Onze Duivenrubriek. Landbouwers, Tuiniers, LANDBOUWERS, hebt U reeds een nieuw lid aangeworven voor ons blad DE K00RNBL0EM Suiker in de duiven voeding* TIEN MILJOEN NATIONALE LOTERIJ 72 MILJOEN 6 [Zie vervolg onderaan hierneven). SUPEREINDEJAARSTRANCHE - 18de Tranche 1964 EEN SUPERHOOG LOT 600 loten van 5 000 F 2 400 loten van 2.000 F 6.000 loten van 1.000 F 60.000 loten van 400 F Een lot van DRIE MILJOEN Een lot van TWEE MILJOEN Een lot van EEN MILJOEN Twee loten van EEN HALF MILJOEN 6 loten van 200.000 F 24 loten van 100.000 F 120 loten van 50.000 F 120 loten van 20.000 F 360 loten van 10.000 F 200 troostprnzen voor l 600.000 fr Het biljet200 F Het tiende 21 F TREKKING OP 31 DECEMBER TE BRUSSEL Voor de verbetering vm uw woning en uw bedrijf... U kunt een lening bekomen bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom op lange termijn aan verminderde rentevoet met of zonder levensverzekering, dank zij het Landbouwinvesteringsfonds. Inlichtingenbij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Land eigendom. Guldenvlieslaan. 72. Brussel 6. often zetel van de erkende maatschaooii voor de K.L.E van uw streek Toedienen. DE KOOF' NBLOEM 12 dec. 19o4 Het baart soms verwondering dat onze duivenliefhebbers alies hun dui ven voorschotelen van zodra ze den ken dat het goed is en tot de ontwik keling bijdraagt. Het is evenwel niet waar dat alle toegediende spijzen het hunne bijbrengen tot ontwikkeling van de vogels. Zo ook met de suiker. Zoals we in dit artikel willen aanto nen is suiker een goedje dat soms ten onrechte aangewend wordt om de duiven zogezegd te verkloeken. Dat is verkeerd! Suiker heeft weinig blijven de voedende waarde lijk men dat ver wacht van de verschillende soorten granen. Suiker heeft wel een opbeurend ka rakter en herstelt aanstonds de gele den schade na zware inspanningen. Het hernieuwt de versleten stoffen doordat het aanstonds opgelost wordt en overgaat in het bloed. Bouw- en brandstoffen. Vooraleer verder uit te weiden over deze stof willen we echter een korte omweg maken en er op wijzen dat de voedende bestanddelen die we door de spijzen tot ons nemen op verschil lende manier op ons organisme inwer ken. Die spijzen moeten eerst en vooral zorgen dat ons lichaam opge bouwd wordt. Aan de vorming van dat lichaam werken de eiwitstoffen (pro teïnen), mineralen, zouten en koolhy draten in eerste instantie mede ter wijl de vetten en stoffen zoals suiker vooral bestemd zijn om de verbran ding in de hand te werken. Wil men een goede kachel maken dan moet men eerst en vooral zorgen voor de nodige materialen. Zo moet men ook eerst het lichaam in staat stellen zich te vormen. Als het lichaam (de kachel) stevig ineen zit en aan alle vereisten beantwoordt kan men branden. Dan moet men aan het lichaam niet meer zoveel opbouwen de stoffen geven en komt het er soms op aan brandstoffen genoeg te geven. Onderscheid in tijdstip. Vandaar het onderscheid in de voe ding op de verschillende tijdstippen van het jaar voorwat de oude duiven betreft en ook het onderscheid in de voeding die men de opgroeiende jon gen moet voorschotelen. Waar oude duiven minder bouwstoffen nodig heb ben, daar ze bijvoorbeeld 's winters slechts hoeven te eten om te leven en heel weinig om de sleet van ge dane inspanningen te herstellen, moet men de opgroeiende jongen ze ker genoeg bouwstoffen geven doch in flinke mate ook de brandstoffen. Brandstof. En nu willen wij er op wijzen dat suiker bijna uitsluitend als brandstof kan aangewend worden. Bij vermoeie nis tijdens of na de inspanningen kan een mens best de onmiddellijke reac tie van de suiker noteren. Die herstel lende reactie ondergaan ook