Belgische landbouwpolitiek. voor zelfstandigen. Weekblad Onze kwekers benadeeld* Nog de ziekteverzekering Voor ei* door d® Landbouwers Arbeid adelt AALST 12 DECEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2157 Seheer Zeebergkoai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Slosdsvetdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. 15-10-57 15-10-64 verschil mais plata 303 409 106 milocorn 270 383 113 lijnkoeken 395 510 115 kortmeel 235 350 115 zemelen 225 325 100 Zie vervolg 3e bladz le kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Red: eivcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers ziin verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Inzake landbouw zijn de bedrijven in ons land in drie soorten te verde len die, alhoewel niet gans geschei den toch een bijzondere manier heb ben om voort te brengen. Men heeft eerst de verbouwers van granen en suikerbieten die over 't algemeen weinig aan veeteelt doen. Dit zijn meestal de personen die gro te bedrijven bebouwen. Dan komen de uitbaters van kleine re gemengde bedrijven die met be perkte bouwlanden veel vee, zowel rundvee als varkens en pluimvee kweken. Nadien komen de bebouwers van nog kleinere bedrijven die hoewel ge mengd toch meer aan groentenkweek doen. Wij zullen hen verder noemen de graanverbouwers, de dierenkwekers en de tuiniers. Voor deze drie verschillende uitba ters zijn de belangen niet dezelfde, ja soms tegenstrijdig en wij zullen verder zien dat de landbouwpolitiek in ons land meer en meer in 't voor deel van eerstgenoemde, dus van de graanboeren wordt gevoerd. De graanverbouwers hebben voor al belang in het bekomen van goede graanprijzen zowel van voedergranen als van tarwe, terwijl de kwekers die gezien hun klein bedrijf steeds voe dergranen moeten kopen er belang bij hebben dat deze aan lage prijzen te verkrijgen zijn. Voor de gemengde land- en tuin bouwbedrijven telt vooral de vlotte afzet van groenten aan lonende prij zen. Naar mijn oordeel zijn de kwekers in ons land het meest verongelijkt, omdat zij verplicht zijn allerlei voe ders aan te kopen welke fel gestegen zijn als gevolg van de invoerheffin gen. Er bestaat dus wel werkelijk een belangrijk verschil tussen verkopers en kopers van voedergranen, tussen de graanboeren en de dierenkwekers. Om dit zonder veel gepraat en met cijfers te bewijzen moeten wij na gaan welke de gemiddelde prijzen waren van de voedergranen in 1957 in vergelijking van deze van 1964. Wij zullen zien hoe, op de tijdspanne van zeven jaar de prijzen de hoogte ingin gen, wat ten nadele komt van de kwe kers van vee, zwijnen en kiekens, en in het voordeel van de graanboeren. Dit stelsel van hogere voedergraan prijzen is in voege gebracht door de toen fungerende minister van land bouw, de heer De Vleeschhouwer, die het plan uitwerkte dat naar zijn me ning in het voordeel van de landbou- bouwers-kwekers zou uitvallen. De heer De Vleeschhouwer trachtte de kwekers een soort monopolium te geven en wilde die personen uitscha kelen die geen landbouwers zijn en die veelal op grote schaal en op in dustriële manier de varkens- en kie- kenkweek aanpakken. Dit opzet was goed bedoeld, ener zijds ook om de graanboeren de lust te ontnemen nog langer aan vee kweek te doen; gezien het feit dat de zaken best zouden gaan wanneer zij aan goede prijzen hun granen konden afzetten. Maar het stelsel is verkeerd uitge vallen voor de kleine boeren, kwe kers, terwijl het grote voordelen aan de graanboeren heeft gebracht. De prijsnoteringen die hier volgen zullen bewijzen hoeveel verbetering er kwam voor de graanboeren als ge volg van voornoemde regeling. Het is maar spijtig dat deze verbetering gro tendeels door de kwekers moet wor den betaald in de verhoogde prijzen van de voeders. Hierna volgen de prijzen van de voornaamste voeders. Dit zijn basis prijzen vertrek Antwerpen voor in gevoerde waren, vertrek molen voor de afvallen en vertrek hoeve voor in landse granen. Hierbij zijn voor de buitenlandse voeders invoerheffingen inbegrepen, maar overdrachttaksen en