Canadese landbouwers. OCTAAF ZEGHERS Weekblad Voor êr door de Landbouwers Arbeid adelt Beroering bij de door zijn vrienden gehuldigd. AALST 14 NOVEMBER i 964 Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2153 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Staesdsv erdecüging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigin a REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg onderaan hier neven). De heer Tiberghien droeg het plaket over aan de heren Burgemeester en (Zie vervolg 2e bladz le kolom Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 't jenrs Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers- Postcheckr. 5. M. Redt U Zciven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Het gaat niet goed met de landbouw noch hier, noch elders. Bijna overal is er beroering bij de landbouwers, tot zelfs in de Verenigde Staten en Cana da toe, landen die nochtans zeer lang de faam hebben gehad een paradijs te zijn voor de landbouwers. Met duizen den zijn Vlamingen naar gindse stre ken getrokken omdat er met de land bouw fortuinen te verdienen waren. Die tijd is echter voorbij. Ook in de States, ook in Canada is de toestand niet rooskleurig voor de landbouwers. Ons inziens is de grondoorzaak van de moeilijkheden die de landbouw zo wat overal in de wereld kent gelegen in het feit dat de landbouw zijn weg nog niet gevonden heeft in een wereld waar alles aan het veranderen is. De struktuur van de landbouw moet ver anderen, en dat gaat niet zonder ern stige moeilijkheden, die zich in bijna alle landen openbaren. Deze struktuur is nog altijd te veel negentiendeeuws, niet voldoende aangepast aan de ei sen van onze moderne tijd. Het moge echter een troost zijn voor onze landbouwers dat men over al aan het zoeken is naar oplossingen, dat men er zich overal terdege van be wust is dat er iets moet veranderen, dat er iets moet gedaan worden. In alle grote internationale organisaties staan de landbouwproblemen als voor naamste punten aan de dagorde. Dit alles neemt echter niet weg dat op dit ogenblik de toestand van de landbouwers nog verre van rooskleu rig is. We hebben hier voor ons een artikel liggen van Y. Michaud dat ver soheen in het nummer van 9 juli van La Patrie een Canadees weekblad, waqruit blijkt dat het ongeduld der Canadese landbouwers een toppunt heeft bereikt. Michaud begint met de draak te steken met het lyrisme dat zolang op geld heeft gemaakt wanneer men het had over de landbouw en de landbou wers, die het voorrecht hadden te mo gen arbeiden in Gods vrije natuur en de aarde te mogen bewerken voor de voeding van het mensdom. Een scho ner en edeler beroep bestond er waar lijk niet. Allemaal larie en apekool, zegt Michaud. De landarbeiders zijn de slaven van onze moderne tijd. Zij moe- ten hard werken voor een hongerloon. Feiten? Van 1958 tot en met 1963 bedroeg het gemiddelde inkomen van een Canadese landbouwuitbating 1500 tot 1800 dollar (75.000 tot 90.000 BF) en een vierde van de Canadese land bouwers moet zich tevreden stellen met een jaarlijks inkomen van 900 dollar, of 45.000 BF. Dit zijn inderdaad hongerlonen, waar geen familie, zeker in Canada niet, menswaardig mee kan leven. Is het dan te verwonderen, gaat Michaud verder, dat de landbouwers het land ontvluchten en een nieuw be staan zoeken in de handel of in de nij verheid, waar er niet altijd plaats voor hen is, zodat ze dan het leger der ont wortelden, der werklozen gaan ver voegen. En dat in het zo geheten gou den tijdperk der democraten. De Canadese boeren zijn het dan ook beu als slaven en minderwaardi gen te leven in een tijdperk dat de an dere klassen der samenleving goed aan hun brood komen. Zij verlangen en zij eisen dat de regering onmiddel lijk afdoende maatregelen zou treffen om de materiële toestand van de land bouwers te verbeteren. Ze hebben dan ook een mars op de hoofdstad ge organiseerd (zoals men ziet zijn mar sen geen Belgische specialiteit!) om met duizenden van de regering onmid dellijke maatregelen te eisen, waarin ze dan ook gedeeltelijk gelukt,zijn. Zoals men ziet heeft de landbouw overal met moeilijkheden te kampen, zelfs daar waar men dit het minst zou verwachten. Met de