nieuwe jaar. De Amerikaanse landbouw Weekblad in 1964. Voor «ti? door de Landbouwers Arbeid adelt Op de drempel van het AALST 9 JANUARI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2161 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc gegeven door de Ibouwersverenigin g REDT U ZELVEN Nr 14.25,93. O. CAUDRON. Zie vervolg 2e bladz 3e kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar® Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postche Handt ckr. S. M. Redt U Z iven lsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Zoals men in iedere handelsfirma op het einde van het boekhoudingsjaar de inboedel opneemt en een blik te rug werpt naar wat er in het verlopen jaar aan voor- en nadelen zich heeft voorgedaan, wensen wij, als vrienden van de landbouwers, dit ook te doen en onze bevindingen aan onze lezers mee te delen. Dat wij daarbij geen jubelkreten uiten ligt niet aan ons maar op de eerste plaats aan onze regeerders die zich van de belangen van de landbouwstand bitter weinig aangetrokken hebben. Bij de vorming van deze regering werd met bazuinstoten kond gedaan dat de regering zinnens was een offensieve landbouwpolitiek te voeren. Wat is daarvan in huis gekomen Een volks vertegenwoordiger schreef daarover het volgende De regering Lefèvre- Spaak schijnt (over het landbouw vraagstuk) geen slapeloze nachten te hebben. Bij de 1.796 miljoen voor de gewone uitgaven en de 235 miljoen voor de buitengewone uitgaven van de begroting van landbouw 1965, pas sen enkele zeer pessimistische be denkingen. Men ontkomt, inderdaad, niet aan de indruk dat de offensieve landbouwpolitiek met veel omhaal van woorden door de regering enkele jaren terug aangekondigd, was en is en blijft een offensief tegen de land bouwers. Dat is kras gezegd maar niets te veel omdat het volledig met de waar heid overeenstemt. Hij staaft dan ook zijn bewering met feiten. Hoe legt men het anders uit, gezien de hoger- vermelde en de niet-vermelde blij vend onopgeloste problemen (name lijk de electrificatie van afgelegen wijken en afgezonderde hoeven, die nog op sanering wachten, de 5.000 km landbouwwegen die op verbetering wachten, de niet opschietende ruil verkaveling) dat de kredieten voor gewone uitgaven die voor het dienst jaar 1964 toch nog 1.845 miljoen be droegen, voor het jaar 1965 tot 1.796 miljoen teruggebracht zijn En hoe verklaart men het dat de vastleggings kredieten voor buitengewone uitga ven, die 618 miljoen bedroegen voor 1964, voor 1965 ingekrompen zijn tot 235 miljoen Wat vorig jaar reeds veel meer weg had van een aalmoes dan van een begroting, werd nu met 49, respectievelijk met 383 miljoen verminderd We kunnen er nog aan toevoegen dat de loontrekkenden hun loon en wedde zien vermeerderen omdat het indexcijfer gestegen is, zodat er vol strekt geen reden bestaat, wel inte gendeel, af te pingelen op de scha mele begroting voor de landbouw voorzien, vooral schamel wanneer men haar gaat vergelijken met wat er voor militaire uitgaven voorzien werd, militaire uitgaven die volkomen nut teloos zijn, zoals dit reeds in twee oorlogen bewezen werd zonder nog te moeten gewagen van een atoomoor log die alles wat er op aarde is zou vernietigen. Het is ook wel leerrijk eens na te gaan wat de grote landbouworganisa ties als punten ter verwezenlijking op hun programma geplaatst hebben om te zien hoeveel er nog dient ge daan te worden, vooraleer de land bouwbelangen een bevredigende op lossing zullen gekregen hebben. Ze vorderen, op maatschappelijk vlak, de gelijkschakeling van de kin derbijslagen voor zelfstandigen met die van de loontrekkenden en de ver hoging van de bijslag voor het 3e kind tot 1.000 frank per maand, een gelijke behandeling voor de gehandicapte en de studerende kinderen, de versoepe ling van het vermogensonderzoek voor het toekennen van het rustpen sioen aan de landbouwers. De twee eerste punten zouden niet eens meer het voorwerp mogen uit maken van een eis vermits dit zaken zijn die eenvoudig overeenstemmen met de elementaire rechtvaardigheid en met de gelijkheid van alle Belgen die toch nog ergens in onze Grond wet vermeld staat. We