De Kennedy-ronde* BEROEPS BELANGEN Weekblad van de landbouwers. Arbeid adel t Voor en door de Landbouwers AALST 21 NOVEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2154 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Vvoor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniginq REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolomI Zie vet volg 2e bladz Ie kolom De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De titel van ons artikel is onze le zers zeker niet vreemd meer. Herhaal delijk hebben zij er een of ander over gelezen in de kranten of gehoord in ra dio of tv. Waarover gaat het hier ei genlijk? De kern van de zaak ligt hier in dat de West-Europese landen met de Verenigde Staten van Amerika een overeenkomst zouden treffen waar door de invoerrechten op de waren met 50 zouden worden verminderd. Dit is enkel maar het beginsel want daarnaast zouden tal van uitzonderin gen worden voorzien. Hierover nu werd half november te Brussel onder de Grote Zes of de landen van de EEG bij monde van hun ministers van Bui tenlandse Zaken in het lang en in het breed geredekaveld overigens zonder ander resultaat dan dat men de onder handelingen die tegen 16 november tot een besluit moesten leiden maar liefst voor een maand uitgesteld heeft, omdat men, om het eens volks uit te drukken, in de rats zit. De onderhandelingen over de land bouwproducten en inzonderheid over graanprijzen spelen daarbij een rol, of schoon een onrechtstreekse rol. In derdaad op de langere of kortere lijst van de uitzonderingen op de tariefver minderingen van de invoerrechten komt geen enkel landbouwprodukt, maar enkel nijverheidsprodukten voor. Zoals echter de minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk, Couve de Murville, heeft laten uitschijnen kan men aan de Kennedy-ronde niet begin nen zolang de gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de Zes niet op vaste gronden berust. Daartoe is niet enkel een accoord nodig over de prijs van de graangewassen maar ook een reglementering over de suiker en de oliehoudende produkten en daarover moeten de besprekingen nog eerst be ginnen. Het heeft dus te Brussel onder de ministers van de gemeenschappelijke markt niet willen vlotten en dit is wel voor iedereen duidelijk ondanks de krampachtige verklaringen van een optimisme op bevel van de Ministers Spaak, Fayat en Spinoy voor de beeld buis. Het is dus tussen de G*roten en met name tussen Frankrijk en Italië enerzijds en Duitsland anderzijds een touwtrekken en een koehandel gewor den. De zuidelijke landen wensen een ellenlange lijst van uitzonderingen op het aigemeen beginsel van de 50 verlaging voor te leggen terwijl voor al Duitsland die lijst zeer kort wenst te houden. Ondanks al het holle gepraat over de Europa-idee en over een groot lan- denbestel dat de huidige statenorde- ning zou overkoepelen wordt er toch nog erg veel gedaan aan de verdedi ging van het eigenbelang van de af zonderlijke Staten, zoals Minister Fay at bij een vraaggesprek in de TV ook liet horen, natuurlijk niet zo onomwon den als wij het hier schrijven, want daarvoor is hij een veel te geslepen diplomaat. Nu loont het wel de moeite even na te gaan welke maatstaven worden aangelegd om producten op de uitzon- deringslijst te brengen. Ze zijn zeer talrijk en we zullen trachten ze zo vol ledig mogelijk aan te geven. Er zijn vooreerst de redenen van mi litaire of strategische aard. leder land zal die voor zichzelf hebben te beoor delen en ze zullen onder de landen on derling wel niet eenvormig zijn. Soms zal men bescherming willen verlenen aan bevoorradingsbronnen in het land zelf. Hier gaat het dan over veiligheid van de bevoorradingen. Het kan ook zijn dat de voortbrengst van de Gemeenschap gehinderd wordt door het feit dat zij haar grondstoffen duurder moet betalen dan de Ameri kanen dit kunnen doen. Misschien zal zij haar energiekracht (electriciteit bv.) duurder moeten betalen. Wellicht dienen jonge Europese nijverheden met een ver doorgedreven specialisa tie en zeer hoge afschrijvingen be schermd te worden. Het is verder niet uitgesloten dat een verlaging van de toltarieven in een bepaalde streek moeilijkheden zal doen rijzen. Het kan ook liggen bij de derde landen. De Europese nijverhe den bezitten vaak niet de nodige af