IJ S L A N D, Rechtskundige Dienst. Verkeerde regeringspolitiek BURELEN Beste Karresmeersel een land van vuur en van koude» 1 inzake onze varkenshouderij. (Vervolg van le bladzijde) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 dec. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. in nieuwe emmers van 10 kg beschikbaar in magazijn. DE KOORNBLOEM - 19 dec. i964 Spinoy. Toch willen we niet alleen hem de steen toewerpen, want indien de an dere ministers van de huidige rege ringscoalitie hem niet lieten begaan en hun zegen geven over zijn beleid, dan zou hij dit niet lang kunnen volhouden. Die sinjeurs denken waar schijnlijk met de dichter «en de boer ploegt voort», ook al zit men hem duchtig op zijn huid. De schrijver heeft echter zijn speur tocht nog verder op een ander gebied voortgezet en ontdekt daarbij met de huidige politiek inzake varkenshou derij en de drukking op de prijzen, nog andere gevaren maar dan in in ternationaal verband gezien. Wij geven hier een tekstuele aanha ling Nu het varkensaanbod vrij snel gaat toenemen en zeer kortelings de binnenlandse behoeften aanzienlijk zal overtreffen is het practisch zeker dat de prijsvorming tijdens de eerst volgende weken daardoor ongunstig zal beïnvloed worden. Hoe langer het huidig getreuzel inzake het terugin stellen van restituties aanhoudt, hoe moeilijker het voor de Belgische ex- porthandel zal worden om zijn plaats op de niet-EEG-markten te behouden en de zo nodige nieuwe afzetgebie den te ontsluiten. Onze Euromarkt- partners maken trouwens nu reeds dankbaar gebruik van deze toestand om hun positie op de markten buiten de EEG te verstevigen Hierbij maken we een dubbele op merking. Omwille van een verkeerd begrepen en trouwens ondoelmatige indexpolitiek, namelijk het zoveel mogelijk binnen het land houden van de varkens om de prijzen te drukken en alles op de rug van de boer te laten neerkomen; is onze regering er op dit ogenblik mee bezig haar moge lijkheden van afzet te verspelen in landen buiten de EEG. Ten tweede. De andere machtige broers van het EEG-verbond zijn nog niet zo doordrongen van de Europa gedachte-ondanks de lippendienst die ze aan deze gedachten wijden-dan dat ze zouden verwaarlozen op de eerste plaats hun eigen belangen te dienen ook wanneer zwakkere broers daar mee in de hoek worden geduwd. Duitsland en Frankrijk zingen daarbij de hoogste akkoorden. Op het einde van zijn artikel maakt de schrijver een opmerking die niet enkel door de boeren maar door Jan en alleman, door het grote publiek met aandacht zou dienen beluisterd te worden en wel omdat hij er op wijst dat ook het belang van de ver bruikers, dat men voorgeeft te willen beschermen, daardoor eens lelijk in het gedrang zou kunnen komen. We vinden dit voldoende interes sant om hem nogmaals daarbij het woord te verlenen Wanneer de varkensprijzen naar een laag peil nei gen volgt daaruit automatisch een da ling van de biggenprijzen, die zo wei nig renderend kunnen worden dat de belangstelling voor de biggenkweek afneemt en de producenten tot een aanzienlijke afslachting van kweek- zeugen overgaan. Bij het instandhou den van prijsdrukkende maatregelen zal de producent daarin verder gaan dan onder een stelsel van vrije marktekonomie het geval zou zijn. Het onvermijdelijk gevolg daarvan zal zijn dat het aanbodstekort van slachtrijpe varkens dat daaruit volgt zich vlugger zal voordoen en langer zal aanhouden dan wanneer de markt haar gewoon verloop krijgt. Derhalve zal de verbruiker tijdens een langere periode dan normaal ho ge prijzen voor het varkensvlees moeten betalen Onze lezers weten wellicht wat een «boemerang» is en ook wat een «boemerangeffect» is. Voor hen die het niet zouden weten zullen we zeg gen dat het een 70 cm. lang werptuig van gebogen hout is dat men in Aus tralië op de jacht gebruikt, en dat te rugkeert bij hem die het geworpen heeft. Die man kan het vanzelfspre kend op zijn eigen hoofd krijgen met alle mogelijke gevolgen. Welnu wij hebben de indruk dat dit zou kunnen gebeuren met onze bewindvoerders, wanneer ze zullen merken dat ze de verbruikers een on dienst hebben bewezen door het hals starrig vasthouden aan maatregelen die voor de verbruiker niet alleen on nuttig maar zelfs schadelijk zullen zijn. Mogen we dan verwachten dat ze hun schuld zullen bekennen, in zak en as zullen gaan zitten en op hun eigen borst slaan? Geen kwestie van. Wie zal dan nogmaals de boeman, het loeder zijn, dat de schuld draagt voor de hoge prijzen en de levensduurte? Wie an ders dan de man die altijd de klappen krijgt, de boer natuurlijk. Hem wor den als op de zondebok van Israël al le zonden op de rug geladen en hij wordt in de woestijn gezonden en dan denken de ware schuldigen dat ze van hun zonden gereinigd zijn. IJsland is een land van tegenstel lingen. Het ligt aan de poolcirkel, op 350 km van Groenland, en toch kent het een betrekkelijk zacht klimaat, omdat het de invloed ondergaat van de Golfstroom, en