DE VEEARTS. DE BOEREN Weekblad Voor es* door de Landbouwers Arbeid adelt nogmaals het kind van de rekening. AALST 12 SEPTEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2144 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stonds1verdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Op onze dagen bekleedt de veearts een belangrijke plaats in het leven van de boerderij. Veel meer dan vroe ger wordt er op hem beroep gedaan omdat het vee een groot kapitaal ver tegenwoordigt voor de boer. Het af sterven van een stuk vee, al was het maar een gewoon biggetje, betekent altijd een gevoelig geldelijk verlies. Men zou de veearts eigenlijk een dierenarts moeten noemen, want men doet niet enkel beroep op hem voor de verzorging van het vee, maar ook voor kleine huisdieren, zoals honden, katten en zelfs gevogelte. Dat maakt dat iedere veearts 'n zeer uitgebreide kliënteel heeft, veelomvattender dan die van een geneesheer, die het alleen met mensen te doen heeft. Er zijn echter veel minder veeartsen dan dok ters. Doorgaans moeten ze dan ook hard werken, vooral in de winter wan neer het vee op stal staat. Werkdagen van twaalf uur en meer zijn dan geen uitzondering voor de veearts. Juist in de winter immers treden vele specifieke stalziekten op spijs verteringsstoornissen, als gevolg van de minder natuurlijke omstandigheden (de koe heeft slechts een paar vier kante meter ter beschikking en het voedsel is niet als mals gras), snel ontstoken tepelverwondingen, melk- ziekte na het kalven, oude koeien die slap in de benen worden, gaan liggen en niet meer opstaan. En ook aan het einde van de stalperiode, bij de over gang naar de weide steeds weer te rugkerende kwalen, zoals de gevrees de kopziekte heftige met tetanus vergelijkbare krampen, die dodelijk zijn. Langs alle kanten wordt er dan ook herhaaldelijk beroep gedaan op de veearts. De boer waarschuwt onmid dellijk de veearts wanneer hem iets niet in orde voorkomt, 'n Big kan soms een schone som opbrengen en iedere hoestbui van zo 'n dier zal de houder niet ontgaan, iedere verandering in het gedrag zal worden waargenomen. Vroeger betekende de geboorte van een kalf, dat de moeder in gebruik kon worden genomen als melkproducent het kalf zelf was een te verwaarlozen iets. Nu de vleesprijzen hoog liggen, juicht heel het gezin als het kalfje binnenkomt, want in het bekje houdt het een flink pak bankbriefjes, die de boer dubbeldik met rente in de hand krijgt als dè opgekweekte kleuter la ter naar het slachthuis gaat. Met als gevolg dat de veearts in deze tijd meer keizersneden moet verrichten, want de boer wacht er zich wel voor zelf te trekken, met het gevaar dat het jonge dier wordt gedood. Bij het pluimvee liggen de zaken net andersom. De eieren 'brengen heel weinig op. Treden er ziekten op, dan slaan de magere winsten onmiddellijk om in gevoelig verlies. Ook de pluim veehouder roept derhalve dadelijk de hulp van de dierenarts in, wanneer er zich maar eventjes van het normale gedrag afwijkende tekenen voordoen. De dierenarts is dus niet meer of niet minder, een medebeheerder van het bedrijfskapitaal van de boer. Hij helpt en geeft daarbij goede raad. Zijn taak is nochtans niet gemakkelijk en vol verantwoordelijkheid. Iedere on juiste beoordeling kan de dood van 'n dier betekenen. Hij moet dus een juis te diagnose kunnen stellen, en heeft hierbij niet de medewerking van de patiënt. Die blijft onverstaanbaar en wordt schichtig als die vreemde man aan hem komt. De veearts moet het voor een groot deel van de inlichtin gen van de boer hebben. Wat dat be treft is hij net een kinderarts een baby krijst slechts, en de dokter moet het maar stellen met de bevindingen van de moeder. Maar meestal komt de veearts er wel uit, hierbij geholpen door het feit dat er bij ieder diersoort in bepaalde perioden dezelfde ziekten optreden. Men kan zich hierbij de vraag stel len of een veearts iets voelt voor de dieren die hij moet verzorgen. Is een koe voor hem meer dan een hoop be nen omwikkeld met vlees en huid Een dierenarts die zijn beroep met kunde en sukses wil uitoefenen moet van dieren houden. Vreemd is dat nietzou men zich een gewone dok ter kunnen voorstellen die niet van mensen houdt Maar toch is er nog een onderscheid. Kippen en varkens zeggen de dierenarts over het alge meen niets. Van hen krijgt hij geen sprekende