RUSSISCHE BOER. Landbouwvraag stukken. Weekblad Arbeid adelt Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers De ellende van de BURELEN Voorlichting van het publiek. AALST 24 OKTOBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2150 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN (Vervolg 2 1 bladz. onderaan 1' kolom). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 okt. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr„ per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geenuitzonderingen kun nen gemaakt worden De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De raedewerkers zijn O. CAUDRON. 1 verantwoordelijk voor bun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Bijna overal in de wereld ontmoet de landbouw grote moeilijkheden. Bij na overal zijn de landbouwers ver plicht te arbeiden tegen hongerlonen, die niet meer te vergelijken zijn met de lonen die in de fabrieken betaald worden. Bijna overal is er landvlucht en op vele plaatsen zien de boeren zich verplicht massabetogingen in te richten om de aandacht der openbare besturen op de toestand te vestigen. Over enkele dagen nog lazen we in het nieuws over de ontevredenheid der Canadese boeren, waarvan velen het moeten stellen met een jaarlijks inkomen van minder dan duizend dol lar (50.000 F). Mogelijk is dit alles wel een ge volg van het feit dat de landbouw in de totale omwenteling die de wereld in de na-oorlogse periode aan het doormaken is, zijn weg nog niet ge vonden heeft, en nog tast en zoekt hoe hij zich in de nieuwe wereldorde die aan het groeien is zal moeten aanpassen. Dit mag ons echter niet doen ver geten dat de meerderheid van onze landbouwers in de Westerse landen het toch nog tienmaal beter hebben dan de Russische boer, bij zover dat dit in de Sovjet-Unie een grote weer slag heeft op de voortbrengst. Het communistische systeem van de kolk- hozen (collectieve boerderijen] heeft niet opgeleverd wat men er aanvan kelijk van verwachtte, zodat Krout- chev zich uiteindelijk verplicht gezien heeft het roer enigszins om te gooien, Enkele maanden geleden verklaarde hij Het fundamentele gebrek van onze landbouw is gelegen in het feit dat de landbouwers niet werken. Om van hen betere uitslagen te bekomen moeten we tot andere middelen onze toevlucht nemen, meer bepaald de in schakeling van het persoonlijk voor deel. Zij die meer en beter werken moeten er materieel voordeel bij heb ben. Kroutchev, die zelf uit een landbou wersfamilie afkomstig is, weet beter dan wie ook dat bij de landbouwers de gehechtheid aan het privaat bezit en de persoonlijke winst doorslagge vend zijn. De feiten zijn daar om dit te bevestigen. Er zijn in de Sovjet-Unie ongeveer 70.000 gemeenschappelijke landbouw bedrijven (kolkhozen) waarin 42 van gans de Sovjet-bevolking een ar moedig bestaan vindt. De boer ligt met zijn familie aan dit bedrijf gebon den hij mag er niet van weg, zelfs niet voor een paar dagen; praktisch leeft hij bestendig onder een soort huis arrest. Hij heeft bovendien geen pen sioen en kent niet de sociale voor delen waarvan de arbeiders in de nij verheid genieten. De Russische boer is nog altijd een tweede klas burger. Toch zou hij zijn toestand merkelijk kunnen verbeteren, indien hij als landbouwarbeider in dienst wilde tre den van een sovkhoze, dit is een van de vele staatsboerderijen, waar vol gens nijverheidsmethoden gewerkt wordt. Zeer weinigen doen dit echter. Waarom Omdat de kolkhoze-boer over 2 hectaren grond kan beschik- Het komt vaak voor dat de niet-land- bouwer weinig afweet van de zorgen die in deze tijd de boeren kwellen en daarbij voortgaat op uiterlijkheden die weinig of niets ter zake doen om daaruit verkeerde besluiten te halen. Daarom is het nodig