\L De toestand van de landbouw Kantoren en Magazijnen gesloten. Europees landbouwbeleid. Weekblad in China* Arbeid adelt Voor es door de Landbouwers Het Franse ultimatum. AALST 7 NOVEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2152 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigina REDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. (Vervolg 2 bladz. onderaan 1' kolom). In overeenstemming met de voorschriften betreffende de ver plichte wettelijke feestdagen zullen onze kantoren en magazijnen ge sloten zijn op woensdag 11 novem ber a.s. Zie vervolg 2e bladz le kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Bij die titel kan iemand van de ou de stempel misschien de schouders ophalen en zeggen China, het vroe gere missieland, ligt zover van hier, wat kan me dat schelen en wat heb ik er mee te maken Een dergelijke houding behoort tot de volmaakt verleden tijd zoals we dat vroeger op school geleerd hebben. Afstanden bestaan er niet meer in ons ruimte tijdperk en de onderlinge afhankelijk heid tussen alle landen en wereld delen is een feit waaraan wij elke dag herinnerd worden in radio en te levisie. De belangstelling voor China en de toestanden aldaar, ook op land bouwgebied stijgt met de dag. Her inneren we aan de reis van oud-minis ter Scheyven en aan de artikels die hij eraan gewijd heeft, aan de reis van de Franse Minister M. Edgard Faure. Hoe is het daar nu in de landbouw sector gesteld Wat we hierover schrijven ontlenen we aan het tijd schrift Financial Times volgens een verslag van haar correspondent te Hong-Kong. Voor een bevolking van 700 miljoen inwoners, die vermoede lijk in het jaar 2000 tot 1 miljard zal gestegen zijn, is de bevoorrading in levensmiddelen van eerste noodzake lijkheid zoals graangewassen, van zelfsprekend uiterst gewichtig. Begin december had er te Peking een nationaal volkscongres plaats, waar de verantwoordelijken een uit eenzetting hebben gegeven van het beleid der administratie. Eerst daar, met een vertraging van 11 maanden, werd de beg'roting en het plan voor 1963 goedgekeurd. Er werd geen en- kei productiecijfer sedert 1960 gege ven. Er werd enkel gezegd dat dit jaar de oogst betrekkelijk goed is en dat er een stijging van de land bouw- zowel als van de nijverheids- produkten kon vastgesteld worden. Volgens waarnemers uit het westen zou de voortbrengst van graangewas sen dit jaar dezelfde zijn geweest als die van het vorig jaar, namelijk tus sen 1.750 en 1.800 miljoen kwintalen. De rijstoogst is dit jaar waarschijn lijk minder goed geweest dan het vo rig jaar, want er werd een kleiner op- i pervlakte bezaaid. Volgens de verkla ringen van Tsjoe En Lai zou de toe stand van de landbouw wel verbeterd zijn in vergelijking met de slechte ja ren van 1959 tot 1961 (tot 1.670 mil joen kwintalen] maar zonder het vroe gere peil van het jaar vóór «de sprong vooruit» of 1.900 miljoen kwintalen te bereiken. We stellen inmiddels vast dat de Chinezen ermee voortgaan graan uit het Westen in te voeren 5 tot 6 mil joen ton voor 1963 einde november, of een cijfer dat heel wat hoger ligt dan dit van verleden jaar. De oogst van sojabonen wordt op 79 miljoen kwintalen en die van aardnootjes op 22 miljoen kwintalen beraamd. Hier van werd verkocht aan Europeanen en Australiërs. Met een bevolking die jaarlijks met 2 tot 3 aangroeit is een landbouwproductie die zowat op hetzelfde peil blijft natuurlijk een ha chelijke zaak. Indien immers in wer kelijkheid de landbouwproductie met 3 zou stijgen, dan zouden de Chi nezen niet nalaten hiermede te pron ken, terwijl ze thans het zwijgen er aan toe doen. Nu hebben de Chinezen aan de verschillende handelsmissies die onlangs naar Peking gegaan zijn uitdrukkelijk verklaard dat al hun schulden tegenover de Sovjet-Unie tegen het einde van dit jaar zullen te rugbetaald zijn. Deze verklaringen werden waar schijnlijk afgelegd om vertrouwen te wekken ten aanzien van China's fi nanciële mogelijkheden bij de buiten landse uitvoerders van graangewas sen, want op het nationaal