metingen om met kans op welslagen de strijd aan te gaan tegen mededin gers in derde landen, dus landen die geen deel uitmaken van de Europese Gemeenschap. De gelijkwaardige nijverheden van de derde landen kunnen over een zo groot voortbrengingsvermogen be schikken dat zij aan de verlokking niet kunnen weerstaan hun overschot te verkopen aan uiterst lage prijzen. De Radiorede door de heer L. Van Kerckhoven, Voorzitter van het Boe- renfront op 13-11-64 uitgesproken, willen wij met genoegen overnemen omdat wij in grote trekken akkoord gaan met de verklaringen van de heer Van Kerckhoven. Wij zijn niet ver meer verwijderd van de wetgevende verkiezingen en, alhoewel Het Boerenfront zich niet met de politiek inlaat willen wij hier toch bepaalde vraagstukken aansnij den die de bewindslieden nog vóór zij de regering aan hun opvolgers overlaten, zouden moeten oplossen. Op sociaal gebied zijn de boeren en de andere zelfstandigen nog steeds niet gelijkberechtigd met de loontrek- kenden. Het Boerenfront eist de ge lijkstelling van de zelfstandigen met de loontrekkenden, omdat het tegen woordig niet meer te verrechtvaardi gen is dat de zelfstandigen minder kinderbijslag ontvangen dan de loon trekkenden. Het is de plicht van de regering het sociaal probleem van de zelfstandigen onverwijld aan te pak ken en op te lossen. In afwachting van een volledige ge lijkstelling op het gebied van de kin derbijslagen, het pensioen en de ziek teverzekering is het echter noodza kelijk dat van 1 januari 1965 af vol gende eisen zouden ingewilligd wor den 1.000 F kinderbijslag vanaf het derde kind; 30.000 F pensioen voor een ge zin; 20.000 F pensioen voor een al leenstaande of een weduwe; Invoering van een forfaitaire bij drage per gezin voor de ziekteverze kering. In onze vorige radiotoespraak heb ben wij de aandacht gevestigd op de specialisatie in de landbouwproduk- tie, die door de meeste landbouw- ekonomisten als het enige middel aan geprezen wordt, om onze landbouw uit het slop te halen waarin hij ten onder dreigt te gaan. Wij hebben er destijds op gewezen dat aan het doorvoeren van een spe cialisatie ook moeilijkheden en geva ren verbonden waren die men niet over het hoofd mocht zien, wilde men niet het risico lopen onze land- en tuinbouwers naar de totale ondergang te leiden. Wij herhalen nogmaals dat men niet uit het oog mag verliezen dat specia lisatie een biezondere vakkennis ver eist, die moet opgedaan worden alvo rens een gewoon land- of tuinbouwer zich op een specialiteit gaat toeleg gen; vervolgens eist specialisatie, in de meeste gevallen de investering van belangrijke kapitalen en wat, ten slotte, het voornaamste is, de gespe cialiseerde land- en tuinbouw moet zijn produkten tegen lonende prijzen kunnen afzetten. Specialisatie moet in de breedste zin van het woord opgevat worden. Een te sterk geforceerde specialisatie zal altijd een slecht verloop kennen. Wanneer wij de toestand beschou wen zoals hij zich ondertussen heeft voorgedaan stellen wij vast, dat onze waarschuwing in het geheel niet over bodig was. Beschouwen wij bv. wat zich dit jaar voordoet in de pluimveehouding en in twee andere speciale teelten, namelijk de fruitteelt en de groente teelt, dan valt het onmiddellijk op dat, terwijl een flinke opbrengst in hoeveelheid en kwaliteit werd beko men, de prijzen zo laag gevallen zijn dat er van geen renderende teelten kan worden gesproken. Stel U voor dat onze landbouw op grote schaal gespecialiseerd zou zijn, welke ramp zouden wij niet beleven indien de produkten zouden moeten worden af gezet tegen prijzen zoals wij die nu kennen voor groenten en fruit en die, op sommige tijdstippen, het vooroor logs peil niet overschrijden. Wat meer is, de regering heeft ver regaande maatregelen getroffen voor de beperking van het krediet in alle sektoren van de ekonomie. Vanwaar zullen de nodige kapitalen komen om de specialisatie door te drijven. En wat gewordt er in die omstandighe den van de mekanisatie, de ruilverka veling, de structuurhervorming, de be loofde saneringswet voor de land bouw, enz.... En hoe hoog zullen in de toekomst, de financiële lasten oplo pen die met kredietopneming en kre dietverlening gepaard zullen gaan? Zelfs met een goede produktie en be-

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1