Moederloze viggens Koramelk B Likstenen ZftGHflRlflS HflGEJWElER Belgische land- en tuinbouwspecialiteiten Kleine Aankondigingen 0e aöontupen Oan een verhaal uit de vorige eeuw. op de IKOFA te Munchen. Beurtelings om de twee jaar, heb ben in de Duitse Bondsrepubliek twee grootse internationale tentoon stellingen van voedingswaren plaats de ANUGA te Keulen en de IKO FA te Munchen. Dit jaar was het de beurt aan de IKOFA (Internationale Kolonialwaren - und Feinkost - Aus- stellung), die voor de vijfde maal te München van 19 tot 27 september 1964 doorging. Het zal wellicht vol staan te vermelden dat aan deze ma nifestatie 65 naties deel hebben ge nomen, om het formaat ervan te be lichten, evenals het belang dat nog steeds gehecht wordt aan de interna tionale wedijver ter bevoorrading van de D.D.R. Gelegen in het kader van een won dermooi park, beslaat de IKOFA 23 hallen met 70.000 m2 tentoonstel lingsruimte, waarvan meer dan de helft door het buitenland wordt in genomen. In deze overrompelende uitstalling van voedingswaren, is ook de Belgi sche land- en tuinbouw de stijgende uitvoer van zijn specialiteiten komen verdedigen. Wijzen wij er hier enkel op dat in 1963 door België 18.252 ton fruit naar Duitsland werd uitgevoerd (tegen 10.491 ton in 1961), 23.359 ton groenten (tegen 15.938 ton in 1961), 8.141 ton geslacht gevogelte (tegen 2.823 ton in 1961), 279.536.000 eieren (tegen 238.055.000 in 1961) en 10.756 ton zuivelprodukten (tegen 4.780 ton in 1961). DE BELGISCHE LAND- EN TUINBOUWSTANDEN De gemeenschappelijke Belgische Stand op de IKOFA beslaat een op pervlakte van 942 m2 hiervan wor den 120 m2 ingenomen door de Na tionale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten en 50 m2 door de Nationale Zuiveldienst. Onze deelne ming gebeurt onder het teken van de kwaliteitsprodukten. Mogen we beweren dat België op de IKOFA een van de mooiste, zo niet dé merkwaardigste gemeenschappe lijke stand had? In dit opzicht blijkt er geen gevaar te bestaan dat we ons een onverdiend erediploma zouden toekennen De Belgische stand werd door iedere bezoeker met onverbloem de bewondering doorwandeld, en ve len lieten niet na deze bewondering mondelings te vertolken bij de aan wezige officiële afgevaardigden. In de stand van de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwpro dukten, werden op een door witte steentjes gevormd grondvlak, hier en daar kleine groene mosbedden aange bracht, waarop de zorgvuldig uitge kozen produkten volledig tot hun recht kwamen. Meer aan de voorkant werden onze mooiste druivensoorten uitgestald, terwijl heerlijke tuilen snijbloemen het geheel smaakvol sier den. De achtergrond was nogmaals versierd door een uitstalling van onze verschillende groenten- en fruitsoor- ten, waarboven de spreuk België land van specialiteiten En toch bleef de stand, ondanks de overvloed aan tentoongestelde produkten harmo nisch en doorzichtig, zodat het in de achtergrond opgestelde bééld 'van de Brusselse grote markt volledig tot zijn recht kwam. Zeer vindingrijk was ook de afdeling voorbehouden aan onze eieren, die in een groot dam bord, gevormd door witte en bruine eieren, waren tentoongespreid. De pu- bliciteitsborden voor onze braadkip pen, onze broedeieren en eendagskui- kens, waren ook niet vergeten. De Nationale Zuiveldienst nam voor de eerste maal deel aan de IKOFA. Onze verschillende kaassoorten genoten een ruime belangstelling met, bij de verkoop in kleine hoeveelheden, een uitgesproken voorkeur voor Gouda en Limburger. In de centraal gelegen zelf bedieningswinkel waren voorverpakt witloof en druiven de verkoopsvedet ten. DE KONTAKTDAG KAAS De Belgische kaas kent op de Duit se markt een onloochenbaar succes. De uitvoer van Belgische kaas naar Duitsland is van 339 ton in 1960 ge stegen tot 3.424 ton in 1963, waarvan 3.000 ton harde kaas. Destijds was het een ramp wan neer een zeug zonder melk viel voor de kleine biggen. Heden worden deze biggetjes opgebracht met kunstmelk welke voor dit doel speciaal wordt be reid. Wij kunnen voor deze gevallen onze ten zeerste aanbevelen. TE KOOP Beste vaars, vos, einde dracht, bij Wellekens Emery, Kapellestraat, Welle. Nest beste viggens, bij Hector Coutaert, Vrijdagmarkt, 39, Lede. Beste croisé-paard, 30 maand oud, werkt in alle gespan, bij Alf. Uyttendaele, Strop, 63, Massemen. Bij uitscheiding van bedrijf zaaimachien 7 rijen, schalmma- chien, haverpletter, ploeg (paar den), kar op luchtbanden, enz. enz. bij J. Kestens, Okegembaan, 183, Ninove. Achttienmaandse lopersruin en hengsteveulen, bij Gustaaf Jan- segers, Pontweg, 72, Herdersem. Bij uitscheiding van bedrijf Beerstuk, diiewielkar, platte wa gen, aardappelploeg, schoeper, ijzeren