ZALIGE HOOGDAG GRAANPRIJS. Allerheiligen - Allerzielen. Weekblad Voer en door de Landbouwers Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers. Nogmaals de Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2151 Beheer Zeebergkaai 5, AalsS Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de Lbouwersvereniging ïEDT U ZELVEN Nr 14.25.93, O. CAUDRON. Toen, tijdens de laatste wereldoor log, de slag om Londen op zijn he vigst woedde en de toekomst voor Engeland en zijn bondgenoten er erg somber uitzag, drong tijdens zekere nacht, toen gans Londen in kelders en schuilplaatsen opgesloten zat, langs de radio de stem van Churchill tot de Engelsen door En toch zeg ik U begeef u ter ruste en slaap, want mor gen zal de zon weer opstaan.... Het is omdat hij vast geloofde in de over winning dat Churchill aldus zijn land genoten kon toespreken op een ogen blik dat om zeggens alles verloren scheen. Dat geloof heeft hij weten mee te delen aan gans een volk, en het is dat geloof, en de bezieling die er uit voortvloeide, welke het volk sterkte en moed gaf om vol te hou- den4:ot de overwinning. Zo moeten ook wij in de strijd om het bestaan eens de overwinning be halen en in veilige haven belanden. Het kan er soms hard toegaan in het leven, het bootje waarin we varen kan soms geweldig heen en weer geslin gerd worden op de baren van onze levenszee, het kan gebeuren dat we op bepaalde ogenblikken ons afvra gen ad quid waartoe al die tegen slag, al dat verdriet, die uitzichtloze kamp Het is dan ook goed dat op bepaal de tijdstippen van het jaar de Kerk, die toch onze Moeder is, ons komt herinneren en zeggen, zoals nu weer met Allerheiligen en Allerzielen schep moed, want eens, wellicht spoe diger dan ge denkt, zal voor u de zon opgaan om warmte en vreugde te brengen. De christen is iemand die vast ge looft in die zonsopgang, die eens ko men moet, omdat hij betrouwen heeft in het woord van Jezus In het huis mijns Vaders zijn er vele woningen. en omdat hij weet dat reeds velen hem in dit huis zijn voorafgegaan, zo als Johannes in 't zevende hoofdstuk, van de Openbaring (Apokalyps) schrijft Ik zag een overgrote me nigte, die niemand kon tellen, uit alle volken en stammen, naties en talen leder jaar komt het feest van Al lerheiligen ons er aan herinneren dat we tot meer en beter geroepen zijn dan te strijden en te lijden in dit dal van tranen En dat men ons nu niet kome op werpen dat we enkel leven en strij den met de hoop op een beloning in het hiernamaals. Want dat is het niet. We strijden niet voor de beloning, wel omdat we terug willen naar de bron van alle leven God. De drang naar geluk en volheid, die in ons ligt, kan niet bevredigd worden hier op de ze aarde, ook al bereiken we eens de maan. Onze dromen, onze verlangens gaan verder dan het tijdelijke. Onze bestemming ligt dus elders. Dat is het wat Allerheiligen ons komt herinneren. Het ontelbare leger van dezen die ons zijn voorgegaan, van dezen die hun bestemming be reikt hebben. Voor ons zijn het alle maal geen onbekenden. Onder hen be vinden zich een moeder, een vader, kinderen, vrienden, kennissen. Heb ben ze nog niet de volheid van de Godsschouwing bereikt, ze bevinden zich toch zeker op de weg naar hun eeuwige bestemming, weg vanwaar ze niet meer kunnen afdwalen. En daarom komt na Allerheiligen Allerzielen, waarbij we denken aan al de duurbaren die ons voorafgegaan zijn, waarvan Gezelle dichtte Gelukkig die gestorven en begraven zijn en die, den prijs geworven, al in de haven zijn (Zie vervo'g 3' bladz 4 kolom Onze lezers weten dat er al heel wat verteld is geweest, vooral in EEG- verband over de graanprijs. Ze zullen zich nog wel de Marathon-vergadering van de betrokken ministers van Land bouw te Brussel herinneren die ove rigens geen zoden