De betoging van het A.B.S. Belgische landbouw. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt te Sint-Niklaas* Rechtskundige Dienst BURELEN Saneringsfonds voor de AALST 26 SEPTEMBER 1954. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2146 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdetiiging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. iZ<e vervolcj 2' bladz. 3' kolomI Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 sept. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. De Koornbloem fr-. VAiil Abonnementsprijs 120 fr. 's jaers Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden We zijn op zondag 13 september naar Sint-Niklaas geweest om per soonlijke indrukken te gaan opdoen van het verloop van de betoging al daar door het A.B.S. ingericht. We ge ven hieraan de voorkeur boven het vrij gemakkelijk gebruik maken van een pasklaar gesneden dokumentatie, die we trouwens ook niet wensen te versmaden omdat de inzichten van de inrichters er duidelijk in tot uiting ko men. We verkiezen echter de feiten te laten spreken omdat dit ons kan be hoeden voor wat men in het Frans bourrage de crane of hersenaan- vulling pleegt te noemen. Het was die zondag een pracht van een zomerweertje ondanks het vrij la te seizoen. Reeds op de Grote Markt (de grootste van het land trouwens) was er voor twee uur reeds wat be weging en konden we een steunkaart aankopen. We trokken dan in de rich ting van hex station en bemerkten op de stoepen groepjes boeren en boe rinnen, fel bruingebrande mensen die men bij andere gelegenheden hier en kel op de druk bezochte marktdagen aantreft. Stipt op tijd kwamen de ron kende tractoren aangerold. Allen hadden ze opschriften die hoofdzakelijk aan het adres van de C.V.P. en de Belgische Boerenbond ge richt waren. Al is het A.B.S. geen poli tieke beweging hoeft dit toch geen verwondering te verwekken omdat het geweten is dat de boeren doorgaans tot de kiezers voor deze partij beho ren en dat zij thans een drukkings groep wensen te vormen om van de ze partij die in de Regering zit af doende maatregelen te bekomen. Uylenspiegel heeft zeker meege holpen aan het opstellen van de tek sten die toch ook wel een ondergrond van wrange verbittering droegen zo als Wij worden levend gepluimd en soms een bedreiging Theo, nog een jaartje geduld en we lachen ons ons een bult Volgens betrouwbare gegevens waren er een honderdtal tractoren en wagens. Op een van de wagens zag men een duidelijke ver- wijze naar het geval van de melk- staking van Wachtebeke. En het aantal deelnemers Dat is de eeuwige twistvraag want we weten dat dit zeer verschillend is naargelang men al of niet sympathie opbrengt voor de betoging. We me nen zoals trouwens onze collega van Landbouwleven dit doet te mogen spreken van honderden. Opvallend was het groot aantal vrouwen en meisjes feit dat trouwens nadrukke lijk onderstreept werd door een van de sprekers, de heer Boone, van het arrondissement Eeklo. Er was een af vaardiging met vaandel uit West- Vlaanderen en zelfs uit het verre Lim burg. Op de Grote Markt werden de betogers, die inmiddels in de Station straat de goedkope aardappelen op de rijweg hadden, laten rollen, toege sproken door de nationale voorzitter van het A.B.S. de heer Ferket, door Dr. De Paepe van Beveren-Waas, door de heer Boone voornoemd, door vee arts Rollier van Stekene, de heer De- Wij lezen in Tijd uitgegeven door het Vlaams Economische Verbond KLEINE BEDRIJVEN DIE VERDWIJNEN Einde maart jl. hebben de senatoren Van Hemelrijck, De Boodt en Adam een wetsvoorstel ingediend waarbij een Saneringsfonds voor de landbouw wordt voorgesteld dat aan landbou wers en tuinders, die vrijwillig hun be drijf stopzetten, gedurende een be paalde periode een jaarlijkse uittre dingsvergoeding zou worden betaald. Dit voorstel heeft niet de bedoeling sommige agrarische bedrijfshoofden ertoe te doen besluiten de landbouw vaarwel te zeggen en een andere rich ting te kiezen. Het wil alleen in be paalde gevallen landbouwers en tuin ders financieel helpen indien zij, om de een of andere reden, hun bedrijf wensen te beëindigen, op voorwaarde echter dat het stopzetten van hun on derneming direct of indirect kan bij dragen tot verbetering van de bedrijfs structuur van de Belgische landbouw. Dit kan wel het geval zijn door bijv. versteviging en vergroting van andere agrarische bedrijven. Uit een sociologisch onderzoek door de Belgische Boerenbond in Vlaanderen gevoerd, blijkt dat 62 der bedrijfshoofden van bedrijven van minder dan 5 ha ouder zijn dan 50 jaar en dat slechts op 20 van deze be drijven een mogelijke opvolger gevon den wordt. Het is duidelijk dat het merendeel van deze bedrijfshoofden zich nog moeilijk kunnen aanpassen en dat zij een doelmatige landbouwpolitiek be moeilijken. Het lijkt daarom noodzake lijk, aldus de toelichting, deze land bouwers, die geen leefbaar bedrijf hebben, de gelegenheid te geven de landbouw te verlaten door het uitke ren van een uittredingsvergoeding. Volgens het wetsvoorstel zou de uittredingsvergoeding toegekend wor den indien de volgende voorwaarden vervuld zijn de aanvrager moet sedert min stens vijf jaar beroepslandbouwer of tuinder zijn en voor ieder der vijf ja ren mag het netto-bedrijfsinkomen niet hoger dan 25.000 F geweest zijn; tijdens geen der vijf jaren mag hij bo vendien meer dan 10.000 F netto-in komen gehad hebben uit een neven beroep. vóór de aanvraag moet de aan vrager elke land of tuinbouwactiviteit stopzetten als zelfstandige of als hel per op het bedrijf dat hij zelf exploi teerde. de aanvrager mag geen gronden meer huren en moet de gronden, die hij in eigendom heeft uitgebaat, ver huren of vervreemden en hierdoor moet de bedrijfsstructuur van de land bouw rechtstreeks of onrechtstreeks worden verbeterd. In het voorstel wordt de uittre dingsvergoeding vastgesteld op 24.000 F per jaar indien de rechthebbende een gehuwd man is en op 16.000 F per jaar in de andere gevallen. Deze uittredingsvergoeding zou maximum gedurende 5 jaren worden uitbetaald, aan rechthebbenden die de pensioen leeftijd nog niet bereikt hebben. Bij het bereiken van de pensioen leeftijd vervalt het recht op uittre dingsvergoeding. Personen die reeds de pensioenleeftijd bereikt hebben zouden nog gedurende drie jaar de vergoeding kunnen ontvangen. De vergoeding zou maandelijks worden uitbetaald. De nodige kredieten zouden voor zien worden op de begroting van het ministerie van Landbouw en zouden elk jaar tenminste 100 miljoen F be dragen wat het uitkeren van de uit tredingsvergoeding ieder jaar aan meer dan 4.000 bedrijven zou moge lijk maken. Voornoemde wet zou een tijdelijk karakter hebben. De aanvragen zou den slechts gedurende vijf jaren, nl. van 1 januari 1965 tot 31 december 1969 kunnen ingediend worden zodat de uitbetalingen van de uittredings vergoeding ten laatste op 31 decem ber 1974 zouden beëindigen. Het is dus niet de bedoeling een permanent Saneringsfonds tot stand te brengen maar wel, aan de agrari sche ondernemers die dit wensen ge durende een korte periode die samen valt met de overgangsperiode vap de (Zie vervolg 2e bladz le kolom)

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1