egge, wanmolen, bij Lede gen Isidoor, Moorselbaan, 246, Aalst. Een croisé-merriepaard, 5 jaar oud, 5 maand drachtig, werkt in alle gespan, op 't Neerhof te Wieze. HANDELSHUIS TE HUURWel gelegen, goed geschikt voor alle groothandel, ook voor café of ga rage, grote inrijpoort, overdekte koer, 25 aren boomgaard en tuin, vrij op 1 november, bewoond door de eigenares We D'Haeseleer Alf., Vondelen 11, Denderhoutem. Tele foon 222.58 Aalst. TE KOOP Alle soorten paarden getrekken en rijzadels. Gareelma kerij: De Pelsmaeker Willy, Ninove straat, Nr 4 Haaltert. (bij de statie). voor de weide of in de stal beschikbaar in magazijn. door Fr. Gerstacker in de vertaling van f Prof. Scharpé Uitgave van het Davidsfonds. «Dat wordt ge gewoon» meende de kleine, ik woon hier nu al zowat tweeduizend jaar en voel me heel wel. Alle mensen, een mooi stuk tijds, riep Zacharias, en is het ge permitteerd te vragen wat gij eigenlijk hier doet, en waar gij zulk schoon Duits geleerd hebt Wat ik doe Wel niets, zei de kleine, ik ben zeenikker, en leef van mijn jaarlijks pensioen, en Duits heb ik van mijn nieuwe buren geleerd, die niet heel ver van hier wonen. Duitsers riep Zacharias ver baasd. Jawel knikte de andere, zo wat vijftig jaar geleden zonk juist bo ven ons een groot schip vol Duitsers, die op reis naar Amerika waren, ze kwamen recht naar beneden en heb ben zich hier gevestigd. Willen we •eens tot daar gaan Zacharias had niets liever kunnen wensen, want het kleine drollige baas- ke had hem nog niet eens een slokje brandewijn aangeboden, en hij wist dat hij bij eigen volk in alle geval be ter zou varen. De kleine stond intus- sentijd op, zwom zijn huis binnen, maar kwam dadelijk terug buiten met tot Zacharias' onzeggelijke verba zing een paraplu onder zijn ene vin en hij trok die open. Zo, zei hij, en nu vooruit Verschoning deed de hoeden maker, hebt gij hier waarlijk in het water een regenscherm nodig Regenscherm zei zijn kame raad een scherm, ja 'k geloof het wel Er varen hier in de laatste tijd zoveel schepen over ons heen, en het volk er op zit er niets mee in wat ze allemaal overboord gooien, zodat ge nooit zekerzijt onderweg geen kapotte teiloor of andere porselein- of glas scherven op uw kop te krijgen, oude nagels, en God weet wat allemaal. Daarom ga ik nooit uit zonder scherm. En zo zeggend zwom hij heel genoeglijk de dreef uit. Wat zijn me dat komieke bo men zei Zacharias, die liep dat hij steende, en haast niet volgen kon. Zulke heb ik van mijn leven nog niet gezien Bomen zei de nikker, gin der staan er bomen, koraalbomen, we hebben er hier geen andere. Dat hier zijn poliepen, die in reeksen geplant worden, voor de schoonheid. Poliepen hoe is 't godsmoge- lijk riep Zacharias verwonderd, als ik weer thuiskom, zal niemand het willen geloven Thuiskomen zei de oude, en schudde de kop, ik woon hier bene den nu al meer dan tweeduizend jaar, maar herinner me toch niet dat er ooit iemand van hier terug naar huis is ge gaan. Dat is bij ons ook zo, riep Hazemeier, de oudste mensen van een plaats herinneren zich ook nooit iets maar, verschoning, zeer geachte zeenikker, wat is dat toch daar boven dat zijn rare beesten Rechts, waar hij wees, lag een uit gestrekte groene zeegrasweide, en Hazemeier bemerkte nu tot zijn verba zing, dat daar een paar honderd grote schildpadden graasden, terwijl de her derin, een jong allerbekoorlijkst zee nimfje, zoals hij er al zo dikwijls had afgebeeld gezien, met een zeehond naast zich, ze wachtte. Dat is een schoon kind ging de galante hoedenmakersgast voort, terwijl hij ze monkelend beschouwde, want ze beviel hem uitnemend, kun nen wij daar niet eens voorbijko men Waarom niet antwoordde de oude heel vriendelijk, als we daarna schuin door het koraalwoud gaan, snijden we zelfs nog een flink stuk weg af, want de kolonie ligt juist aan de overkant ginder, en zonder meer sloeg hij in door de grasvlakte, recht naar het nimfje toe, die nieuws gierig opkeek, toen zij de wonderlijke vreemdeling in het oog kreeg. 't Moet erkend ze was onbetame lijk simpel genoeg gekleed, met niets aan dan haar lang groen, met zeerozen doorvlochten haarmaar de slimme, grote ogen glarieden als twee sterren, en de arm die ze naar hen uitstak, was blank en zacht als ivoor. Zacharias Ha zemeier voelde dat hij hier de wetten van de hoffelijkheid niet mocht over treden. Hij nam dus zijn hoed af, en zich met geweld bedwingend, om zijn begroeting arme reizende stiel- gast, die met dat hoedafnemen altijd gepaard ging, in te houden, sprak hij met uitnemende beleefdheid Bekoorlijke jonkvrouw, bijzon der vereerd met u kennis te maken Wordt voortgezet).

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5