LANDBOUWERS. VAN DE HAK OP DE TAK. Nieuws uit de Verenigde-Staten ROEST is de grootste vijand van uw materiaal. Indien dit niet of slecht onderhouden wordt betekent dit verval en grote kosten na enkele jaren. VERDUBBEL of VERDRIEDUBBEL het bestaan van uw machines, poor ten. hekkens, gebinten, serrengeraamten enz. door het aanrenden van de produkten HERMIX Radïkale ontroesting gewaarborgd zonder gebruik van speciale apparaten. EENVOUDIGE GEBRUIKSAANWIJZING 1) voor erg verroeste stukken a) Met borstel een goede laag Hermix-Calam aanstrijken laten drogen en met een stalen borstel afschuren. Desgevallend herbeginnen uw metaal moet een totaal zwart-blauw uit zicht vertonen. b) laten drogen en een goede laag Plastiek-Hermix met aluminium of ijzeroxide aanstrijken. 2) Weinig verroeste stukken Desgevallend ontvetten met de speciale ontvetterHermix a) instrijken met de fosfaterende ontroester Hermix na een en kele laag zal uw metaal er als lichtelijk gegalvaniseerd uit zien. Laten dro gen. b) Beschilderen met een goede laag Plastiek Hermix aluminium of ijzeroxide. In beide gevallen elk jaar, na de winter, een laagje plastiek en uw materiaal zal nieuw blijven. De produkten HERMIX zijn zeer goed en tevens goedkoop. Te verkrijgen bij de verkopers en in de magazijnen van de S.M. Redt U Zeiven. De aanwending van atoomreaktors voor de ontzouting van zeewater. Water is een van 's werelds kost baarste maar niet steeds gemakkelijk te vinden natuurlijke rijkdommen. In vele gebieden van de wereld maakt ■de aanwezigheid of afwezigheid van vers water dikwijls het verschil uit tussen welstand en armoede, en in sommige streken zelfs het verschil tussen leven en dood. Te kunnen be schikken over een voldoende hoe veelheid vers water om in de behoef ten van alle mensen te voorzien is ongetwijfeld een der belangrijkste problemen waarvoor de wereld is ge plaatst. En dit te verwezenlijken door de aanwending van atoomenergie om .zeewater te ontzouten en aldus drinkwater te bekomen, is een der meest beloftevolle taken voor de we tenschap en de techniek. In de Verenigde Staten werden de eerste plannen om een soortgelijke methode toe te passen in 1959 door het Ministerie van Binnenlandse Za ken en de Kommissie voor Atoom energie ontworpen. Deze plannen be oogden de bouw van een kleine ex perimentele reaktor die zou gekop peld worden aan een distilleerinrich- ting met een dagelijks produktiever- mogen van iets minder dan 4 miljoen liter. Jammer genoeg geraakte het deel van de plannen dat op de reak tor betrekking had niet op dreef ten gevolge van moeilijkheden om een geschikte plaats te vinden. Het Mini sterie van Binnenlandse Zaken be lastte zich dan met de oprichting van «en distilleercentrale te Point Lome. die volledige bevrediging heeft ge schonken maar werkte op fossiele brandstoffen. Pas in het recente verleden werd opnieuw aandacht geschonken aan de mogelijkheid om atoomenergie voor de waterontzouting tegebruiken. De belangstelling voor deze methode flakkerde opnieuw op nadat het mo gelijk was gebleken de kostprijs van atoomenergie te drukken. In mei en sept. 1963 richtte het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie 'n bij eenkomst in om na te gaan hoever men met de ontzoutingstechniek stond en om 't nut van 't gebruik van kernreaktors als energiebron voor ontzoutingsinrichtingen te onderzoe ken. Andere bijeenkomsten volgden en er werden verscheidene studies ondernomen. Een dezer was een gemeenschap pelijk Mexicaans-Amerikaans projekt dat tot doel had de mogelijkheid te onderzoeken om het woestijnachtige gebied aan de Mexicaans-Amerikaan- se grens van elektriciteit en water te voorzien. Een andere studie waarin de Verenigde Staten geinteresserd waren werd ondernomen op voorstel van Israël. Overeenkomstig de bepalingen van een overeenkomst die eerder door President Johnson was aangekondigd, kwamen in juli jongstleden vertegen woordigers van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te Washington sa men om de mogelijke voordelen voor beide landen te onderzoeken van een wetenschappelijke samenwerking op het gebied van de ontzouting van zee water, ondermeer door de aanwen ding van de atoomenergie. Zie vervolg onderaan hiecneven) De Engelsen zijn rare snuiters, dat is lang geweten. En ondanks het feit dat ze thans een Labourregering heb ben blijven ze in de grond van hun hart toch uiterst konservatief. Neem nu maar eens het geval van de thans 73-jarige Fred Curd. De vent houdt nu al 21 lange jaren, dag na dag, de wacht aan de zeedijk van Winchelsea