KERSTGEWOONTEN Verkeerde regeringspolitiek Weekblad Voor €ii door de Landbouwers in de verschillende landen* Arbeid adelt inzake onze varkenshouderij» AALST 19 DECEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste IAARGANG Nr 2158 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) ■mwiaiMKBHNé De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Posicheckr. S. M. Redt U /..-elven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers ziic verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De getooide en verlichte kerst boom is sinds vele eeuwen een sym bool van Kerstmis en van Kerstvreug de in Europa. In de Franse letterkun de van de 12e eeuw vinden we reeds verwijzingen naar de kerstboom. We zullen echter moeten wachten tot de moderne tijden om het gebruik al gemeen verspreid te zien. In het begin van de 18e eeuw js hij reeds hier en daar verspreid in Duitsland, zoals blijkt uit een brief die een zekere Liselotte von der Pfalz aan een vriendin in Frankrijk stuurt men plaatste de kerstboom op de tafel en aan elke tak vestigde men een kaarsje, wat een alleraar digst effect maakte.... (1708). Bij ons in België heeft het gebruik zich vooral verspreid na de eerste wereldoorlog. Tevoren kende men wel de kerstbomen, maar slechts zel den in familiekring, wel in zalen bij kerstfeesten ingericht door verschil lende organisaties, waarbij de leden uitgenodigd werden en geschenken uitgedeeld, of liever nog, verloot. Zo drong de kerstviering met een kerstboom stilaan door in de families, bij zover dat reeds in de jaren der tig, maar vooral na de tweede we reldoorlog, er praktisch in alle fami lies Kerstmis gevierd wordt rond een kerstboom. Soms is het slechts een klein symbolisch boompje, maar zeer dikwijls zijn het ook bomen van res pectabele afmetingen, waaraan de kerstgeschenken bengelen te midden van de elektrische lichtjes. De was sen kaarsjes geraken uit de mode, omwille van het brandgevaar dat er aan verbonden is. Men viert Kerstmis voor of na de middernachtmis een gebruik dat zich na de eerste wereldoorlog even eens algemeen verspreidde ter wijl de niet-christenen deelnemen aan een of andere réveillon. Maar er zijn geen famliies waar Kerstmis niet op de ene of andere wijze gevierd wordt. Kerstmis in Amerika gelijkt wel enigszins op de onze, met dit ver schil echter dat daar het kerstmanne tje de plaats inneemt die bij ons door Sinterklaas bezet wordt. Vandaar dat er ook meer geschenken bij de pas komen, en vooral dat er miljoenen en miljoenen kerstkaarten verzonden worden. Maar gelijk de Brusselaars bij ons in massa gaan kijken naar de reus achtige kerstboom die opgesteld staat op de eeuwenoude Grote Markt van de hoofdstad, zo gaan de mensen van New York ook kijken naar hun reuzeboom (the biggest in the world!) die met duizenden lichtjes te flikke ren staat op de New Yorkse Rocke feller Center Te Bethlehem, de plaats waar Je zus geboren werd, is Kerstmis een dag van gebed. Reeds vóór het Kerst feest zijn duizenden bedevaartgan gers naar de stad toegestroomd. Zij vinden er het decor terug dat sedert tweeduizend jaar weinig veranderd is. Want Bethlehem is een voorname marktplaats gebleven en de Bedoeïnen komen er kopen van en verkopen aan de olijfkwekers. Nu kan men er zich ook godsdienstige souvenirs aan schaffen. Op Kerstnacht wordt de Patriarch van Jeruzalem, die daags tevoren in de stad is aangekomen, in stoet naar de kerk van Jezus' geboorte gebracht voor de liturgische plechtigheid. De ze wordt besloten in de grot, onder de kerk, waar een zilveren ster de plaats aanduidt waar het kindeke Je zus verondersteld wordt geboren te zijn. De Russen vieren Kerstmis, maar het is er geen godsdienstig feest meer. leder huis heeft er wel een dennenboom, maar men noemt hem nieuwjaarsboom Het Kerstman netje heet er Vader Rijm en op de kerstkaartjes worden slagzinnen voor de vrede gedrukt. In het Krem lin dat nu openstaat voor de jonge ren, weergalmen de kreten van de 10.000 kinderen die er dan jaarlijks op bezoek komen. In de Sint-Joris-zaal, bestemd voor de grote ontvangsten, zowel nu als ten tijde van de Tsaar, staat een gro te kerstboom, wel 25 meter hoog, op gesteld op een