vragen ons ook af waarom wat het rustpensioen aan de landbouwers betreft enkel gesproken wordt van een versoepeling en niet van een radikale afschaffing van dit onderzoek zoals toch ook voor andere klassen van de maatschappij het geval is Het aandeel van de landbouwpro- dukten in de wereldhandel wordt elke dag groter. Alleen al wat voedings waren betreft, mag men verwachten dat de internationale handelsuitwis selingen tegen 1970 met meer dan een-derde zullen zijn toegenomen. Tot deze wereldhandel in besten dige expansie leveren de Amerikaan se landbouwers een belangrijke bij drage. Een/vierde van hun voort- j brengst gaat inderdaad naar vreemde afzetgebieden. In 1964 bereikte de uitvoer van A- merikaanse landbouwprodukten een bedrag van ongeveer 6 miljard dol lar. Dit betekent dat elke dag van het jaar gemiddeld vijftien schepen met een volle lading de Amerikaanse ha vens hebben verlaten met bestem ming naar het buitenland. De Verenigde Staten hebben hun programma van levensmiddelenhulp en handelsuitwisselingen tijdens het afgelopen jaar met veel sukses voort gezet. Daar waar de ekonomie in vol le expansie was en de bevolking een hoge mate van voorspoed genoot zoals in West-Europa en in Japan het geval is hebben wij, tegen betaling in dollars, een grote hoeveelheid land bouwprodukten verkocht praktisch drie-vierden van onze uitvoer in deze sektor. In de ontwikkelingslanden, waar er gebrek is aan deviezen, ge beurden onze leveringen van land bouwprodukten mits speciale schik kingen - betaling in plaatselijke munt, ruilakkoorden, schenkingen of kredie ten op lange termijn. Deze program ma's die onder het motto Voedsel voor de Vrede staan namen een- vierde van onze landbouwexports voor hun rekening. Wij zullen onze overvloedige land- bouwopbrengst met andere landen blijven delen. Studies over de voed- selbehoeften in dé wereld tonen over duidelijk aan dat zo landen met een dynamische moderne landbouw en ekonomie hun rijkdommen met ande re landen niet delen, vele gebieden van de wereld in de eerstvolgende jaren zullen moeten afrekenen met het spook van honger en zelfs van hongersnood. Uit diezelfde studies is tevens ge bleken dat de ontwikkelingslanden zullen moeten beginnen met hun land bouw meer produktief te maken in dien zij tot een bevredigende ekono- mische groei willen komen. Vooruit gang op agrarisch gebied is de on misbare springplank naar ekonomi- sche groei. Zulks veronderstelt niet enkel voe dingshulp en technische bijstand, waarvoor wij gezorgd hebben en nog zorgen, maar ook ruimere internatio nale handelsmogelijkheden zowel voor de ontwikkelingslanden als de geïndus- trializeerde naties. De Verenigde Sta ten kleven een liberale politiek'aan wat hun invoer van landbouwproduk ten betreft. Slechts het Verenigd Ko ninkrijk gaat ons vooraf inzake het volume van landbouwimports. In de onderhandelingen in het kader van de Kennedy-Ronde verzetten wij ons sa men met andere handeldrijvende lan den die liberale opvattingen huldigen tegen de oprichting van nieuwe han delsbarrières en spannen wij ons in tegendeel in opdat de thans bestaan de zoveel mogelijk zouden worden neergehaald. Het welslagen van deze onderhandelingen is van onschatbaar belang voor alle landen en verbrui kers van de Vrije Wereld. Welke zijn nu in 1964 de markant ste feiten en ontwikkelingen in de Amerikaanse landbouwsektor ge weest In de eerste plaats moet ik zeggen dat de produktiviteit van onze land bouw in de Verenigde Staten mij tel kens weer met verstomming slaat. Gezegend met goede grond en goede klimatologische omstandigheden, ge wapend met uitstekend getrainde vrije boeren, en terdege geholpen door wetenschap en techniek, blijft de landbouw zichzelf overtreffen. En dit geldt vooral voor de jongste jaren. Sedert 1950 is de opbrengst per hek- tare met meer dan 40 gestegen. Dit hoge produktiepeil werd tijdens het afgelopen jaar gehandhaafd, e i benaderde het rekordniveau van 1963 in weerwil van droogten in sommige der voornaamste landbouwstreken De veestapel een goede maatstaf (Zie vervolg 2e bladz. Je kolom)

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1