in het graafschap Sussex Om uit te kijken over het Kanaal. Hij heeft als opdracht onmiddellijk alarm te slaan zo de Franse vloot tot een invasie zou overgaan. En hij wordt daarvoor nog volwaardig be taald op de koop toe. Ga nu maar niet direkt denken dat het tussen Engeland en Frankrijk tot een gewapend konflikt dreigt te ko men. Vroeger bestond die mogelijk heid wel en het is dan ook uit vroeger jaren dat dit gebruik in de Engelse traditie is blijven voortleven. En meer bepaald moet men teruggaan tot de Honderdjarige Oorlog toen in 1380 de Fransen een (gewapend) uit stapje naar het trotse Albion onder nomen hadden. De toestand is nu wel een beetje anders en men beschikt over meer doeltreffende opsporingsmiddelen als de oude Bred om gebeurlijke in vallen op te vangen. De enige Franse dreiging die Fred Curd tijdens zijn eenzame waakuren kan waarnemen is af en toe een vreedzame vissers sloep onder Franse vlag. Toch neemt Fred Curd zijn taak met overtuiging en ernst op. Ge kunt immers nooit weten. Hij ziet de zaken op lange termijn. Zo lang zelf dat hij onlangs, als gevolg van het feit dat zijn ogen niet meer zo scherp zien, aan de burgemeester van Win chelsea gevraagd heeft hem een te lescoop ter beschikking te stellen. De burgemeester, alhoewel zelf een goede Brit, vindt dat Fred nu toch wel wat overdrijft. En heeft het verzoek afgewezen. Om nog even bij het tema Enge land te blijven. Het is geweten dat de Engelse zondag de meest vervelende dag van de week is. Er is die dag niet de minste gele genheid tot ontspanning. Er zijn geen Wat de praktische verwezenlijkin gen betreft, kan worden vermeld dat in de Verenigde Staten reeds ontzou- j tingsinrichtingen bedrijvig zijn met een proauktievermogen van onge veer 5 miljoen liter per dag. Ander- zijds heeft men de bouw ter hand ge nomen van atoomreaktors voor elek- triciteitsvoortbrengst, die een vermo gen van 500 a 600 megawatt zullen hebben en voor de ontzoutingsinrich tingen zullen kunnen worden gebruikt Zij worden thans op kommerciële ba sis vervaardigd. De Oudheidkunde Een archeologische expeditie on der de leiding van Professor Louis Dupree van de Pennsylvania State University heeft in het noorden van Afghanistan verscheidene bewerkte voetbalmatchen of anders sportge beurtenissen, geen bioscopen of tea- tervoorstellingen, al de cafés zijn die dag gesloten. Er is niets. Nu is het zo dat de Britse zondag- wetten dateren uit de puriteinse 17e en 18e eeuw. Zij waren bestemd om de algemene kerkgang van de bevol king te verzekeren. Ook kermissen zijn 's zondags ver boden en in de zalen mogen alleen koncerten gegeven worden. Maar de zangers mogen zich dan echter niet verkleden en bv. geen valse snor of een gekke hoed dragen. En wie geen Schot van geboorte is, mag niet in een Schotse rok op het toneel ver schijnen om een Schots volksliedje te zingen. Ook met de winkels is het een ra re historie. De ene mogen openen de andere moeten sluiten. En bij deze d:e mogen openen zijn er dan nog waren die ze op zondag niet mogen verkopen. Zo mag bijvoorbeeld de droes we ten waarom in een en dezelfde win kel een pakje bevroren erwten mag verkocht worden, terwijl het ander zijds verboden is een doosje inge blikte erwten te verkopen. In de streek van Chumporn in Zuïd- Thailand had een reusachtige kroko dil van vier meter lang op niet min der dan zes maanden tijd zes mensen met haar en huid opgevreten. Gehoor gevend aan het dringend beroep om hulp vanwege de plaatse lijke bevolking, werd het leger er op afgestuurd. Met antitankgranaten hebben de soldaten het ondier tot betere gevoelens gebracht. Men meldt ons uit Lebbeke het overlijden van Mevrouw Mar.-Ther -Math COOREMAN Echtgenote van de heer Henri De Hauwtre. Lid van Redt U Zei ven. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming. vuurstenen opgedolven, die laten ver moeden dat een der belangrijkste vorderingen die de mens heeft ge maakt zich zowat 9.000 jaar geleden snel over een groot gebied van het Midden-Oosten heeft verspreid. De vuurstenen voorwerpen vertonen ge lijkenis met die welke eerder in Ma cedonië (Griekenland) werden ge vonden en die naar men gelooft ge bruikt werden bij de graanoogst. In Macedonië werden ook overblijfselen van huisdieren gevonden. Professor Dupree meent uit de Afghaanse vond sten te mogen afleiden dat de invoe ring van de georganizeerde landbouw en veeteelt praktisch gelijktijdig is begonnen in 't 4.000 kilometer-brede gebied tussen de twee voornoemde vindplaatsen.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5