pluimveeslachtb edr ij f EEN HEMELHUIS. Het grootste Europees Maak van uw huis Hengstenprijskamp DE K.OORNBLOEM (2 12 dec. 1964 te Deinze. (7 ie vervolg onderaan hierneven) Het werd in mei van dit .jaar ge opend te Wezep in Holland. De ontwikkeling van de slachtkui- kenvoortbrengst is in de laatste jaren geweldig geweest. In 1958 bedroeg de voortbrengst in Nederland 22.000 ton levend gewicht, in 1960 was ze geste gen tot 42.500 ton, in 1962 tot 65.000 ton en in 1963 werd 85.000 ton bereid. Ook het verbruik steeg in gevoelige mate, van 1,2 kg per hoofd in 1957 tot 3,2 kg in 1963. In vijf jaar tijd is het verbruik dus verdriedubbeld. Toch ligt dit verbruik nog gevoelig achter bij verschillende andere landen Italië en West-Duitsland 5 kg, België en Frankrijk 9 kg, Verenigde Staten 17 kg. Met andere woorden een groot deel van de voortbrengst in Nederland is bestemd voor de uitvoer. De export steeg inderdaad voor de slachtkuikens van 13.000 ton in 1958 tot 61.000 ton in 1963, voor de slacht- kippen echter 33.000 ton in 1958 tot 29.000 ton in 1963. De voorkeur gaat bijgevolg naar de slachtkuikens. Er was dus behoefte aan een nieuw bedrijf, dat aanstonds op volle toeren kon beginnen te werken. De capaci teit van het nieuwe bedrijf te Wezep ïs nu 5000 mestkuike.ns per uur, maar ze kan opgevoerd worden tot 10.000 kuikens per uur. Het bedrijf kostte 5 miljoen gulden (70 miljoen BFj en stelt 140 man personeel te werk. De aanvoer van de slachtkuikens komt van ongeveer 300 leveringsbe- drijven en bestaat uitsluitend uit «Hy- peco» slachtkuikens geleverd door het coöperatieve fokbedrijf te Nuland. Van daar een waarborg voor een gelijk waardig produkt. De levering aan «Wezep» geschiedt tegen dagprijs. Bij deze gelegenheid worden de slachtkuikens van de ver schillende mesters van codenummers voorzien, daarna beoordeeld op kleur, bevleesdheid, gelijkvormigheid en be schadiging. Hiervoor wordt een cijfer gegeven. De eindbeoordeling ge schiedt volgens deze cijfers, die dan gekoppeld worden aan de dagprijs. Hoge beoordelingen doen de mester in aanmerking komen voor een pre mie, te lage daarentegen hebben kor tingen tengevolge. In de praktijk blijkt dit systeem een sterke aansporing voor de mesters om een zo goed mogelijke kwaliteit slachtkuikens te leveren. Ziehier nu enkele technische gege vens over het bedrijf. De kuikens worden in kratten bij de mesters opgehaald en bij aankomst in de fabriek op een rondgaande ket- tingbaan geplaatst. Hierin zijn twee snelwegers aangebracht, die het ge wicht elektrisch opnemen. De lege kratten gaan terug via een ontsmet tingstunnel. De slachtmachines zijn de modern ste, die voor het ogenblik op de markt .zijn. Roestvrijstaal en aluminium zijn hierin op grote schaal verwerkt. Het plukken van de kuikens gebeurt ge- Tieel automatisch. De tijd die verloopt tussen het we gen van de levende kuikens en het moment dat ze panklaar en verpakt de vriestunnels ingaan loopt van 2 tot Opdat het werk der opvoeding blij vende vruchten zou dragen is het noodzakelijk dat de kinderen op- 2 1/2 uur. Hierin zit ook 1/2 uur af- j groeien in een huiskring waar rust en /^nl.