a v Onze Duivenrubriek. Speciale Lijm Winterstudiedag. Het bad in de moderne duivenliefhebberij* Internationale Fruitteeltkundige Landbouwers, Tuiniers, Niet primitief Een behoefte Het toedienen. Hoeveelheid. voor het plakken van plastiek- zakken in tuben van 125 c. c. is te verkrijgen in onze magazijnen. Voor de verbetering von uw woning en uw bedrijf... U kunt een lening bekomen bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom op lange termijn aan verminderde rentevoet met of zonder l evensv rzekering, dank zij het Landbouwinvesteringsfonds. Inlichtingen i bij de Nationale Adaatschappij voor deb\ IC'eine Land eigendom, Guldenvlieslaan. 72. Brussel 6, often zetel van de erkende maatschaooij voor c'.e K.L.E i an uw streek Wie der ouderen van dagen liet zich ook al aan een bad voor de duiven ge legen. Laat staan dat ze voor hun ei gen welzijn er zelfs weinig aan dach ten. Toch hebben de moderne kam pioenen een ruime plaats aan het ba den gegeven en worden de duiven op dat gebied stipt verzorgd. Die verzorging der duiven is er in do laatste tientallen jaren met rasse schreden op vooruit gegaan want als we het hier willen hebben over het bad past het toch te onderlijnen dat de zorgen aan de duiven besteed, in de verschillende vertakkingen veel eisender geworden zijn. Zo ook de voeding die vroeger al te eenzijdig was, is nu aangepast en rijk geva rieerd, door een weelderige keus aan verschillende granen. Waar is de tijd dat de duiven het stelden met maïs en wat tarwe? Waar heid is dat de duiven dan veel meer open hok hadden en het te weinige dat hun toegediend werd op de velden gingen zoeken. Dat trekken naar de velden is thans een gevaarlijk tochtje geworden doordat de landbouwers veel meer gebruik maken van kunst meststoffen. Vroeger werd dan zeker nooit aan het baden gedacht vooral dat dit heel wat werk met zich mede brengt; want de liefhebbers die menen dat het vol doende is een bekken water ter be schikking der duiven te stellen om 'n bad toe te dienen, zijn er niet wei nig naast. Wie het met zulke primi tieve opgave wil klaarspelen mag ge rust dat water terzijde laten omdat men in plaats van een deugddoende verkwikking, weldra een vuile boel ter beschikking der duiven stelt, een poel waarin het broeien der microben een weelderige bodem vindt. Dat de duiven noodzaak aan water hebben zien we best bij regenachtig weder als ze bij stille stuifvlagen het vocht tussen de vederen laten druppe len. Zie ze dan eens liggen met de vleuge's in de hoogte om de deugd doende droppeltjes tussen de vede ren te laten doordringen. Het merendeel der huidige liefheb bers is thans overtuigd van de nood zakelijkheid van het baden en stelt zijn vogels regelmatig in de gelegen heid een bad te nemen. Maar wat min der beseft wordt, is het feit wanneer een bad moet gegeven worden en waartoe het eigenlijk dient. Voor do meestert komt het er op aan een zui- veringsbad te geven. Ze nemen een voudig een kuip, gieten er wat water in en laten de duiven betijen. Ander zijds sluiten ze de duiven bij zwoele regen buiten en menen zich van de karwei verlost. Soorten Het is echter niet gelijk welk bad men toedient. Hier, lijk in veel ander zaken, dient men eveneens onder scheid te maken en te weten waarom men een bad geeft. Laat ons dus zeg gen dat men verschillende soorten ba den heeft. 1 Vooraf hebben we het reinigings- bad. Hiervoor neme men steeds re genwater dat men lauw toedient. Re genwater houdt de pluim immers mer kelijk malser dan gewoon put- of stadswater. Heeft men werkelijk geen regenwater dan kan men met gunstig resultaat wat soda aan putwater toe voegen. Zelfs luxezeep kan dienen doch bij gebruik van soda of zeep, laat men de vogels niet vrij doch houdt men 1 na 1 zelf in 't water. Zo'n reinigingsbad mag het ganse jaar door, om de week, gegeven worden. Doch na het baden verwijdere men het vuil geworden vocht. 