de dui ven na de terugkeer der vluchten. Men moet daarom niet alle dagen suiker toedienen. Of hebt g'er nog niet op gelet dat kinderen die té veel snoe pen schijnbaar voldoend gevoed zijn (geen honger hebben) en toch wei nig ontwikkelen en mager blijven? Suiker verschaft genoeg brandstof fen en als we de vergelijkende tabel len, uitgegeven door het Ministerie, raadplegen zien we dat 25 gram sui ker (5 klontjes) evenveel calorieën (100) verschaft als 50 gr kalfslever, zoveel als 100 gr kalfsvlees, evenveel als 100 gr vis, als 100 gr witte kaas, als 125 gr aardappelen, als twee klei ne eieren of als 100 gr koemelk. Sui ker geeft dus een hoog rendement aan calorieën. Bevoegd oordeel. Ofschoon we nog eens herhalen dat suiker vooral geklasseerd staat als brandstof ontlenen we uit een voor dracht van de heer Delattre volgende passus Wat haar voedingseigen schap betreft, is de suiker (beetsui- ker of rietsuiker) evenveel waard als het meel, of liever als het zetmeel van de granen, tarwe, gerst, haver, maïs, rijst- en aardappelmeel. Maar in 't algemeen kunnen deze soorten zetmeel hunne voedings eigenschappen slechts ontwikkelen nadat ze door werking van de spijs verteringssappen omgezet zijn in sui ker. Suiker daarentegen, genomen on der vorm van klontjes, poeder, crista- lisé, of bruine suiker heeft grote voor rang op voormelde meelspijzen, om dat ze altijd verbruikensgereed en spoedig verteerd is, en hierdoor bijna dadelijk na verbruik in het organisme kan opgenomen worden. Met andere woorden brood, rijst en andere meelspijzen leggen een langdurig werk op aan de kaakbeen deren, aan de speekselkieren, aan de maag en ingewanden alvorens ze zich met het bloed kunnen vermengen, terwijl integendeel de voedingssuiker deelmaakt van ons lichaam, om zo te zeggen van af het ogenblik dat zij, opgelost in water of een andere vloei stof, onze spijsverteringsorganen bin nendringt. Zo waar is het, dat ons lichaam de suiker haast niet moet bewerken al vorens haar in zich op te nemen, dat het volstaat suikerwater in de aders van sommige zieken te spuiten om hun krachten zeer vlug te doen her stellen. Dat suiker zo goed verteer baar is, bewijst dat ons lichaam, vooral onze spieren, haar eveneens onder de gedaante van suiker (gly cogeen) verbruiken Tot daar de officiële instanties. IN HET TOTAAL IN 69.836 LOTEN TE KOOP OVERAL Postkantoren. Stations, Banken, Wisselagenten, enz,.. en ten zetel van de Loterij, St. Lazaruslaan, 12. Brussel 3 P.R 71.60 Zweepslag. Wat daar allemaal gezegd werd in verband met het menselijk lichaam geldt ook voor de duiven. Het her stelt de sleet op de spieren en kan ogenblikkelijk opgenomen worden, doch de werking is niet van lang blij vende aard. Seffens opgenomen en verbruikt. Met suiker moet men ech ter geen aanvetten vrezen, het ver sterkt en is dus ook aan te prijzen de dagen die het zware werk vooraf gaan ofschoon men vooral suiker verschaft bij de thuiskomst. Suiker aan de duiven toedienen loopt nochtans niet steeds van een leien dak. Zo maar op het hok gelegd blijft dat goedje gewoonlijk onaange roerd. Sommige melkers verwerken het in een speciaal broodje of koekje terwijl andere poedersuiker onder de granen vermengen. Men moet zelf best ondervinden hoe men suiker kan doen opnemen. In het water gaat het natuurlijk gemakkelijkst doch dit is niet altijd aan te raden want de drank kan men niet zuiver genoeg toedie nen terwijl suikerwater niet lang mag staan. In plaats van heilzame werking zou men een verkeerd effect berei ken. Ten ware men suikerwater voor zet en na het eetmaal wegneemt, om daarna zuivere drank te geven.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6