dat hij af en toe zou worden voorgelicht ook door die Pers die slechts aan algemene voor lichting doet op de verschillende vlak ken die de belangstelling opwekken van de doorsneelezer en iets zou te lezen krijgen dat hem zal veroorloven een juistere kijk te hebben op het boe renleven en de moeilijkheden waar mee er op dit ogenblik dient gekampt te worden. Dit zal dan bijdragen tot het schep pen van een gunstigere gezindheid en een betere atmosfeer ten aanzien van de eisen van de boeren die de laat ste tijd wel herhaaldelijk bij betogin gen naarvoren werden gebracht doch die de stedeling ook dient te begrij pen met de achtergrond die ermee verbonden is. Daarom doet het ons genoegen dat een krant als De Standaard die meer door hoger ontwikkelde lezers gelezen wordt af en toe daarover za ken schrijft die tot nadenken opwek ken en het standpunt van de boeren verduidelijkt. Aldus schreef de krant onlangs Maar liefst een zomer als de jongste met tussen zonnige periodes door een flinke regenbui. Daarmee lopen we het gevaar dat de stedeling een te verre gaande konklusie trekt met betrekking tot het lot van de boer. Reeds hoorde ik enkele malen zeggen de graan oogst kwam in ideale voorwaarden binnen, de aardappelen vallen mee, de suikerbieten staan gezond, wat een rijkdom aan appelen, peren, tomaten, de boeren moeten dus wel een goed jaar hebben De schrijver van het artikel, de heer C. Boon, wijst er echter op dat deze vruchten slechts voor 25 bijdragen tot het ontstaan van de bruto-waarde van de landbouwproduktie. Verder dient er op gewezen te worden dat slechts de grote akkerbouwbedrijven hier hun bestaan in vinden, terwijl het overige dient geleverd te worden door de veehouderij en de tuinbouw. Laat ons nu onderzoeken hoe het met die twee takken van het boeren bedrijf gesteld is. De veehouderij in de breedste zin van het woord ge- nemen (melkvee, rundvee, varkens- en pluimvee] heeft zowat 55 als aandeel in het geheel van de land- bouwvoortbrengst. Over de rundvee teelt schreven we nog onlangs in onze krant van 10 oktober, zodat wij daarop niet dienen terug te komen. Aan de pluimveesektor hoeven we wat de opbrengsten betreft geen woorden te verspillen, want daar heersen wraak roepende toestanden in zoverre zelfs dat mag gezegd worden dat het be staan zelf van deze sektor op het spel staat. Wat eindelijk de produktie van varkensvlees betreft hebben we er reeds meer dan eens op gewezen dat er zich tekenen van verzwakking be ginnen te vertonen en dat de vooruit zichten hier zeker niet rooskleurig zijn. Blijft dan nog de sektor van groen ten en fruit. Volgens deskundigen zou omtrent 50 van de Vlaamse land bouwproduktie gehaald worden uit groenten, fruit en bloemen. Dit be klemtoont trouwens de steeds stij gende noodzakelijkheid van aan spe cialisatie te gaan doen. Dit betekent echter niet dat een overvloedige fruit en groentenoogst ook geen zegen zou betekenen voor de voortbrenger. De huisvrouw die het al te bar vindt dat ze ontzettend hoge prijzen vooral dan aan de kust gedurende het sei zoen te betalen had voor groenten doet er goed aan te bedenken dat het niet de boeren zijn die de room van de melk scheppen in deze sektor. De belanghebbende voortbrengers weten maar al te goed tegen welke spotprij zen ze genoodzaakt waren hun groen ten aan de man te brengen. In onze krant van 3 augustus hebben we trou wens zelf de noodklok geluid voor de tomaten. Verder dient de stedeling er zich ook niet over te verwonderen dat alle regeringen, de ene al wat meer of wat minder dan de andere genood zaakt zijn een landbouwbeleid te voe ren en maatregelen te nemen die aan de boeren een menswaardig bestaan (Zie vervolg 2e bladz le kolom)

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1