vrachtkosten zijn niet in deze prijzen meegerekend. We vinden het noodzakelijk ander maal terug te komen op dit onderwerp en wel om verschillende redenen. We hebben ondervonden dat het niet vol doende is artikels te wijden aan de positieve gegevens van deze beruchte wet omdat dit onze lezers niet altijd onmiddellijk aanspreekt en ook omdat ze wel eens graag de keerzijde van de medaille, namelijk de tekortkomin gen van deze wet die hun opgedron gen werd, horen bespreken. We staan met onze bevindingen daarover niet alleen want ook andere landbouwkranten, en zelfs de tolk van de machtigste landbouwvereniging heeft dit ondervonden en dat is voor ons een aansporing om andermaal de ergerlijke leemten aan de kaak te stel len van deze wet, waarvoor alle be langhebbenden zich uiterlijk tegen Nieuwjaar aanstaande dienen in regel te stellen tenzij ze zouden verkiezen van ambtswege te worden aangeslo ten. Veronderstellen we nu dat een land bouwer zich volledig in regel heeft ge steld maar zonder bijkomende vrijwil lige verzekering tegen ziekte. Op wel ke uitbetaling kan hij nu niet rekenen? Hij zal zelf alles moeten betalen zonder hoop gedeeltelijk te worden terugbetaald voor zijn gewone raad plegingen bij zijn huisdokter of bij een specialist. En vooral de rekeningen van deze laatste zijn doorgaans zwaar gepeperd. Dit geldt nog voor de gewo ne bezoeken van deze heren in zover re kan gesproken worden van een be zoek van een specialist, want deze heren verplaatsen zich maar in ge val van nood en dan klimt natuurlijk hun rekening nog wat hoger op. Ge neesmiddelen afgeleverd wanneer hij zich niet in een ziekenhuis bevindt worden niet terugbetaald. Worden evenmin terugbetaald radiografies, ontledingen, technische onderzoeken zoals electrocardiograms (bij onder zoek van het hart), radioskopie (het doorlichten.) Moet hij ook volledig be talen: brillen, hoorapparaten, ortope- dische apparaten, protesen voor ar men en benen enz. Ook de tandarts dient volledig door hem te worden betaald, dus voor het trekken, het vullen van tanden, het plaatsen van een nieuwe gebit enz. Dit laatst is evenmin goedkoop. Onze landbouwer wordt niet terug betaald voor de verzorging gedaan door verpleegsters, kinesisten enz. Als wij dit lijstje overlopen dan zien we duidelijk in dat weliswaar de zeer zware gevallen verzekerd zijn maar dat er toch nog heel wat komt kijken waarvoor hij in eigen zak zal moeten schieten. Al schrijven sommige kran ten nu wel dat de boeren in de loop van 1963 21 meer zouden verdiend hebben dan de vorige jaren, dan blijft het voor hen die door ziekten getrof fen worden toch nog een zware dob ber. Het ergerlijke van het geval is dat al de zorgen die wij hierboven opge somd hebben nu wel vergoed worden aan de werknemers, maar niet aan de zelfstandigen. Kan men een duidelij ker bewijs geven dat men in ons land de landbouwersstand als paria's, zoals deze in India bestaan, als verworpe lingen van de maatschappij be schouwt En nochtans wordt er in de Internationale nog altijd gezongen over de verworpelingen van deze aarde waarmee men dan de arbei ders bedoelt die nu toch wel gekoes terd worden of hebben we het ver keerd voor, Minister Spinoy Er zal voor Senator van Cauwelaert die vóór de gemeenteverkiezingen het bestaan van de landbouwersstand ontdekte en meende dat er onverwijld diende gestreefd te worden naar een gelijkstelling op sociaal gebied nog heel wat werk op de plank komen eer we zover zullen zijn. Het is intussen wel eigenaardig dat men diezelfde toon NA de gemeente verkiezingen niet meer hoort. Of zou het toch waar zijn wat de ouden reeds zegden Quos perdere vult Jupiter, dementat (Wie Jupiter wil in het verderf storten, berooft hij van hun verstand) De krant waarop we hiervoren reeds gezinspeeld hebben en die zich speci aal met de landbouwbelangen bezig houdt, dringt er dan ook terecht op aan dat men al vast zou beginnen met het aanbrengen van verbeteringen in afwachting dan dat het hele geval Z'o fiprr'O Irr 2' kbdz 1' kolrm'

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1