volkscon gres werd verklaard dat de schulden Naar aanleiding van dit ultimatum verscheen er in «Elseviers Weekblad» van 31 October een beoordeling van de Franse landbouw die niet van de poes is. Omwille van het belang van deze zaak, geven we hier enkele uit treksels van dit belangrijk rekwisi toor. Indien het dreigement waarmee Frankrijk een gemeenschappelijk land bouwbeleid wil afdwingen, al ergens op steunt, dan toch zeker niet op rechtmatige eisen van agrarischen huize. Nergens in West-Europa kent de vordering van de moderne landbouw diepgang als in vele en grote delen zo weinig succes en vooral zo weinig van Frankrijk. Nergens schieten met name landbouwonderwijs en voorlich ting zo sterk te kort als in het land dat nu al jaren speelt met de illusie de be langrijkste leverancier van agrarische produkten in en aan de EEG te moeten worden. De feiten zijn dat de Franse landbouw in zijn geheel daarvoor noch bekwaam is, noch binnen een mensen leeftijd bekwaam is te maken, ook al mocht men daar zijn hart aan willen verliezen, zijn grandeur aan willen op hangen. Maar zelfs zo ligt het niet. Op de keper beschouwd, probeert Frankrijk ook met zijn jongste ongema nierd optreden van het gezamenlijk werkprogramma in Brussel niets an ders dan de onoverzienbare last van zijn versleten landbouw af te wenden op het landbouwfonds van de EEG. Men stelt wel voor dat de Duitse graanprijs de hoogste is binnen de Zes, waartegenover de Franse prijs als laagste een blijk moet heten van een betere produktiviteit van de Fran se akkerbouw. Men vergeet daarbij, dat ook in Frankrijk de landbouw steun niet alleen in redelijk zichtbare, maar ook in nauwelijks per produkt aanwijsbare vormen een heel grote invloed heeft. Met het graan als voorbeeld moet gezegd worden dat een lagere (rege- rings-) prijs helemaal geen gedacht geeft over de kostprijs en derhalve ook niet over de concurrentiekracht van de Franse teelt.... Noch per een heid produkt, noch per hectare staat de Franse landbouw met zijn gemid delden op een opmerkelijk peil. Graan- 1 opbrengsten per hectare en melkop- brengsten per koe blijven met tiental len procenten achter bij wat wij in Nederland en Belgie gewend zijn en liggen eigenlijk voor vrijwel alle Franse produkten ook beneden de Duitse gemiddelden. Blijft de Franse melkkoe 2.000 liter in jaarproductie achter bij de Nederlandse en Belgi sche, ook de Duitse wint het nog met rond de 1.000 liter van haar, en Frank- rijks zo heftig opgeschroefde tarwe en gerstprodukties komen tot 60 re spectievelijk 55 procent van de Neder landse en Belgische opbrengsten; en ze blijven gelijk aan of onder de Duit se uitslagen. Binnen de aantrekkingskracht van de hoofdstad kan de Franse landbouw in grote trekken zich wel meten met het peil van de Nederlandse, Belgi sche, Duitse of Engelse productie, maar over onafzienbare streken van Bretagne tot de Middellandse Zee ve geteren enkele miljoenen boeren en boertjes op versnipperde en verknoei de bedrijven. Het allergrootste strui kelblok op de noodzakelijke weg naar een betere exploitatie is de schrik barende achterstand in landbouwkun dige, maatschappelijke en geestelijke ontwikkeling van die boeren. Frankrijks landbouwbedrijf en landbouwpolitiek lieten de kans voor bijgaan toen met de middelen van de late 19e eeuw elders in het Westen de grondslagen werden gelegd voor een moderne voortbrengst hogere opbrengsten, lagere kostprijzen. In Frankrijk wordt grosso modo het min ste nut getrokken uit de kansen van kunstmest en mechanisatie, planten veredeling en structuurverbetering doordat de basis voor een juiste toe passing van dat alles te smal bleef. De voorlichting en ontwikkeling van gro te en kleine boeren schoten steeds te kort. Er zit geen groei van enige bete kenis in de produktiviteit van de Fran se landbouw, waarvan zo graag ver teld wordt dat zijn areaal rond de helft van de EEG-cultuurgronden be slaat. Dat cijfer komt in een juister licht te staan als men erbij zegt dat

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1