ziekte en werkonbekwaamheid. Europese Economische Gemeenschap. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst De wet op de verzekering tegen BURELEN Frankrijks milde schenkers» AALST 28 NOVEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2155 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor do Ontwikkeling en de Swsüds verdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de ibouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Z<e vervola 2' hladz. 4' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 29 nov. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden Zie vervolg 2e blad2 3e kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 Fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcb» Handt ckr. S M. Ren: li Zeiven dsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Over dit onderwerp schreven wij reeds meermaals in ons blad. Wij willen voor het ogenblik de be paling onder het vergrootglas nemen vervat in de wet op de verzekering te gen ziekte en invaliditeit die aan de zelfstandigen en dus ook de boeren opgedrongen werd. Het is daarin zeker niet alles koek en ei. Wij hebben voorheen in onze krant verscheidene artikels gewijd aan de grote lijnen en de algemene draag wijdte van deze wet en we hebben er veel goeds in gevonden. Wij hebben het volmondig toege juicht dat de wetgever voorzien heeft dat voortaan de grote risico's de zwa re ziekten, die wij met name hebben opgesomd door verzekering gedekt zijn. Het zijn deze zware gevallen toch die een langdurige en kostelijke be handeling vergen en soms een hele familie op de rand van de financiële afgrond kunnen brengen. Het is ver keerd te menen dat die slechts bij uit zondering voorkomen. Het is voldoen de het lijstje ervan te lezen, rondom zich te kijken en te zien hoe veelvul dig ze in onze tijd voorkomen. Tegelijkertijd hebben wij er op ge wezen dat de onkosten voor specia listen (die vrij hoog oplopen) niet worden terugbetaald en we hebben dit als een tekort aangestipt. Verder hebben wij een eigen kijk op de wets bepalingen en menen niet dat zij die, zoals de loontrekkenden, ook de lichte gevallen kunnen inroepen om beroep te doen op de wet, hiervan eigenlijk kunnen profiteren Er voordeel uit halen doet men nooit. Weduwen, we zen en gepensioneerden worden ook dan volledig kosteloos verzorgd ter wijl de anderen toch 25 van het ereloon dat ze betalen uit eigen por temonnee dienen te vereffenen. Waar blijft dan de baat? Waar de schoen begint te wringen en waar de boeren als tweederangs burgers worden behandeld, zit hem in de bijdragen die zij moeten betalen om gebeurlijk te kunnen genieten van de wetsbepalingen. Wij zien dan dat, op basis van een inkomen van 60.000 frs door de land bouwer een bedrag van 105 frank per maand dient betaald te worden. Een loontrekkende nu betaalt in dit geval 20 frs meer maar dan is hij ook ver zekerd tegen alle risico's, ook tegen dokters, en apothekerskosten. Dat is natuurlijk geen passende verhouding meer. Weliswaar kan ook een zelfstan dige een aanvullende vrije verzekering aangaan, maar terwijl een loontrek kende die bij zijn ziekenkas aangeslo ten is hiervoor slechts 195 frs betaalt, moet een zelfstandige 310 frs uitge ven. Welnu, dit kunnen we niet nemen. Het is juist dat ook de patroon op het loon van de tewerkgestelde 2,5 be taalt maar dat komt stellig niet uit eigen zak. De werkgever heeft immers geredelijk de mogelijkheid dit bedrag door te rekenen in zijn kostprijs, wat des te gemakkelijker gaat, wat de me dedinging betreft omdat deze factor voor alle ondernemingen gelijk blijft Wat de patroon kan is echter voor de boer onmogelijk. Wij lezen in het weekblad Tijd, uit gegeven door het Vlaams Economisch Verbond Onlangs hebben wij de thesis ver dedigd dat het