Het lage inkomen in de LANDBOUW. Onze pluimveehouderij. Weekblad Voor eii door d® Landbouwers Arbeid adelt AALST 5 DECEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste IAARGANG Nr 2156 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging 1EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg onderaan hierneven (Zie vervolg 2' blad2 3 kolr m De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcht Hand( ckr. S. M. Redt U Zclven ilsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, die 23 landen omvat en haar zetel te Pa rijs heeft, gaf onlangs een lijvig boek uit (581 blz.) waarin de toestand van de lid-staten inzake inkomens van de landbouwsector, land voor land, be studeerd worden. Aan de toestand in België worden 20 blz. besteed, en we menen dat het de lezer van dit blad wel belang kan inboezemen te weten hoe men de toestand in ons land ziet en beoordeelt. Ziehier dan de besluiten waartoe men te Parijs gekomen is 1. In België bestaat er over het al gemeen een nauw verband tussen de omvang van de landbouwexploitaties en het peil van het landbouwinkomen. Gezien er in het land nog een meer derheid van kleine uitbatingen bestaat is een laag inkomen in de landbouw sector er een algemeen verschijnsel. De Belgische iandbouw is gekenmerkt door een ongunstige structuur inzake de uitgebreidheid van de landbouwon dernemingen. 2. De meeste van deze kleine on dernemingen vullen hun onvoldoende landbouwinkomen aan met verdien sten uit andere sectoren, zodat het probleem der lage landbouwinkomens er niet zo nijpend is dan de land bouwstructuur wel zou laten vermoe den. Er bestaan nochtans geen vol doende statistieken over deze inkom sten afkomstig van deze buiten de landbouw liggende bezigheden, en het belang ervan verschilt trouwens ook van streek tot streek. In sommige ge westen, vooral in het Vlaamse land, zijn er onvoldoende mogelijkheden voorhanden om buiten de landbouw nog een ander beroep uit te oefenen. 3. Van de ene streek tot de andere bestaan er dan ook opmerkelijke ver schillen inzake landbouwinkomen; de ze verschillen zijn een gevolg van de invloed van verschillende elementen zoals het demografisch gegeven, de struktuur van de landbouwuitbatingen en de manier waarop ze verdienstelijk gemaakt worden. De streken waar de landbouwinkomens zeer laag liggen zijn in Laag België de zandstreken en de Kempen, en in Hoog België de Ho ge Ardennen. Overigens geeft gans de Ardennenstreek inkomens die on der het gemiddelde liggen. 4. Toch dient er opgemerkt te wor den dat de struktuur en de omvang der Bolgische landbouwondernemin gen gedurende de laatste jaren op merkelijke veranderingen hebben on dergaan. De ondernemingen van min der dan één hectaar verminderden met 20%, wat voor gevolg had dat de omvang der andere ondernemingen met gemiddeld 1,40 ha toenam, of on geveer 20%. Terzelfdertijd vermin derde de bevolking werkzaam in de landbouwsector met 30%. In de stre ken met overwegend kleine onderne mingen geschiedt de structuurverbe tering ten voordele van de bedrijven van 10 a 20 ha, terwijl in de andere gewesten ook de grote bedrijven van meer dan 20 ha in omvang toenemen. Dit zou kunnen voor gevolg hebben dat op lange termijn de gewestelijke verschillen inzake landbouwinkomens toenemen. 5. Daar het probleem der lage land bouwinkomens in België terzelfdertijd structureel en regionaal is, trachten de verantwoordelijke instanties eraan te verhelpen en door maatregelen bin nen de landbouwsector, en door rege lingen op het regionaal economisch plan. De achterstand van bepaalde ca- tegoriën van bedrijven heeft inderdaad een ongunstige weerslag op gans de Belgische landbouw, meer bepaald binnen het katler van E.E.G. Het is om aan deze toestand te verhelpen dat er van overheidswege verschillen de programma's werden uitgewerkt om de structuur van de bedrijven te verbeteren, om meer investeringen mogelijk te maken en tenslotte om de regionale economie te ontwikke len. 6. Opdat echter al deze voorzienin gen maximale uitslagen zouden moge lijk maken, is het wenselijk dat ze zouden gepaard gaan met een ver mindering van de actieve landbouw bevolking, vooral van deze die gebon den ligt aan kleine ondernemingen. Deze vermindert