aan de dijk gezet heeft. Nu is het Generaal de Gaulle die de kat de bel heeft aangebonden. Na zijn trip door zo maar liefst tien Zuid- Amerikaanse landen heeft hij ervoor gezorgd, door de graankwestie, op- nieuwe in de aktualiteit te treden en de zaken op de spits te drijven. Op het ogenblik dat wij dit schrij ven heeft de Generaal een paar dagen gelegen noch min noch meer dan een ultimatum aan de andere lid-Staten van de EEG gezonden, waarin hij dreigt uit de Euromarkt te zullen tre den, indien vóór datum van 15 de cember geen akkoord wordt gereikt over de gemeenschappelijke graan prijs. Nu dient onmiddellijk gezegd te worden dat de Gaulle hiermee niet aan zijn proefstuk is. Hij heeft reeds vroeger een paar maal dreigend met zijn sabel gezwaaid zonder tot de daad over te gaan iets wat de puntig heid en gevaarlijkheid van zijn betoog op de duur wel moet afstom pen. Trouwens, luidens de jongste be richten die wij over de ernst van zijn afdreiging lezen, stemt het wat skep- tisch dat zelfs de Franse minister van Voorlichting, de heer Peyrefitte zich reeds genoopt acht er nadrukkelijk op te wijzen dat het allemaal niet zo zwaar dient te worden opgenomen en dat het enkel een ernstige waarschu wing betekent. Toch staat in de EEG-kringen de Gaulle niet alleen met zijn wensen. Het Europees Parlement van Straats burg heeft op 20 oktober een motie goedgekeurd waarin de EEG-kommis- sie wordt verzocht de gemeenschap pelijke graanprijzen niet later dan 15 december vast te stellen en niet later dan half januari 1965 bij ministerraad en parlement van de Gemeenschap voorstellen in te dienen betreffende andere levensmiddelen zoals melk en rundvlees. Verder vond hij een machtige bond genoot in de persoon van Dr. Sicco Manshoit, een van de ondervoorzit ters van de EEG-kommissie, die voor onze lezers sedert lang geen onbeken de meer is, vermits wij in onze krant hem herhaaldelijk vernoemd hebben en sommigen onder ons hem verleden jaar te Heverlee in Terbank met belangstelling konden beluiste ren. De stoere Fries zei thans Indien de gemeenschappelijke prijzen niet vóór 15 dec. zijn vastgesteld, gera ken we in een onmogelijke toestand. Er dient inderdaad een beslissing te komen over de landbouwkwestie in het algemeen waarvan dan de graan prijzen een wezenlijk onderdeel vor men indien wij onderhandelingen wil len gaan voeren met de Verenigde Staten gedurende wat men nog steeds de Kennedy-ronde blijft noemen. De EEG moet daar, inderdaad, een ge- meenschappelijk'front kunnen opstel len, wat niet gaan kan zolang er in nerlijke verdeeldheid blijft heersen. Ook Spaak, die in andere zaken niet zo erg oploopt met de lange Charles, is hem ditmaal bijgevallen wat dan zijn weerklank gevonden heeft in so cialistische bladen als De Volksga zet Eigenaardig is het dan wel vast ce stellen dat het kristendemokratisch blad van Senator van Cauwelaert -■ Het Volk de dreigementen van de Gaulle afkeurt en aan kritiek onder werpt. Laat ons hu eerst de vraag stellen waarin we de grondoorzaak van het meningsverschil moeten gaan zoeken. Toen we vroeger geschreven hebben over het afdalen of het stijgen van de graanprijzen in de onderscheidene lid- Staten van de EEG om tot een ge meenschappelijke prijs te geraken, hebben we er reeds op gewezen dat het voor landen zoals Duitsland geen pretje moet wezen hun landbouwers te verplichten de huidige prijzen te gaan drukken. Iets dergelijks is natuurlijk op de eerste plaats voor de gegadigden zelf, die er onmiddellijk bij betrokken zijn Zie vetvolg 2e bladz 3e kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaar# Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U &elven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen vau artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1