Frankrijk bij zijn tradi tionele eindejaarse waarschuwingen zuiver gaat om eigen materiaal belang dat het niet overweegt de Euromarkt te verlaten en dat het er alleen zal toe besluiten de industriële integra tie lam te leggen zolang de landbouw- integratie haar bekroning niet heeft gevonden in de goedkeuring van Eu ropese eenheidsprijzen. Wij willen deze thesis aan de hand van enkele recente en nog onbekende gegevens verduidelijken. Het hemd en de rok. Frankrijk heeft in de eerste plaats baat bij de totstandkoming van de ge meenschappelijke landbouwmarkt. Men heeft ooit gezegd dat de E.E.G. een huwelijk betekent tussen de Duit se industrie en de Franse landbouw en enigszins genuanceerder gezegd stemt dit met de waarheid overeen. Frankrijk zal er bijgevolg steeds voor ijveren dat de landbouwintegratie te genover de industriële niet te zeer achterop geraakt. Deze problematiek wordt nu gecompliceerd door het feit dat de industriële integratie van de markt onmiddellijk begonnen is, door het afschaffen van de interne douane rechten; in de landbouw is men hier mee, althans voor de meeste produk- ten, niet onmiddellijk kunnen begin nen. De bescherming van de nationale landbouwmarkten geschiedt niet al leen langs beschermingsmaatregelen aan de douanegrens; men moest dus eerst trachten de 6 verschillende be schermingssystemen over een geme ne noemer te brengen. Sedert 1 no vember jl. bestaan er in die zin al marktorganisaties voor 85 van de landbouwproduktie de eindfase van de landbouwintegratie kan dus be ginnen het afschaffen van de pro- tecties tussen de 6 landen, door het eenmaken van de prijzen. Het Vat der Danaïden Frankrijk heeft een gemeenschappe lijke financiering bedongen voor de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Daartoe werd het Europees Oriënta tie- en Garantiefonds opgericht dat in 1965 zal actief worden en uitgaven zal verrichten betreffende de eerste twee dienstjaren van de Europese landbouwpolitiek, 1962/63 en 1963/64 Het Fonds betaalt de landen-leden voornamelijk onkosten terug die ver band houden met de interventiepoli- tiek en de gesubsidieerde uitvoer. Voor beide genoemde jaren zal Frankrijk een aandeel van 90 kun nen doen gelden, daar waar de andere 5 landen-leden zich samen met amper 10 zullen moeten tevreden stellen. Van de 3,8 miljard BF die het Fonds deze twee jaren moet restitueren, zal Frankrijk er 3,3 miljard ontvangen. En dit is nog maar een begin, vermits het Fonds over een viertal jaren het tien voudige bedrag zal hebben te behe ren. Trekt men van het aandeel van Frankrijk, de eigen bijdrage van dit land in het Fonds af, dan krijgt Parijs nog altijd 2,2 miljard netto van de 5 partners. Vermits de eigen bijdragen van de landen in het Fonds meer en meer van het volume van de netto import en niet meer volgens een vaste verdeelsleutel zullen bepaald worden, zal Frankrijk minder en min der in het Fonds hoeven te storten. Italië en de Duitse Bondsrepubliek, de twee grote invoerlanden, zullen daarentegen het leeuwenaandeel van het Fonds moeten opbrengen dat eer lang over een 40 tot 50 mrd. BF zal kunnen beschikken. Dit bijzonder aan genaam vooruitzicht is wel één van de hechtste waarborgen voor de Fran se gehechtheid aan de Euromarkt. Zaken doen met China De regels volgens welke het aan deel in de gemeenschappelijke pot wordt bepaald, zijn tot in detail vast gelegd. Maar dit is Frankrijk nog niet genoeg. Het heeft zojuist aan de Ge meenschap een bijzondere inspanning gevraagd, die aan het Fonds nog eens 400 miljoen zou kosten. Frankrijk heeft op dit ogenblik nog ongeveer 2 miljoen ton tarwe te expor teren de Chinese Volksrepubliek blijkt de enige reële en solvabele klant te zijn, maar wil niet meer be-

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1