Indrukken van een Vlaamse boer over een bezoek aan Kanada. Cursussen Levenskansen voor plattelandsjongeren. Landbouwers, Studiedag over GRASLAND. Suikerijpeeën. voor landbouwers 5 dec. 1964 Mijnheer Adriaenssens, wat was het doel van Uw reis Vertel ons eens over de uitrusting van de boerderij aldaar. En het komfort voor het landbou wersgezin ingericht door de volkshogeschool De Blankaart. Landbouwcomice GERAARDSBERGEN. HEBT U reeds een abonnent aan geworven voor ons blad merk Redt U Zeiven zijn sinds tientallen jaren gekend en ge waardeerd. Verkocht aan zeer voordelige prijs in zakken van 5 kg. DE KCORNBLOEM 5 Wij lezen in De Landbouwer van 22 augustus het blad van onze zus tervereniging, de Eigenaars en Land- bouwersbond van Brugge een bijdrage welke wij graag onder ogen brengen van onze leden. Indrukken van een Vlaamse boer over een bezoek aan Canada. Gérard Adriaenssens één van de flinkste landbouwers uit West-Vlaan- deren heeft vorige maand in gezel schap van Georges Vermeire landbou wer te Vlissegem een studiereis on dernomen naar Amerika en Canada. Gérard Adriaenssens is een voor uitstrevende boer, die steeds wil bij leren. Daarom besloot hij het leven van de Canadese landbouwer van na derbij te leren kennen. Hij geraakt echt niet uitgepraat over zijn reis en is er nu meer dan ooit van overtuigd dat de Belgische landbouwers, in ver gelijking met die in Canada, gelukkige mensen zijn. Wij laten hem liever zelf aan het woord. In de eerste plaats kennis maken met de levenswijze van de Canadese boer en de mogelijkheden te onder zoeken om hier in onze streek enkele zaken toe te passen die daar gehul digd worden op landbouwgebied. Ik interesseerde mij vooral aan de prai rie waar wij de Canadese boer in volle aktiviteit hebben gezien. Wij hebben 4 dagen in Amerika zelf vertoefd en van zelfsprekend de wereldtentoonstelling bezocht. Verder trokken wij ten Z.W. van Ontario naar Delhi de tabakstreek. Zoals men kon vaststellen is de ta baksteelt in de streek van Ontario in zekere mate gekontingenteerd. leder tabakhoeve krijgt een kontingent toe gewezen dat gebonden is aan het be drijf. De landbouwers mogen steeds meer tabak telen dan de hun toegewe zen oppervlakte maar bij de afzet wordt prioriteit gegeven aan de pro- duktie gewonnen binnen het kontin gent. De verkoopprijs van de tabak wordt jaarlijks vastgesteld door de afgevaar digden van de Marketing Board en de tabakfabrikanten. Dit geschiedt na de oogst en op elke hoeve. Indien ongun stige weersomstandigheden de oogst niet vernielen is tabak in Ontario nog steeds een winstgevende teelt. Wel, ik moet eerlijk bekennen, dat het materiaal en het komfort ver boven dit van ons staat, maar de le venskunst is echter niet te vergelij ken met deze hier. Daar weten de mensen niet wat ontspanning in hun leven betekent. Daar is het altijd wer ken en zijn de landbouwers en hun ge zinnen afgezonderd van de buitenwe reld, Vooral tijdens de wintermaanden wordt zulks sterk aangevoeld. De ar beidsuren zijn daar zeer talrijk en de lonen staan zeer laag. Er worden lage prijzen betaald voor het graan en voor de boer zijn er dan relatief gesproken ook lage verdiensten. Wat verschil bestaat er in het boe ren hier en :n Canada in ons land krijgt de landbouwer de handelaar op het hof, om zaken te doen. Er bestaat dus een goed geor- nizeerde handel, die toelaat te verko pen wanneer en aan wie men wil. Daar is het echter zo niet. De boer moet zelf zijn voortgebrachte produkten wegbrengen naar de markt en afwach ten, wat hij er voor zal krijgen. Daar moet rekening gehouden worden met de grote afstanden die dienen afge legd te worden en met de wereldhan del, want men is verplicht te ekspor- teren vermits de produktie ver de ei gen behoefte overtreft. Gelukkig dat Rusland nu graan heeft aangekocht van Canada, maar normaal bestaat er steeds onzekerheid over de verkoop van de granen. Welk soort hoeve is volgens U de beste van Canada In de omgeving van de grootste den zijn de melkhoeven, die zich toe leggen op de konsumptiemelk zeer renderend. De landbouwers, die een groot gezin hebben kunnen op een flinke uitbating bogen, vermits er een gebrek is aan personeel. Een normaal landbouwbedrijf heeft aldaar een op pervlakte van 5000 ha. en meer. De landbouwer van zulkdanig bedrijf heeft daar een minder menselijk bestaan dan een landbouwer, die hier op een goed uitgebouwd bedrijf van 30 a 40 ha. zit. Nochtans moet ik er eerlijk aan toe voegen dat de wijze van boeren zeer interessant is en mogelijk gemaakt wordt door de bodem en luchtgesteld heid. Normaal is er 2/3 bezaaiing en 1/3 braakland. Door deze toepassing is er geen onkruid op het land en ko men ziekteverschijnselen er minder voor, hetgeen een enorme