^n I 1-1 I O I A O Fa I- n i. _l I koelen in ijswater. Aan de hygiëne wordt de grootste aandacht besteed. Stroom en heet wa ter worden in grote hoeveelheden ge bruikt. Een van de meest belangrijke on derdelen van deze instelling zijn de koelinstallaties. Ze omvatten 1. koelinstallatie voor het maken van scherfijs; 2. koelinstallatie voor de afsterf- ruimte; 3. invriesinstallatie; 4. vriesinstallatie voor de opslag ruimte. Het scherfijs wordt gebruikt om de geslachte kuikens vóór het inpakken zoveel mogelijk af te koelen. Het in vriezen gebeurt in vijf vriestunnels. Elk van deze tunnels kan tot 5 ton kuikens verwerken. Lucht met een temperatuur van 40 tot 45°C wordt door de tunnels geblazen, zodat bin nen 2 1/2 uur de kuikens tot 20 °C worden afgekoeld. Daarna worden de in dozen verpakte kuikens in de op slagruimte onder een temperatuur van 20° C opgeslagen. Met dergelijke installaties zal het de lezer voorzeker niet meer verwon deren dat tegenwoordig in de grote restaurants de gebraden kip, iedere dag, bij tientallen, bij honderdtallen verbruikt wordt. Gebraden kip is geen luxe-artikel meer. WIJ GEVEN DE NAMEN VAN DE KWEKERS Eerste kategorie 1. M. Voet, Vosselare 2. Mevr. M. Carron-Remmery, Handzame; 3. A. Si- moens, StalhiIle4. V. Beguin, Rams- kapelle-IJzer; 5. A. De Baene, Brugge en C. V.d. Bossche, Watervliet; 6. Geb Van Melckebeke, Grotenberge; 7. A. De Baene, Brugge en Ch. V.d. Bossche Watervliet. Tweede kategorie 1. A. Simoens, Stalhille; 2. Gebr. De Backer, Aartselaar; 3. A. Simoens, Stalhille; 4. Gebr. Van Lancker, Velze- ke-Dikkelvenne 5. A. Hoste, Brugge 6. Gebr. Schelstraete, Ursel; 7. H. Dos- sche, Drongen; 8. O. Martens, Oost- kerke-Brugge; 9. D. Cortvrindt, Asse; 10. Mevr. Wed. M. Carron-Remmery, Handzame. Derde kategorie 1. Gebr. Van Melckebeke, Grotenber ge; 2. Fr. Van Doorslaer en zoon, Impe Wolvertem; 3. O. Meirsschaut, Vlier- zele; 4. A. De Baene, Brugge; 5. Fr. Van Doorslaer en zoon, Wolvertem; 6. C. V.d. Bossche Watervliet en A. De Baene, Brugge; 7. V. Beguin, Ramska- peile en J. Beguin, Ohey; 8. O. Verlodt Drongen. liefde heersen, met andere woorden waar vader en moeder, man en vrouw, hand in hand en zij aan zij door het leven gaan. Niets werkt zo ellendig in op het gevoelige kind dan twist- tonelen in het huishoudelijk leven. Niet alleen de kinderen, maar ook de ouders dienen soms opgevoed te worden! Hou daarom rekening met de volgende wijze raadgevingen. Denk niet steeds in de eerste plaats aan uzelf, maar plaats uzelf op het achterplan om te gemoet te komen aan de wensen en verlangens van uw levensgezel (linjZo was het toch in de verlovingstijd! Toen wist men niet wat aangevangen om het geliefde we zen gelukkig te maken! Waarom ver andert dit zo dikwijls wanneer men getrouwd is? Dat men steeds trachte elkander te begrijpen, en te vermij den wat men weet aan de andere on aangenaam te zijn. Schreeuw nooit tegen elkander. De beste onder de mensen kan al eens zijn geduld verliezen en zenuwachtig worden; en dan vallen er gemakkelijk harde woorden. De gevolgen hiervan zullen nooit zo erg zijn, indien de an dere dan weet te zwijgen. Met schreeuwen en lawaai lost men geen moeilijkheden op! Wel integendeel, men vergroot ze. Bij de minste tegen slag of moeilijkheid harde woorden te gebruiken is een zeer slechte ge woonte die men moet afleren. Ge zijt niet met een heilige ge trouwd. Fouten en vergissingen be gaan is menselijk, en komt in elk le ven zelfs meermaien voor. Bovendien heeft iedereen zijn gebreken. Wan neer dan uw man, of uw vrouw iets verkeerd doet, maak u dan om de liefde Gods niet kwaad, maar tracht integendeel te helpen om de schade tot een minimum te herleiden. Denk