DE TABAK land en tuinbouw Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers in de Amerikaanse landbouw* De toestand van de in het arrondissement Aalst* AALSf 5 SEPTEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2143 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stands verdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Toen Kristoffel Kolombus, die het anker legde voor een eiland van het toekomstige Amerika in 1492, een ei landbewoner rook zag trekken uit een brandende rol bladeren en er blijkbaar smaak in vond, was hij zonder twijfel nieuwsgierig om het fijne te kennen van dergelijke ongewone praktijk. Minder dan honderd jaar later deed de tabak, aan boord van de Spaanse galeien naar Europa gebracht onder vorm van snuifpoeder, een triomfante lijke intrede aan het Hof van Frank rijk. Jean Nicod, ambassadeur te Lissa bon, zond in 1560 snuifpoeder naar koningin Katerina om haar te genezen van haar hoofdpijnen. Heilig kruid, kruid tegen alle ziek ten, koninginnekruid, ambassadeurs- kruid, geneeskruid of poolpanacoo, welke ook de naam was die men er aan gaf, de tabak, eerst aangewend als geneesmiddel, kende algauw een overweldigend sukses. Maar deze geestdrift lokte weldra een hevige tegenstand uit. In Frank rijk verbood Lodewijk VIII de verkoop van tabak, in Engeland schreef Jaco bus Niscapnos een werkelijke beschul diging van de rokers. Zelfs de Pauzen bleven niet afzijdig. Urbanus VIII ex- communiseerde de tabakrokers Maar dat alles hielp niet. In 1674 had Colbert, de Franse Minister van geldwezen, de gedachte voordeel te trekken uit de reeds vastgeankerde mode en riep het tabaksmonopolium in leven, een instelling die tot nog toe aan alle regiemveranderingen heeft weerstand geboden in Frankrijk. Intussen was echter de tabak een grote bron van rijkdom geworden in Amerika hij diende zelfs als wissel geld in de staten van het zuiden. John Rolfe, echtgenoot van de le gendarische Indiaanse prinses Poca- hentas, waarvan verschillende fami lies uit Virginia beweren af te stam men, begon de eerste tabaksteelt op handelsschaal. Als liefhebber van Spaanse sigaren, werd hij bij zijn aan komst te Jamestown, eerste stad van Virginia, jammerlijk getroffen door de bittere smaak van de inlandse plant, en hij voerde uit de Antillen bepaalde zaden van een zachtere variëteit in. In 1613 exporteerde hij de eerste in de Verenigde Staten gekweekte ta bak. Gedurende 200 jaar bleef de tabak het belangrijkste uitvoerprodukt van de Amerikaanse koloniën. Indien ge geen geld kunt zenden, stuur dan ta bak verklaarde George Washington aan zijn landgenoten tijdens de Onaf hankelijkheidsoorlog. De opstandige koloniën luisterden naar zijn raad en gebruikten tabaksbladeren van Virgi- nië om de interesten van de leningen te betalen, die hen door Frankrijk wer den toegestaan, evenals om oorlogs materiaal te kopen. Alhoewel sedert het begin van de 19e eeuw katoen de eerste plaats had ingenomen onder de uitvoerproduk- ten van de Verenigde Staten, bleef toch de tabak een van de bijzonderste hulpbronnen van het land. Dank zij een opbrengst die van 900 tot 1700 kg per ha steeg, vertegenwoordigt de totale tabaksplanting nu een gemid delde van 10 miljoen centenaars. Er werd dus een heel eind weg afgelegd sedert de tijd dat Amerikaanse kolo nisten er fier op gingen de opbrengst van 90 centenaars te hebben uitge voerd. Maar deze belangrijke voortbrengst is het werk van ongeveer 600.000 plan ters voor 610.000 ha, dus ongeveer 1 ha per planter. Er worden in de Verenigde Staten verschillende tabaksoorten gekweekt de natuur van de grond speelt daarin een bepalende rol. De blonde tabak, waarvan de bladeren na drogen een goudblonde kleur krijgen, dankt in gro te mate deze kleur aan de zandige of kleiachtige terreinen, waarvan de on dergrond rijk is aan oker. Omwille van de uiterste fijnheid van het zaad (een vingerhoed per ha) wordt de tabak eerst in glasramen ge zaaid. In het Zuiden van de States stellen de planters zich echter tevre den hun zaaigoed met een gaas te overdekken, waardoor de plant kan ademen en toch beschermd blijven tegen koude en plotse temperatuur veranderingen. (Z e vervolg 2' kladz. 