arbeidsbe sparing voor deze landbouwers bete kent. Daar is in de hofstede zelf alle komfort voorhanden. Praktisch zijn omzeggens alle hofsteden voorzien van een badkamer, diepvriezer, frigo, kortom al de laste snufjes die voor het komfort in het huishouden moe ten voorhanden zijn, hebben wij daar in de hofsteden gezien. MECHANIZATIE VER DOORGEVOERD Daarover is de heer Adriaenssens niet uitgepraat. Vooral het feit viel hem op, dat alle machines dag en nacht buiten staan en niet roesten. De lucht is daar veel droger dan hier en de afstand van de zee, die in dit geval een grote rol speelt, veel groter. Daar zijn ontzettend grote machi nes schoffelwerktuigen en cultivato- ren van 15 meter breed, schijfploegen van 12 meter breed, uitgerust met hy draulische heftoestellen. Ook de zaai- machines zijn 9 meter breed en de traktoren voorzien met motors van 250 a 300 P.K. Praktisch zijn daar geen paarden meer voorhanden. De streek is er zeer uitgestrekt en om een idee te geven van de uitgestrektheid kan ik U ver klappen dat wij na een busrit van 50 mijlen in de far-west pas een eerste dorpje hebben ontmoet. Mijnheer Adriaenssens, hoe kunt gij drie weken lang wegblijven van Uw hoeve die een oppervlakte heeft van 60 ha In de eerste plaats moet ik hier een bijzonder woordje van dank en waardering richten tot mijn toegewij de werknemer Gerard Van Houtte die werkt zoals voor zijn eigen. Die jon gen heeft verantwoordelijkheidszin en daardoor kon ik met een gerust ge moed vertrekken. Ook moet ik eerlijk bekennen dat mijn vrouwtje de zaak bijzonder ter harte neemt en ik zeer gelukkig was toen ik haar na die lan ge reis samen met mijn kindjes en fa milie terugzag. Nu nog een laatste vraag, Gérard. Vindt U het voor een landbouwer interessant naar Canada te emigreren ren om daar te boeren Men moet in de eerste plaats re kening houden met de toestand van de emigrant hier ter plaatse. Heeft dat gezin of die jonge boer al dan niet een vestigingsmogelijkheid in ons land zelf Indien ja, wel dan vind ik het meer interessant hier te boeren dan daar, maar indien er voor onze landbouwers geen bestaanszeker heid te vinden is in eigen streek, dan kunnen zij indien zij niet bang zijn de handen uit de mouwen te slaan, flink I resultaat in Canada bereiken. Ik ben het volledig eens met ir. Bockstaele, direkteur van het Provin- j ciaal Onderzoek- en Voorlichtings centrum, die schrijft in zijn boek Vestigingsmogelijkheden voor Land bouwers in Canada uitgegeven naar aanleiding van zijn bezoek in juni en juli 1955 samen met wijlen Best. Af gevaardigde Arthur Olivier, dat emi gratie naar Canada echter alleen mag geschieden om ernstige motieven. Het zou een grote vergissing zijn uit te wijken met de gedachte in korte tijd zonder veel inspanning fortuin te maken. Alleen technisch goed onder legde landbouwers die bereid zijn hard te werken, sober te leven en zich aan te passen aan de Canadese levenswijze die, in ons begrip minder aangenaam is dan de Belgische, heb ben er kans op slagen. Tot daar Gérard Adriaenssens die het zeker bij het rechte eind heeft en begrijpt dat inzake landbouw in ons land, mits vooruitstrevendheid en wijs beleid, er nog zeer veel kan verwe zenlijkt worden door verstandige boe ren. De kursussen Levenskansen voor Plattelandsjongeren die in de winter 1964-65 doorgaan richten zich tot alle jonge mensen uit de landbouw (man nen en vrouwen vanaf 18 jaar) die on dernemingsgeest hebben om nieuwe wegen te zoeken voor de landbouw en die van hun toekomst echt iets willen maken. De onderwerpen die zullen behan deld worden, hebben direkt betrekking op de aktuele problematiek van de landbouw, de levenssituatie en be staansmogelijkheden van de jongeren van het platteland. Een eerste kursus gaat door van 14 tot 19 december 1964. Een tweede kursus gaat door van 11 tot 16 januari 1965. Alle belangstellenden kunnen voor deze kursus inschrijven. De deelne mers die de leeftijd van 26 jaar nog niet hebben bereikt, kunnen genieten van de SOCIALE PROMOTIE (kultureel verlof) Het deelnemingsgeld bedraagt 750 fr. voor een volledige kursus van 6 dagen. Inschrijving voor één van beide kursussen gebeurt per briefkaart of telefonisch zo vlug mogelijk en min stens 10 dagen voor de aanvang van de kursus op het adres Volkshoge school De Blankaart Woumen. Tel. 051/506.42 op dinsdag 8 december 1964, in De Eendracht Grote Markt, Geraards- bergen. Dagorde 1. Economische beschouwingen over Grasland, door dhr. P. Debeurme, rijks landbouwingenieur. 2. Graslanduitbating door dhr. A. Van Nevel, landbouwingenieur. 3. Graslandverbetering door hdr A. Andries, landbouwingenieur van het Rijksstation voor plantenverede ling te Lemberge.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5