Voor vlugge groei f Moederloze viggens land en tuinbouw «Groep Herman Bruggen» Weidekoekjes Voor gras, beten, rapen DE TABAK Koramelk B in het arrondissement Aalst. gebruikt men 16 °/0 Nitrische Stikstof welke direct door de planten kan opgenomen worden» De toestand van de (Vervolg van le bladzijde) delingsnet In het geheeel 16. Zou den de nieuwe gemeenteraden die in oktober eerstkomend uit de stembus zullen komen van dit punt hun werk niet kunnen maken Wat nu het eerste punt, namelijk de ontwatering betreft werden door de besturen van de Wateringen, met medewerking van het Ministerie van Landbouw en onder impuls van het ak- tiekomitee dat dit verslag bekend maakte, grootse werken aangevat voor de gezondmaking van de Denderstreek en het bekken van de Molenbeek. Aldus werden tussen Ninove en Ge- raardsbergen werken uitgevoerd op het grondgebied van vijf wateringen met een oppervlakte van 577 ha ter wijl plannen werden opgemaakt in drie wateringen voor een totale oppervlak te van 234 ha. Mogen we, wat dit laat ste betreft, de verwachting uitspre ken dat het niet bij plannen zal blij ven die in de kartons vergeten wor den Ditzelfde geldt trouwens voor de plannen in verband met de polder van Gijzegem-Mespelare (133 ha) die in de maak zijn. We weten immers dat de weiden langsheen de Dender 100 jaar hebben te lijden gehad onder het overtollige water van de gekanaliseerde Dender. Zijn, na de uitgevoerde werken deze weiden werkelijk beter geworden Graag hoorden we hierover de mening van hen die deze weiden in bedrijf hebben. Op drie plaatsen .namelijk te Zand bergen, Grimminge en Idegem-Appel- terre werden pompstations gebouwd die ruim 4 miljoen F hebben gekost waarvan slechts 580.000 F door de wateringen dienden gedragen te wor den. ledereen die enigszins vertrouwd is met Polders en Wateringen weet dat hun besturen niet in staat zijn grote onkosten te dragen. In dit ver band mogen we herinneren aan wat enkele jaren terug zich heeft voorge daan bij overstromingen in de streek van Baasrode. Ook het bekken van de Kipsteeg- beek en de Molenbeek dat 2.153 ha waterzieke of door waterziekte be dreigde gronden bevat zou binnenkort aan de beurt komen. Hiervoor wordt de gezamenlijke kostprijs geraamd op 16 miljoen F waarvan 9 miljoen F ten laste vallen van het Ministerie van Openbare Werken terwijl 20 van de overige 7 miljoen F door de ge meenten zullen gedragen worden. Ook voor het bekken van de Marke zijn plannen ter gezondmaking in voor bereiding. Hier geldt echter onze vo rige opmerking. Men drale er niet te lang mee want op die wijze zal het mogelijk worden duizenden ha van de streek opnieuw vruchtbaar te maken of te verbeteren. Op de tweede plaats dient onze be zorgdheid te gaan naar de gespeciali seerde en intensief in bedrijf geno men teelten. Al die kleine bedrijven zijn immers tot verdwijnen gedoemd indien de stap niet gezet wordt die hier vereist wordt. We leggen er ech ter nogmaals de nadruk op dat men hierbij niet onberaden mag te werk gaan. Vooreerst dient men zich te heb ben opgewerkt door studie en noeste vlijt tot een specialist in deze teelten en dan zal ook de beste specialist te vergeefs hebben gewerkt indien geen samenhorigheid tussen de bedrijfs- hoofden tot stand komt bij het in de handel brengen van hun waren. Hier bestaat dan de mogelijkheid dat men op een kleinere oppervlakte minder werk zal moeten presteren om grote re verdiensten te kunnen oogsten. Als voorbeeld zouden we hierbij kunnen nemen wat voor de teelt van snijbloemen tot stand is gekomen. Vroeger werden de snijbloemen te Brussel op de markt gebracht. In april 1961 werd dan de veilingshalle van de koöperatieve bloemenveiling Flora- Aalst in werking gesteld. Thans telt deze veiling 230 leden-kwekers met een zakencijfer van 59 miljoen F in 1963. De teelt onder glas steeg van 7 ha in 1950 tot 25 ha in 1963. Nu be staat het plan tot oprichting van een centrum voor wetenschappelijk on derzoek inzake voortbrengst, behoud en afzet van snijbloemen en tevens de stichting van een centrum voor be roepsvorming voor jonge kwekers en gevestigde boeren die willen over