inderdaad, en wel zonder dat er van overheidswege op aangestuurd wordt. Wel bestaan er heraanpassingscentra om de overgang van de landbouwsector naar andere gebieden te vergemakkelijken. Toch In de eerste helft van de maand no vember werd te Gent een grote ten toonstelling voor pluimvee gehouden die samenviel met het 75-jarig bestaan van de Vereniging Het Neerhof Deze tentoonstelling omvatte heel wat meer dan enkel maar de kippen en we mogen gerust zeggen een hele hoop meer dan wat men zo al op een door- de-bandse boerderij kan ontmoeten. Dit viel reeds op in de voorhalle van de ruime zaal die tegen het Casino aanleunt. Men trof daar schel gekleur de uitheemse vogels, chinchillas, 'n macht van zingende en met elkaar wedijverende kanariepietjes aan. Dat alles werd tegen vrij dure prijzen te koop gesteld. Dan kwam men tn een zaaltje waar het er nog bonter aan toe ging. Naast opgevulde stonden ook levende kraanvogels en zelfs de ooievaars rustig midden een kunst matige vijver. Ze bekommerden zich niet om het publiek en deden alsof ze daar geboren en getogen waren. Dan ging het naar de eigenlijke ten toonstelling waar naast de kippen ook duizenden duiven (prijsduiven en an dere) en konijnen te zien waren. Wat de kippen betreft kon men een oogst aan folders opdoen over allerlei broeierijen, kippenslachterijen en over (wat misschien wel het meest opviel) echt Amerikaanse legbatterijen, waar in de kippen hun legleven doorbrach ten naast elkaar gezeten in hokjes die aan de lopende band steeds maar aan het voortschuiven waren zodat er steeds voor voedsel gezorgd werd en de kippen voortdurend aan het eten en drinken of aan het leggen waren. Het was een echt kippenluilekker- land (althans zo naar de schijn) maar in de TV sprak men over deze op Amerikaanse leest geschoeide legbat terijen als van concentratiekam- zou het wenselijk zijn dat er van over heidswege meer zou aangestuurd wor den om bepaalde categoriën van land bouwers aan te zetten een ander be roep te kiezen, zonder echter geliik welke dwang in die zin uit te oefe nen. Dit zou de vorming van grotere bedrijven bevorderen en vele te lage landbouwinkomens doen verdwijnen, die nog altijd een plaag vormen in be paalde gewesten van het land. pen en daarvan had het, rechtuit gezegd, wel wat weg. Met dit stelsel zou men 238 eieren per leghen en per jaar kunnen beko men. Dus ook de kippen zullen niet ontsnappen aan de veel geroemde ra tionalisatie en mechanisatie. In de namiddag werd, in aansluiting op deze tentoonstelling en helemaal in het kader ervan, een druk bijge woonde vergadering gehouden door de Landsbond voor Bedrijfspluimvee- houderij. Er waren 500 belangstellen de pluimveehouders opgekomen die zich na de voorlezingen ook lieten horen en verstandige vragen stelden, terwijl de Pers goed vertegenwoor digd was vooral op de eigenlijke pers conferentie die na de vergadering in intiemere knng gehouden werd. Er werd een verslag voorgebracht door de heer De Visscher, secretaris generaal van het Interprofessioneel comité ter verdediging van de Vee houderij en door de heer Ir. P. Van Marcke. De eerste had het over de Vooruitzichten in de Euro-eiermarkt op basis van de ontwikkeling der prij zen rijkelijk aangevuld met grafie ken. De heer de Visscher zei, onder meer De beschikbare gegevens over de piuimveesector zijn helemaal onvoldoende om het ekonomische uit zicht van deze specialisatie volledig te kunnen omvatten. Wij begrijpen niet waarom deze tak zo verwaarloosd werd, in zover dat men zelfs niet weet, op de vooravond van de Ge meenschappelijke Markt, welke rich ting dit belangrijk bedrijf op nationaal terrein in de toekomst zal uitgaan. Geregeld kennen wij ware noodtoe standen in deze sector en de Belgi sche pluimveekwekers zullen niet zo vlug vergeten wat ze bij het begin van dit jaar meegemaakt hebben. Voor de ineenstortingen van de marktprijzen heeft men heel wat ver klaringen gevonden maar de ware fei ten en de vooruitzichten die voort vloeien uit de stelselmatige ontleding van de markt blijven miskend mis schien uit onwetendheid, want we zullen niet beweren dat dit vraag stuk tot nu toe vrijwillig verwaarloosd werd

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1