draaiende voet. Clowns en spelers vermaken er de kinderen, acrobaten tonen er hun ge vaarlijke kunsten op de klanken van balalaikas en cymbalen. De ouders worden er niet toegelaten; ze wach tte vervolg onderaan hierneven) Wij lazen enkele dagen geleden in De Standaard een artikel betreffende de belangen van de producenten van varkensvlees waaraan wij graag enke le beschouwingen willen wijden om dat het ons zeer ad rem (bij de zaak) schijnt te zijn en omdat het te gelijkertijd een waarschuwing bevat aan onze bewindvoerders en ze aan maant hun dwaalwegen te verlaten en nu eindelijk te gaan zorgen voor deze categorie van mensen die meer be langstelling verdienen dan hen tot nog toe door onze regering toegeme ten werd. Men geeft in dit artikel een terug blik op de toestand van de markt voor varkens in het jaar 1963. Die prijzen waren toen gestegen en de grote be kommernis van onze regering bestond ten buiten in de sneeuw op hun kin deren tot het feest gedaan is. In Mexico wordt de kerstkribbe vaak opgesteld op de platte daken der huizen. De feesten duren er ne gen dagen en eindigen met Indiaanse dansen en toneelstukken waarin oude kerstliederen de toon aangeven. In Spanje wordt in vele huizen een ganse kamer in een Palestijns land schap herschapen, waardoor een zil veren band loopt die de Jordaan voor stelt. In het midden staat dan de kribbe omringd van allerhande wassen beelden. De kerstliederen, of ze nu komen uit Vlaanderen of Wallonië, uit de Al pen of uit de lage vlakten aan de At lantische oceaan, zijn steeds kinder lijk en naief, en daarin ligt wel hun aantrekkingskracht waaraan slechts weinigen ontkomen. Een schoon kerst- liedeke, gezongen door een kinder koor, blijft steeds een enige en ont roerende plechtigheid. Kerstmis, waar ook gevierd, ademt steeds een atmosfeer van vrede en broederlijkheid uit. Met Kerstmis wil len de mensen goed zijn en goed doen. Op die wijze brengen zij hulde aan het Kindeke dat eens aan de we reld een boodschap van liefde en vre de brengen zou, daar waar men vroe ger slechts haat en uitmoording ken de. En daar waar men het Kindeke verloochent, keren haat en uitmoor ding terug.... er toen vooral in de weerslag op de verbruikersuitgaven en, zoals steeds op de kleinhandelsindex af te remmen. Er werd een reeks van maatregelen getroffen waarvan naar de schrijver terecht opmerkt, de weerslag ten gun ste van de verbruikers uiterst gering was terwijl de prijzen aan de produ- i centen gevoelig daalden. In andere woorden het beoogde doel werd niet bereikt en er zaten nadelige gevolgen aan vast voor een categorie van per sonen die men misschien niet wou be nadelen maar die in feite toch bena deeld werden. Er kwam een uitvoerverbod voor varkens en de opschorsing van de in voerheffingen. Ten overstaan dan van een heftig protest vanwege de landbouworganisaties werden deze maatregelen omstreeks april 1963 te niet gedaan. Op het einde van 1963 dook echter een andere niet minder onheilvolle maatregel op, namelijk de opschor ting van de restituties bij uitvoer naar landen die niet tot de Euromarkt be horen. Ondanks alle protesten is deze maatregel nog steeds van kracht ge bleven en dit valt zeer te betreuren. Er worden we! uitzonderingen ge maakt voor mindergangbare vlees soorten maar dat is enkel van belang voor wat wij specialisten zouden noemen en kan de grote massa van de varkenshouders geen baat bren gen. In de Euromarktverordening is voor zien dat de leden van de EEG bepaalde bedragen kunnen terug uitbetalen wanneer de varkens naar derde lan den worden uitgevoerd. Hierbij wordt rekening gehouden met het verschil tussen de prijzen van het voedergraan in die lidstaat en in het derde land. Dit is trouwens niet het enige element waarmee rekening wordt gehouden. Andere lid-staten van de EEG die ook bij het stijgen van de prijzen wa ren overgegaan tot het nemen van de ze maatregel zijn daar nu op terugge komen, maar in ons land is dit nog niet gebeurd en dit wegens een alom- gekende reden, die wij reeds tot in den treure aan de kaak hebben gesteld namelijk de indexpolitiek van onze Minister van Economische Zaken, de

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1