STIJGENDE INFLATIE DE MELKSTAKING Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in ons land» in Frankrijk* AALST 3 OKTOBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2147 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. (Zie vervolg onderaan hierneven). De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Men heeft lang getracht het feit te verdoezelen, maar twijfel is niet meer mogelijk. We ondergaan de invloed van een inflatie die met de dag ster ker wordt. Het is maar een magere troost vast te stellen dat zich in de andere landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap eenzelfde verschijnsel voordoet, te meer dat waar we bij de aanvang van 1963 nog een der minst getroffen landen waren, we nu deze troost niet meer hebben en ernstig getroffen zijn. Van J959 tot bij de aanvang van 1963 was België er in gelukt zijn prij zen stabiel te houden. Gedurende de ze periode stegen onze detailprijzen slechts met 2,5 Alleen in 1963 gin gen de prijzen reeds 4 de hoogte in, en dit jaar was de stijging nog ster ker. In zeer korte tijd moesten de wed den, ingevolge een aanpas'sing aan het indexcijfer, tweemaal met 2,5 verhoogd worden. In de moderne economie schijnt het wel onmogelijk een langzame stijging van de prijzen te beletten en onge twijfeld is het een normaal verschijn sel. Men noemt dat de sluipende inflatie In sommige bedrijfssecto ren, waar de productiviteit snel de hoogte ingaat, is het onvermijdelijk dat de lonen volgen. Maar daarbij blijft het niet. De overige sectoren volgen dan, zelfs als de productiviteit er minder snel toeneemt, of zelfs niet toeneemt, wat het geval is voor de meeste diensten. Nu en dan evenwel wordt die la tente of sluipende inflatie koortsig en versnelt ze haar tempo. Dan spreekt men van een hollende inflatie Dit gebeurt doorgaans onder invloed van twee factoren de stijging van de vraag, en de stijging van de kosten. De stijging van de vraag doet zich vooral voor in een periode van schaarste. De prijzen worden dan naar boven gezogen door een te ster ke vraag. Na een zekere tijd veroor zaakt dit bewegingen voor loonsver hoging, die dan op hunne beurt een verdere verhoging van de prijzen voor gevolg hebben. Voegen we hieraan toe dat een in- j flatie tengevolge de vraag ook een ge- volg kan zijn van een stijging van met buitenlandse leningen gefinancierde overheidswerken of van een overdre ven kredietverlening wat tot onbe heerst kopen aanspoort. De stijging van de kosten wordt be- invloed door de stijgende prijs van de grondstoffen, van de lonen, van de fiscale lasten, van de verdeling en de diensten. Op dit ogenblik kennen de landen van de Gemeenschappelijke Markt een algemeen tekort aan ge schooide werkkrachten, wat vooral een grote drukking op de lonen heeft uitgeoefend. De huidige inflatie in België is een gevolg en van de vraag naar goede ren en van de stijging van de kosten om ze voort te brengen. Op sommige gebieden is he*t verbruik van het pu bliek overdreven geweest, wat in vloed gehad heeft op de prijzen, maar over het algemeen zijn het toch de produktiekosten die vanaf 1962 sterk gestegen zijn. Een inflatie kan echter ook het ge volg zijn van een slecht beheer van de overheidsfinanciën. Wanneer een regering haar uitgaven niet aanpast aan de financiële mogelijkheden stuurt zij aan op inflatie. Zij doet dit eveneens door de fiscale druk te ver hogen of door te veel geld op de bin nenlandse markt te werpen afkomstig van buitenlandse leningen. Allemaal oorzaken die zich ook in België heb ben doen gelden. Op dit gebied gaat de regering niet helemaal vrijuit. Alhoewel wat laat, heeft de rege ring zich tenslotte verplicht gezien ze kere stabilisatiemaatregelen te ne men, onder meer spreiding over een langere perio de van sommige openbare werken het aanmoedigen van het aantrek ken van buitenlandse werkkrach ten een strengere regeling van de ver koop op afbetaling het afkondigen van een prijsstop in verschillende verbruikssektoren Van hare kant heeft de Nationale Bank, in samenwerking met