schakelen naar de snijbloementeelt. Voor de oprichting van deze centra heeft de stad Aalst een terrein ter beschikking gesteld rechtover de Bloe menveiling. We hopen nog eens te kunnen te rugkomen op dit merkwaardig verslag wat de andere teelten, namelijk hop, witloof en tabak betreft met de land en tuinbouw in het algemeen. Toneelseizoen 1964-'65 in de Het gezelschap van Herman Brug gen en Tilly Van Speybrouck brengt in zijn 16de speeljaar opnieuw een rijk verscheiden repertorium naar ie ders smaak. De volkse stukken Het Gezin van Paemel het onovertroffen TV- sukses Gaston Martens' Kerstmis, Stroperen Slisse en Cesar vin den een tegenhanger in het nieuwe Italiaans Judasdrama «De Vervloekte» het zeer sterke speelstuk Met On- besmeurd Blazoen van de ex-kolo- nei in Algerie Roy en het forum: «Her ziening van het proces Jezus een totaal nieuwe vorm. De nieuwste strekking is vertegenwoordigd met De Diktator van Hofman, terwijl de liefhebbers van spanning aan hun trekken komen met de wereldthriller Valstrik voor een man alleen Ont spanning met de fijne Engelse kome die Goede avond, Mr. Puffin en de blijspelen Wie is Wie van Scheu en Stiller, «Wittebroodswe ken van Heiwig en Hoera Wij zijn verloofd van Lenz. Voor de kinderen is gezorgd met Koning Ple zier Zeven in één Slag Wind- builtje en Platzak e.a. Dit alles om lijst met de kulturele en ontspannings avonden van hoofdacteur en regisseur Herman Bruggen alleen. Inlichtingen Groep Herman Brug gen Nieuwstraat 10, Antwerpen. Tel. 03.32.86.20 Onze weidekoekjes kennen een grote bijval bij de kwekers. Zij zijn verpakt per 25 kilos en worden door de dieren gretig opgenomen. Wie onze koekjes eens be proefd heeft koopt deze regelma tig. Zij geven volledige voldoe ning op alle gebied. Chilinitraat is een natuurlijke meststof en bevat daarenboven vele kostbare sporenelementen. in de Amerikaanse landbouw. (Vervolg van le bladzijde). Wanneer alle gevaar voor bevrie zing voorbij is, wordt de tabak in het veld overgeplant. Hierbij dient gezegd dat de tabakskuituur uiterst moeilijk is en iedere mechanisatie uitsluit. In het begin van de herfst zijn de bladeren rijp, wat men herkent aan de gele vlekken die op de plant ver schijnen. Dan begint men met het trekken van de bladeren, wat een om vangrijke bewerking is. Er zijn ge middeld 20.000 planten per ha, en elke plant telt ongeveer twintig bladeren. De afgesneden bladeren worden op smalle, door muilezels getrokken wa gens gelegd de rijen planten staan te dicht bij elkaar om een traktor door te laten en naar de droogplaats ge voerd. De droogmethoden zijn verschillend naargelang de tabaksvariëteiten. De burely tabak, die in 1864 voor de eer ste maal in Ohio werd verbouwd, en die een omwenteling veroorzaakte in de pruimtabaknijverheid, daarna in de sigarettennijverheid, wordt met niet verwarmde lucht behandeld. De tabak bladeren, die nu een specialiteit van Kentucky en Tennessee zijn gewor den, onderscheiden zich door een merkwaardige geschiktheid voor een suiker- en aromaopslorping. Ze wor den eerst aan de invloed van de zon onderworpen en daarna in een droger geplaatst, waar de temperatuur zo hoog is als die van de omgevende lucht. De tabakvoortbrengst is in de Sta tes geèn staatsmonopolie en de plan ters verkopen hun oogst op het veld of brengen hem in entrepots, waar hij per opbod wordt verkocht. De rol van de verbouwer houdt daar op, en die van de nijveraar begint. Na opnieuw te zijn gedroogd, voch tig en oud gemaakt, gestript of van het onderste gedeelte van de rib ont daan, verzacht door de stoom, ge mengd, gearomatiseerd, gehakt, ge roosterd, is de tabak klaar voor de si- garettenfabriek. Zes miljard sigaren en meer dan 400 miljard sigaretten verlaten aldus de Amerikaanse fabrieken. Het goud van Virginia heeft aldus zijn beloften gehouden. Destijds was het een ramp wan neer een zeug zonder melk viel voor de kleine biggen. Heden worden deze biggetjes opgebracht met kunstmelk welke voor dit doel speciaal wordt be reid. Wij kunnen voor deze gevallen onze ten zeerste aanbevelen. CHILINITRAAT

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2