daarbij aan uw eigen fouten en ver gissingen in het verleden. Denk nooit dat ge ai het verstand in pacht hebt. Er zijn van die mensen die over alles de staf weten te bre ken, die al de anderen van uit de hoogte bekijken. Zo dit gebeurt te genover de eigen man of vrouw, dan is dat het zekerste middel om de an dere van zich af te keren en te ver vreemden. Tracht dan ook nooit uw zienswijze kost wat kost op te drin gen, dat brengt altijd onenigheid mee, Vierde kategorie 1. E. Matton, Huise; 2. F. Van Door slaer en zoon, Wolvertem; 3. A. De Baene, Brugge; 4. J. De Dobbeleer, Bellingen; 5. A. De Baene, Brugge en V. Beguin, Ramskapelle; 6. Gebr. Van Melckebeke, Grotenberge; 7. M. Voet Vosselare; 8. W. De Brabander, Nieu- kerken-W.; 9. G. Holvoet, Blandain en A. Scohiez, Templeuvre; 10. J. De Dobbeleer, Bellingen. en het loont dikwijls zo weinig de moeite. Vergeet ook niet dat het steeds wijzer is raad te vragen dan raad te geven. Haal geen oude koeien uit de gracht! Sommigen vinden er een geheim genoegen in, wanneer het niet goed gaat of op een tekortkoming betrapt wordt, vroegere misstappen van de wederhelft nog eens op te halen «En gij dan...... Waarom? Om wraak te ne men? Man en vrouw moeten nooit wraak nemen op elkander. Wat vroe ger gebeurd is laat dat rusten, en de vrede in uw huis zal er bij winnen. Laat de familie van uw vrouw, van uw man, met rust. Het gebeurt dat de man de familie van de vrouw niet luchten kan, of de vrouw deze van de man niet. Men vindt er dan steeds iets op om ze te kleineren. Dat heeft steeds iets ha telijks, het is dus iets wat men ten allen prijze zou dienen te vermijden. Natuurlijk, men heeft sympathie voor iemand of voor iets, of men heeft ze niet; maar men is niet verplicht daar uiting aan te geven. In beginsel moet men tegenover de familie van de wederhelft dezelfde houding aan nemen als tegenover zijn eigen fami lie. Zoniet komt er onvermijdelijk on enigheid in het huishouden. Laat nooit een verzoek tweemaal herhalen. Wanneer uw man, of uw vrouw, een wens uiten, en doorgaans zal dat wel een redelijke wens zijn, zorg er dan voor dat ze er geen twee- of drie maal moeten op terugkomen. Er zijn mannen die van hun vrouw nooit iets kunnen gedaan krijgen, of omgekeerd. Dat is natuurlijk niet van aard om de verstandhouding te bevorderen. Dat brengt onenigheid. Zanik niet over wat had kunnen zijn, en niet is. Sommige mensen zijn nooit tevre den met hun lot. Ze piekeren over het geluk en de welstand van anderen, van vroeger vrienden of vriendinnen. Kijk daar nooit naar, en bekommer u niet over het lot van anderen. Gij weet niet hoe zij het aan boord leggen, en ge weet vooral niet wat er allemaal gebeurt achter de vier muren van hun huis. Welstand is vaak bedrieglijk, en dekt soms veel huiselijke ellende. Laat u daardoor niet misleiden. Ten slotte, ga nooit van elkander weg zonder een omhelzing.... ga nooit slapen zonder dat een oneenigheid is bijgelegd.... loop nooit dagen aan een stuk aan elkander voorbij zonder een woord te spreken.... denk dikwijls aan uw gelukkige verlovingstijd, en zorg er voor dat die gelukkige stemming heel het leven door blijve. Man en vrouw moeten niet beschaamd zijn el kander als verliefden te blijven behan delen. De mensen lachen daar soms mee, maar ze hebben ongelijk, want dat is het schoonste compliment dat men aan gehuwden geven kan.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5