LANDBOUWGRONDEN. DE GRAANPRIJZEN Weekblad in de E. E. G. Rechtskundige Dienst Voor m.i door de Landbouwers Arbeid adelt Zalig en Vrolijk Kerstfeest. De onteigeningen van BURELEN AALST 26 DECEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2159 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Aan al onze Lezeressen en Lezers een (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 dec. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koombloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koombloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koombloem Abonnementsprijs 120 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S, M. Kertt U ,'.«jvcb Nr 14.25.9 5 Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De taedewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bedragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden In cie Kamer van Volksvertegen woordigers werd door volksvertegen woordiger A. De Nolf een interpellatie gehouden over het netelig vraagstuk der onteigeningen van landbouwgron den. Volksvertegenwoordiger A. De Nolf noemde deze toestand vooral in het Vlaamse land tragisch, omdat er meer kleinere uitbatingen zijn wier bestaan zeif bij grondverlies in 't gedrang komt en omdat er in het Vlaamse land een nijpend tekort is aan grond we gens de bevolkingsdichtheid. De toenemende onteigeningen met de daaruit voortvloeiende bedrijfson- zekerheid is een van de grootste zor gen van duizenden landbouwgezinnen. De jongste tijd verminderde het land bouwareaal in ons land met gemid deld 10.000 ha per jaar, waarvan het grootste deel door onteigeningen. De ze onteigeningen geschieden niet al leen voor de vestiging van nieuwe in dustrieën, maar ook voor de aanleg van nieuwe wegen, autostrades, voor huisvesting, scholenbouw, viiegplei- nen, enz. Onze landbouwers zijn geen indivi dualisten, zij erkennen dat het alge meen belang primeert boven het ei gen belang. Maar er zijn praktijken die onaanvaardbaar zijn. De landbouw belangen worden soms genegeerd en miskend, en in vele gevallen wordt de meest elementaire rechtvaardig heid niet nageleefd tegenover de land bouwers. Wat de keuze van de gronden be treft, stelde volksvertegenwoordiger De Nolf vast dat, dikwijls allerbeste gronden worden onteigend wanneer het mogelijk is in de nabijheid ande re gronden te vinden die minder voor de landbouw geschikt zijn. Sinds ja ren, aldus spreker, dringen wij aan opdat een rationele bodempolitiek zou gevoerd worden, waarbij aan aile gronden een specifieke bestemming zou gegeven worden, en opdat de landbouwers hiervan zouden voorge licht worden. Voor het ogenblik is echter de on zekerheid over de toekomst de groot ste rem voor de aanpassing en de medewerking met de technische voor uitgang. Wie in een bouw- of industriezone komt zou weten dat hij binnen afzien bare tijd een ander bestaan zou moe ten zoeken. Doch de tijd om zich te oriënteren zou ruimer zijn evenals de kansen op aannemelijke voorwaarden. Om deze redenen drong volksverte genwoordiger A. De Nolf aan opdat ten spoedigste en overal het bestem mingsplan van de grond zou opge maakt worden en opdat er met deze indeling zou worden rekening gehou den bij het bepalen der stukken grond die moeten onteigend worden. In afwachting echter moet men aan de benadeligde landbouwers een bil lijke en aangepaste vergoeding toe kennen. Spreker stipte vervolgens en kele schadeposten aan van onteige ning van landbouwgrond. Vooreerst het zoeken naar nieuwe gronden en bedrijven. Wanneer een landbouwer een gedeelte van zijn uit bating prijs moet geven zal hij trach ten zo spoedig mogelijk andere grond in de plaats te vinden om aldus een rendabel en leefbaar bedrijf te kun nen behouden. Doch dit doen ook de andere die in een gelijkaardige situa tie verkeren, en zo ontstaat soms een harde concurrentiestrijd waar hoge bedragen worden ingezet, zelfs voor een klein perceel. Soms liggen deze nieuw verworven gronden ver van de bedrijfszetel wat 'n groter en blijvend tijdverlies meebrengt. En dan spreekt men van tijdsbesparing in de land bouw In de ochtend van 15 december werd aan den lande kond gedaan dat er in de schoot van de EEG een kind gebo ren was, sedert lang vurig verwacht, een kind dat men tenslotte met de keizersnede in het licht der wereld heeft moeten roepen, namelijk de ge meenschappelijke eenvormige graan prijs in al de lid-Staten van de Euro pese Economische Gemeenschap. In de kranten niets dan glunderen de gezichten van de erbij betrokken ministers. Men kon ze zelfs arm aan arm zien als joelende studenten aan de fuif. De vader, Minister Mansholt, was vanzelfsprekend in de wolken maar had nochtans enkele tijd geleden gezegd dat de zes veroordeeld wa ren om overeen te komen Inmiddels zal het kind eerst wor den erkend van 1 juli 1967 af zodat men nog twee jaar en half zal moe ten wachten om het boven de doop vont te houden. Duitsland dat het hardst tegengestribbeld had heeft er mits aanzienlijke tegenprestaties in toegestemd zijn prijs tot 425 DM te verlagen. Als we luisteren naar de heer Rehwinkel, de voorzitter van de Duitse boeren zijn deze laatste toch nog niet erg daarmee in hun nopjes. We geven nu, in grote trekken, de inhoud van de overeenkomst. De zach te tarwe zal op 425 DM (een DM zo wat 12,45 Belgische frank) komen, de gerst op 365 DM, de mais op 362,5 DM, de rogge op 375 DM en de harde tarwe op 500 DM, dit alles natuurlijk per ton. Ziehier dan welke vergoedingen zullen uitgekeerd worden aan de lan den die aldus genoodzaakt werden hun huidige prijzen te verminderen. Duitsland ontvangt 560 miljoen DM in 1967/68 374 miljoen DM in '68/ 69 187 miljoen DM in 1969/70. Voor Italië worden deze cijfers 260, I76 en 88 miljoen. Voor 't Groot-Her togdom Luxemburg wordt dit 5, 3 en 2 miljoen. Verder dienen we als zeer belang rijk aan te stippen dat vanaf 1 juli de handel in kippen, eieren, varkens en vee vrij is. Deze volledige vrijheid voor de afzet van de veredelingspro- dukten kan immers gezonde voorwaar den scheppen voor een mededinging die zich dan zal kunnen steunen op technisch volwaardige produkten en niet meer zal gehinderd worden door allerlei kunstmatige tussenkomsten van de ene of andere lidstaat van de EEG die als gevolg heeft dat wij voort durend op een oneerlijke manier in de wielen worden gereden. We zullen thans ook met geruster gemoed de Kennedy-ronde kunnen be ginnen nu we inzake landbouw een gemeenschappelijk standpunt hebben ingenomen. De Verenigde Staten heb ben er immers steeds op gestaan dat op de besprekingen van de GATT te Genève de nijverheidsvraagstukken niet zouden gesplitst worden van de landbouwkwesties maar dat ze als 'n geheel moeten beschouwd en behan deld worden. Wanneer we de zaak nu speciaa! voor ons iand gaan bekijken dan zien

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1