er over gans het land honderden bronnen van warm water verspreid liggen. Met dit wa ter, in overvloed door de natuur ge schonken, wordt niet alleen gans de hoofdstad Reykjavik centraal ver warmd, maar bovendien ook nog 50.000 m2 serren waarin bananen, oranjeappels, aardbeziën, druiven, enz. gekweekt worden. Op het eiland bevinden er zich eveneens verschillende vulkanen in werking, waarvan de uitbarstingen de laatste greep plaats in 1947-48 de sneeuwkruinen doen smelten en grote ijsblokken doen springen, die dan op hun verwoestende tocht naar het dal alles vernietigend meesleu ren. Het land is zeer dun bevolkt om dat het zo bergachtig is. Slechts één vijfde van het grondgebied is bewoon baar. De bevolkingsdichtheid is er dan ook het laagst in Europa 1,5 inwo ner km2. Dat maakt ongeveer 180.000 inwoners, waarvan er 30% in de landbouw werken, 20% in de vis vangst, 30% in handel en nijverheid, 9% in het vervoer. IJsland heeft geen spoorwegen, maar wel een modern wegennet en een druk luchtvervoer. Het sprong ineens van de kar en de ezel naar de auto en het vliegtuig. IJsland is een modern en democra tisch bestuurd land met een uitge sproken zin voor vrijheid. Het was nog nooit, sinds het in de 9e eeuw voor het eerst bewoond werd, in een oorlog betrokken. Het gaat trots op zijn vrijheid en op zijn onafhankelijk heid. Het waren de Vikings, afkomstig uit Noorwegen, die er in 874 het eerst voet aan wal zetten. Zij waren Noor wegen ontvlucht om te ontsnappen aan het gezag van koning Harald, die over hen zijn heerschappij wilde uit strekken. Hun voorbeeld werd daar na door vele anderen nagevolgd, bij zover dat, na zestig jaar, alle bewoon bare plaatsen van het land ingeno men waren. Onder deze inwijkelingen bevonden er zich ook Zweden en en kele Engelsen. De kolonisatie van IJsland was bij gevolg het werk van enkelingen, die er elk op eigen rekening en op eigen risico op aftrokken. Toch deed zich weldra de nood aan een zekere wet geving gevoelen, daar ze hun krach ten dienden te bundelen tegen Ko- nig Harald, die er weldra aan dacht zijn gezag ook over IJsland te laten gelden. Zo kwam er 'n eerste wetgeving tot stand. Zij was het werk van een ze kere U If I jot, die uit een beroemd Noors geslacht afstamde. IJsland werd een republiek, bestuurd door een centraal parlement, de Althing, de oudste democratische instelling van Europa. Ondertussen gingen verscheidene onder de eerste kolonisten, getrouw aan de Viking-traditie, op zoek naar nieuw land. Erik de Rode vestigde de eerste nederzettingen op Groenland in 986, en een van zijn zonen, Leifur Eriksson, belandde reeds in het jaar 1000 op Noord-Amerikaans grondge bied. Hij noemde het land Vinland, het land van wingerd, omdat, volgens hun bevindingen, de wijnstok en het graan er in het wilde groeiden. Het avontuurlijke leven van de eer ste IJslanders staat opgetekend in de IJslandse sagen, die opgesteld wer den in de loop der 12e en 13e eeuw, het gouden tijdperk der IJslandse lite ratuur, een der meest belangrijke uit de Europese middeleeuwen. Zij vor men het nog steeds levende patrimo nium van de IJslandse letterkunde, omdat ze nu nog in de oorspronke lijke taal kunnen gelezen worden. De taal onderging in IJsland, in de loop der tijden, bijna geen verandering. De IJslanders lezen gemakkelijker hun sagen, dan de Engelsen hun Shake speare. IJsland gaat trouwens fier op een merkwaardige letterkundige traditie. Het bracht menig grote schrijver en dichter voort; een van hen, Halldor Kiljan Laxness, verwierf trouwens in 1955 de Nobelprijs voor letterkunde. In verhouding tot de bevolking wor den er in IJsland het meest boeken gedrukt en gelezen. De algemene schoolplicht kwam tot stand in 1907; maar reeds op het einde der 18e eeuw waren er op IJsland geen o'ngeletter- den meer. Na 332 jaar onafhankelijkheid, tij dens dewelke het land zich tot het Christendom bekeerde, kwam er een einde aan de republiek. Door een in 1262 gesloten verdrag kwam het land onder het gezag van de Noorse ko ning. In 1380 ging het, samen met Noorwegen en Zweden, over onder het gezag van de Deense kroon, en bleef het land tot in de 19e eeuw een Deen se provincie. Dit was echter niet naar de zin van de IJslanders. Zij beweerden wel een verbond aangegaan te hebben met de Deense kroon, maar niet met het Deense parlement. Onder de leiding van Jon Sigurosson, voorzitter van de Althing, bekwamen ze dan in 1874 een eigen grondwet, die aan deze eisen te gemoet kwam. Deze toestand duurde, mits enkele wijzigingen in 1903 en in 1918 tot in 1944. Op 17 juni van dit jaar werd dan eindelijk de onafhankelijke Republiek IJsland uit geroepen. IJsland is ook gekend om zijn hon derden geysers, zijn warme water bronnen, waarvan de grootste zijn ko kend water tot op 70 meter hoogte de lucht inspuit. Zoals we reeds ho ger aanstipten is dit een bron van grote natuurlijke rijkdom voor het land. fcU'r.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2