4' kolom We zijn de mening toegedaan dat een studie van 't beleid inzake land en tuinbouw in onze onmiddellijke om geving van aard is om de belangstel ling op te wekken van onze lezers, die hierbij de eerste gegadigden zijn ook wanneer ze 't algemeen richtingsplan op nationaal en internationaal vlak wensen te kennen. In onze krant zijn we trouwens, wat dit laatste betreft stellig niet tekort geschoten, zodat wij het verantwoord vinden nu ook eens een kijkje te gaan nemen in eigen streek. We maken daarom ook dankbaar ge bruik van een gedeelte van een studie door verdienstelijke personen gewijd aan de economische groei in de streek van Aalst, namelijk het gedeel te dat zich bezig houdt met land- en tuinbouw. Evenals in heel West-Europa en in heel het land wordt bij ons een strek king vastgesteld om de landbouw vaarwel te zeggen. Wanneer we ech ter de cijfers horen, dan schrikken we er wel eventjes van. Inderdaad, dan wanneer in 1950 in het arrondisse ment Aalst nog 18.828 personen in de landbouw werkzaam waren, verspreid over 7.522 bedrijven, die samen 26.193 ha bewerkten, zijn deze cijfers in 1961 teruggevallen op 6.392 personen werk zaam op 4.926 bedrijven die samen circa 26.000 ha in gebruik hadden. Op 10 jaar tijd dus verminderde het aan tal aktieve personen in de landbouw met ongeveer 2/3 en het aantal boer derijen met 1/3. Daaruit volgt dat de gemiddelde op pervlakte der bedrijven gestegen is. Wanneer in 1950 deze oppervlakte ge middeld 3,76 ha bedroeg, is ze in 1963 gestegen tot 5,06 ha. Er is dus wel degelijk verandering gekomen maar het grote aantal kleine bedrijven blijft nog een kenmerk voor onze streek. Een ander kenmerk is de grote ver snippering van de percelen iets wat 'n gemakkelijke en rationale uitbating altijd moeilijk maakt. In 1950 was 't gemiddeld getal per celen per bedrijf 6,9 met een gemid delde grootte van 0,64 ha terwijl op dat ogenblik het gemiddelde in Bel- gie 6,3 percelen bedroeg met een ge middelde grootte van 1,08 ha. Dus wel een duidelijke benadeling in dit op zicht. Benevens de gewone landbouw- en veeteeltprodukties vinden wij bij ons een reeks specialisaties namelijk hop langs de rechteroever van de Dender, snijbloemen in de omgeving van Aalst witloof in de streek van Vlierzele, St- Lievens-Houtem en omliggende ge meenten, tabak rond Appelterre en geneeskundige planten in de streek van Viane. Laat het ons dus samenvatten klei ne bedrijven, sterke perceelsversnip pering en verschillende speciale teel ten. Daaruit vloeit dan ook voort wat er ter verbetering van deze toestand moet gedaan worden. Om het grootste mogelijke voordeel te halen uit kleine bedrijven moet er voor gezorgd worden dat tot de laat ste voet grond toe volledig moet ge schikt gemaakt worden voor een nut tig gebruik. Dit betekent het gezond- maken van de waterzieke gronden in de Dendervallei en langs bepaalde be ken. Kleine bedrijven kunnen slechts dan in stand worden gehouden wan neer ze intensief worden uitgebaat. De speciale teelten dienen dus niet enkel te worden in stand gehouden maar zoveel mogelijk ontwikkeld en vermenigvuldigd. Dit is echter niet al les want de produkten moeten ook te gen behoorlijke prijzen aan de voort brenger worden betaald. Laat ons hier bij verwijzen naar ons nummer van 8 augustus jongstleden over de prijs van de tomaten. Onze producenten dienen de handen in elkaar te slaan opdat ze zouden zeker zijn de vruch ten van hun vlijt op de markt te kun nen afzetten tegen lonende prijzen, want ze werken ook niet voor hun ge noegen maar om te kunnen bestaan. Er dient ook wat gedaan te worden in verband met de watervoorziening. Er zijn in ons arrondissement 81 ge meenten en weet u hoeveel gemeen ten aangesloten zijn op het waterver- (Zie vervolg 2e bladz. lelkolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeivea Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden f

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1