sterke en bloeiende landbouw. De verplichte ziekteverzekering voor zelfstandigen. Weekblad Arbeid adelt Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers De noodzakelijkheid van een BURELEN AALST 29 OOGST 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2142 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sfondsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigine REDT U ZELVEN Nr 14.25.9.3. O. CAUDRON. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 aug. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geenuitzonderingen kun nen gemaakt worden. [Zie vervolg onderaan hierneven). II. De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Er wordt wel eens beweerd dat in de huidige economische structuur der landen de landbouw niet meer het be lang heeft die hij vroeger had. Wan neer de grootnijverheid zich maar kan ontwikkelen en bloeien Want het is nu precies zo geworden dat men in sommige middens, in bepaalde organi saties enkel belangstelling heeft voor de grootnijverheid, voor grote fabrie ken, voor basisnijverheden, en nog meer dingen van dien aard. En dat is waarschijnlijk wel de grondoorzaak waarom in vele landen de landbouw tot nog toe zo stiefmoederlijk behan- held werd. Anderzijds wordt er eveneens be weerd dat de kleine landbouwbedrij ven gedoemd zijn om te verdwijnen. Dat is waarschijnlijk zo voor de zeer kleine bedrijven die in hun landbouw- bedrijvigheid geen voldoende be staanszekerheid meer vinden. Hieruit moet men echter niet besluiten dat voortaan enkel de zeer grote bedrij ven zouden leefbaar zijn. Het middel groot bedrijf heeft nog een toekomst indien het zich aan de omstandighe den weet aan te passen, wat in de praktijk hier zal op neer komen dat het zich zal moeten toepassen op spe ciale kuituren of veeuitbatingen. Fa miliale* bedrijven kunnen in die rich ting nog heel wat verwezenlijken. Eenzelfde ontwikkelling heeft zich voorgedaan op het gebied van de nij verheid. Bij het opkomen van de groot nijverheid, vooral dan van de automa tisering, heeft men herhaaldelijk be weerd dat de kleine bedrijven ge doemd waren om te verdwijnen. Het tegenovergestelde heeft zich noch tans voorgedaan. Dat men, bijvoor beeld, maar eens nagaat hoeveel ga rages, wasserijen, nieuwkuisbedrij- ven en andere kleine inrichtingen er de laatste jaren zijn bijgekomen. Men heeft dan duidelijk de indruk dat het aantal kleine en middelmatige bedrij ven heeft toegenomen, maar dat ze zich op andere gebieden hebben moe ten specialiseren. Zo zal het ook met de landbouw verlopen. Misschien krijgen de land bouwbedrijven die gericht zijn op ba sisculturen het moeilijk of slecht, ten zij men op grote schaai de uitbating kan doorvoeren, zoals b.v. de massale graanteelt of wijnbouw in Frankrijk, Maar anderzijds zal, naarmate de le vensstandaard nog verder stijgt, zich de noodzakelijkheid van gespeciali seerde bedrijven steeds meer doen gevoelen, bedrijven voor fijnkuituur, voor primeuren, voor kwaliteitsgroen ten. Nu zijn er wel die beweren dat dank zij de isotopen en andere elementen, de landbouw morgen een nijverheid zal worden, waar men groenten en fruit als in een laboratorium of in een fabriek zal winnen. Dat klinkt mis schien wel mooi in de oren van hen die menen dat de tijd is aangebroken om alles overhoop te smijten, maar voor de nuchtere mens blijft het nog altijd verre, zeer verre toekomstmu ziek, en men mag redelijkerwijze be twijfelen of het ooit werkelijkheid worden zal. Men kan veel zaken in onze moderne wereld op zijn kop zet- In aansluiting op ons vorig artikel waarin we gezegd hebben in welke gevallen men van de verzekering kan genieten dienen we hier nog aan toe te voegen dat heelkundige ingrepen die minder dan 600 F kosten niet door de verzekering gedekt zijn, zodat men de onkosten van dergelijke uiteraard lichte operaties zelf zal moeten dra gen. In ons voorgaande artikel hebben we ook geschreven dat, in beginsel, aan de ziekteverzekering voor zelf standigen onderworpen zijn dezelfde personen die onder toepassing van de pensioenwet vallen. Om de zaken nog duidelijker weer te geven, geven we thans de katego- rieën van personen op wie de ziekte verzekering toepasselijk is. Stippen we hier reeds aan dat het zowel gaat over personen die het zelfstandig beroep als hoofdbedijvigheid dan wel als bijkomende bedrijvigheid uitoefenen. Daaruit volgt dat dergelij ke personen zich voor de twee stel sels, dat van de zelfstandigen en dat van de looontrekkenden moeten laten ten, maar met de natuur gaat dat zo gemakkelijk niet. Laten we eerder aannemen dat de landbouw, zij het dan een hervormde en anders gerichte landbouw, de ba sis zal blijven van een gezond geor ganiseerde samenleving. Het is nog altijd zo dat men eerst het land moet bewerken, en goed bewerken, voor er aan andere nijverheden kan gedacht worden. Om dit uit het oog verloren te hebben moet men nu in Sovjet-Rus- land op de blaren zitten. De landbouw is de grondvesting waarop al het overige moet gebouwd worden. Het is dan ook daarom dat men aan de landbouw dezelfde levensmogelijk heden moet geven dan aan om het even welke nijverheid, want de land bouw vormt een integraal deel van de economie van een land. Bij het af sluiten van internationale akkoorden, bij het uitstippelen van een econo mische politiek moet hiermede reke ning gehouden worden. Zoniet loopt het mis. inschrijven. De wet op de ziekteverzekering voor de zelfstandigen is dan toepasselijk op volgende kategorieën van personen 1. De zelfstandigen en helpers die onderworpen zijn aan de pensioenwet voor zelfstandigen omwille van de uit oefening van een hoofdberoep of een bijberoep als zelfstandige. 2. De zelfstandigen en helpers die in de pensioenwet aan een voortge zette verzekering doen. Onze lezers zullen zich herinneren dat deze manier om zich later een pensioen te verze keren door de wet op het pensioen voorzien is geworden. 3. De zelfstandigen en helpers die de gelijkstelling van ziekteperioden bekomen hebben in de pensioenwet. 4. De gewezen kolonisten die hun onderwerping aan de pensioenwet be komen hebben. 5. De gepensioneerden in hoeda nigheid van zelfstandige of helper. 6. De weduwen van zelfstandigen. 7. De personen ten laste van bo vengenoemde onderworpenen. 8. De wezen van vader en moeder die kinderbijslag ontvangen. Wordt beschouwd als zelfstandige met hoofdberoep als zelfstandige ie der persoon die in België als hoofd beroep een bezigheid met winstbejag uitoefent, uit hoofde waarvan hij niet door een kontrakt van dienstverhuring of door een statuut verbonden is, noch onderworpen aan een ander wet telijk pensioenstelsel. Wordt beschouwd als helper, ieder persoon, rnet uitzondering van de echtgenoot of echtgenote, die een zelfstandige in de uitoefening van zijn beroep bijstaat of vervangt, zonder door een kontrakt van dienstverhuring tegenover hem te zijn verbonden. Wat de personen onder nr 2 ver meld betreft geven we hierna nog wat uitleg. Het gaat hier over de zelf standigen die een einde hebben ge maakt aan hun arbeid en die, ten ein de hun recht op pensioen te vrijwaren stortingen verrichten krachtens arti kelen 53 of 313 van het koninklijk be sluit van 24 september 1963 houden de algemeen reglement betreffende {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom^

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1