de ove rige financiële instellingen, de discon to- en rentevoet verhoogd. Tot op dit ogenblik hebben deze Op het ogenblik dat we dit artikel voor onze krant schrijven duurt de melkstaking die op grote schaal en schier over het ganse land is uitge broken een volle week en ziet het er niet naar uit dat een van de tegenover elkaar staande partijen een duimbreed zal toegeven en nog veel minder er het bijltje zal bij neerleggen. Wij weten sinds geruime tijd dat het in Frankrijk evenmin voor de land bouwers botert en dat ook daar deze stand te midden van de moder ne welvaartstaat de verschoppeling gebleven is. Er hebben daar reeds reusachtige en hardhandige boerenbetogingen vooral in Bretagne plaatsgehad in de loop van de laatste jaren, maar de grote Generaal de Gaulle (of moe ten we zeggen de lange Gene raal?), die op dit ogenblik maar liefst tien Zuid-Amerikaanse staten aan het bezoeken is om te trachten de sympa thie te winnen van zijn Latijnse broe ders voor de grote Franse natie, en tegelijkertijd de Verenigde Staten van Amerika de voet dwars te zetten, schijnt er zich niet erg veel van aan te trekken. maatregelen nog geen voelbaar re sultaat opgeleverd, want de stijging gaat verder op verschillende gebie den. Het is aan de bron dat er dient gewerkt te worden. Gezien de stijging van de lonen een der voornaamste, zo niet de voornaamste oorzaak is van de prijsstijgingen, zouden patroons en syndikaten op dit gebied dienen sa men te werken om ze zo gematigd mo gelijk te houden. Een stijging van de lonen, wanneer ze een stijging van de levensduurte voor gevolg heeft, is een slag in het water. De regering van haar kant moet in ieder geval de tering naar de nering leren zetten. De verhoging van de fis cale lasten is een gemakkelijkheids oplossing die noodlottig worden kan. Bij het beheer van 's lands financiën moet men een voorbeeld nemen aan onze toegewijde huismoeders die, wat er ook gebeure, de twee eindjes aan elkaar moeten knopen en daarvoor hun toevlucht niet kunnen nemen tot belastingen! Er is bij de stakers echter geen weigering van melk te leveren want hun leveranties aan de melkerijen gaan gewoon door. Daar wordt dan echter de melk enkel verwerkt tot boter, kaas of melkpoeder. Verder blijft men ook verbruiksmelk leveren aan ziekenhuizen en kinderkribben. De bedoeling is zeker geweest de aandacht van de stedelingen, vooral van de inwoners van de grote steden, met een bevolking van meer dan 50.000 op de nood van de landbou wersstand te vestigen. Het lijdt zeker geen twijfel dat ze daarin geslaagd zijn. Het is immers niet prettig voor hen van melk voor het verbruik ver stoken te blijven en voor de winkels lange slierten te vormen om melk in blikken of melkpoeder te gaan inko pen. Zoals we hiervoren zeiden is de houding van de Regering tot heden toe onvermurwbaar. De vrees zit hier voor dat wanneer men zou toelaten de melkprijs te verhogen dit dadelijk zijn weerslag zou hebben op de an dere landbouwprodukten zoals de aardappelen en zo meer wat dan wer kelijk diep ingrijpende gevolgen zou hebben. De vraag is echter of de prijs van die andere landbouwprodukten op dit ogenblik behoorlijk is en de boeren in de gelegenheid stelt er op een menswaardige manier van te leven. Omdat wij overtuigd zijn van het te gendeel zou men, naar onze mening, op de eerste plaats moeten denken aan deze levenskwestie en niet aan het nemen van maatregelen om de melkproducenten de pas af te snijden. Dit laatste wordt echter gedaan door de Franse regering op voorstel van de Minister van Landbouw, de heer Pisani, de man met het Mephis- tophelesbaardje die onze lezers al meer dan eens in hun kijkbuis te zien kregen. Vooreerst worden tijdelijk alle be perkende invoermaatregelen op dit terrein opgeheven. De Franse rege ring gaf opdracht 15.000 t boter en 5.000 t melkpoeder op de markt te brengen. Verder werd de uitvoer uit Frankrijk van alle melkprodukten stopgezet. Men wil daardpc de prijs Zie vervolg 2e bladz le kolom)

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1