reacties. Het verschil tus sen een kip met kop en een zonder kop is niet bijster groot. Maar paar den, koeien, honden, zijn dieren waar mede een mens kontakt kan hebben. Paarden en honden zijn goeiige dieren, Zie vervolg onderaan hierneven). De krachtdadige betoging van het A.B.S. te Kortrijk die welgeslaagd mag heten en die ook in alle huiskrin gen op de beeldbuis te zien was, heeft weer eens de aandacht gevraagd voor het zonder meer angstwekkend vraag stuk'van onteigening van landbouw- land en hofsteden die noodlottige vor men gaat aannemen. In de omgeving van Kortrijk worden voor het aanleg gen van de E 3-weg een twaalftal land bouwers van hun bedrijf gejaagd met 't vooruitzicht waarschijnlijk voorgoed vaarwel te moeten zeggen aan 'n be drijvigheid die misschien sinds eeu wen van vader op zoon is voortgezet geworden. Dit was het voornaamste thema van de betoging al werd er ook (en op zeer sprekende wijze protest aan getekend tegen de bespottelijk lage prijs van de aardappelen en de onvol doende graanprijzen. Zoals onze le zers trouwens weten hebben wij, wat dit laatste punt betreft, zodra het mo gelijk werd, een telegram aan de re geringsdiensten gezonden om luid ruchtig onze stem hiertegen te verhef fen. Vooreerst moeten we hulde bren gen aan de flinke manier van aanpak- met gevoelige ogen in een bevallig hoofd. Het afmaken van dieren hangt hier mede nauw samen. Het raadsel van het leven houdt ook de dierenarts be zig. Hij beseft dat het doden van die ren niet moeilijk is, geen overwinning betekent en geen academische titel vereist. Ik heb een dierenarts dagen lang zien vechten om mijn hond in le ven te houden. Bij dieren, zo heet het in de gangbare moraal, heeft het geen zin een uitzichtloos leven te rekken, maar vele dierenartsen zullen weige ren een hond te doden, louter en al leen om het feit dat de eigenaar hem kwijt wil zijn. Zo beschouwd is het beroep van dierenarts een zeer schoon beroep, waarvoor iedere boer een grote waar dering hebben moet. Hij zal dieren niet nutteloos doen lijden integen deel zal hij trachten dit lijden te ver zachten of weg te nemen. Dat moet ook de houding van iedere mens zijn ten overstaan van gelijk welk dier ken van het A.B.S. dat niet zinnens schijnt bij de pakken te gaan neerzit ten. De stuwkracht van zijn werking schijnt wel te zijn uitgegaan van de Waalse boeren, maar zoals zelfs frans- talige landbouwbladen doen uitschij nen en betreuren heeft men de indruk dat in het Walenland de aktie erg verslapt is zodat op dit ogenblik op dit gebied Wallonië van Vlaanderen lessen mag krijgen. Dit is namelijk de mening van het vooruitstrevende en degelijke weekblad «Le Sillon Beige». Wat er ook van weze kunnen we thans vaststellen dat niet enkel de landbouwpers het vraagstuk van de onteigeningen van boerenland op de korrel neemt, maar dat ook de ge wone dagbladen er zich ernstig gaan mee bezig houden. Dit verschijnsel hoeft ons in deze voorverkiezingstijd niet te verbazen. Zo zijn er kranten die jaar in, jaar uit uitsluitend de be- Ingen van de arbeiders hebben verde digd en nu menen ook een lans te moeten breken voor de zelfstandigen in het algemeen en de landbouwers in het bijzonder. Daarbij ontdekken ze wantoestanden die wij reeds sedert jaren aan de kaak hebben gesteld. Een maand voor de verkiezingen in steden en dorpen voor de samenstelling van nieuwe gemeenteraden is dat alles begrijpelijk maar de boeren laten er zich niet aan vangen. In een krant waarop bovenstaande kritiek niet slaat maar die zich steeds geregeld op een ernstige wijze met de landbouwvraagstukken heeft bezig gehouden, namelijk De Standaard treffen we een artikel aan dat we hier in het kort willen samenvatten en met eigen kommentaar voorzien. Vooreerst wordt er op gewezen dat er bij onteigeningen bij de berekening van de vergoedingen twee formules bestaan. Men betaalt een vergoeding voor de navetten (prijzij), voor de bedrijfsstoornis, voor het verlies we gens ontijdige verkoop van dieren en alaarp, voor afsluitingen enz. Met de ze formule komt men dan tot een vergoeding van ongeveer 3 F per m2. Dit is vanzelfsprekend schromelijk weinig wanneer men bedenkt tegen hoeveel honderden F per m2 de grond, [Zie vervolg 2e bladz 3e kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr, S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1