2. Als nummer twee geldt het her- stellingsbad. Dit is bij voorkeur te ge ven als de duif vermoeid van de reis thuiskomt. Voor dit soort baden neemt men opnieuw regenwater dat men aanlengt met een afkooksel van lin debloemen en -bladeren. Vooraf neemt men een handsvol van die bloemen en bladeren welke men een tijdje in het water laat koken. Dit afkooksel giet men in de badkuip. Zulk bad werkt kalmerend op het gestel der vermoeide duif die dan vlug recupe reert. Na het baden plaatst men de vogel best in de halve duisternis bui ten gevaar voor tochten en laat hem volledige rust genieten. Daar een vermoeide duif echter weinig lust tot baden heeft is het aanbevolen de vogels persoonlijk ter hand te nemen en ze in het water te dompelen. Het is zelfs aangeraden 's anderendaags morgens nog eens zo'n lindenbad te geven. 3. Vóór het inkorven der duiven ne men veel liefhebbers hun toevlucht tot het toedienen van een versterkend bad. Dit is een gewoon bad in koud water waaraan een flinke greep zout werd toegevoegd. Hoe kouder het water, hoe harder het maakt. Zoals gezegd geeft'men dit bad gewoonlijk een tweetal uren vóór het inkorven. 4. Een vierde soort kunnen we het I ruibad noemen om de weldoende in vloed op het vallen van de grote dek- j pluimen en donsveertjes. Aan het lauw water voegt men eenvoudig een afkooksel van pijnboomnaalden toe en ga verder te werk als bij het toedie nen van het lindenbad. 5. Tot slot heeft men ook nog het insectendodend bad. Om zo'n bad te bereiden neemt men zijn toevlucht tot wat er voor die gelegenheid door be trouwbare apotheken te koop wordt aangeboden en volgt nauwkeurig de onderrichtingen welke op de verpak kingen voorkomen. Tot daar wat de soorten baden be treft. Reppen we ook nog een woord je over de manier van toedienen. Men kan de duiven vrijlaten een bad te ne men of niet. In geval van vrijlaten zal men na korte tijd tot de vaststelling komen dat slechts een klein getal dui ven in de gelegenheid is een bad te nemen. Het badpartijtje gaat steeds gepaard met een heftige vechtpartij en de grootste rumoermakers maken zich van het kuipke meester. Ze bren gen het dan zo ver dat ze alle andere belangstellenden van het water ver wijderd houden. Daarom neme men best zijn toe vlucht tot verplicht baden ofwel neme men na een poosje de woelmakers uit het water. Verplicht baden. Verplicht baden heeft evenwel het voordeel dat men zeker weet dat ieder duif gebaad heeft. Men kan als volgt te werk gaan. Men neemt de duif vast en dompelt ze tot aan de kop in het nat. Aldus onder water gehouden trekt men beurtelings de twee vleugels open waarna men met de hand langs de borstkam wrijft teneinde de pelletjes te verwijderen. Ook tussen de plui men van de achtervleugels laat men water dringen. Het aantaf baden verschilt natuur lijk volgens het jaargetijde. In de win ter volstaat één reinigingsbad per week terwijl men tijdens het vlucht- seizoen tot drie baden per week toe dient. Twee herstellingsbaden en het versterkingsbad voor 't op reis gaan. Let er evenwel op de duiven aan geen tochten bloot te stellen en ze na de indompeling nog een tijdje het uit vliegen te beletten. Ja, regelmatig baden geven eist wat werk van de liefhebber. De tijd dat het genoeg was enige granen toe te werpen en af en toe een geutje drin ken te geven om prijs te winnen is lang voorbij. De moderne duivelief- hebberij maakt er haar werk van en oogst resultaten. Op zondag 13 december 1964 orga- niseerd de Provinciale Pomologische Vereniging van Oost-Vlaanderen v.z.w met steun van het Ministerie van Landbouw en het Rijkstuinbouwconsu- lentschap O.-VI. een Internationale Fruitteeltkundige winterstudiedag on der het thema Hoe plant en snoeit men in het buitenland Ued. wordt vriendelijk uitgenodigd aanwezig te zijn op deze dag welke doorgaat in de zaal van het café ARCA Hoogpoort, 42 te Gent naast het stad huis. PROGRAMMA Aanvang om 14. 30 u. Voordracht Welke zijn de rede nen voor een streven naar nieuwe plantsystemen in gans Europa en bij zonder in Frankrijk en België door co l ieer René Nicolai, tuinbouwkundi ge. R.T.V. uit Alken. Voordracht Moderne snoei- op kweek en Plantmethoden in Neder land door de heer J. Th. v. Eyden. Tuinbouwvakleraar en Assistent A. bij de Rijkstuinbouwinlichtingsdienst in de provincie Limburg-Nederland. Voordracht Deense methoden voor planten, afstanden, soorten, enz» door de Heer Niels Skriver, tuinbouw- consulent te Kopenhagen-Denemarken (in 't Nederlands) Een uiterst interessante namiddag in 't verschiet. Het bestuur rekent op een zeer tal rijke opkomst van de leden. ledereen is hartelijk welkom. Het bestuur.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6