van Spanje met 180 procent. De Gaulle een staatsman van formaat die vele landen Frankrijk kun nen benijden heeft dan ook uit dit alles de gevolgtrekking gemaakt, dat het hoog tijd werd, ook voor Europa, dat er met Spanje nauwere betrekkin gen werden aangeknoopt, en hij zond zo pas zijn eerste minister Pompidou met een hele schaar medewerkers naar Madrid, om daar de basis te leg gen voor nauwere samenwerking tus sen de twee landen. Indien men daar bij nog in aanmerking neemt dat er sinds jaren nauwe economische be trekkingen bestaan tussen Spanje en de Verenigde Staten, die van het land een sterke basis gemaakt hebben in geval er een aanval uit het Oosten mocht komen, dan moet men toch toe geven dat de keffende hondjes in som mige Europese hoofdsteden en parle menten toch maar een armzalig figuur slaan. Laten we het nooit vergeten, zo het ooit komt tot een conflict tus sen Oost en West wat God verhoe de dan hebben we Spanje militair nodig. Bij vriendschappelijke verhou dingen met Spanje hebben we niets te verliezen, maar veel te winnen. Uit dit alles volgt niet dat we alles goedkeuren wat in Spanje gebeurt. Er heerst daar inderdaad een zekere vorm van diktatuur, die het land nodig had na de ontreddering van de burger oorlog, maar een diktatuur die met de dag mildere vormen aanneemt, en toch in geen geval te vergelijken valt met de diktaturen uit het Oosten. In Spanje kunnen mijnwerkers weken lang in staking gaan, In Oost-Europa niet. In Spanje kan een bisschop zijn stem verheffen tegen sommige prak tijken van het centraal gezag. Wie zou zo iets durven achter het IJzeren Gor dijn En moest hij het durven welk lot zou hem beschoren vallen Spanje is een diktatuur. Zeker Maar dat belet niet dat miljoenen Europeanen er jaarlijks op vakantie gaan. Meer dan vier miljoen Fransen gingen er in 1963 hun verlof doorbren gen. Zo slecht moet het er dan toch niet zijn Een simple vraag aan al de zen die Spanje zo gaarne bezwadde ren moesten zij voor de keus ge steld worden, waar zouden ze liever gaan wonen in Moskou of in Madrid? Dit mogen we nooit uit het oog ver hezen de Spaanse diktatuur was een reactie tegen de onmacht en het ver val van de Spaanse democratie voor de burgeroorlog, en op dit ogenblik gaat de keuze niet tussen Franco of een democratie zoals wij die kennen, maar tussen Franco en een nieuwe ro de terreur. In plaats van dit land te bekampen en te schandvlekken, zouden we het integendeel moeten helpen in zijn op gang naar een gezonde democratische regeringsvorm in de mate dat een der gelijke vorm mogelijk is in Latijnse landen (denken we maar even aan wat er allemaal gebeurt in de z.g. Zuid-Amerikaanse democratiën Het is in die zin dat de jongere ka tholieken in Spanje trachten het re giem te beïnvloeden opdat het minder reactionnair en meer volks zou wor- Zie vervolg onderaan hierneven). Het reeds zo lang verwacht en zo dikwijls aangekondigd besluit houden de de voorwaarden waaronder de toe passing van de wet van 9 augustus 1963 tot instelling en organisatie van een regeling voor verplichte ziekte- en invaliditeitsverzekering tot de zelf standigen wordt verruimd is dan toch eindelijk verschenen in het Belgische Staatsblad van 13 augustus of ruim een jaar na de wet zelf. We zouden zo zeggen dat dit Koninklijk Besluit niet te vroeg komt, vooral wanneer men er op let dat het dateert van 30 juli 1964 en, val niet omver, uitwer king heeft op 1 juli 1964. Dit wordt nog merkwaardiger wanneer voor het nemen van een bepaalde beslissing door de betrokkenen een termijn van zes maanden wordt gesteld, waarvan dus in feite reeds bijna twee maan den verlopen zijn. In ons gezegend landje is dergelijke inkonsekwentie zeer goed mogelijk. den. Aan hun hoofd staat de abt der beroemde adbij van Montserrat, Mgr. Escarre, wiens kritiek op het huidige regiem in Spanje gans dit land door een ruime weerklank heeft gevonden. Meer dan 5.000 brieven kwamen er in de abdij toe om instemming te betui gen, terwijl 415 priesters zich in een gezamelijk schrijven met de abt ak koord verklaarden. Er roert dus entwat in Spanje er is een jonge generatie die nog meer verandering en verbete ring van het regiem wil. Laten we het werk van deze jongeren niet onmoge lijk maken door onbesuisde boycot. Vergeten we hierbij ook niet dat de oudere generatie in dit land de ver schrikkingen, de terreur en de moord partijen van het rode regiem tijdens de burgeroorlog gekend heeft, en bij gevolg weigerig staat tegenover ie dere kritiek en vernieuwing uit vrees dat dit schrikbeeld uit het verleden weer werkelijkheid zou worden. In de huidige Europese politieke constellatie is Spanje een land dat on ze steun verdient, want er komt wel licht een dag dat we dit land zullen nodig hebben. Mochten dan ook nog andere landen het moedige voorbeeld i van President De Gaulle volgen. Dit alles is te wijten aan partijpo litiek gekibbel over de wijze van in ning van de bijdragen. Voor sommigen mocht de inning van de bijdragen en kel gebeuren door de pensioenkassen terwijl anderen enkel wilden horen van een inning door de ziekenfondsen of zoals wij vaak zeggen de mutuali teiten. De wijze waarop deze koehandel tot een besluit gekomen is, zouden we durven zeggen is typisch Belgisch. Om zowel de kool als de geit te spa ren en met iedereen te vriend te blij ven heeft de Regering in plaats van haar verantwoordelijkheid op te ne men en de gordiaanse knoop door te hakken, een ander slachtoffer gevon den, namelijk de voornaamste belang hebbende zelf, de persoon die aan de klaring dienen af te leggen waarin hij zegt of hij de voorkeur geeft ofwel wet onderworpen is. Hij zal nu 'n ver- aan zijn pensioenkas ofwel aan zijn ziekenfonds. Hij wordt dus de haas waarop zal gejaagd worden door de pensioenkas en door het ziekenfonds. Door wie zal hij zich laten vangen Al te veel tijd heeft hij dan toch weer niet, want wanneer de bange haas niet tot een besluit gekomen is binnen zes maanden na 1 juli zal hij door een speciale dienst ervan in ken nis worden gesteld dat hij zich bij een verzekeringsinstelling moet aan sluiten of laten inschrijven en tevens zijn keuze van inning van de bijdrage bepalen. Indien hij aan die aanmaning geen gevolg heeft gegeven binnen 3 maanden wordt hij ambtshalve inge schreven bij de Hulpkas voor ziekte en invaliditeitsverzekering. Dit Koninklijk Besluit telt 57 arti kels en daarmee is de draad nog niet af en mogen er nog ministeriële be sluiten verwacht worden vermits art. 25 par. 2 voorziet dat de Minister van Sociale Voorzorg en de Minister van Middenstand zullen bepalen a) de modaliteiten volgens welke de verze keringsinstelling de pensioenkas er van in kennis stelt dat de gerechtig de aan deze kas het innen van de in par. 1 bedoelde bijdragen die hij ver- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelvtn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnn bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1