stem te verhef fen en de vuist op tafel te slaan zijn er zeker verbeteringen te bekomen. Feit is echter dat de landbouwer niet graag de stem verheft, en nog minder graag met de vuist op tafel slaat. Wa ren onze landbouwers in het verleden minder braaf geweest, de toestand zou niet zo slecht geweest zijn zoals hij nu is. Onder dit opzicht hebben de arbeiders een andere taktiek gevolgd, met betere uitslagen. Dit alles neemt echter niet weg dat er iets moet veranderen aan de struk tuur van de landbouw, wil men tot een bestendige verbetering van de toe stand komen. Dat ook moeten de land- Al de leden van Redt U Zeiven en al de lezers van ons blad «De Koornbloem zullen de heer Zeghers hebben gekend. Hij was ingeschakeld bij onze ver eniging van af het jaar 1927 als rechts kundig raadgever voor onze leden en als medewerker aan ons blad De Koornbloem Hij deed dit alles bui ten en naast zijn gewone dagtaak en was Redt U Zeiven met hart en ziel genegen. De heer Octaaf Zeghers was sinds 20 jaar secretaris-generaal van het «Vlaams Economisch Verbond», Voor zitter van het Brussels Tehuis en van de Kring het Vlaams Gezel schapsleven», en lid van verscheidene kommissies bij de Ministeries. Door zijn vele vrienden werd hij op 6 dezer gehuldigd in zijn geboortedorp Sint- Martens-Bodegem. Door een komiteit waarvan ook on ze bestuurder de heer O. Caudron deel uitmaakte; werd een programma op touw gezet voor de viering van deze verdienstelijke Vlaming die te vroeg uit de kring zijner familie en van zijn vele vrienden werd weggerukt. Een plaat met de beeltenis van de heer Zeghers, gebeeldhouwd door de Aalsterse kunstenaar Huylebroeck, werd in de raadszaal van het gemeen tehuis van Bodegem aangebracht en ter dier gelegenheid onthuld. Een honderdtal vooraanstaanden, meestal leden van het V.E.V, waren voor deze herdenkingsplechtigheid opgekomen. Na een welkomwoord van de heer bouwers begrijpen. Het gaat niet meer op in deze tijd, nu alles zo helemaal anders geworden is nog te leven en te werken zoals dit vroeger het ge val was. Het werk, de organisatie, de struktuur 'van de landbouw dienen aangepast te worden; met andere woorden men moet gaan in de rich ting van het grootbedrijf, en dus liefst een grootbedrijf dat tevens familiebe drijf is. Want het familiebedrijf blijft nog de beste waarborg voor een ge zonde renderende uitbating. Dus geen kolkhozen, waarmede de Russen zo'n groot fiasco hebben opgelopen. Tiberghien, voorzitter van de afdeling Brussel van het Vlaams Economisch Verbond, nam de heer Nieuwlandt, burgemeester van Sint-Martens-Bode- gem, het woord. Hij schetste de loopbaan van de hr. Zeghers die op de gemeente werd ge boren op 5 december 1898 en er zijn jeugdjaren heeft doorgebracht. Na zijn studies aan de hogeschool waar hij het diploma behaalde van Dokter in de rechten en van notaris werd de heer Zeghers enkele jaren medewerker aan de Belgische Boeren bond waarna hij de leiding waarnam van een Hypotheekmaatschappij om tenslotte te belanden als secretaris generaal bij het Vlaams Economisch Verbond, dat onder zijn kundige lei ding een nooit gekende vooruitgang kende. Aangaande zijn medewerking aan onze vereniging vertelde de heer Burgemeester het volgende Buiten zijn drukke bezigheden, als secretaris-generaal van het V.E. V., vond de heer Zeghers de tijd om regelmatig bijdragen te schrij ven voor het landbouwweekblad De Koornbloem te Aalst. Hij schreef iedere week 'n hoofd artikel en een rubriek Landbouw- berichten In zijn hoofdartikel be sprak hij de actuele vraagstukken, zowel op economisch als op poli tiek gebied, die de landbouw aan belangden. Hij was op dit gebied zeer ervaren. De heer Zeghers was ook, vanaf '27 de rechtskundige raadgever voor de leden van de landbouwersvere niging Redt U Zeiven te Aalst. Hij hield tweemaal per maand, de zondagen van 10 tot 12 uur zijn zit dag in het lokaal der vereniging, en ontving aldaar de leden van ge noemde vereniging, die rechtskun dige raad vroegen. Na de rede van heer Burgemeester welke met handgeklap en instemming van de talrijke aanwezigen werd be groet werd door Mevrouw Zeghers het beeld onthuld.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1